Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 112 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές εντός στάσιμων οικισμών


Recommended Posts

Έχω αυθαίρετο ισόγειο κτίσμα εντός στάσιμου οικισμού προ του 1923, ο οποίος αναφέρεται στο ΦΕΚ 292/Δ/12-7-83, με πλυθυσμό κάτω των 500 κατοίκων, το οποίο κατασκευάστηκε το 1975 (άρα δεν έχει υποχρέωση ένταξης στο Ν.4495/17) και προσθήκη αυθαίρετου ορόφου το 1985. Με βάση τους όρους δόμησης ποιου ΦΕΚ θα υπολογίσω τους συντελεστές υπερβάσεων προκειμένου να εντάξω στο Ν.4495/17 την αυθαίρετη προσθήκη ορόφου? Συκεκριμένα με ενδιαφέρει να διαπιστώσω αν έχω υπέρβαση του επιτρεπόμενου ύψους ή όχι. Το κτίριο είναι δυόροφο με κεκλιμένη πλάκα και κεραμίδια και φτάνει στο ανώτερο σημείο το ύψος των 8μ.

 

 

Edit Μετά από έρευνα καταλήγω στο ΦΕΚ 588/Δ/82, για χρήση κατοικία όπως στην υπόθεσή μου. Άρα για προσθήκη σε νομίμως υφιστάμενο όροφο κατά τη δημοσίευση του νόμου το ύψος μπορεί να φτάσει τα 7.5μ+1μ επιπλέον βάσει υποπερίπτωσης που περιγράφεται στο άρθρο 6.

 

στην εισαγωγη του Δ 588/82

  υπαρχει αυτο:

 

       Με την δημοσίευση στην Εφημερ. της

        Κυβερνήσεως της αποφ.καθορισμού των ορίων των

        οικισμών, κατάταξης των οικισμών σε κατηγορίες

        και τον προδιορισμό της αρτιότητας των οικοπέδων

        σύμφωνα με το άρθρ.9 Π.Δ. 24.4.85 το παρόν Δ)γμα

        δεν εφαρμόζεται. Κατόπιν αυτού για την εφαρμογή

        του απαιτείται προηγουμένως έρευνα εάν ο οικισμός

        έχει χαρακτηρισθεί ως ανωτέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημήτρη καλησπέρα και καλή χρονιά!! Για την περίπτωση που συζητάμε η έρευνα που αναφέρεις αφορά την εύρεση απόφασης Νομάρχη σύμφωνα με το άρθρο 2 του Δ 588/82? Ρωτάω επειδή ναι μεν τηρώ τις προϋποθέσεις της παρ.1 του άρθρου 1 αλλά απόφαση Νομάρχη δεν έχω βρει που να αναφέρει ότι ο οικισμός στο υπό εξέταση ακίνητο εμπίπτει στη συγκεκριμένη κατηγορία και η πολεοδομία στο τηλέφωνο δεν μπορώ να πω ότι με διαφώτισε και ιδιαίτερα. Πρόκειται για τον στάσιμο οικισμό Σελιάνα Αχαΐας σε περίπτωση που κάποιος έχει γνώση...

 

 

Σχετικά με το προηγούμενο post κι έπειτα από δεύτερη συνεννόηση με την πολεοδομία ενημερώθηκα πως αφού ο οικισμός δεν έχει κατηγοριοποιηθεί και είναι προϋφιστάμενος του 1923 θα πάει με το ΦΕΚ 138Δ/1981, κι όχι με το 588Δ/1982 που ανέφερα πριν.

Παρόλα αυτά το δικό μου συμπέρασμα (όχι της πολεοδομίας) είναι πως αφού στο ΦΕΚ 292Δ/1983 ο οικισμός συμπεριλαμβάνεται στη λίστα των στάσιμων οικισμών, εξακολουθώ να θεωρώ τα τμήματα προ του 1983 ως νομίμως υφιστάμενα που δεν έχουν υποχρέωση να δηλωθούν στο Ν.4495/17 και τα τμήματα μετά το 1983 τα δηλώνω με την προβλεπόμενη έκπτωση του 30% στο πρόστιμο. Ελπίζω να πράττω σωστά...

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από ένα παράδειγμα σε στάσιμο οικισμό με το οποίο πειραματίζομαι να ενημερώσω για το εξής:

Σε παραβάσεις με αναλυτικο προυπολογισμό το σύστημα κάνει την έκπτωση 20% λόγω υπαγωγής έως 8/4 και την έκπτωση 70% λόγω στάσιμου οικισμού. Δηλαδή εμφανίζει ποσό: 250*0,80*0,70 = 140ευρώ.

Αντιθέτως σε άλλο φύλλο καταγραφής με ΚΑΤ3, κάνει την έκπτωση μόνο της υπαγωγής έως 8/4 δηλαδή 250*0,80 = 200ευρώ χωρίς την έκπτωση του στάσιμου.

Τί λέτε να ειναι αυτό? Δεν έχω βρει στον νόμο κάποια αναφορά.

Στο λεκτικό του άρθρου 112 λέει: "με την καταβολή του αναλογούντως παραβόλου και ενιαίου ειδικού προστίμου, όπως υπολογίζεται με το παράρτημα Α, μειωμένου κατά 30%".

Και της ΚΑΤ3 και του αναλυτικού βάσει νόμου τα ποσά είναι παράβολα, δεν θα έπρεπε να γίνεται η έκπτωση στασίμου και στα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Η λοιπή παράβαση καλώς παίρνει  τις  οποιεσδήποτε εκπτώσεις ακόμη και  αθροιστικά 

γιατί για αυτή προβλέπεται μόνο ειδικό πρόστιμο ( και κανένα και ποτέ παράβολο)

 

Στην κατηγορία 3 όμως αντιστοιχεί ΜΟΝΟ παράβολο 250€ και τίποτα ως ειδικό πρόστιμο

(και σ' αυτό-το παράβολο- δεν προβλέπεται και επομένως δεν πρέπει να γίνεται ποτέ καμιά έκπτωση

και κακώς μάλιστα το σύστημα αρχικά το εμφανίζει με έκπτωση, ενώ μετά το επαναφέρει στο αντίστοιχο ορθό ποσό )

 

υ.γ 

σύμφωνα με το παράρτημα Α οι παρακάτω 2 περιπτώσεις μπορούν να δηλωθούν ως λοιπές

(κάτι που σημαίνει ότι αν δηλωθούν ξεχωριστά θα πληρωθούν 2 παράβολα =500€

ενώ αν δηλωθούν σαν 2 λοιπές ΤΟΤΕ θα πάρουν και τις οποιεσδήποτε εκπτώσεις)

 

8. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ ανά όροφο, ύστερα από αίτηση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου ιδιοκτήτη διαμερίσματος.
9. Για τη διαφορετική χωροθέτηση των υποχρεωτικά προβλεπόμενων από την οικοδομική άδεια θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων από αυτήν που προβλέπεται στα σχέδια της συμβολαιογραφικής δήλωσης του ν. 1221/1981, υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης των υφισταμένων θέσεων στάθμευσης. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώτης δόσης, το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ.

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Kana σε ευχαριστω για την απάντηση. Έχω κάνει εδώ  στο #26 , ένα ερωτημα. Θα σου ήταν εύκολο να με ξεμπερδέψεις αν γνωρίζεις. Εν τάχει έχω τα εξής δεδομένα ανά  φύλλο καταγραφής,τα αναφέρω όπως καταλαβαίνεις χωρίς καμία έκπτωση:

1ο ΦΚ , παράβαση ΚΑΤ1 , 250ευρώ.

2ο ΦΚ, παράβαση αναλυτικού ΚΑΤ2, 250ευρώ.

3ο ΦΚ, ΚΑΤ3, 250 ευρώ.

4ο ΦΚ, υπέρβαση δόμησης ΚΑΤ2, 100 ευρώ.

Συνολο 850 ευρώ. Για υπαγωγή έως 8/4 και εφάπαξ εξόφληση τί πληρώνει?

Σε ευχαριστώ και συγνώμη γιια το οφτόπικ.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Στο αρθ.112 για τους στάσιμους οικισμούς αναφέρει ότι τα αυθαίρετα που θα ενταχθούν εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης. Μετά από υπαγωγή που έκανα και επιλέγοντας κατηγορία 5 στο πεντάφυλλο γράφει αναστολή κατεδάφισης για 30 χρόνια. Εφόσον επέλεξα στάσιμο οικισμό στον τύπο αυθαιρεσίας δεν έπρεπε να γράφει οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Ακίνητο που βρίσκεται σε στάσιμο οικισμό με άδεια ανέγερσης

ακινήτου Φεβρουάριο του 1982 και χωρίς να γνωρίζω πότε έχουν

πραγματοποιηθεί οι εργασίες ανέγερσης του και οι κατασκευές δεν

έχουν καμία σχέση με την εκδοθείσα άδεια(αλλαγή θέσης-έχει φάει και λίγο

κοινόχρηστο δρόμο όπως φαίνεται, εξώστες που δεν υπάρχουν στην άδεια,

από ισόγειο τώρα έχει και υπόγειο, αποθήκη εξωτερική, κτλ..)

πως θα πρέπει να το αντιμετωπισω??Σαν ολόκληρο αυθαίρετο και υπαγωγή??

Να θεωρήσω ότι δεν είναι καθόλου αυθαίρετο σαν προ του 1983 χωρίς να έχω

κάτι αποδεικτικό στα χερια μου??

Link to comment
Share on other sites

σαν ..αρχη,

 

α] πόσο μακρυα απο τη θαλασσα εισαι?

 

β] ο πελατης τι  δηλωνει και στο Ε9  ή στο Ε1?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η κατοικια μου που βρισκεται στον οικισμό που ειναι στασιμος συμφωνα με ΦΕΚ εγινε το 1982

(το δηλωνει και στο Ε9 και υπαρχει αδεια κατασκευης Μαιου 82)

εγινε αλλαγη θεσης και το σπιτι "καθρεπτης" δηλαδη αλλαξε σχεδιο.

Θεωρώ τη κατοικα προ του 1983 ως νομίμως υφιστάμενα που δεν έχει υποχρέωση να δηλωθούν στο 4495;

Πως το αιτιολογω σε περιπτωση μεταβιβασης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.