Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

1 ώρα πριν, tettris said:

Εννοείς Ιάσονα ότι ειδικά σε αυτή την περίπτωση, όπου το άνοιγμα δεν έχει διαφοροποιηθεί είτε από όλους είτε δεν αποδεικνύεται ότι είναι από κατασκευής δεν μπορεί να ενταχθεί στον 4495 χωρίς συναινέσεις και να θυσιαστεί -όπως σωστά λες- στον κρατικό εισπρακτικό βωμό;

Μπορεί να ενταχθεί και δεν πρόκειται ποτέ ν' ασχοληθεί κάποιος μαζί του...

1 ώρα πριν, tettris said:

Το θέμα είναι αν ο μηχανικός πρέπει να ζητήσει συναινέσεις των συνιδιοκτητών.

Δεν χρειάζεται....

1 ώρα πριν, tettris said:

Άλλο που είμαι σίγουρος πως εσύ θα ζητούσες το 100% προς εξασφάλιση της αυθαιρεσίας από κάθε μελλοντική διένεξη.

Όχι δεν το συνηθίζω! Ακολουθώ κι εγώ το ρεύμα...

1 ώρα πριν, tettris said:

Σε δική μου υπόθεση: και η απλή μετατόπιση ανοιγμάτων είναι αντικείμενο απαίτησης συναινέσεων;

Να μην ασχοληθείς με συναινέσεις....

 

Υ.Γ. Διάβασε πιο προσεκτικά και προσπάθησε περισσότερο να τα κατανοήσεις σε παρακαλώ αυτά που έγραψα παραπάνω... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Μπορεί να ενταχθεί και δεν πρόκειται ποτέ ν' ασχοληθεί κάποιος μαζί του..

2 minutes ago, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Υ.Γ. Διάβασε πιο προσεκτικά και προσπάθησε περισσότερο να τα κατανοήσεις σε παρακαλώ αυτά που έγραψα παραπάνω... 

Αυτό προσπάθησα και αυτό που επαναλαμβάνεις είχα καταλάβει, αλλά μάλλον παρασύρθηκα από την αρνητική ψήφο, την οποία θεώρησα ότι έβαλες επειδή (εσφαλμένα) κατάλαβα πως διαφωνούσες στο ότι μπορεί να προχωρήσει χωρίς συναινέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εγώ απλώς καλοπροαίρετα προσπάθησα, γνωστοποιώντας τη γνώμη μου για το θέμα που σας απασχολούσε, να βοηθήσω, τόσο εσένα, όσο κι όποιον μας διαβάζει....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, 

Για διαμέρισμα σε πολυκατοικία του 1970 παρατηρώ ότι ένα άνοιγμα επί του φωταγωγού δεν κατασκευάστηκε ποτέ. 

Αυτό εμπίπτει στο ότι δεν αποτελεί υπέρβαση, άρα δεν είναι και αυθαιρεσία; Ή να το περάσω με κατηγορία 1 και λοιπή παράβαση; 

Γιατί είδα ότι στην κατ. 3 δε μου επιτρέπει να χρησιμοποιήσω την χρονολογία προ του '75 (?).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

Παράθυρο φωταγωγού σε κουζίνα διαμερίσματος που αποτυπώνεται σε Ο.Α. του 1964, έκλεισε σε μεταγενέστερο χρόνο. Αν η Ο.Α. ήταν μετά το 1989 θα υπήρχε παράβαση κτηριοδομικού κατηγορίας 3. Στη δική μου περίπτωση μπορώ να θεωρήσω ότι δεν υπάρχει παράβαση; Είναι η μοναδική στο διαμέρισμα και παρόλα αυτά θα χρεωθεί το παράβολο. Σημειώνω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξει και πάλι το παράθυρο

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, amadeus2000 said:

Καλημέρα

Παράθυρο φωταγωγού σε κουζίνα διαμερίσματος που αποτυπώνεται σε Ο.Α. του 1964, έκλεισε σε μεταγενέστερο χρόνο. ...

το παράθυρο μόνο έκλεισε ή και ο φωταγωγός έγινε τμήμα του διαμερίσματος?

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2024 at 10:22 ΠΜ, Didonis said:

το παράθυρο μόνο έκλεισε ή και ο φωταγωγός έγινε τμήμα του διαμερίσματος?

Μόνο το παράθυρο. Ο φωταγωγός στη θέση του και στις διαστάσεις του.

 

On 27/3/2024 at 10:56 ΠΜ, amadeus2000 said:

Μόνο το παράθυρο. Ο φωταγωγός στη θέση του και στις διαστάσεις του.

Μία γνώμη επί του προκειμένου κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει άλλο άνοιγμα στην κουζίνα. Σε πρακτικό επίπεδο νομίζω ότι καλώς έκλεισε το παράθυρο καθώς ο φωταγωγός εξυπηρετεί και wc του διαμερίσματος και άλλων ορόφων φυσικά. Τυπικά τι γίνεται όμως όσον αφορά την ρύθμιση; Ναι ο σκοπός είναι η πώληση του ακινήτου. Ευχαριστώ.

Φροντίζουμε να τηρούμε τους κανόνες της κοινότητας:

6. Δεν παραθέτουμε ολόκληρα μηνύματα  - Έγινε η κατάλληλη επεξεργασία - jbosdas

Edited by jbosdas
rule #6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.