Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

19 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Το υπόγειο θα προσμετρήσει στους υπολογισμούς εύρεσης κατηγορίας καθώς είναι αυθαίρετο και δεν αφορά αλλαγή χρήσης όπως αναφέρεται στο σχετικό εδάφιο του νόμου.--> σε ποιο εδάφιο αναφέρεσαι? εγω διαβάζω: Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ειμαι εντός περιγράμματος κτιρίου και ειναι υπόγεια αποθήκη του σπιτιού.

Αν έχεις κλείσιμο εξώστη τότε έχεις Υ.Δ+Υ.Κ.--> ακριβώς κάτω από τον ''εξώστη΄΄ εκτείνεται το νόμιμο ισόγειο, οπότε δεν έχω υπέρβαση κάλυψης 

Η αποθήκη στο δώμα μπορεί να υπολογιστεί και με κατηγορία 3 (αν τυχόν δεν σου βγαίνει εξαιτίας της η κατηγορία 4).--> σωστό! 

Σε υπερευχαριστώ για την ανταπόκριση @Pavlos33! Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τα παραπάνω? Εσύ θεωρείς δηλαδή ότι πρέπει να μετρήσει το υπόγειο στην ευρεση κατηγορίας, αλλά σωστά δεν μετράει η απόληξη κλιμακοστασίου? Διαφωνώ με το υπόγειο, είσαι σίγουρος?

Επίσης λόγω υπέρβασης ύψους πάω ντουγρού ΚΑΤ.5....Μόνο αν  μπορούσα να το εντάξω στην περίπτωση δγ (<50τμ) θα μπορούσα να το βάλω ΚΑΤ.4....

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι είναι αυτοτελής χώρος οπότε θα του βάλω συντελεστή 0,50 και όχι 0,30...ΑΛΛΑ νομίζω ότι στο σημείο που αναφέρει τη λέξη αυτοτελής στην κατηγορία 4, δεν αναφέρεται σε κάτι τέτοιο. Εγω αντιλαμβάνομαι ότι εννοεί ότι εξαιρούνται τα υπόγεια που δεν προσμετρούν στο Σ.Δ., σε αντίθεση με τα υπόγεια που έχουν μετατραπεί σε κατοικίες. Κάνω λάθος? Τι θα κάνατε στη θέση μου? 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Roukat said:

Σε υπερευχαριστώ για την ανταπόκριση @Pavlos33! Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τα παραπάνω? Εσύ θεωρείς δηλαδή ότι πρέπει να μετρήσει το υπόγειο στην ευρεση κατηγορίας, αλλά σωστά δεν μετράει η απόληξη κλιμακοστασίου? Διαφωνώ με το υπόγειο, είσαι σίγουρος?

Επίσης λόγω υπέρβασης ύψους πάω ντουγρού ΚΑΤ.5....Μόνο αν  μπορούσα να το εντάξω στην περίπτωση δγ (<50τμ) θα μπορούσα να το βάλω ΚΑΤ.4....

Ίσως δεν έχω αντιληφθεί ορθά την περιγραφή του υπογείου. Έχεις αυθαίρετο υπόγειο εντός περιγράμματος το οποίο δεν είναι αυτοτελής χώρος; Αν ναι, έχεις δίκιο να ισχυρίζεσαι ότι δεν θα συνυπολογιστεί στην εύρεση της κατηγορίας. Για την απόληξη (χώρος με αναλυτικό) δεν την συνυπολογίζεις. Στο αρχικό σου ερώτημα αναφέρεις κλείσιμο εξώστη και όχι υπαίθριου-εν εσοχή-χώρου (στην καθομιλουμένη ανοιχτή βεράντα). Οπότε γι αυτό απάντησα ότι χρειάζεται και Υ.Κ. Με τα νέα δεδομένα που παραθέτεις, δεν θα υπολογιστεί και Υ.Κ στο κλεισμένο τμήμα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

οκ οπότε για να ανακεφαλαιώσουμε:

Παρόλο που έχω υπέρβαση ύψους >20%, και που κανονικά όλοι οι  αυθαίρετοι χώροι είναι>50τ.μ.,

επειδή το υπόγειο είναι εντός περιγράμματος κι επειδή έχει ναι μεν ανεξάρτητη είσοδο αλλά είναι υπόγεια αποθήκη και άρα ούτως ή άλλως δεν θα μέτραγε στο Σ..Δ., ΤΌΤΕ δεν προσμετράται στους χώρους για την εύρεση κατηγορίας και επομένως μπορώ να ενταχθώ στην περιπτωση κγ της ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 4,

σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για την πληρότητα του θέματος, να ρωτήσω το εξής. Η Υ.Υ προκύπτει με βάση το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή με βάση το εγκεκριμένο-να υλοποιηθεί ύψος, βάσει της Ο.Α;

Για το υπόγειο, από την στιγμή που δεν έχει εσωτερική πρόσβαση με το υπόλοιπο κτίριο προσωπικά κρίνω ότι ο χώρος (ανεξαρτήτως χρήσης που δεν μας ενδιαφέρει για την κατηγορία) αποτελεί αυτοτελή χώρο και έτσι δεν πληροί την προϋπόθεση (...που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους όπως....) να μην συμμετάσχει στον προσδιορισμό της κατηγορίας.

Βεβαίως, αν δεν βγαίνουν οι έλεγχοι και δεν οδηγούν σε κατηγορία 4, πάντοτε υπάρχει η εναλλακτική να επικαλεστείς την Υ.Δ μέχρι και 50 τμ και να το ξεμπερδέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η Υ.Υ προκύπτει με βάση το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής

Οι αυθαίρετοι χώροι μου είναι:

1) 50τ.μ. υπόγεια αποθήκη  

2) Αποθήκη 7τμ στο δώμα

3) υπέρβαση δόμησης 30τμ στον όροφο 

4) απόληξη κλιμακοστασίου (που δεν την μετράω με τμ)

ΑΡΑ: για να μπω στην περίπτωση κγ της κατ.4 πρέπει πάλι να μην συνυπολογισω το υπόγειο...

Αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον δεν γίνεται, το τραβάω απ τα μαλλιά που λένε ε?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.