Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 125 - Ν. 4495/17] Μεταφορά δηλώσεων υπαγωγής από παλαιότερους νόμους αυθαιρέτων


Recommended Posts

δεν το βλεπεις

 

αφου δεν υπαρχει... :smile:

 

ισχυει αυτη η ΚΥΑ

ΚΥΑ 27454/2631 (ΦΕΚ 3976/14-11-17),

 

αλλα με τον 4495 υπο "ανακατασκευή".... ολα θα παρουν παραταση.

 

http://www.michanikos.gr/topic/50387-αρθρο-125-ν-449517-μεταφορά-δηλώσεων-υπαγωγής-από-παλα/?p=941015

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μετά την μεταφορά και αφού συμπλήρωσα σύμφωνα με τις οδηγίες ότι ήταν κενό , κατά την αρχική υποβολή μου έβγαλε στην αναφορά με το παλαιό και το νεο πρόστιμο και αναγραφή παραβόλων 250 +ΤΕΕ  Από ότι είδα και μετά αλλά και στις οδηγίες αλλά και στο νόμο 4495 , δεν υπάρχει παράβολο για την μεταφορά , σωστά ?

 

Το ρωτώ μήπως μου το εμφανίσει μετά στην οριστική υποβολή , γιατί μέχρι τώρα δεν μου έβγαλε στα οικονομικά στοιχεία με τις πληρωμές τίποτα τέτοιο , παρά μόνο ότι είχε πληρώσει με τον Ν 4178 και πλέον τίποτα άλλο , αφού το ποσό του πρόστιμου είναι μικρότερο  και έχει υπόλοιπο μηδέν στον Ν 4495 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Αν το πρόστιμο προκύπτει μικρότερο από αυτό που έχει ήδη καταβληθεί κατά τη μεταφορά δεν πληρώνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί πήγε και εμένα το μυαλό μου Έχει πληρώσει ο πελάτης μου 6000 ευρώ και κάτι για 9000 ευρώ αρχικό πρόστιμο με Ν 4178 και κάτι πρόστιμο και τώρα βγαίνει 3500 ευρώ  μετά την μεταφορά θα τα ελέγξω άλλη μια φορά πριν την οριστική υποβολή γιατί μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα, εχω μια εκκρεμή περιπτωση αυθαιρετου το οποιο εχει υπαχθει και πληρωθει το παραβολο του στον 4178, 2000 ευρω, και βρίσκεται στη καταστση Υπαγωγης. Προκειται για 2οροφο κεραμοσκεπες στο οποιο ο 1ος οροφος ειναι αυθαιρετος.

Αν το προχωρησω σε οριστικη στον ιδιο νομο το προστιμο βγαινει 4300 - 2000 το παραβολο = 2300, με εφαπαξ πληρωμη πεφτει στα 1900 (χονδρικα).

Η αποριες μου αφορουν στο αν αποφασισω, μετα απο συναινεση του ιδιοκτητη, να το μεταφερω στον 4495, το προστιμο μπορει να ειναι λιγοτερο λογικα, ομως θα λαβει και την εκπτωση 20% του "1ου εξαμηνου" που ισχυει ακομη εκτος της εκπτωσης εφαπαξ πληρωμης του προστιμου; Το ρωτω διοτι σε ερωτηση που εχω κανει αλλου οι αποψεις διέφεραν μεταξυ 2 συναδελφων που μετεφεραν στον 4495, ο ενας ειχε μονο εκπτωση εφαπαξ ενω ο αλλος εκπτωση εφαπαξ+20% εκπτωση 1ου εξαμηνου. Και το αλλο θεμα ειναι πως θα το αντιμετωπιζατε εσεις διοτι τιθεται και το θεμα οτι θα θελει σιγουρα ΜΣΕ αν μεταφερθει, που σημαινει εξτρα κοστος για τον ιδιοκτητη, ενω στον 4178 εχω ετοιμο το ΔΕΔΟΤΑ. 
Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη μεταφορά έχεις όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις που έχεις και όταν κάνεις νέα υπαγωγή.

Επομένως ναι δικαιούσαι όλες τις εκπτώσεις που ισχύουν.

Ναι απαιτείται Μελέτη Στατικής επάρκειας.

Το αν σε συμφέρει να παραμείνεις στον 4178 ή να μεταβείς στον 4495 το αποφασίζεις εσύ αφού έχεις όλα τα δεδομένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Περαιωμένη δήλωση (για αγοραπωλησία του ακινήτου) με τον Ν4178/13 πήγε στον Ν4495/17 για διόρθωση συμβολαίου. Η δήλωση θα γίνει στον νέο ιδιοκτήτη., όμως ειχα ανεβάσει αρκετά αρχεία οπως δήλωση ιδιοκτήτη και Ε9 του προηγούμενου Ιδιοκτήτη. Κατα την μεταφορά προφανώς τα αρχεία αυτά έχουν μείνει στο σύστημα. Αν επιλέξω ακύρωσή τους , παραμένουν στο σύστημα έστω και σαν ακυρωμένα....Δεν θα υπάρχει θέμα ? Ρωτάω γιατι ξέρω οτι τα αρχεία δεν σβήνουν απο την βάση δεδομένων

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι.

Για να εντάξω σε νέα δήλωση του 4495 και τις αυθαιρεσίες που έχουν δηλωθεί με τον 3843 και να αφαιρέσω το ήδη καταβληθέν πρόστιμο, θα πρέπει να έχει περαιωθεί η δήλωση του 3843 (να έχει πάρει και την τελική σφραγίδα) ή αρκεί να ανεβάσω το αποδεικτικό πληρωμής ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει περαιωθεί η δήλωση του 3843 θα πρέπει να δηλώσεις ξανά όλους τους χώρους στον 4495. Τα πρόστιμα που πλήρωσες όμως μπορείς να τα αφαιρέσεις αν έχεις τα αποδεικτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Από τον πρώτο έλεγχο που έκανα, φαίνεται ότι το πρόστιμο που έχει ήδη πληρωθεί για τους ημιυπαίθριους (3843), σχεδόν καλύπτει το πρόστιμο του 4495 αν σε αυτόν συμπεριλάβω τους ημιυπαίθριους, αλλά και την αλλαγή χρήσης του υπογείου που δεν είχε δηλωθεί. Άρα, απ ότι κατάλαβα, δεν έχει σημασία αν περαιώθηκε η διαδικασία του 3843 εφόσον θα δηλώσω τους ημιυπαίθριους στην νέα δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.