Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 096 - Ν. 4495/17 ] Επιλογή κατηγορίας αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

Καλησπέρα,
Yπαγωγή αυθαιρεσιών οριζόντιας ιδιοκτησίας σε κτιριο με οικ. άδεια που έχει εκδοθεί 17-4-1975.

Οι αυθαιρεσίες έχουν γίνει κατά την κατασκευή και υφίστανται σε όλους τους ορόφους
(Διαφορετική Διαμερισμάτωση, Επιφάνεια εκτός περιγράμματος οικ. άδειας, κατάργηση ανοιγμάτων).
 
Θα το εντάξω στην Κατηγορία 1 ( πρίν απο τις 9-6-1975 ) ή στην Κατηγορία 2, αφού η κατασκευή του δεν είναι δυνατόν νά ολοκληρώθηκε εντός 2 μηνών;
 
Ευχαριστώ,
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 719
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 6/6/2023 at 12:01 ΜΜ, stelios.k said:

Θα το εντάξω στην Κατηγορία 1 ( πρίν απο τις 9-6-1975 ) ή στην Κατηγορία 2, αφού η κατασκευή του δεν είναι δυνατόν νά ολοκληρώθηκε εντός 2 μηνών;

Κριτήριο είναι η ολοκλήρωση της αυθαίρετης κατασκευής.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, δεν ξέρω πώς μπλέκεται ο εγκέφαλος σε βασικά θέματα...αλλά μου συνέβη!

Έχω διώροφο κτίριο με ο.α. (χωρίς σύσταση) με διάφορες αυθαιρεσίες εκ των οποίων υπέρβαση δόμησης στο ισόγειο και  στον Α όροφο<20% που θεωρητικά θα τις πήγαινα κατηγορία 4 ΑΛΛΑ έχω και προσθήκη καθ' ύψος στο δώμα πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος>20%, οπότε πάω κατηγορία 5...(είναι παλιά δήλωση οπότε μπορώ να βάλω κατ.5). 

Βάζω σε όλα τα φύλλα καταγραφής ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5? Ή μόνο σε αυτή που αναφέρεται στο δώμα βάζω κατηγ.5 και στα υπόλοιπα βάζω κατηγ..4?

(Είναι παλιά δήλωση κι έχω βάλει σε όλα τα φ.κ. κατηγορία 5 και τώρα που θέλω να κλείσω τη δήλωση κάνω δεύτερες σκέψεις)

Link to comment
Share on other sites

Αφού η υπέρβαση ύψους της οικοδομής είναι μεγαλύτερη του 20% του επιτρεπομένου, έχεις κατηγορία 5 και για την υπέρβαση δόμησης ανεξαρτήτως του ποσοστού της.
Επομένως, σωστά είχες επιλέξει αυτήν την κατηγορία για ολόκληρη την ιδιοκτησία – διώροφο κτίριο.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2023 at 1:29 ΜΜ, Roukat said:

Καλησπέρα, δεν ξέρω πώς μπλέκεται ο εγκέφαλος σε βασικά θέματα...αλλά μου συνέβη!

Έχω διώροφο κτίριο με ο.α. (χωρίς σύσταση) με διάφορες αυθαιρεσίες εκ των οποίων υπέρβαση δόμησης στο ισόγειο και  στον Α όροφο<20% που θεωρητικά θα τις πήγαινα κατηγορία 4 ΑΛΛΑ έχω και προσθήκη καθ' ύψος στο δώμα πάνω από το επιτρεπόμενο ύψος>20%, οπότε πάω κατηγορία 5...(είναι παλιά δήλωση οπότε μπορώ να βάλω κατ.5). 

Βάζω σε όλα τα φύλλα καταγραφής ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5? Ή μόνο σε αυτή που αναφέρεται στο δώμα βάζω κατηγ.5 και στα υπόλοιπα βάζω κατηγ..4?

(Είναι παλιά δήλωση κι έχω βάλει σε όλα τα φ.κ. κατηγορία 5 και τώρα που θέλω να κλείσω τη δήλωση κάνω δεύτερες σκέψεις)

Kαλησπέρα. Αφού έχεις να εξετάσεις αυτοτελές κτίριο χωρίς Π.Σ.Ο.Ι θα δεις εάν το υφιστάμενο ύψος της οικοδομής ξεπερνά το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή αυτό που ίσχυε ως μέγιστο κατά το χρόνο έκδοσης της ο.α. Αν το ξεπερνάει  πάνω από 20% έχεις κατηγορία 5, όπως προανέφερε ο συνάδελφος.

Τα φύλλα καταγραφής δημιουργούνται, όχι με βάση τους ορόφους, αλλά με βάση τους διαφορετικούς συνδυασμούς παραβάσεων στο ακίνητο. Για παράδειγμα, μπορεί στο ισόγειο να έχεις Υ.Δ+ΥΚ+παραβίαση Δ, ενώ στον πρώτο όροφο, να έχεις μόνο Υ.Δ και στον δεύτερο όροφο να έχεις Υ.Δ με Υ.Υ. (κάπου θα πρέπει να αποφασίσεις σε ποια στάθμη θα χρεώσεις την Υ.Δ και συνήθως, συμβατικά, τη χρεώνουμε στον τελευταίο όροφο). Αυτό που θα πρέπει να είναι ίδιο σε κάθε Φ.Κ με -προφανώς την περιεχόμενη αντίστοιχη αυθαιρεσία, είναι το ποσοστό υπέρβασης. Για παράδειγμα αν έχεις επιτρεπόμενη δόμηση στο οικόπεδο 400 τμ και έχεις στο ακίνητο συνολική Υ.Δ= 60 τμ τότε σε κάθε Φ.Κ που εμπεριέχει Υ.Δ ο συν/της προσαύξησης θα προκύπτει από το κλάσμα 60/400=15%. Ανάλογα ισχύουν για την Υ.Κ και την Υ.Υ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ανάχαρσης και @Pavlos33 ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Προφανώς αυτό είχα σκεφτεί και έβαλα παντού ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5. (Παύλο σωστή η παρατήρηση, δεν τα έχω πάει ανά όροφο απλά χάριν συντομίας το γράφω έτσι). Ωστόσο τώρα σκέφτομαι ότι αφού στο ισόγειο και στον Ά όροφο έχω Υ.Δ. και Υ.Κ. πάρα πολύ μικρή (εννοείται ότι για να προκύψουν αυτά τα ποσοστά έχω συνυπολογίσει και τα αυθαίρετα τετραγωνικά του δώματος) και δεν έχω Υ.Υ. θα μπορούσα να τα βάλω τα αντίστοιχα Φ.Κ. ως κατηγορία 4 και μόνο το Φ.Κ. που αφορά το δώμα και έχει την Υ.Υ. και μάλιστα >20% να βάλω ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 5?

Γιατί να είναι λάθος να κάνω συνδυασμό κατηγοριών? Ποιο το όφελος θα μου πείτε...., ας μην το δούμε έτσι όμως...εγώ θέλω να δω σε ποιο σημείο του νόμου, αν υπάρχει, απαγορεύεται αυτός ο συνδυασμός κατηγοριών (κατ.4 + κατ.5)????

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν έχεις ΣΟΙ υπολογίζονται σε ένα Φ.Κ. Αν ομως θες (και μπορείς) κατεδαφίζεις τμήμα της αυθαίρετης κατασκευής και πας ΚΑΤ4.

Δες μήπως βοηθάει η 1ζ, αρθ30, 4495

 

Link to comment
Share on other sites

@jbosdas μάλλον σε κάποιο άλλο άρθρο αναφέρεσαι, αν θες ξαναδές το . Πάντως εγώ δεν πείθομαι ότι δεν μπορώ να συνδυάσω τις κατηγορίες. Άλλωστε δεν πάω να του γλιτώσω πρόστιμο, απλά να απεικονίσω ορθά την όλη κατάσταση.

Δηλαδή αν είχα νόμιμο κτίριο με μικρή υ.δ. και υ.κ. και μέσα στο οικόπεδο είχα και αποθήκη 30τμ όλη μέσα στην πρασιά, δεν θα είχα κατηγορία 4 για την 1η παράβαση και κατηγορία 5 για την δεύτερη?

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο είναι σωστό και στο επισημαίνω για πιθανή προσαρμογή του ύψους, άρα και της κατηγορίας. (Διαμόρφωση στάθμης μέχρι 80εκ).

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.