Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, υπάρχει ενα λάθος στην παραβιαση του Δ <20% αντι >20% και μια υπέρβαση ύψους στο σύνολο της οικοδομής <20% που δεν δηλώθηκε καθόλου (βάσει 4495 πάει ως λοιπή παράβαση, που εχώ ήδη μια λοιπή δήλωμενη, καθώς δεν υπερβαίνει την επιτρεπόμενη)..

θα εκτιμούσα την οποιαδήποτε συμβουλή..

 

Link to comment
Share on other sites

@krank

Το ζήτημα είναι πολύ λεπτό και θέλει προσεχτικούς χειρισμούς....

Τη μεταφορά στον 4495/2017 πρέπει να την δεις προσεχτικά, μη σε δελεάζει το μικρό πρόστιμο ... μήπως συνεπάγεται ΜΣΕ ???

Κατά τ' άλλα εφόσον δεν θίγονται τα παράπλευρα στοιχεία της μεταβίβασης (φόροι που υπολογίσθηκαν και πληρώθηκαν, λοιπά πιστοποιητικά, στοιχεία συμβολαίων και κτηματολογίου, κατηγορία υπαγωγής) γιατί να μην κάνεις μια προσπάθεια να διορθώσεις τα λάθη ???

Η νομοθεσία αναφέρει ότι οι μεταβολές θα γίνουν με ευθύνη δική σου, όχι ότι απαγορεύονται μεταβολές...

Link to comment
Share on other sites

εφόσον έχει γίνει μεταβίβαση η δήλωση ΔΕΝ αγγίζεται, έχεις και υπέρβαση ύψους που δεν έχει δηλωθεί (έχει υπογράψει ΥΔ ο ιδοκτήτης και προφανώς η αυθαιρεσία αυτή δεν έχει συμπεριληφθεί). Η μόνη λύση που σκέφτομαι για να διορθωθεί η δήλωση είναι να γίνει επανάληψη του συμβολαίου μεταβίβασης όπου θα διορθώσεις τη δήλωση 4178 (χωρίς μεταφορές κτλ- εξάλλου όταν μια δήλωση 4178 γυρνάει σε προηγούμενο στάδιο , ο μηχανικός βεβαιώνει ότι δεν έχει χρησιμοποιηθεί για πράξη). Συνεννοήσου με συμ/φο και συμβαλλόμενους για το πως μπορει να γίνει η επανάληψη συμβολαίου . Η παράλειψη αυθαιρεσίας (ύψος) κατα τη γνώμη μου είναι σοβαρή 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και κατά τη δική μου γνώμη ΔΕΝ χρειάζεται ν' ακουμπήσεις τη δήλωση!  Η ευθύνη σου πολλαπλασιάζεται αν το κάνεις!  Δεν πρέπει να εκμεταλλευόμαστε το "παιχνιδάκι" (σύστημα δηλώσεων) που μας έδωσαν να παιζουμε……  Κι όλα αυτά επειδή έχει προηγηθεί βεβαίωση και μεταβίβαση!  Να είσαι πρόθυμος ν' αναλάβεις τις όποιες ευθύνες αν κι όταν ζητηθούν. Πρέπει όλοι μας να μάθουμε από τα λάθη μας κι όχι να προσπαθούμε να τα διορθώσουμε με μεγαλύτερο λάθος……  Ισως έλθει η εξιλέωση με την απόκτηση της ηλεκτρονικής ταυτότητας,  δηλαδή,  μπορεί να είσαι και τυχερός…….. 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σας ευχαριστώ για τη γνώμη σας. Ενδεχομένως, κατόπιν συνεννόησης με τους ιδιοκτήτες, να τολμήσω τη διόρθωση στον 4178 και μόνο, πληρώνοντας τη διαφορά εκ των υστέρων. Η μεταφορά στον 4495, ενω φαντάζει ιδανική απο πλευρά προστίμου, περα απο την ΜΣΕ, θα το μπλέξει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό θα έκανα , όπως γράφω και σε προηγούμενη ανάρτησή μου.

Διόρθωση και πληρωμή δηλ. αναγνώριση του λάθους μου, στον Ν4178.

Όχι μεταφορά.

Γιατί στην περίπτωση της μεταφοράς, πας  να εκμεταλευτείς τα μειωμένα πρόστιμα, που ενδεχομένως βγαίνουν.

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η σημαντικότερη "απαίτηση" είναι ότι, η δήλωση πρέπει να προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του 4495 με ό,τι αυτό συνεπάγεται (π.χ. νέος υπολογισμός συντελεστών, νέος υπολογισμός προστίμου, νέα έγγραφα, νέα σχέδια, νέες απαιτήσεις κ.λπ.).......

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.