Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 104 - Ν. 4495/17] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Δεν επιτρέπεται δυστυχώς όπως το έχεις ήδη δεί. Κακώς έγιναν όπως έγιναν τώρα πραγματικά δεν ξέρω πως σώζεται. Αν παρόλα αυτά μέσα στις 7 δηλώσεις είναι δηλωμένες όλες οι αυθαίρετες κατασκευές θα πρότεινα να τα αφήσεις ως έχουν και να μην εμπλακείς καθόλου. Το είχα ψάξει αρκετά παλιότερα που μου είχε τύχει μια αντίστοιχη περίπτωση (5 δηλώσεις σε ενα ακίνητο χωρίς σύσταση και με πληρωμή πολύ μεγαλύτερων ποσών από αυτά που θα έπρεπε). Είχα ρωτήσει παντού και το βασικό μου επιχείρημα ήταν ότι τέλος πάντων κακώς εγινε ότι έγινε από συνάδελφο εγώ θέλω τώρα  να τα κάνω πραγματικά σωστά. Η απάντηση που πήρα ήταν οτι δεν είναι σωστό να διορθώσουμε το λάθος με ένα άλλο λάθος, δεν μπορεί να γίνει τίποτα και να τα αφήσω ως έχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, danaikaterina said:

Δεν επιτρέπεται δυστυχώς όπως το έχεις ήδη δεί. Κακώς έγιναν όπως έγιναν τώρα πραγματικά δεν ξέρω πως σώζεται. Αν παρόλα αυτά μέσα στις 7 δηλώσεις είναι δηλωμένες όλες οι αυθαίρετες κατασκευές θα πρότεινα να τα αφήσεις ως έχουν και να μην εμπλακείς καθόλου. Το είχα ψάξει αρκετά παλιότερα που μου είχε τύχει μια αντίστοιχη περίπτωση (5 δηλώσεις σε ενα ακίνητο χωρίς σύσταση και με πληρωμή πολύ μεγαλύτερων ποσών από αυτά που θα έπρεπε). Είχα ρωτήσει παντού και το βασικό μου επιχείρημα ήταν ότι τέλος πάντων κακώς εγινε ότι έγινε από συνάδελφο εγώ θέλω τώρα  να τα κάνω πραγματικά σωστά. Η απάντηση που πήρα ήταν οτι δεν είναι σωστό να διορθώσουμε το λάθος με ένα άλλο λάθος, δεν μπορεί να γίνει τίποτα και να τα αφήσω ως έχουν.

κατάλαβα

Εχουν δηλωθεί όλες οι αυθαιρεσίες αλλα με λάθος συντελεστές πχ κύρια κ μοναδική κατοικία, και εκτός αυτού 2 εκ των δηλώσεων ήταν προς έκδοση οικ. άδειας (η οποία άδεια δεν βγαίνει για διάφορους λόγους, "το πάλεψα όσο μπορούσα αλλα δεν"..!) 

Εξ αρχής και εγώ αυτό είχα στο μυαλό μου, να το κάνω σωστά..! 

Οπότε η "απώλεια" κάποιων χρημάτων που πληρώθηκαν μέσω λανθασμένων δηλώσεων είναι μονόδρομος..!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω εδώ ένα σχόλιο ότι μου φαίνεται εντελώς χαζό. Καταρχάς όλος ο νόμος των αυθαιρέτων έχει στηθεί πάνω σε διοθώσεις παλαιών λαθών. Εδώ υπάρχει περίπτωση κάποιος να μην τακτοποίησε μισά πράγματα να έγινε συμβόλαιο και πάλι υπάρχει τρόπος να διορθωθεί. Δύσκολα μεν, με ακύρωση συμβολαίου και ότι αυτό συνεπάγεται αλλα πάντως υπάρχει τρόπος. Τωρά σε κάτι τέτοιο που είναι προφανέστατα λάθος άγνοιας και όχι δόλου (αφού προκύπτουν πρόστιμα μεγαλύτερα από αυτά που θα έπρεπε να πληρωθούν) δεν μπορεί να σου λένε άστο όπως είναι δε διορθώνεται! Οκ είναι λάθος να γίνουν 2 δηλώσεις για το ίδιο ακίνητο, εγώ το ξέρω, το έχω καταλάβει. Έλα όμως που κάποιοι το έκαναν, τι να κάνουμε τώρα; Αυτές συνήθως είναι όλες περιπτώσεις από 4014 φερμένες που δεν υπήρχε η εμπειρία και δεν είχαν ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα. Δεν θα ήταν τόσο δύσκολο να προβλεφθεί από το ΤΕΕ μια διαδικασία συγχώνευσης δηλώσεων σε περίπτωση διαπίστωσης λάθους λέω εγώ τώρα... Αλλά βέβαια πρέπει να υπάρχει θέληση για να γίνει κάτι τέτοιο όπως και πολλά άλλα που μας απασχολούν κοντά 10 χρόνια τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται με νέα δήλωση του Ν4495 με τεκμηρίωση ότι δεν επιβαρύνεται το δημόσιο συμφέρον; Για παράδειγμα εντοπίζεις μεγαλύτερο πρόστιμο για αυθαιρεσία Α και ταυτόχρονα δεν δηλώθηκε καν η αυθαιρεσία Β. Στην τεχνική έκθεση αναφέρεις την Α ως τακτοποιημένη (και προφανώς δέχεσαι ότι έχασε ο ιδιοκτήτης χρήματα) και δηλώνεις την Β τώρα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, curzondax said:

Δε γίνεται με νέα δήλωση του Ν4495 με τεκμηρίωση ότι δεν επιβαρύνεται το δημόσιο συμφέρον; Για παράδειγμα εντοπίζεις μεγαλύτερο πρόστιμο για αυθαιρεσία Α και ταυτόχρονα δεν δηλώθηκε καν η αυθαιρεσία Β. Στην τεχνική έκθεση αναφέρεις την Α ως τακτοποιημένη (και προφανώς δέχεσαι ότι έχασε ο ιδιοκτήτης χρήματα) και δηλώνεις την Β τώρα.

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς..! Μπορείς να γίνει πιο σαφής..? 

Ασχέτως αν επιβαρύνεται περισσότερο ή λιγότερο το περιβάλλον ή το δημόσιο συμφέρον θεωρείς πως μπορείς να παραβλέψεις την ακριβή διευκρίνιση "δεν συνοπολογίζονται πρόστιμα που έχουν πληρωθεί στον Ν.4014,4178..?

Όσο για το παράδειγμα που παραθέτεις δεν είναι ακριβώς έτσι. πχ έχεις την αυθαιρεσία Α που δηλώθηκε (σε μια δήλωση), την αυθαρεσία Β που δεν δηλώθηκε, την Γ σε άλλη δήλωση και την Δ σε άλλη δήλωση. Αφορούν και οι 3 υποβληθείσες δηλώσεις σε μία οριζόντια ιδιοκτησία. (δήλωση Α+Β+Γ του 4178 θα ήθελα να γίνουν μια δήλωση στον 4495 συμψηφίζονται τα παράβολα-πρόστιμα)....αλλά....

Συγνώμη αν κούρασα...

Καλημέρα 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, danaikaterina said:

Να κάνω εδώ ένα σχόλιο ότι μου φαίνεται εντελώς χαζό. Καταρχάς όλος ο νόμος των αυθαιρέτων έχει στηθεί πάνω σε διοθώσεις παλαιών λαθών. Εδώ υπάρχει περίπτωση κάποιος να μην τακτοποίησε μισά πράγματα να έγινε συμβόλαιο και πάλι υπάρχει τρόπος να διορθωθεί. Δύσκολα μεν, με ακύρωση συμβολαίου και ότι αυτό συνεπάγεται αλλα πάντως υπάρχει τρόπος. Τωρά σε κάτι τέτοιο που είναι προφανέστατα λάθος άγνοιας και όχι δόλου (αφού προκύπτουν πρόστιμα μεγαλύτερα από αυτά που θα έπρεπε να πληρωθούν) δεν μπορεί να σου λένε άστο όπως είναι δε διορθώνεται! Οκ είναι λάθος να γίνουν 2 δηλώσεις για το ίδιο ακίνητο, εγώ το ξέρω, το έχω καταλάβει. Έλα όμως που κάποιοι το έκαναν, τι να κάνουμε τώρα; Αυτές συνήθως είναι όλες περιπτώσεις από 4014 φερμένες που δεν υπήρχε η εμπειρία και δεν είχαν ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα. Δεν θα ήταν τόσο δύσκολο να προβλεφθεί από το ΤΕΕ μια διαδικασία συγχώνευσης δηλώσεων σε περίπτωση διαπίστωσης λάθους λέω εγώ τώρα... Αλλά βέβαια πρέπει να υπάρχει θέληση για να γίνει κάτι τέτοιο όπως και πολλά άλλα που μας απασχολούν κοντά 10 χρόνια τώρα...

Διορθώσεις παλαιών "λαθών" πιστεύω πως θέλεις να πεις :) 

Λόγω άγνοιας και όχι δόλου, πολύ σωστό απλά πλέον έχουμε ξεχάσει το τι γινόταν στον 4014, όλα αδιευκρίνιστα και όλοι προσπαθούσαμε να κάνουμε το πιο ορθόν εφαρμόζοντας τη "νομοθεσία" (ας την πούμε και έτσι) 

Όσο για την συγχώνευση....ποτέ δεν είναι αργά,,,και άλλα πολλά παλαιότερα δεν υπήρχε δυνατότητα να τα υλοποιήσεις ενώ τώρα υπάρχει (πχ επιστροφή χρημάτων λόγω λάθους υπολογισμούς). 

Ίδωμεν... 

Link to comment
Share on other sites

Απορία είχα και γω (δεν ήταν ρητορική). Το σκεπτικό ήταν αν γίνεται να τεκμηριωθεί ότι το πνεύμα του νόμου δεν παραβιάζεται όσον αφορά τις υποχρεώσεις του πολίτη απέναντι στο δημόσιο συμφέρον. Από τη στιγμή που είχε πληρώσει πρόστιμο για ορθά αποτυπωμένες αυθαιρεσίες (και μάλιστα για κάποιες με περισσότερα χρήματα) τότε γιατί να μην τεκμηριώσει ο Μηχανικός ότι εκείνες είναι ρυθμισμένες και να ασχοληθεί με τις υπόλοιπες;

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, curzondax said:

Απορία είχα και γω (δεν ήταν ρητορική). Το σκεπτικό ήταν αν γίνεται να τεκμηριωθεί ότι το πνεύμα του νόμου δεν παραβιάζεται όσον αφορά τις υποχρεώσεις του πολίτη απέναντι στο δημόσιο συμφέρον. Από τη στιγμή που είχε πληρώσει πρόστιμο για ορθά αποτυπωμένες αυθαιρεσίες (και μάλιστα για κάποιες με περισσότερα χρήματα) τότε γιατί να μην τεκμηριώσει ο Μηχανικός ότι εκείνες είναι ρυθμισμένες και να ασχοληθεί με τις υπόλοιπες;

Διότι έχουν γίνει 3 δηλώσεις για μια οριζόντια ιδιοκτησία και απαιτούν διόρθωση (μια προς τα πάνω και οι άλλες προς τα κάτω)

Δεδομένου το ότι πρέπει να γίνεται μονον μια δήλωση για μια οριζόντια, εγώ δεν θέλω να συνεχίσω το λάθος, διορθώνοντας τις 3 δηλώσεις, (γιατί πάλι θα υπάρχουν 3 δηλώσει για μια οριζόντια), θέλω να κάνω μια, οπότε πρέπει να "παραβλέψω τις 2 και να κρατήσω μια)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σύμφωνα με το νόμο αφενός δεν μπορεί να υπάρχουν πάνω από μια δηλώσεις για το ίδιο ακίνητο, αφετέρου δεν επιτρέπεται σε δήλωση να συμψηφίσεις πρόστιμα από δηλώσεις 4014, 4178 και 4495. Είχα ρωτήσει και σε ΥΠΕΚΑ και σε ΤΕΕ και παντού όταν είχα αντίστοιχο θέμα και η απάντηση ήταν δε γίνεται τίποτα. Ο συλλογισμός σου είναι σωστός παρόλα αυτά και συμφωνώ. Γι αυτό ακριβώς είπα και παραπάνω ότι θα έπρεπε να προβλεφθεί κάποιος τρόπος διόρθωσης για τέτοιες περιπτώσεις.

edit

#I_zrs αν σε παίρνει κυνήγα το παραπάνω. Εγώ το έκανα όσο μπορούσα αν δεν κατάφερα τίποτα δυστυχώς. Πάρε στο ΤΕΕ στο κεντρικό και ζήτα μια λύση. Μήπως αν έρθει το θέμα στην επιφανεία γίνει τίποτα σε καμια τροποποίηση. Είτε να γίνει δυνατή η συγχώνευση δηλωσεων είτε να μπορείς να κάνεις αυτό που λες εσύ κρατώντας τη μια αλλά να έχεις το δικαίωμα ακύρωσης δήλωσης και επιστροφή χρημάτων.

Edited by danaikaterina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι η διπλο-δήλωση δεν επιτρέπεται μόνο στον ίδιο νόμο. Αλλά και έτσι να είναι είναι διπλο-δηλωμένα ήδη σε άλλο νόμο αυτά. Και γω το μόνο που βλέπω ως πολύ προβλεπόμενη λύση είναι η απόσυρση ή αλλαγή με κάποιο τρόπο των παλιών δηλώσεων (αν και παραμένει να ακούγεται νομικά μαχητό το ότι το πνεύμα του νόμου ενδεχομένως να μην παραβιάζεται αν προχωρήσει κάποιος θεωρώντας τα ημιτελώς ρυθμισμένα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.