Jump to content

liumier

Members
  • Content Count

    47
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

11 Ουδέτερη

1 Follower

About liumier

  • Rank
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

1,872 profile views
  1. Επιστροφή στα πάτρια και στην ρουτίνα, καλή χρονιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είναι όλα ρυθμισμένα (Ν.4495/2017), άρτια και οικοδομήσιμα (πριν και μετά) όπως επίσης Σ.Δ. και Σ.Κ. μικρότεροι των επιτρεπόμενων (συν του όταν κάνεις κατάτμηση σε οικόπεδα οικισμών < 2000 κατ. κερδίζεις τουλάχιστον 240 έως 400 τ.μ. δόμησης - αφού από το ΦΕΚ 289-4-11-2011 και μετά έχουν "ταβάνι" επιτρεπόμενης δόμησης) οπότε φιλτράροντας τις απαντήσεις "μένω" σ' αυτό του tetris και θα συμφωνήσω.
  2. Καλησπέρα. Έχω ως δεδομένο οικόπεδο εντός σχεδίου (οικισμός < 2000 κατ.) άρτιο και οικοδομήσιμο, με κτίσματα εντός του, νομίμως (και ρυθμισμένα) υφιστάμενα. Υπάρχει η σκέψη της κατάτμησης σε δυο άρτιο και οικοδομήσιμα. Στην μια περίπτωση κατάτμησης (βέλτιστη λύση), σχεδιάζεται το νέο κοινό τους όριο στην περασιά μια πλευράς του ενός κτιρίου (ισόγεια κατοικία). Στην πλευρά αυτή υπάρχει άνοιγμα (παράθυρο). Επιτρέπεται η λύση αυτή ? Επίσης προχωράω την σκέψη μου σε περίπτωση αρνητικής προτροπής και παραθέτω δυο παραγράφους του κτιριοδομικού κανονισμού (άρθρο 10) 9. Στους μεσότοιχους και τους εξωτερικούς τοίχους του κτιρίου που ανεγείρονται σε επαφή με το κοινό όριο των ιδιοκτησιών απαγορεύεται η διάνοιξη ανοιγμάτων. 10. Κατ' εξαίρεση επιτρέπεται η διάνοιξη ανοιγμάτων σε εξωτερικούς τοίχους νομίμως υφιστάμενων κτιρίων κατασκευασμένων σε επαφή με το κοινό όριο οικοπέδων, για τη λειτουργική συνένωση χώρων τους, εφ' όσον: 1. δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές και κτιριοδομικές διατάξεις, 2. δεν δημιουργείται αυθαίρετη αλλαγή χρήσης κατά το άρθρο 5 του Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού, 3. δεν θίγεται η στατική επάρκεια των κτιρίων στα οποία ανήκουν οι χώροι που συνενώνονται λειτουργικά, 4. εξασφαλίζονται οι απαιτούμενες συναινέσεις των ιδιοκτητών για κάθε έναν από τους συνενούμενους χώρους, Η λειτουργική συνένωση γίνεται μετά από έκδοση έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας, σύμφωνα με την απόφαση 5219/2004 (ΦΕΚ 114/Δ/2004). Μπορώ να επικαλεστώ το 4 (bold) ? (Συναίνεση προφανώς και υπάρχει.. συνένωση δεν ξέρω πως ) Ή πάμε για "κλείσιμο" ανοίγματος.. Ευχαριστώ
  3. Καλησπέρα, έχω αυθαιρεσίες σε ακίνητο εντός σχεδίου (με Ο.Α. του 1979) και οι οποίες ολοκληρώθηκαν προ του 1983 . Το ακίνητο αυτό χωρίστηκε το 1995 σε δυο οικόπεδα (άρτια και οικοδομήσιμα). Θεωρώ ότι έχω Ο.Α. ? ( νομίζω πως ναι αφού οι αυθαιρεσίες έγιναν προ της κατάτμησης και δεν είναι "προϊόν" αυτής ) (Επίσης αν γνωρίζετε σε συνέχεια του προηγούμενου μου ερωτήματος αλλά άσχετο με το παρόν θέμα) Υπολογίζω τα ποσοστά των πολεοδομικών μεγεθών κάλυψης και δόμησης... με το εμβαδόν του ολόκληρου του οικοπέδου ή του διαιρετού ?
  4. Καλησπέρα, χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας για ισόγειο κτίσμα προσωρινής διαμονής σε σταυλικές εγκαταστάσεις; H επιφάνεια του ξεπερνάει τα 50 τ.μ..
  5. Καλησπέρα, εκτός σχεδίου με οικοδομική άδεια και άδεια ίδρυσης και λειτουργίας κτηνοτροφικής εγκατάστασης έχω υπέρβαση δόμησης. Έχω λοιπόν τις εξής απορίες ως προς την συμπλήρωση της δήλωσης: Ως προς την επικρατούσα χρήση, βάζετε υπηρεσίες ή μεταποίηση πρωτογενούς τομέα? (αφορά αιγοπρόβατα) Η κατηγορία για τους στάβλους είναι μόνο 5 ή μπορώ και στην 4 εφόσον είναι εντός περιορισμών? (Ο.Α. και κατασκευή το 2009) Το κτίσμα προσωρινής διαμονής είναι μεγαλύτερο από 50 τ.μ. (150 τ.μ. σήμερα), για τα παραπάνω τετραγωνικά μέτρα, κύριος χώρος ή χώρος μειωτικού συντελεστή (0,50) ή μέχρι τα 100 τ.μ. (για τα 50 τ.μ. δηλαδή ) μειωτικός συντελεστής 0,50 και τα υπόλοιπα Κ.Χ.? Υπάρχει και κατασκευασμένο εκκλησάκι 5 τ.μ., προφανώς όχι για τα πρόβατα... τι λέτε γι' αυτό ? Ευχαριστώ
  6. Ευχαριστώ για την τεκμηρίωση σου tekton85, είχα καταλήξει και υπολογίσει με συντελεστή υπέρβασης ύψους
  7. Συνάδελφος Μηχανικός έχει περαιώσει δήλωση με τον Ν.4178/13 και έχει γίνει μεταβίβαση του ακινήτου ( αγόρασε ο ένας εκ των τριών εξ'αδιαιρέτου ιδιοκτήτης όλο το ποσοστό του ακινήτου) με την καταβολή του 30%!! Ο ιδιοκτήτης μετά την μεταβίβαση σταμάτησε να πληρώνει... Μπορεί σήμερα να γίνει (μ'αυτήν την σειρά) ; αντικατάσταση μηχανικού (με τις ευλογίες του πρώτου), μεταφορά στον Ν.4495/2017 (από τον αντικαταστάτη μηχανικό), επανυπολογισμός και συμψηφισμός του προστίμου ( ανακριβής - λάθος περαιωμένη πρώτη δήλωση ) βάσει του Ν.4495/2017. ή υπάρχει κάπου λάθος?
  8. Προφανώς και θα προσμετρήσεις όλους τους αυθαίρετους κλειστούς χώρους που προσαυξάνουν τον Σ.Δ.
  9. Καλημέρα, στην συνημμένη εικόνα σχεδιάζεται η υφιστάμενη κατάσταση μια διώροφης κατοικίας με σοφίτα και αντιπαραβάλλεται με τα σκαριφήματα της Ο.Α. αλλά και του επιτρεπόμενου ύψους των όρων δόμησης κατά τον χρόνο έκδοσης της Ο.Α.. Σκέφτομαι τον τρόπο υπολογισμού της αυθαιρεσίας θεωρώντας ότι : υπάρχει Υ.Δ. με μειωτικό συντελεστή (0,30) για το εμβαδόν της σοφίτας και αναλυτικός για την Υ.Υ. λόγω του ότι βρίσκεται εντός πολεοδομικού μεγέθους του επιτρεπόμενου ύψους. Διερωτώμαι όμως αν είναι σωστός ο τρόπος υπολογισμού κι αν κάποιος/α συνάδελφος γνωρίζει κάτι παραπάνω. Ευχαριστώ
  10. Καλησπέρα, τελικώς γνωρίζουμε το ελάχιστο πλάτος των πεζόδρομων ?
  11. Καλημέρα, Ο Ηλιακός Χώρος προσμετράται στην συνολική ή/και στην ωφέλιμη επιφάνεια του προς επιθεώρηση διαμερίσματος? Ευχαριστώ
  12. Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου, εντός ζώνης με "λάθος" τοπογραφικό βγήκε Ο.Α. κατοικίας. Με σωστό τοπογραφικό το αγροτεμάχιο ήταν μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο. Σήμερα μου ζητείται η ρύθμιση του ακινήτου για μερικές αυθαιρεσίες που έχουν κατασκευαστεί. Για τον υπολογισμό του προστίμου προφανώς και θα επιλεγεί ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια στο γήπεδο για την ρύθμιση των αυθαιρέτων, οι αυθαίρετες κατασκευές όμως είναι αυτές που κατασκευάστηκαν καθ' υπέρβαση της αδείας ή οτιδήποτε υπάρχει στο γήπεδο?
  13. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , Προσθέτω ότι το τοπογραφικό της αδείας δεν εμφανίζει τον Απρίλιο του 1992 (ημερομηνία σύνταξης) το σχέδιο πόλης αλλά την προηγούμενη κατάσταση, δηλαδή όμορα αγροτεμάχια σε συνέχεια του δικού μου! (και όχι απλά μετατοπισμένο βάσει της σκέψης του ntanos). Έχει συντελεστεί πράξη εφαρμογής αλλά όχι καθολική μη περιλαμβάνοντας το δικό μου αγροτεμάχιο. Τώρα για τους πίνακες "συρραφής" δεν έχω γνώση αλλά θα το κάνω μια κουβέντα με τον τοπογράφο της πολεοδομίας. Στο θέμα της άδειας σώζεται το σπίτι του αλλά θα του υπολογιστεί μεγαλύτερο πρόστιμο αφού στην ρύθμιση θα επιλεγεί το ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια στο σχετικό τετραγωνίδιο λόγω το ότι δεν ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο.(όπου μετά από σκέψη απαντώ και στο 2ο ερώτημα μου). Υ.Γ. έγινε τροποποίηση της εικόνας στην προηγούμενη μου δημοσίευση
  14. Καλημέρα σας κύριοι, Σε γήπεδο εκτός σχεδίου, εντός ζώνης, διανομής του 1931, εμβαδού 2000 τ.μ. με οικοδομική άδεια (1993) διώροφης κατοικίας προκύπτει το εξής: Τμήμα του γηπέδου 180 τ.μ. (δεν επηρεάζεται η κατοικία) εντάσσεται σε σχέδιο πόλης εγκεκριμένο το 1991! (Το τοπογραφικό της άδειας του 1993 κακώς δείχνει το γήπεδο ανεπηρέαστο με επιφάνεια 2000 τ.μ.) Όμως το σχέδιο πόλης (και η σημερινή ορθή αποτύπωση) προβλέπει ύπαρξη δρόμου και απέναντι από τα οικοδομικά τετράγωνα προβλέπονται ρυμοτομικές γραμμές. Το εναπομείναν γήπεδο εμβαδού 1820 τ.μ. δεν καλύπτει το ελάχιστο απαιτούμενο εμβαδόν για την δόμηση εκτός σχεδίου (2000 τ.μ.) οπότε το καθιστά πλέον μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.. Ερώτηση 1: Υπάρχει περίπτωση να μου διαφεύγει κάτι ως προς την οικοδομησιμότητα και να κάνω λάθος ? Ερώτηση 2: Μπορεί να προχωρήσει σε ρύθμιση αυθαιρεσιών βάσει οικοδομικής άδειας ή κι αυτή βγήκε κακώς ? Επισυνάπτω εικόνα (1000 λέξεις...) Ευχαριστώ
  15. καλημέρα, ναι κατά τα λεγόμενα του ιδιοκτήτη έως το έτος 2008, σήμερα μετά από αυτοψία διαπίστωσα ότι ο χώρος δεν χρησιμοποιείται. Πρέπει να πάρει αποσπάσματα χάρτη από τον ΟΣΔΕ ; Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον ορθοφωτοχάρτη του ΕΚΧΑ που είναι και της περιόδου 2007-2009 ;
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.