Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 120 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σταυλικών εγκαταστάσεων


Recommended Posts

artemis_78

Το ΟΣΔΕ νομίζω είναι η πιστοποίηση ότι είναι κτηνοτρόφος και κατά κάποιον τρόπο η πιστοποίηση της θέσης των σταύλων.

Υπήρχαν πολλοί που είχαν σταύλους , αλλά για δικούς τους λόγους δεν έκαναν δήλωση ΟΣΔΕ.

Αυτό δεν σημαίνει ότι οι σταύλοι δεν υπήρχαν.

Αν κατάλαβα καλά το ερώτημά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Πρόκειται να κάνω υπαγωγή για μία κτηνοτροφική εγκατάσταση που αποτελείται από κατασκευές που έγιναν την περίοδο 2007 - 2010. Στα αποσπάσματα χάρτη της δήλωσης ΟΣΔΕ που μου έφερε ο ιδιοκτήτης και από ότι είδα έχουν το ίδιο υπόβαθρο με το σύστημα του ΤΕΕ που έχει αεροφωτογραφίες της περιόδου 2007 - 2009 δεν απεικονίζονται κάποια κτίρια. Θεωρείτε ότι πρέπει να ανεβάσω κάποια αεροφωτογραφία που να απεικονίζει τη σημερινή κατάσταση ή αρκεί να περιγράψω τα κτίσματα στην τεχνική έκθεση?

Link to comment
Share on other sites

δες την εγκ.4  παρ. 44

για την χρηση του γκουγκλ

 

 

και, αν δεν υπαρχουν στη δικη σου φωτό,

 

τι εκθεση θα κανεις για τα "ανυπαρκτα?

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

lamproud

Να τσεκάρεις ξανά τον χάρτη που έχουν στήν δήλωση ΟΣΔΕ γιατί υπάρχουν λάθη.

Να δεις και το λεκτικό που περιγράφει τις περιοχές.

Μπορεί να υπάρχει λάθος.

Μου έχει τύχει 2-3 φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Σωστή είναι η αεροφωτογραφία της δήλωσης ΟΣΔΕ. Το πρόβλημα είναι ότι η αεροφωτογραφία είναι παλιά (2007 - 2009 σύμφωνα με τη σελίδα του κτηματολογίου) και δε φαίνονται σ αυτήν κάποιες κατασκευές που έγιναν πριν τις 28-07-2011 αλλά μετά από την λήψη της αεροφωτογραφίας. 

Στη συγκεκριμένη δήλωση ΟΣΔΕ σε αντίθεση με άλλες που μου έχουν προσκομίσει παλιότερα δεν έχουν χρησιμοποιηθεί αεροφωτογραφίες google earth αλλά αεροφωτογραφίες του κτηματολογίου.

Edited by lamproud
Link to comment
Share on other sites

Στον  λογαριασμο του ρευματος τι δηλωνει?

 

Εχει "σωστο" Ε9?

 

εν τελει να δεις και το παρακατω...

 

Τα αγροτεμάχια εξαιρούνται από το Τέλος Ακίνητης Περιουσίας (ΤΑΠ) μόνο όμως με την προϋπόθεση ότι είναι εκτός σχεδίου πόλεως ή οικισμού. Επίσης εξαιρούνται τα κτίσματα που βρίσκονται εκτός οικισμού ή σε αγροτικές περιοχές και χρησιμοποιούνται για το σταυλισμό ολιγάριθμων οικόσιτων ζώων για τις οικιακές ανάγκες του υπόχρεου (άρθρο 24 παρ. 7 Ν 2130/93, άρθρο 11 παρ. 7 Ν 2503/97).

Αντίθετα δεν εξαιρούνται επιχειρήσεις ζωικής παραγωγής, συμπεριλαμβανομένων των πτηνοτροφικών
μονάδων, ακόμα κι αν βρίσκονται εκτός οικισμών ή σε αγροτικές περιοχές.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε9 δηλώνει όσα κτίσματα προβλέπονταν σε μία οικοδομική άδεια που έβγαλε το 2007.Μόλις πήρε την άδεια λειτουργίας της κτηνοτροφικής εγκατάστασης έκανε κι άλλες κατασκευές αυθαίρετα. Η οικοδομική άδεια δεν έχει σφραγιστεί για οριστικό ρεύμα. Η μονάδα παίρνει ρεύμα από μία πομόνα του αδερφού του πελάτη μου η οποία είναι σε δρόμο.Ο πελάτης ξεκίνησε τη διαδικασία για να μπορέσει να πάρει ρεύμα η μονάδα..

Link to comment
Share on other sites

.....Μόλις πήρε την άδεια λειτουργίας της κτηνοτροφικής εγκατάστασης έκανε κι άλλες κατασκευές αυθαίρετα.....

 

Έτσι έχει κάνει το 99% των κτηνοτρόφων.

Στο Ε9 λογικό να μην υπάρχουν τα αυθαίρετα.

Αυτοί τα νόμιμα δεν δήλωναν, θα δήλωναν τα αυθαίρετα...

 

Αφου φαίνονται στις φωτογραφίες της google δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα.

Θα γράψεις στην τεχνική έκθεση ότι οι φωτογραφίες που υπάρχουν στην δήλωση ΟΣΔΕ είναι παλιές.

Άλλωστε το ΟΣΔΕ είναι για την πιστοποίηση ότι είναι κτηνοτρόφος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.