Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Ό,τι εξέχει του νομίμου περιγράμματος αποτελεί αυθαιρεσία και υπολογίζεται ως υπέρβαση δόμησης και ταυτοχρόνως υπέρβαση κάλυψης. Με ό,τι υπολείπεται του νομίμου περιγράμματος δεν ασχολείσαι. Γνωρίζεις βεβαίως ότι, δεν "συμψηφίζεται" ούτε η συνολική και "συγκεκριμένη" δόμηση , ούτε η αντίστοιχη κάλυψη!  Συνιστώ και ιδιαίτερη προσοχή για τυχόν άλλες λοιπές παραβάσεις με αναλυτικό....

Προφανώς αλλάζει το εμβαδόν της ΟΙ. Αυτό αποτελεί μεγάλο "πρόβλημα" για τους συμβολαιογράφους! Γι' αυτό πριν οτιδήποτε συνεννοήσου μαζί του....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! 

Με κόκκινο έχω σημειώσει το περίγραμμα της αδείας και με μπλε το πραγματοποιούμενο. Δυστυχώς ακόμα δεν έχω την κάτοψη της σύστασης. Στον άξονα των y που υπάρχουν διαφορές είναι λόγω κλεισίματος Η/Χ οπότε μπορώ να το χειριστώ.. Το πρόβλημα είναι στον άξονα των x όπου στο βόρειο μέρος η η μπλε από την κόκκινη αποκλίνει σε ποσοστό μεγαλύτερο του 5%. Εκεί δεν ξέρω τι να κάνω..

κατοψη_παροδος_πελοποννησου_για_michanikos_pdf_page-0001.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sdakos said:

Εκεί δεν ξέρω τι να κάνω......

Σου έγραψα πιο πάνω το πως....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, sdakos said:

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! 

Με κόκκινο έχω σημειώσει το περίγραμμα της αδείας και με μπλε το πραγματοποιούμενο. Δυστυχώς ακόμα δεν έχω την κάτοψη της σύστασης. Στον άξονα των y που υπάρχουν διαφορές είναι λόγω κλεισίματος Η/Χ οπότε μπορώ να το χειριστώ.. Το πρόβλημα είναι στον άξονα των x όπου στο βόρειο μέρος η η μπλε από την κόκκινη αποκλίνει σε ποσοστό μεγαλύτερο του 5%. Εκεί δεν ξέρω τι να κάνω..

κατοψη_παροδος_πελοποννησου_για_michanikos_pdf_page-0001.jpg

Βάλε τα περιγράμματα με την καλύτερη δυνατή εξάρτηση πάνω στην κάτοψη του ορόφου για να έχουμε καλύτερη εικόνα. Βάλε και της σύστασης όταν την λάβεις και επανέρχεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε  ακίνητο έχω παραβάσεις κατηγορίας 3 (αλλαγές στα ανοίγματα ) και αυθαίρετο τζάκι (με αναλυτικό) αλλά ταυτόχρονα έχω και διαφορετική διαρρύθμιση την οποία δεν την δηλώνω ως παράβαση. Εγώ θα βάλω νέα κάτοψη όμως (που θα δείχνει τις αυθαιρεσίες και τη διαφορετική διαρρύθμιση) στο ν.4495/17 (κι ας μην απαιτείται).Ωστόσο προκειμένου να κάνω Η.Τ.Κ. πρέπει να κάνω και ενημέρωση του φακέλου (λόγω της διαφορετικής διαρρύθμισης), σωστά? Δεν αρκεί που η κάτοψη έχει κατατεθεί στο σύστημα του ΤΕΕ στη δήλωση του  ν.4495/17?

Link to comment
Share on other sites

Και για ποιόν ακριβώς λόγο δεν δηλώνεις όπως λες τη διαφορετική εσωτερική διαρρύθμιση, ως συμψηφισμό στην λοιπή παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν θεωρείται αυθαιρεσία...νόμιζα ότι δεν μπορούμε να το δηλώνουμε. Άρα εσύ θεωρείς ότι μπορούμε να το βάλουμε στο 4495 και να αποφύγουμε την ενημέρωση?

Βρήκα και αυτό από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ Πελοποννήσου:
2662. Σε διαμέρισμα υπάρχει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων (αλλαγή θέσεων λουτρού και κουζίνας) μαζί με παραβάσεις κατηγορίας 3. Ο ιδιοκτήτης δεν επιθυμεί να μπει στην διαδικασία ενημέρωσης φακέλου για την παράβαση διαφορετικής διαρρύθμισης (παρ. 14 αρ. 100). Μπορεί η διαφορετική διαρρύθμιση να δηλωθεί ως Λοιπή Παράβαση χωρίς να απαιτηθεί ενημέρωση φακέλου; Υπάρχει κάποια μελλοντική επίπτωση για την ιδιοκτησία (ταυτότητα κτιρίου κ.λπ);

Η παρ. 14 του άρθρου 100 του ν.4495/2017 αναφέρει ότι: «Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, υφίσταται απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, αλλά ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φάκελο της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.» Η Εγκύκλιος 2/31.5.2019 για την παραπάνω παράγραφο αναφέρει ότι: «Στην παρ.14 διευκρινίζεται ότι η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, δεν θεωρείται αυθαιρεσία, υπάρχει ωστόσο υποχρέωση ενημέρωσης του φακέλου της άδειας κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.» Είναι σαφές από τα παραπάνω ότι η διαφορετική διαρρύθμιση (όπως στην περίπτωσή σας) δεν θεωρείται αυθαιρεσία, απλά όταν απαιτηθεί για το ακίνητο να γίνει η ταυτότητα κτιρίου θα πρέπει να προηγηθεί ενημέρωση του φακέλου της άδειας.

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Roukat said:

Αφού δεν θεωρείται αυθαιρεσία...

Σωστά!

1 ώρα πριν, Roukat said:

....νόμιζα ότι δεν μπορούμε να το δηλώνουμε. 

Δεν σου το απαγορεύει ουδείς!

1 ώρα πριν, Roukat said:

Άρα εσύ θεωρείς ότι μπορούμε να το βάλουμε στο 4495 και να αποφύγουμε την ενημέρωση?

Προφανώς! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2023 at 2:14 ΜΜ, Roukat said:

Καλησπέρα, σε  ακίνητο έχω παραβάσεις κατηγορίας 3 (αλλαγές στα ανοίγματα ) και αυθαίρετο τζάκι (με αναλυτικό) αλλά ταυτόχρονα έχω και διαφορετική διαρρύθμιση την οποία δεν την δηλώνω ως παράβαση. Εγώ θα βάλω νέα κάτοψη όμως (που θα δείχνει τις αυθαιρεσίες και τη διαφορετική διαρρύθμιση) στο ν.4495/17 (κι ας μην απαιτείται).Ωστόσο προκειμένου να κάνω Η.Τ.Κ. πρέπει να κάνω και ενημέρωση του φακέλου (λόγω της διαφορετικής διαρρύθμισης), σωστά? Δεν αρκεί που η κάτοψη έχει κατατεθεί στο σύστημα του ΤΕΕ στη δήλωση του  ν.4495/17?

Ν. 4495 άρθρο 100 παρ. 14. Σε  περίπτωση  διαφορετικής  διαρρύθμισης  διακεκριμένης  αυτοτελούς  οριζόντιας  ή  κάθετης  ιδιοκτησίας  από  αυτήν  που προβλέπεται  στα  εγκεκριμένα  σχέδια  της  οικοδομικής  άδειας,  υφίσταται  απαλλαγή  από  την  υποχρέωση  καταβολής παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, αλλά ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει το σχετικό φακέλου της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου. 
Ερμηνεία εγκ. 2 Ν. 4495: Στην παρ.14 διευκρινίζεται ότι η διαφορετική διαρρύθμιση διακεκριμένης αυτοτελούς οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας από αυτήν  που  προβλέπεται  στα  εγκεκριμένα  σχέδια  της  οικοδομικής  άδειας,  δεν  θεωρείται  αυθαιρεσία,  υπάρχει  ωστόσο υποχρέωση ενημέρωσης του φακέλου της άδειας κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου. 

@Roukat Από τη στιγμή που έχεις εισάγει σε πράξη υπαγωγής κάτοψη αποτύπωσης, αυτή θα ανεβάσεις και στην ΗΤΚ. Δεν χρειάζεται να κάνεις και ενημέρωση. Για λόγους πληρότητας καλό είναι να αναφέρεις στην Τ.Ε ότι στην συνημμένη κάτοψη υπαγωγής αποτυπώνεται η υφιστάμενη κατάσταση του διαμερίσματος η οποία διαφέρει αναφορικά με την εσωτερική διαρρύθμιση σε σχέση με το εγκεκριμένο σχέδιο της Ο.Α.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μου ακούγονται πάααρα πολύ ωραία αυτά που μου λέτε, χαίρομαι που θα γλιτώσω την ενημέρωση αδείας γιατί και αυτό θέλει το χρόνο του! Ευχαριστώ πολύ!

 

ΥΓ Να είμαι ειλικρινής αυτό που λέτε το είχα κάνει στην αρχή της Η.Τ.Κ. αλλά πάντα το είχα απορία αν έκανα καλά. Τελικά όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.