Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

23 λεπτά πριν, karanus said:

 

Θα κάνω χρήση του Α112 , όπου έχω δύο δυνατότητες:

Σαν εκτός σχεδίου , η σαν εντός σχεδίου.

Ποια  επιλογή θα βάλω;

Τις δυνατότητες τις δίνει το πληροφοριακό σύστημα όχι το Άρθρο 112. Στο σύστημα υπολογισμού προστίμου θα κλικάρεις την επιλογή "εντός σχεδίου".

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε στάσιμο οικισμό βάση του άρθρου 21 του ν. 1337/1983

βρίσκεται υπερυψωμένη  μονοκατοικία, στην οποία  ημιυπαίθριος χώρος 15 τ.μ., που στο διάγραμμα κάλυψης υπολογίζεται στους εξώστες,κλείστηκε και έγινε δωμάτιο ενώ παράλληλα έγινε προέκταση του μπαλκονιού το 2007. Ο χώρος κάτω από την προέκταση του εξώστη κλείστηκε κι αυτός και δημιουργήθηκε  μια αποθήκη 24 τ.μ.(ημιυπόγεια, αν δεν κάνω λάθος, όπως φαίνεται στη φωτογραφία). Επίσης κατασκευάστηκαν αυθαίρετα ένα λεβητοστάσιο <15 τ.μ., ένα κιόσκι με ψησταριά και ένα υπόστεγο.
Ο υπολογισμός γίνεται με:

α) υ.δ. κύριων χώρων 15 τ.μ. για τον ημιυπαίθριο ή με αναλυτικό;

β) αναλυτικό για τον εξώστη, το υπόστεγο και την ψησταριά

γ) με υπέρβαση 24 τ.μ. με συντελεστή 0,50 για την ημιυπόγεια αποθήκη (όλα τα παραπάνω κατ.4) και 

δ) κατ.3 το λεβητοστάσιο σε δεύτερο φύλλο καταγραφής

επιλέγουμε στάσιμος οικισμός και τα σωστά υποβληθέντα αρχεία θα βγουν μετά την υπαγωγή; γιατί τώρα αναφέρει 9!

340017639_2.thumb.jpg.e09ecada7db35170ec97bbf7b1806d46.jpg1827834144_5.thumb.jpg.74e41ef95fd9a6fff6cb4ecd3769ad67.jpg2087031144_7.thumb.jpg.58b8ceb74381fcff8dca0597cccb5291.jpg412449842_8.thumb.jpg.d977467ea7c2cf800779f0e6771e155b.jpg

Link to comment
Share on other sites

α) υ.δ. κύριων χώρων 15 τ.μ. για τον ημιυπαίθριο ή με αναλυτικό;

β) αναλυτικό για τον εξώστη, το υπόστεγο και την ψησταριά  Ναί

γ) με υπέρβαση 24 τ.μ. με συντελεστή 0,50 για την ημιυπόγεια αποθήκη (όλα τα παραπάνω κατ.4) και  Ναί

δ) κατ.3 το λεβητοστάσιο σε δεύτερο φύλλο καταγραφής Ναί

επιλέγουμε στάσιμος οικισμός και τα σωστά υποβληθέντα αρχεία θα βγουν μετά την υπαγωγή; γιατί τώρα αναφέρει 9!

 

Χθές υπέβαλα για στάσιμο οικισμό και μου βγάζει 8 αρχεία από την αρχή.

Δες μήπως σε κάποιο ΦΚ δεν έχεις τσεκάρει το "στάσιμος οικισμός με Αρθρο 112".

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα! 

Το άρθρο 112 του ν.4495/17 όπως τροποποιήθηκε και το άρθρο 21 του 1337 / 1983 όπως και η αντίστοιχη υπουργική απόφαση που καθόριζε τους οικισμούς, δεν αναφέρουν πουθενά το Π.Δ. 6/12/1982. Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Για να θεωρήσουμε εάν είναι εντός στάσιμου οικισμού θα λάβουμε υπ' όψη την ακτίνα των 800 μέτρων από το κέντρο τους:  ή θα εξετάσουμε αν ήταν στα όρια του οικισμού όπως ήταν οριοθετημένος τότε εάν ήταν;

Edited by xronofagos
καλύτερη διατύπωση της ερώτησης
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρώτα ψάχνεις αν ο οικισμός που σε ενδιαφέρει βρίσκεται στην υπουργική απόφαση του 1983 και μετά τα 800,00 μέτρα  από το κέντρο του οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xronofagos said:

Συνάδελφοι καλησπέρα! 

Το άρθρο 112 του ν.4495/17 όπως τροποποιήθηκε και το άρθρο 21 του 1337 / 1983 όπως και η αντίστοιχη υπουργική απόφαση που καθόριζε τους οικισμούς, δεν αναφέρουν πουθενά το Π.Δ. 6/12/1982. Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Για να θεωρήσουμε εάν είναι εντός στάσιμου οικισμού θα λάβουμε υπ' όψη την ακτίνα των 800 μέτρων από το κέντρο τους:  ή θα εξετάσουμε αν ήταν στα όρια του οικισμού όπως ήταν οριοθετημένος τότε εάν ήταν;

Μπερδεύεσαι.

Αυτοί οι οικισμοί δεν είχαν  οριοθετηθεί. Η οριοθέτηση οικισμών γίνεται με το ΦΕΚ 181/Δ/85 και αφορά όσους οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων οριοθετήθηκαν. Οι στάσιμοι οικισμοί όπως αναφέρει παραπάνω  ο συνάδελφος φαίνονται στην τότε απόφαση. Στη συνέχεια με απόφαση κοινοτικού συμβουλίου θεσπίστηκαν κέντρα (συνήθως ήταν το δημοτικό σχολείο, ή η εκκλησία ή το τότε κοινοτικό κατάστημα της Κοινότητας) και έτσι έχοντας κέντρο, σε ακτίνα 800 μ ισχύει το ΠΔ 6.12.82 ΦΕΚ 588 Δ. και βλέπεις αν το ακίνητο ανήκει εντός αυτής. Στους οικισμούς αυτούς υπάρχει και το προ 23 τμήμα τους (συνεκτικό).

Υ.Γ Τοπογραφικό έχεις κάνει;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Τοπογραφικό δεν έχω κάνει. Έχω περίπτωση αυθαιρέτου, το οποίο είναι στη λίστα με του οικισμούς της υπουργικής απόφασης του ν. Τρίτση. Επίσης δεν έχει οριοθετηθεί με το δγμα του 85.  Αυτό που δεν μου προκύπτει ξεκάθαρα από τον νόμο είναι η εφαρμογή της απόστασης των 800 μέτρων από το κέντρο του οικισμού, προκειμένου να το εντάξω στις ευνοϊκές διατάξεις του άρθρου 112 του ν. 4495 /2017.  Πρόκειται για οικισμό προϋφιστάμενο του 1923 χωρίς εγκεκριμένο σχέδιο. Έχω την εντύπωση ότι για να μπορέσω να το εντάξω θα πρέπει να προηγηθεί αυτοψία από την υπηρεσία , όπου θα βεβαιώνει ότι το ακίνητο βρίσκεται εντός του οικισμού και μετά να το εντάξω. Η ερώτηση που έκανα παραπάνω ήθελα να την κάνω κάπως γενική. Θέλω να καταλήξω ότι το Π.Δ. του 1982 και η ζώνη των 800 μέτρων, αφορά οικοδομικές άδειες και ευνοϊκές προϋποθέσεις για τους κατοίκους αυτών των οικισμών να χτίσουν κατοικίες και όχι για τις ρυθμίσεις των αυθαιρέτων. Δεν κατοχυρώνει ότι η ακτίνα των 800 μέτρων είναι οικισμός προφανώς.  Στις περιπτώσεις των αυθαιρέτων αυτό που παίζει ρόλο είναι εάν το ακίνητο βρίσκεται όντως εντός του οικισμού , είτε αυτός είναι προϋφιστάμενος του 23 με εγκεκριμένο σχέδιο είτε χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αυθαίρετο είναι εντός της ακτίνας 800 μ στον στάσιμο οικισμό που αναφέρεις δεν έχεις να ψάξεις τίποτε άλλο πέραν της απόστασης 2000 από θάλασσα ή τα χιονοδρομικά κέντρα που λέει το άρθρο 112 για να το υπάγεις στο εν λόγω άρθρο. Δεν χρειάζεσαι καμία αυτοψία ΥΔΟΜ για το θέμα αυτό. Κάνε το τοπογραφικό σου να δεις αν όντως βρίσκεται το ακίνητο μέσα σε αυτή την ακτίνα. Αν θέλεις να εμβαθύνεις σε στάσιμους οικισμούς υπάρχει νήμα συζήτησης στα τοπογραφικά χωροταξικά στο φόρουμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπέρα,

σε στάσιμο οικισμό, μέσα σε οικόπεδο υπάρχει αυθαίρετη κατοικία και ανεξάρτητη αποθήκη. Μπορεί η αποθήκη να πάρει τον μειωτικό συντελεστή (θεωρώντας την ως παρακολούθημα της κατοικίας)

Επικοινώνησα με το help desk, το οποίο δεν μου απάντησε γραπτώς αλλά με κάλεσαν στο τηλέφωνο και μου είπαν όχι, ο μειωτικός συντελεστής αφορά

αποκλειστικά χρήση κατοικίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γενικά να κρατάς μικρό καλάθι στις ανώνυμες και ανυπόγραφες απαντήσεις των help desk. Δεν ξέρω ποιος και με ποια ιδιότητα σύστησε αυτό το γραφείο και ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις κάποιων, αλλά οφείλεις σε κάθε περίπτωση να τις αξιολογείς όπως φυσικά οφείλεις να κάνεις το ίδιο και στις απόψεις ενός φόρουμ

Η αποθήκη έχει βοηθητική χρήση ως προς την κύρια χρήση του ακινήτου που είναι η κατοικία. Υπό το πρίσμα αυτό και κατά τη γνώμη μου θα λάβει μειωτικό συντελεστή. Απαραίτητη προυπόθεση είναι η αποθήκη να έχει επιφάνεια μέχρι 50 τμ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.