Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Συνάδελφε, εφόσον εσυ είσαι σύννομος όσον αφορα τις προϋποθέσεις του 4178 σχετικα με την αδεια νομιμοποίησησς (χρονικό διάστημα κλπ κλπ), παρε τον νόμο

και πήγαινε στη ΔΕΗ μαζί με τον πελάτη για να μη νομίζει οτι είσαι κάνας μακακας και μίλα μέχρι και με τον διευθυντή. Διοτι αυτο που σου ζητάν απλά δεν γίνεται στην περιπτωση

σου. Στις υπηρεσίες συνήθως απο τους νόμου ξέρουν μόνο το νούμερο.....για να κανουν τους ειδήμονες. Παλαιότερα επι 4178 είχα δώσει τετοια βεβαίωση απο σύστημα αλλου μηχανικού

απο το 4014 για την ΔΕΗ....Αυτή η βεβαίωση δεν έχει κάν απ όσο θυμάμαι χρονικό περιθώριο.

Link to comment
Share on other sites

Προς επιβεβαίωση, η βεβαίωση ΔΚΩ δεν έχει ημερομηνία λήξης. Κάθε φορά που την εκδίδεις βάζει την σημερινή ημερομηνία....

Link to comment
Share on other sites

"Εκδόθηκε η πράξη του Προέδρου του ΤΕΕ (ΑΔΑ 62ΑΦ46Ψ842-ΔΧΑ) για την έναρξη της δυνατότητας μεταφοράς των δηλώσεων του ν.4178/13 στις διατάξεις του ν.4495/17. Το νέο σύστημα θα είναι διαθέσιμο μέχρι την Δευτέρα 18/12/2017"

Από Δευτέρα λοιπόν...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

απο δευτερα τι Ιοαννα?... η δυνατοτητα λεει ως τη δευτερα.... αρπαω την ευκαιρια να πω σα δε ντρεπονται Τσπρας και επιτελειο και λοιποι συνομωτες, ρε τα ... σα δε ντρεπονται τους χρεωμενους να ζοριζουν ετσι, ως την δευτερα λεει, οι μεταφορες ως την δευτρερα θα γινονται δεκτες. Μετα νεες υπαγωγες, αμοιβες Μηχανικου μεν, παραβολα ομως παλι ξανα μανα τα προστιμα.

Η δουλεια εγινε ετσι να βαλουν στο χερι τα λεφτα του κοσμακη και λοιπουμαι που βλέπω συνενοχο το στασινο, .... την αριστερη κυβερνηση .... μη χε... αισχος, για αυτο το πονεμενο λαο, τον αδυνατο την προθεσμια ως τη δευτερα, ξαναμανα τα παραβολα προς τεε και ποιος ξερει τι αλλο.

αριστερη κυβερνηση 62% ειπε οχι και ειπε την επομενη στιγμη ναι.

και δημοψηφισμα λέει να μαθει τι θελει ο λαος. εμαθε και???

τι να πω, την αριστερα μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απο δευτερα τι Ιοαννα?... η δυνατοτητα λεει ως τη δευτερα.... αρπαω την ευκαιρια να πω σα δε ντρεπονται Τσπρας και επιτελειο και λοιποι συνομωτες, ρε τα ... σα δε ντρεπονται τους χρεωμενους να ζοριζουν ετσι, ως την δευτερα λεει, οι μεταφορες ως την δευτρερα θα γινονται δεκτες. Μετα νεες υπαγωγες, αμοιβες Μηχανικου μεν, παραβολα ομως παλι ξανα μανα τα προστιμα.

Η δουλεια εγινε ετσι να βαλουν στο χερι τα λεφτα του κοσμακη και λοιπουμαι που βλέπω συνενοχο το στασινο, .... την αριστερη κυβερνηση .... μη χε... αισχος, για αυτο το πονεμενο λαο, τον αδυνατο την προθεσμια ως τη δευτερα, ξαναμανα τα παραβολα προς τεε και ποιος ξερει τι αλλο.

αριστερη κυβερνηση 62% ειπε οχι και ειπε την επομενη στιγμη ναι.

και δημοψηφισμα λέει να μαθει τι θελει ο λαος. εμαθε και???

τι να πω, την αριστερα μου

Κάποιους που σκεφτόμουν να περάσω στο νέο νόμο δε το βλέπω...Γιατί και τη κατηγορία δε γλιτώνουν (απο 5 σε 4) και φράγκα που θα γλιτώσουν απο το υπόλοιπο των δόσεων αμφιβάλλω ότι θα ναι πρόθυμοι

να μου τα δώσουν για αμοιβή ΜΣΕ κλπ...Θα μας βγάλουν και κλέφτες και απατεώνες μετά με τις ομορφίες του νέου νόμου..

 

Υγ-off topic. Προφανώς οι οπορτούνες ιστόρικα μόνο αριστεροί δεν ήταν...

"Και στην κομμούνα να είμαι οπορτούνα" που λεγε και ο Νικόλας...

Link to comment
Share on other sites

Αδύνατον με τίποτα σήμερα. Ιάσονα μαζί σου ειμαι και την παλευω κοντα... προσπαθώ να είμαι, 2η μέρα ενώ ειδα χθες την ανακοίνωση οτι τις δέχονται ως την στην δευτερα βλέπω τις δηλώσεις, δεν βλέπω τον τρόπο.

Επιχειρώ απο το 4178 και ειμαι ακομα εδω,

Link to comment
Share on other sites

μας διαβαζουν  στο ΤΕΕ.....  οποτε κατοπιν της επισημανσης μου οτι, η δηλωση  ελεγε.. "ως την δευτερα 18/12". Διορθωθηκε,  η ανακοινωση σημερα το απογευμα, το πρωι μπηκα, ως τη δευτερα έλεγε ακόμα ... το έφτιαξαν όμως το απόγευμα, τώρα λέει από "απο δευτερα" θα δουμε και ο Θεος βοηθος

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη φορά αναφέρθηκε πως η ΔΕΗ θέλει βεβαίωση του Ν4495.

Έτσι όμως υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να ενταχθεί στον ν4495 ενώ ο νόμος δεν υποχρεώνει αλλά δίνει το δικαίωμα....

Δηλαδή νομοθετεί ΚΑΙ η ΔΕΗ!!!!

 

Δεν φταίει η ΔΕΗ, φταίει η ασχετοσύνη των συντακτών του 4495 που "συζήτησαν" 2 χρόνια τον 4495 αλλά όπως αποδείχθηκε κανείς τους δεν ήξερε να γράφει νόμους. Ο 4495 βλακωδώς κατάργησε τα άρθρα 1-30 του 4178 ενώ η ορθή διαδικασία θα ήταν να καταργηθούν μόνο όσες διατάξεις του 4178 ήταν ενδεχομένως αντίθετες με τον 4495. Έτσι και αλλιώς οι προθεσμίες του 4178 είχαν λήξει όταν τέθηκε σε ισχύ ο 4495 και κατά συνέπεια όποιες ειδικές ρυθμίσεις είχε ο 4178 για τα αυθαίρετα που είχαν υπαχθεί σε αυτόν θα ίσχυαν μόνο για αυτά και δεν θα υπήρχε σύγκρουση με τις διατάξεις του 4495 που θα ίσχυαν μόνο για τις νέες δηλώσεις και όσους επέλεγαν να μεταφερθούν οικειοθελώς. Τα αρνητικά αποτελέσματα από την βλακώδη συλλήβδην κατάργηση των άρθρων 1-30 του 4178 είναι πολλά και περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων και την αδυναμία της ΔΕΗ να ρευματοδοτήσει αυθαίρετα του 4178 αφού ο 4178 που επέτρεπε την ρευματοδότησή τους έχει καταργηθεί και επιπλέον το άρθρο 84 του 4495 ρητά ορίζει ότι "Καταργείται κάθε διάταξη που επιτρέπει την κατ’ εξαίρεση σύνδεση αυθαίρετων κτισμάτων με δίκτυα κοινής ωφέλειας και παύουν να ισχύουν βεβαιώσεις ή αποφάσεις που έχουν εκδοθεί και δεν έχουν υλοποιηθεί."

(άλλο παράδειγμα των αποτελεσμάτων της βλακώδους κατάργησης των σχετικών διατάξεων του 4178 είναι ότι οι ΥΔΟΜ πλέον δεν έχουν νομικό έρεισμα να διαγράψουν βεβαιωμένα πρόστιμα με την προσκόμιση δήλωσης του 4178 αφού οι σχετικές διατάξεις του 4495 στο άρθρο 105 δεν προβλέπουν κάτι τέτοιο και παράλληλα οι αντίστοιχες διατάξεις του 4178 καταργήθηκαν....)

Edited by armenopoulos
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.