Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Μεταφορά δήλωσης του 4178 με οριστική υπαγωγή και δόσεις, μπορεί να μπει στον 4495 ενώ έχει γίνει δικαιοπραξία (γονική παροχή); ο ιδιοκτήτης της δήλωσης του 4178 έχει γίνει επικαρπωτής πλέον.Λογικά δεν πρέπει να  υπάρχει πρόβλημα, αν το έχει κάνει κάποιος ενημερώνει.

τηλέφωνο επικοινωνίας στο τεε υπάρχει για να μας λυθεί καμιά απο απορία;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω έχεις μείωση προστίμου.

Μπορείς να τη μεταφέρεις με εξουσιοδότηση του νέου ιδιοκτήτη με την προϋπόθεση ότι δεν θα αλλάξεις καθόλου τα τετραγωνικά και τα στοιχεία της δήλωσης που χρησιμοποιήθηκαν στο συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Δήλωση στο Ν.4178/13 που πλήρωνε δόσεις, τη μετέφερα στο Ν.4495/17.

Ο νέος υπολογισμός του προστίμου στο Ν.4495/17 γίνεται ΛΑΘΟΣ.

Δηλαδή, ενώ το γινόμενο των συντελεστών 5, 7, 8, 9 υπερβαίνει το συντελεστή 2 (βλέπε παράρτημα Α),

ο υπολογισμός γίνεται με τους πραγματικούς συντελεστές, που υπερβαίνουν το συντελεστή 2.

Με λίγα λόγια αγνοεί ότι το γινόμενο είναι >2, ενώ σε νέες δηλώσεις στο Ν.4495/17 όντως γίνεται σωστά

και αν το γινόμενο είναι >2, τότε πολλαπλασιάζει με 2.

Μήπως έχετε κάποια εμπειρία ή ιδέα; Το πρόστιμο αλλάζει πολύ με αυτή τη διαφορά!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τη μεταφορά από τον Ν4178/2013. Το έργο αφορούσε αυθαίρετο εκτός σχεδίου σε μη άρτιο οικόπεδο, σε οριστική υπαγωγή για το οποίο υπήρχε ένα υπόλοιπο πληρωμής σε δόσεις. Το πρόστιμο βγήκε ακριβώς όπως το περίμενα (δεν είχε η περίπτωσή μου συντελεστές 5,7,8,9) και μηδένισε το υπόλοιπο.

Στα υπολειπόμενα στοιχεία για πληρότητα μου έβγαλε 1 αρχείο (ΜΣΕ), δεν ζήτησε ούτε καν υπεύθυνη δήλωση εξουσιοδότηση για μεταφορα στον 4495.

Το ερώτημα είναι στα αρχεία που έχουν μεταφερθεί και ειδικά στα σχέδια πρέπει να γίνει επανυποβολή; Στα ήδη ανεβασμένα από τον 4178 σχέδια, υπάρχει γραμμένο ότι έχουν μπει στον 4178 με Α/Α έργου και ηλεκτρονικό κωδικό. Τι κάνουμε εκεί; τα ξαναβάζουμε διορθώνοντας ή συμπληρώνοντας τον Α/Α του 4495;

Link to comment
Share on other sites

και στα προηγούμενα που είναι ήδη ανεβασμένα να κάνουμε ακύρωση;

επισής γιατί ενώ μου δείχνει ότι δεν υπάρχει υπολειπόμενο πρόστιμο με έχει σε κατάσταση αρχικής υποβολής;

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να κανεις ακυρωση, μπορεις να ανεβασεις τα αρχεια με τιτλο πχ αρχειο για τον 4495.

Πρεπει να πατησεις το κουμπι να το πας σε υπαγωγη

 

Πριν τη χρήση του συστήματος προτείνεται η ανάγνωση του εγχειριδίου χρήσης όπου αποτυπώνονται οι κανόνες μετάβασης των δεδομένων από τις διατάξεις του ν.4178/2013 στο ν. 4495/2017.

 

εδω

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/auth4495

Edited by Largy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Largy, τα έχω ήδη διαβάσει απλά δεν μου λύθηκαν όλες οι απορίες. Είχα πατήσει το κουμπί υπαγωγής αλλά στη λίστα δηλώσεων του 4495 μου εμφάνιζε το έργο σε αρχική υποβολή με πρόστιμο το παλιό του 4178, ενώ μέσα μου το έδειχνε με τον νέο τρόπο υπολογισμού και στους δείκτες είχε κλειδωμένη την αίτηση "υπαγωγή". Λίγες ώρες μετά το εναρμόνισε και στη λίστα των έργων 4495 και πλέον έχει την ένδειξη "Υπαγωγή", οπότε υποθέτω ήταν θέμα χρόνου να το βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...
 
Μου έχει ανατεθεί να δώσω βεβαίωση σε ακίνητο με περαιωμένη δήλωση στο 4014. Οπότε πρέπει να γίνει μεταφορά της δήλωσης στο 4495, σωστά? Τη μεταφορά πρέπει να την κάνει ο μηχανικός που έκανε τη δήλωση στο 4014 ή μπορώ και γω? Και αν ναι, πως????
 
Ευχαριστώ



Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.