Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παράπονα από τα τμήματα υποστήριξης των εταιρειών λογισμικού


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Να μας λένε όλοι ότι κοστίζει τόσο, ότι η υποστήριξη θα παρέχεται γι αυτό το χρονικό διάστημα και ότι θα κοστίζει κατ' έτος τόσο.

 

Ακριβώς!

Πήγα κάποτε σε μια έκθεση σχετική με κατασκευές κλπ στο περίπτερο της Civiltech. Όταν ρώτησα το κόστος ετήσιας συντήρησης, η κοπέλα που μου παρουσίασε το πρόγραμμα δεν ήξερε να μου απαντήσει.

Προσωπικά το θεώρησα αντιεπαγγελματικό γιατί όταν συμμετέχεις σε μια έκθεση για να προωθήσεις το προιόν σου, πρέπει να μπορείς να δώσεις απάντηση τουλάχιστον σε μια τόσο βασική ερώτηση. Ή ίσως ήταν απλά υπεκφυγή. Πάντως εγώ μόνο και μόνο από αυτό έφυγα δυσαρεστημένη ενώ σκεφτόμουν ακόμα και να το αγοράσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίρνω τηλ. στο support του Στερεοστάτικα για να ρωτήσω πως φαίνεται γραφικά αν η απόσταση του ΚΕΣ από το ΚΜ είναι εντός ορίων. Στην οθόνη φαίνονται ένας κύκλος και μια έλλειψη με διαφορετικά χρώματα και στο manual δεν γίνεται καμία αναφορά στο θέμα. Η κοπέλα που απάντησε δεν ήξερε τι ήταν αυτά τα σχήματα που της περιέγραφα. Το μόνο που μου έλεγε είναι πως γενικά η απόσταση πρέπει να είναι μικρή.....

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω τηλ. στο support του Στερεοστάτικα .....

 

Αν πήρες στη Θεσσαλονίκη νομίζω ότι παλιότερα υπήρχε ένας Δημήτρης ο οποίος πρόσφατα έφυγε.Πιθανόν η κοπέλα να είναι καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι,

Εδώ και μερικές μέρες, στα πλαίσια του ετήσιου συμβολαίου συντήρησης του Instant μου απέστειλε η εταιρεία την νέα έκδοση (5.4). Το module του ελέγχου μελών έχει αλλάξει ριζικά και προς τιμήν της εταιρείας έχει γίνει μια φιλότιμη προσπάθεια ώστε να γίνει πιο user friendly. Ωστόσο, στην προσπάθεια μου να δουλέψω σε έναν απλό φορέα και να ελέγξω τα μέλη του κατά των ec3 διαπίστωσα με πόση προχειρότητα η εταιρεία προέβη στην κυκλοφορία του εν λόγω προγράμματος χωρίς να ελέγξει την σταθερότητα του, τουλάχιστον στα windows xp.

Πρώτη φορά δουλεύω πρόγραμμα που να "κρασαρει" τόσες φορές σε σημείο που να καταντάει ανέκδοτο. Είναι φύση αδύνατο να δουλέψει κανείς υπό τις συνθήκες αυτές, και εάν τελικά τα καταφέρει θα φτάσει στα όρια του νευρικού κλονισμού!

Ο επαγγελματισμός μιας εταιρείας καταξιωμένης στον χώρο του λογισμικού τίθεται υπό σοβαρή αμφισβήτηση όταν θέτει σε κυκλοφορία πρόγραμμα το οποίο προφανώς δεν δοκίμασε στοιχειωδώς. Σε κάθε δύο ή τρεις εντολές το πρόγραμμα σε "πετάει" έξω χάνοντας ότι μέχρι εκείνη τη στιγμή κόμπιασες να κάνεις οδηγώντας σε τελικά να κάνεις όλους τους ελέγχους με το χέρι.

Θα επιστήσω στην προσοχή σε όλες τις εταιρείες, ειδικά όταν απαιτούν να «τα σκας» καλά κάθε χρόνο. Με τα ποσά που λαμβάνουν είναι υποχρεωμένοι να σου παραδίδουν πιστοποιημένο πρόγραμμα και όχι όπως αποδεικνύεται μια έκδοση beta που ο κάθε χρήστης με τον ιδρώτα του θα επισημάνει όλα τα προβλήματα και θα τα μεταβιβάσει ως έτοιμη τροφή στην εν λόγω εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσες φαντάζομαι την εταιρεία. Τι σου απάντησαν;

Μήπως είναι θέμα έκδοσης των xp ή μνήμης;

Link to comment
Share on other sites

πέρα από τα "κρεμάσματα" παρατήρησα πως αν στον preprocessor αλλάξεις κάποιο δεδομένο, τότε δεν ενημερώνεται αυτόματα ο έλεγχος μελών και πρέπει να ξαναορίσεις τα μέλη προς έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

και στα xp το ίδιο γίνεται...

Το θέμα με την ενημέρωση του φορέα σε σχέση με τον έλεγχο μελών νομίζω πως έχει λυθεί

Link to comment
Share on other sites

@ enpiel

 

Δεν ξέρω αν έχεις ενημερώσει την έκδοσή σου με το τελευταίο patch του INSTANT(http://eng.ccs.gr/displayITM1.asp?ITMID=53), αλλά σε κάθε περίπτωση κι εφόσον είσαι σε συμβόλαιο συντήρησης μπορείς να απασχολήσεις την τεχνική υποστήριξη ώστε να λυθεί το πρόβλημα λειτουργίας που αναφέρεις.

 

Φυσικά διαφωνώ κάθετα με τους χαρακτηρισμούς περί προχειρότητας των ελέγχων που γίνονται στο λογισμικό της CCS και ούτε εκδόσεις beta βγάζουμε ως release.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.