Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17] Κατηγορία 4 αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Οι παράγραφοι που αναγράφεις αφορούν την υποχρέωση ή μη ΜΣΕ. Σε μελλοντική ταυτότητα κτιρίου π.χ. τι κάτοψη θα ανεβάσεις  ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Για αυθαίρετο πατάρι καταστήματος (κατ. 4, δεν είναι αυτοτελής χώρος) ο ιδιοκτήτης είχε κάνει υπαγωγή με τον 4014/11 και στο αντίγραφο της δήλωσης που μου χορηγήθηκε από το ΤΕΕ, φαίνεται να έχει πληρωθεί μόνο η 1η δόση και δεν έχουν ανέβει δικαιολογητικά.

Στην ΥΔΟΜ υπάρχει αναθεώρηση της Ο.Α., στα σχέδια της οποίας εμφανίζεται το πατάρι του συγκεκριμένου καταστήματος με την ένδειξη τακτοποιούμενος χώρος με τον 4178/13. Από την έρευνα που έχει γίνει όμως (ΤΕΕ,ΥΔΟΜ κλπ.) δεν έχει προκύψει οτι η δήλωση του 4014/11 μεταφέρθηκε στον 4178/13. Αντίθετα, βρέθηκε δήλωση με τον 4178/13 που αφορά όμως κοινόχρηστους χώρους, στην οποία δεν αναφέρεται ο ιδιοκτήτης του παταριού.

Δεν γνωρίζω τι μπορεί να έχει γίνει. Μπορώ όμως, εφόσον στα σχέδια αναθεώρησης της Ο.Α. εμφανίζεται το πατάρι ως τακτοποιούμενο, να χρησιμοποιήσω αυτά και να το θεωρήσω νόμιμα υφιστάμενο πλέον; Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να κλείσει η δήλωση του 4014;

 

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης τι ακριβώς λέει;

1 ώρα πριν, Tim22 said:

Μπορώ όμως, εφόσον στα σχέδια αναθεώρησης της Ο.Α. εμφανίζεται το πατάρι ως τακτοποιούμενο, να χρησιμοποιήσω αυτά και να το θεωρήσω νόμιμα υφιστάμενο πλέον; 

Kατά τη γνώμη μου όχι.

1 ώρα πριν, Tim22 said:

Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να κλείσει η δήλωση του 4014;

Προφανώς όχι και ίσως να χρειάζεται να μεταφερθεί πλέον στον 4495....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μπορεί να μην τα έγραψα με σαφήνεια: η δήλωση του 4014/11 αφορά το πατάρι του συγκεκριμένου καταστήματος και δεν έχει κλείσει, ενώ η αναθεώρηση η οποία έγινε βάσει ρύθμισης με τον 4178/13, αφορά το πατάρι του συγκεκριμένου καταστήματος, πατάρια όμορων καταστημάτων, άλλους κοινόχρηστους χώρους κλπ.

Η συγκεκριμένη δήλωση ρύθμισης με τον 4178/13 υπάρχει στην ΥΔΟΜ, αλλά δεν αναφέρει ως ιδιοκτήτη τον συγκεκριμένο. Αντίθετα ως ιδιοκτήτες στη δήλωση αναφέρονται οι κατασκευαστές (ο μηχανικός της δήλωσης είναι ένας εκ των κατασκευαστών να πω εδώ), παρόλο που αφορά και ιδιόκτητους χώρους.

Άρα αν δεν μπορώ να δεχτώ ότι το πατάρι είναι νόμιμο, καταλαβαίνω πως η μόνη λύση είναι η ολοκλήρωση της υπαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα σε ενδιαφέρει ο πελάτης σου, η ιδιοκτησία του και το "έργο" που σου έχει αναθέσει. Ταυτοχρόνως ο πελάτης σου οφείλει να σου προσκομίσει όλα τα νομιμοποιητικά στοιχεία της ιδιοκτησίας του ή να σε πληρώσει extra για να τα βρεις....

Τί ακριβώς λοιπόν λέει ο ιδιοκτήτης;

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή Tim22 θέλεις να πεις ότι υπάρχουν 2 δηλώσεις

Μία του 4014 για το συγκεκριμένο πατάρι και μια του 4178 για συγκ πατάρι + λοιπά πατάρια +κοιν/στα??

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ ο ιδιοκτήτης δεν έχει στοιχεία να μου διαθέσει. Ισχύον όσα έχω βρει εγώ από την αναζήτηση που έκανα σε ΤΕΕ και ΥΔΟΜ. Η ΥΔΟΜ επίσης με ενημέρωσε οτι οι δηλώσεις του 4178/13 έχουν μεταφερθεί στον 4495/17 αλλά δεν μου χορηγεί αντίγραφα, διότι δεν εμφανίζεται ο ιδιοκτήτης μου.

@ΚΑΝΑ Ναι, αλλά η δήλωση του 4014 έχει τον ιδιοκτήτη μου, ενώ η δήλωση του 4178 έχει άλλους (κατασκευαστές). Η αναθεώρηση στην οποία αναφέρομαι έχει ως τίτλο "αναθεώρηση της τάδε άδειας για τροποποίηση καύσιμου αερίου, λόγω τακτοποίησης χώρων με τον 4178/13". Στα σχέδια της αναθεώρησης αυτής, που υπάρχουν στον φάκελο, εμφανίζεται ο χώρος του παταριού του καταστήματος που με ενδιαφέρει με την ένδειξη τακτοποιούμενος με τον 4178. Όμως αυτή η δήλωση (η οποία μεταφέρθηκε στον 4495) δεν αναγράφει τον ιδιοκτήτη μου και για αυτό η ΥΔΟΜ δεν μου χορηγεί αντίγραφά της. Είναι σαν να έχουν θεωρήσει τα πατάρια των καταστημάτων κοινόχρηστα (τα αναφέρει ως μεσοπάτωμα στα σχέδια).

Link to comment
Share on other sites

Μα βάσει του 99 ν 4495 την δήλωση ρύθμισης μπορεί να την κάνει και ο εργολάβος (και αυτό φαντάζομαι εννοείς με το κατασκευαστές)

υ.γ 1 επομένως κακώς αναφέρεσαι  ή από ΥΔΟΜ αναφέρονται σε κοινόχρηστα

υ.γ 2  10 δηλώσεις μπορώ να κάνω για το ίδιο ακίνητο-Αρκεί να περαιώσω την ΜΙΑ και το ακίνητο μου είναι o.k 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 99 όμως αναφέρεται πως μπορεί να κάνει δήλωση ο εργολάβος "για τις περιερχόμενες σε αυτόν συνεπεία εργολαβικού προσυμφώνου ιδιοκτησίες".

Link to comment
Share on other sites

μα δεν τα ξέρω όλα τα δεδομένα σου! Τι να σου πω? (πες του κατασκευαστή να την ανοίξει και να βάλει και το όνομα του δικού σου πελάτη. Αν και την ΥΔΟΜ α. την ενδιαφέρει αν πράγματι ως χώρος ρυθμίστηκε και β. το μόνο που ελέγχει στις ρυθμίσεις -βάσει ... Ν 4495- είναι τα τ.μ - η χρήση και ο χρόνος κατασκευής)

υ.γ  Υπόψη ότι μας είπες ότι ο κατασκευαστής είναι και ο μηχανικός της δήλωσης-Επομένως πως τον εκλαμβάνεις εσύ η ΥΔΟμ  ως εργολάβο?? Μήπως επειδή μόνο και μόνο οι έννοιες συμπίπτουν?? 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.