Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή διακοσμητή


Recommended Posts

κανεις λαθος ! στις σχολες εμεις οι διακοσμητες δεν μαθαινουμε να στολιζουμε ασχετα απο το τι λεει ο Μπαμπινιωτης !

η δουλεια μας ειναι πολυ παραπερα απο το στολισμα και κανονικα θε επρεπε να το ξερεις .

δεν περνουμε την δουλεια κανενος!

 

σωστος!

 

αλλα στο βαλκανισταν εχουμε μπλεξει ολοι τα μπουτια μας....

 

εδω εχω δει τοπογραφικο (το εχω ξαναγραψει) καποιας που δηλωνε αποφοιτος μιας σχολης "art and design" made in england αλλα που ειχε καταφερει να γινει μελος ΤΕΕ ως αρχιτεκτονας!!!!

 

ατιμο ΔΙΚΑΤΣΑ με τα κολπα σου.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα αυτά είναι χωρίς τις μίζες που παίρνουν απο τους εμπόρους (κουζίνες, είδη υγιεινής-πλακάκια, υφάσματα, φωτιστικά, έπιπλα, κλπ).

 

μου έχουν προτείνει κατ' επανάληψιν να πάρω μίζα και έχω αρνηθεί. αλλά αναρωτιέμαι τελικά αν αυτό είναι το καλύτερο για τον πελάτη μου ο οποίος τελικά πληρώνει εμένα και τη χαμένη μίζα μου (γιατί ο μάστορας, έμπορος ή ό,τι άλλο δεν θα το αφαιρέσει από την προσφορά του αλλά θα το βάλει στην τσέπη του) ενώ κάποιος άλλος θα έδινε χαμηλότερη τιμή στον πελάτη και θα συμπλήρωνε την αμοιβή του με τη μίζα! το έχω ήδη δει να συμβαίνει!

καμιά ηδέα πως να υπερπηδήσω το σκόπελο?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στους διακοσμητές που μπορούν και συννενοούνται. Σαν τιμές δεν μπορώ να τις κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μήπως βρέθηκε ο καταλογος αμοιβων διακοσμητων; Ισχύουν λοιπον οι τιμές αυτές; Ας μας πει καποιος διακοσμητης αν η ταξη μεγεθους ειναι αυτην ή 50-60 ευρω τετραγωνικο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

βρήκα εδώ αυτό

 

ΣΥΝΒΟΥΛΗ : οι χώροι δημιουργούνται από μέσα προς τα έξω. Όσο πιο νωρίς αναλάβει ο διακοσμητής (ακόμη και πριν πέσουν τα μπετά) τόσο σωστότερος λειτουργικά και αισθητικά θα είναι ο χώρος σας....

 

ε.. δε μπόρεσα να μην το σχολιάσω! Μήπως να ρωτάνε το διακοσμητή και για το οικοπεδο? Αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και τα σχετικά?

 

σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ τη δουλειά τους, αλλά μην πατάμε και πάνω από όλους να αναλάβουμε πρώτοι! εγώ δηλαδή θα σχεδιάσω υπό το διακοσμητή? και ο πολιτικός μηχανικός επίσης?

 

Αλλά έχει μάλλον δίκιο η myri παραπάνω.... Όσο εμείς τρωγόμαστε οι άλλοι βασιλεύουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όπως υπάρχουν ''καλοί - κακοί'' επαγγελματίες σε όλους τους κλάδους λογικό είναι οι αρχιτ.εσωτ.χώρων δηλαδή διακοσμητές οι

οποίοι δυστυχώς κάνοντας γάμους και στολισμό αυτό-επαγγέλονται διακοσμητές.Παραδείγματα παρόμοια με εργολάβους σε ρόλους αρχιτέκτονα.

Παρ'όλα αυτά υπάρχουν αρκετά νέα παιδιά με BA' από παν/στήμ συνήθως εξωτερικού τα οποία έχουν αρκετά καλές βάσεις με αρχή-μέση και τέλος

στον σχεδιασμό τους.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να ξέρετε ότι αναλαμβάνουν κτίρια και κτίρια και πέρνουν ουσιαστική δουλειά αρχιτεκτόνων

πολλοί μάλιστα δηλώννουν και αρχιτέκτονες οι "μηχανικοί".....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γενικο το κακο....

Καταντησαμε να εκτιμαει ο πελατης περισσοτερο το Ακτο design απο το Πολυτεχνειο....

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.