Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 3 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

26 λεπτά πριν, AsiM said:

Έχω αυθαίρετη κατασκευή κατ'επέκταση 30 τ.μ. ένα ολόκληρο κομμάτι το οποίο θα το βάλω κατ. 2 με ΥΔ-ΥΚ & παραβ.Δ. 

Έχω όμως και σε όλες τις πλευρές μικρές αυξομειώσεις του περιγράμματος, όπως και σε όλο το κτίριο αύξηση του ύψους 35 εκ. Αυτά θα μπορούσα να τα βάλω κατ. 3-ιειε, ή κατ. 2 με ΥΔ+ΥΚ και όλη την επιφάνεια του κτιρίου ΥΥ<20%.  Αν τα βάλω κατ.3 το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο, το θέμα είναι αν μπορώ ή πρέπει αναγκαστικά να τα πάω κατ. 2, όπως και τα 30 τ.μ.

τα 35 εκ. είναι υπέρβαση ύψους της περιοχής?

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, liumier said:

τα 35 εκ. είναι υπέρβαση ύψους της περιοχής?

επειδή το κτίριο είναι σε επίπεδα, ένα τμήμα παραβιάζει το ύψος της περιοχής κ ένα άλλο όχι

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι έχεις Κατ. 3 ιειε μόνο για το ύψος (δηλαδή δεν ισχύει η ίδια περίπτωση για τα οριζόντια μετρητικά στοιχεία καθώς έχεις να αντιμετωπίσεις και την Υ.Δ. και Υ.Κ. του βόρειου - μεσαίου - τμήματος), τα υπόλοιπα Κατ. 2. 

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα που το περίγραμμά και εμβαδόν έχει μεταβολές < 5%, εκτός από μια πλευρά του περιγράμματος που είναι μικρότερη με διαφορά > 5% μπορεί να μπει στην κατ.3?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, liumier said:

Θεωρώ ότι έχεις Κατ. 3 ιειε μόνο για το ύψος (δηλαδή δεν ισχύει η ίδια περίπτωση για τα οριζόντια μετρητικά στοιχεία καθώς έχεις να αντιμετωπίσεις και την Υ.Δ. και Υ.Κ. του βόρειου - μεσαίου - τμήματος), τα υπόλοιπα Κατ. 2. 

χμμμ με βάζεις σε σκέψεις, καλή ιδέα μου ακούγεται, αλλά θα αρχίσω να υπολογίζω κομματάκια 0,04 τ.μ., 0,1 τ.μ., 0,5 τ.μ. κλπ κλπ, κ βάζω ιειε μόνο ύψος

το βασικό ερώτημα να ξεκαθαρίσουμε είναι αν όταν έχεις διαφόρων ειδών υπερβάσεις ΥΔ,ΥΚ,ΥΥ, μπορείς να συνδυάσεις κατ,2,4,5  με κατ.3-ιειε

33 λεπτά πριν, LESS said:

Σε διαμέρισμα που το περίγραμμά και εμβαδόν έχει μεταβολές < 5%, εκτός από μια πλευρά του περιγράμματος που είναι μικρότερη με διαφορά > 5% μπορεί να μπει στην κατ.3?

νομίζω ότι είσαι στο ίδιο ερώτημα, στο >5% πρέπει να πας ΥΔ-ΥΚ και τα υπόλοιπα κ3-ιειε ??? ή εφόσον πας που πας κ2,4,5, δεν πρέπει να βάλεις κ3-ιειε ?

Link to comment
Share on other sites

AsiM Αν έχεις στον σκελετό ενός κτιρίου αυθαίρετο το κλείσιμο ενός Η/Χ (θεωρείται ότι υπάρχει κάποιο υποστύλωμα του σκελετού π.χ. γωνιακό) και παράλληλα την μια διάσταση όλης της πλευράς μέσα στο 5%  όπου στο εύρος της περιλαμβάνει και την μια διάσταση του Η/χ τι θα πράξεις? Εγώ στην προκειμένη περίπτωση θα έβαζα Υ.Δ. και κατ. 3, όποτε θεωρώ ότι συμβαίνει..

Edited by liumier
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, LESS said:

Σε διαμέρισμα που το περίγραμμά και εμβαδόν έχει μεταβολές < 5%, εκτός από μια πλευρά του περιγράμματος που είναι μικρότερη με διαφορά > 5% μπορεί να μπει στην κατ.3?

Αν σχεδίαζες ένα σκαρίφημα ίσως βοηθούσε

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, liumier said:

AsiM Αν έχεις στον σκελετό ενός κτιρίου αυθαίρετο το κλείσιμο ενός Η/Χ (θεωρείται ότι υπάρχει κάποιο υποστύλωμα του σκελετού π.χ. γωνιακό) και παράλληλα την μια διάσταση όλης της πλευράς μέσα στο 5%  όπου στο εύρος της περιλαμβάνει και την μια διάσταση του Η/χ τι θα πράξεις? Εγώ στην προκειμένη περίπτωση θα έβαζα Υ.Δ. και κατ. 3, όποτε θεωρώ ότι συμβαίνει..

εννοείς ΥΔ για το κλείσιμο του Η/Χ και κατ.3-ιειε για το <5% της πλευράς αν κατάλαβα καλά, ναι έλα ντε, λογικό μου φαίνεται αλλά είναι σίγουρο? το βάζεις έτσι ? ή το βάζεις ΥΔ τον Η/Χ και ΥΔ-ΥΚ την πλευρά??

η νομοθεσία επιτρέπει συνδυασμό όλων των κατηγοριών με την κατ.3, αλλά όταν αφορά εξωτερικές διαστάσεις, που ουσιαστικά μιλάμε για τμήματα με ΥΔ-ΥΚ, μήπως δεν επιτρέπεται ο συνδυασμός? και σου λέει ότι αφού ούτως ή άλλως θα βάλεις ΦΚ με ΥΔ-ΥΚ, προσάρμοσε και αυτά της κατ.3-ιειε εκεί.... ???

 

13 λεπτά πριν, LESS said:

Αφού είναι μικρότερο!

>5% δεν είπες?? τι μικρότερο ? δεν εννοείς ότι η διαφορά είναι μεγαλύτερη του 5% στη μία πλευρά, ή λάθος κατάλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Asim

Αν σε βοηθάει η εξής περίπτωση: σκελετός διώροφης οικοδομής (χωρίς σύσταση) κατά την Ο.Α. ήταν ίδιος και στις δύο στάθμες με εξαίρεση στον όροφο να έχει μια γωνία 3Χ3 ανοικτή επειδή δεν του περίσσευε Σ.Δ.

Στην κατασκευή έκλεισε την γωνία και ακόμα η μια διάσταση της πλευράς του κτιρίου (που ήταν και διάσταση του ανοικτού χώρου) ήταν μεγαλύτερη εντός του 5% συν και το ύψος του ισογείου που ήταν και αυτό εντός του 5% (όλη η κατασκευή μικρότερη του επιτρεπόμενου ύψους).

Στο δια ταύτα υπολογίστηκε το ισόγειο που είχε σαν αυθαιρεσία μόνο την διαστάσεις  εντός του 5% με Κατ.3 ιειε και ο όροφος Υ.Δ. για το κλείσιμο και Υ.Δ + Υ.Κ. για το υπόλοιπο 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.