Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

On 5/5/2018 at 1:22 ΜΜ, vassia said:

ακίνητο που έχει άδεια νομιμοποίησης  με τον Ν.4014/11 χρειάζεται μεταφορά στον Ν.4495 για να γίνει μεταβίβαση?

Μέχρι την ενεργοποίηση της ηλεκτρονικής διαδικα-
σίας μεταφοράς των στοιχείων των δηλώσεων οι δικαιο-
πραξίες που πραγματοποιούνται σε ακίνητα που έχουν
δηλωθεί σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4014/2011
πραγματοποιούνται με έκδοση βεβαίωσης μεταβίβασης
σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην παρούσα και συνο-
δεύονται από την πράξη υπαγωγής όπως αυτή εκδίδεται
σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 4014/2011. Σε αυτή την
περίπτωση, με ευθύνη του ιδιοκτήτη και του μηχανικού
που συνέταξε την ανωτέρω βεβαίωση του ν. 4495/2017,
η δήλωση του ν. 4014/2011 μεταφέρεται υποχρεωτικά
εντός 60 ημερών από την ημερομηνία έναρξης ισχύος
της παρούσας, στις διατάξεις του ν. 4495/2017.
 
εντιτ
ειδα που λες εχει αδεια νομιμοποιησης.
Τοτε δε χρειαζεται μεταφορα, η αδεια υπερισχυει ολων, εχεις ενα νομιμο κτιριο και δινεις βεβαιωση επιλεγοντας το 'δεν υπαρχουν παραβασεις'
Edited by Largy
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Largy said:
εντιτ
ειδα που λες εχει αδεια νομιμοποιησης.
Τοτε δε χρειαζεται μεταφορα, η αδεια υπερισχυει ολων, εχεις ενα νομιμο κτιριο και δινεις βεβαιωση επιλεγοντας το 'δεν υπαρχουν παραβασεις'

Ναι ακριβώς !!! Κι εγώ απαντούσα με βάση ότι έχει άδεια  και όχι ρύθμιση με πρόστιμο !!!! 

Οπότε υπερισχύει η άδεια ... δεν χρειάζεται κάτι άλλο, μπορεί να δώσει βεβαίωση για μεταβίβαση !!!

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια ειναι απλη αλλα μου  βγαζει συνεχεια :

500 Internal Server 

αρα η ο σερβερ εχει προβλημα η δεν εγινε η παραιτηση απο τον προηγουμενο συναδελφο


 
Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη μεταφορά

Δηλώσεις του 4014 που είναι σε οριστική υπαγωγή πρέπει να μεταφερθούν ?

Στην περίπτωση που έχει πεθάνει ο ιδιοκτήτης τη μεταφορά μπορούν να τη ζητήσουν οι κληρονόμοι, ώστε να προστεθεί παράβαση άλλης ΟΙ των ιδίων και για την οποία καλύπτει το πρόστιμο?

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2018 at 1:22 ΜΜ, vassia said:

ακίνητο που έχει άδεια νομιμοποίησης με τον Ν.4014/11 χρειάζεται μεταφορά στον Ν.4495 για να γίνει μεταβίβαση?

γνωρίζετε αν μπορεί να γίνει ενημέρωση του φακέλου της άδειας νομιμοποίησης (με το αρ. 26 Ν.4014/11)?

Υπάρχει απόκλιση με το εμβαδόν του οικοπεδου και πρέπει να γίνει νέο τοπογραφικό για το συμβόλαιο...

Edited by vassia
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2018 at 8:15 ΠΜ, KOKARADI said:

η διαδικασια ειναι απλη αλλα μου  βγαζει συνεχεια :

500 Internal Server 

αρα η ο σερβερ εχει προβλημα η δεν εγινε η παραιτηση απο τον προηγουμενο συναδελφο



 

μόλις μου θύμισες ότι σε περίπτωση που μου μετέφεραν δήλωση του 4178/2013 έτρωγα κι εγώ αντίστοιχες μούτζες, ώσπου επικοινώνησα με το ΤΕΕ και τους ζήτησα να μου μεταφέρουν και την αντίστοιχη δήλωση του 4014/11 για να διορθωθεί η κατάσταση !!!!

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με το ΤΕΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

(από μεταφορά)

Διαμέρισμα ρυθμίστηκε βασει Ν4178 με διάφορες αυθαιρεσιες που δεν επηρεάζουν εμβαδόν και μεταβιβαστηκε. Δεν δηλώθηκε διαμερισματωση (επέκταση στον κοινόχρηστο διάδρομο με υπέρβαση μικρότερη του 2% του εμβαδού), ενώ είχε συναίνεση.

Μπορεί να μεταφερθεί στον Ν4495 και να συμπληρωθεί η παράβαση και η τεχνική έκθεση? Μπορεί να διορθωθεί στον Ν4178/13;

 

Μην ανοίγεις νέο θέμα χωρίς ουσιαστικό λόγο. Κάνε αναζήτηση σε ήδη υπάρχοντα με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Tο θέμα σου συγχωνεύτηκε με το παρόν. Επίσης στο θέμα που άνοιξες, ο τίτλος ήταν με κεφαλαία κάτι που απαγορεύεται. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.