Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

14 ώρες πριν, Saleptsis said:

Ευχαριστώ πολύ Παύλο πολύ κατατοπιστική απάντηση. Άρα για αυθαίρετες κατασκευές προ 83 σε στάσιμο οικισμό, που έγιναν είτε χωρίς Ο.Α., είτε με Ο.Α. αλλά με υπερβάσεις, εξαιρούνται από την κατεδάφιση και δίνουμε κανονικά βεβαίωση. Αν έχουν και κάποιες αυθαιρεσίες που έγιναν μετά το 83, τακτοποιούμε μόνο αυτές. 

Δες και το άρθρο 112 του 4495/17 όπως τροποποιήθηκε από τον 4546/18...

Άρθρο 112 - Στάσιμοι Οικισμοί
Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία, που ευρίσκονται εντός στάσιμων οικισμών, όπως αυτοί ορίζονται στο άρθρο 21 του ν.1337/1983, με την προϋπόθεση ότι οι στάσιμοι οικισμοί ευρίσκονται σε απόσταση μεγαλύτερη των 2000 μ. από τη θάλασσα ή από χιονοδρομικά κέντρα και εφόσον οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν συντελεσθεί μετά το έτος 1983 και μπορεί να υπαχθούν στις διατάξεις του παρόντος, εξαιρούνται οριστικά από την κατεδάφιση με την καταβολή του αναλογούντος παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται με το Παράρτημα Α, μειωμένου κατά 30%. Για την υπαγωγή υποβάλλονται μόνο τα δικαιολογητικά των περιπτώσεων α, β, γ, δ, ε και ζ του άρθρου 99 και αποτύπωση των κατόψεων του κτιρίου ή της ιδιοκτησίας. Αν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, για την υπαγωγή τα πιο πάνω στοιχεία υποβάλλονται υποχρεωτικώς ανά διηρημένη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Νομίμως υφιστάμενα όχι, με βάση Α 23 του ΝΟΚ. Μη υποχρέωση υπαγωγής όπως αναφέρεται παραπάνω.

Η παρ.1.δ του άρθρου 23 του ΝΟΚ έχει πλέον γίνει :

δ)      Αν προϋφίσταται του β.δ. της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν.1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά, σύμφωνα με διατάξεις ρύθμισης, τακτοποίησης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων αυθαιρέτων.

 

Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2018 at 6:07 ΜΜ, mikehellas said:

τα προ 1983 σε στάσιμους οικισμούς θεωρούνται νομίμως υφιστάμενα ή εν πάση περιπτώσ δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής.

Η οριστική εξαίρεση με το ν. 1337 αφορά την λεγόμενη και ως γ φάση. Όλα τα υπόλοιπα τελούν υπό καθεστώς αναστολής κυρώσεων μέχρι υποτίθεται να κριθούν (ακόμα κρίνονται). Είμαστε σίγουροι ότι εννοεί κάθε περίπτωση του ν. 1337. Πχ με τον 720/77 ή με 2 φάσεις ν. 1337 ή ηαπαλλαγή για δήλωση με τις τότε διατάξεις υπαγωγή κτιρίων εντός στάσιμων οικισμών, σημαίνει κτίρια νομίμως υφιστάμενα;

Διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

εγω να προσθεσω στην  συζητηση τα εξης:

σημερα ισχυει οτι:

«δ. Αν προϋφίσταται του β.δ. της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν. 1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά, σύμφωνα με διατάξεις ρύθμισης, τακτοποίησης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων αυθαιρέτων.».

πρωτα ηταν

«δ) αν προϋφίσταται του βασιλικού διατάγματος της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν. 1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4178/2013.»

[και μαλιστα μετα απο τροποποιηση της αρχικης διαταξης η οποια αρχικα ειχε ως εξης:΅]

 

δ) αν προϋφίσταται του βασιλικού διατάγματος της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν. 1337/1983 και μόνο για το τμήμα που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του εάν αυτές είναι ευνοϊκότερες,

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "εξαιρέθηκε" του ν. 1337 με κάνει να τηρώ επιφυλάξεις. Δεν είμαι σίγουρος αν περιλαμβάνει τις περιπτώσεις που κάλυπτε ο τότε νόμος ή εννοεί οριστική εξαίρεση (γ φάση).

Link to comment
Share on other sites

Παύλο νομίζω ότι η Β', Γ' φάση κλπ.... δεν είναι για τα εντός στάσιμου οικισμού ....

Απεναντίας νομίζω ότι τα προ του '83 εντός στάσιμου οικισμού ανήκουν ακριβώς στο "εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν.1337/1983"

Κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εγώ έτσι όπως διαβάζω το νόμο 1337/83 και το δ/82/4495 αντιλαμβάνομαι ότι αν είχες αυθαίρετο κτίσμα σε στάσιμο οικισμό προ 83, θα έπρεπε, για να ανασταλεί η κατεδάφιση, να έκανες τότε αίτηση (όταν βγήκε ο 1337/83), απλά δεν θα πλήρωνες κάτι και θα έπαιρνες την βεβαίωση.  

Οπότε αν δεν έχεις κάποιο χαρτί από την αρμόδια ΥΔΟΜ τότε θα πρέπει να τακτοποιήσεις.

Επίσης από όσο γνωρίζω Α και Β φάση του Ν. 1337/83 δεν σε καλύπτουν και ή θα πρέπει να ολοκληρώσεις και την Γ φάση ή να πας με τον 4495.

-edit-

Να αναφέρω εδώ, ότι για να ενταχτεί στο πρόγραμμα εξοικονομώ οικία ζητάει κάποιο πιστοποιητικό μη αυθαιρεσίας, αν μπορώ να το πω έτσι, και μέσα στα δικαιολογητικά που δέχεται το πρόγραμμα είναι το παρακάτω.

« Έγγραφο από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης από το οποίο να προκύπτει ότι έχει ανασταλεί η κατεδάφιση βάσει των άρθρων 15, 16, 20 και 21 του Ν. 1337/1983 (έχει περαιωθεί η α’ και β’ φάση, έχει αποπληρωθεί το σύνολο του προστίμου και δεν έχει απορριφθεί με απόφαση του αρμόδιου κατά περίπτωση οργάνου η αίτηση για την εξαίρεση από κατεδάφιση). »

Άρα ζητάει έγγραφο από την αρμόδια ΥΔΟΜ για την 21 του 1337/83. Άρα για να κάνεις την αίτηση στο πρόγραμμα θα πρέπει να έχεις αυτό το χαρτί.

Edited by Saleptsis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οπότε μια αποθήκη εντός στάσιμου οικισμού δεν μπορεί να πάει σύμφωνα με το αρθρο 112?

Πρακτικά είναι βοηθητικός χώρος κατοικίας, όμως βρίσκεται σε όμορο οικόπεδο του ιδίου ιδιοκτήτη και την έχω τακτοποιήσει ως κύριο χώρο χρήσης

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 112 μιλάει για "Αυθαίρετες κατασκευές σε κτίρια με αποκλειστική χρήση κατοικία" για μετά του 83' σε στάσιμο που απέχει από θάλασσα και χιονοδρομικά κέντρα πάνω από 2000μ. Οπότε θεωρώ πως αν η αποθήκη είναι μετά του 83 δεν δικαιούται την έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε:

- οικόπεδο στο οποίο μέσα βρίσκεται μόνο μια αποθήκη δεν μπορεί να πάρει την έκπτωση λόγω στάσιμου οικισμού????

- στο διπλανό οικόπεδο που υπάρχει μόνο μια κατοικία, κι επειδή δεν ήξερα ότι δεν απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας την έχω ήδη συντάξει, μπορώ να εφαρμπόσω την έκπτωση της στατικής επάρκειας μαζί με την έκπτωση του στάσιμου οικισμού???? Το σύστημα μου το επιτρέπει να το κάνω (βασικά το έχω ήδη κάνει) το ερώτημα είναι αν έχω προβλημα κάπου που το έχω κάνει,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.