Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 098 - Ν. 4495/17] Αυθαίρετες κατασκευές σε εξ' αδιαιρέτου ακίνητα


Recommended Posts

"Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία,

ή σε κτίσμα χωρίς σύσταση οροφοκτησίας εντος σχεδιου πολεως."

Κατα την γνωμη μου,

όπου επιτρεπεται η συσταση καθετης,  το θεωρεις σαν εντος σχεδιου, οπότε μπορει και ενας συνιδιοκτητης να τακτοποιησει.

Οπου δεν επιτρεπεται, αντιμετωπιζεται σαν εκτος σχεδιου.

[άλλως , για να μην μπλεξεις με αντιδικίες στην ΥΔΟΜ και το ΣΥΠΟΘΑ, σε περιπτωση καταγγελιας προς ακυρωση της τακτοποιησης

 ζητας αδεια απο το δικαστηριο.]

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ πολύ dimitris GM.

Άρα από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει σαφή αναφορά στον νόμο.

Θα περιμένω και την απάντηση του ΤΕΕ γιατί όπως προανέφερα υπάρχει διαμάχη μεταξύ των συνιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

δες τι εγραψα πιο πανω....

Ξεκινας απο το τί οικισμος ειναι εκει που ενδιαφερεσαι και εαν θεωρειται "εντος"....

νδ 1024/71

1. Εν τη εννοία του άρθρου 1 του Ν. 3741/1929 και των άρθρων 1002 και 1117 του Αστικού Κώδικος, δύναται να συσταθή διηρημένη ιδιοκτησία και επί πλειόνων αυτοτελών οικοδομημάτων ανεγειρομένων επί ενιαίου οικοπέδου ανήκοντος εις ένα ή πλείονας, ως και επί ορόφων ή μερών των οικοδομημάτων τούτων, επιφυλασσομένων των πολεοδομικών διατάξεων.

2. Η προηγούμενη παράγραφος 1 εφαρμόζεται μόνο επί οικοπέδων κειμένων εντός σχεδίων πόλεων, εντός ορίων οικισμών προ του 1923, καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2.000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24.4.1985 π.δ. (ΦΕΚ 181 Δ ), όπως ισχύει. Συστάσεις διηρημένων ιδιοκτησιών σε οικόπεδα, που βρίσκονται μέσα στους ανωτέρω οικισμούς, που έγιναν μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου, είναι έγκυρες,εκτός αν κηρύχθηκαν άκυρες με αμετάκλητη δικαστική απόφαση.

υγ

Η ΥΔΟΜ θα κρινει την ενσταση του αλλου εναντιον της δικης σας υπαγωγης

με βαση το ειδος του οικισμου εδω:

4. Συγκύριοι εξ αδιαιρέτου σε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία ή σε κτίσμα χωρίς σύσταση οροφοκτησίας εντός σχεδίου πόλεως,

Αν μπορει να συσταθει καθετη,  εγω στη θεση σου  θα προχωρουσα.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας. Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, υπάρχει ένα οικόπεδο εξ'αδιεραίτου σε 3 ιδιοκτήτες από 1/3 στον καθένα. Παλαιότερα οι 2 από τους 3 έχτισαν "στη μεριά τους" ,χωρίς να υπάρχει σύσταση καθέτου δηλαδή, εξ'ολοκλήρου αυθαίρετες κατοικίες οι οποίες δεν έχουν τακτοποιηθεί. Θέλει τώρα ο τρίτος να πουλήσει σε έναν από τους δύο το ποσοστό του. Δεν είναι εμπλεκόμενος με τα αυθαίρετα, πρέπει να γίνουν οι τακτοποιήσεις πρώτα;  Κόλλησα γιατί πωλείται αριθμός/ποσοστό, όχι γη. 

Link to comment
Share on other sites

στα εξ αδιαιρετου δεν υπσρχουν δικα μου και δικα σου

ισχυει το παντου και πουθενα.

Αρα ο μη χτισας εχει  ποσοστο  1/3 εξ αδιαρετου και στα κτισματα και σε ολο το οικοπεδο.

Θα μεταβιβασει το ποσοστο του

αφου διορθωσει τα Ε9 κλπ. φορολογικα στοιχεια και τακτοποιησει

μιλας με τον συμβ/φο

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, aquar said:

  Κόλλησα γιατί πωλείται αριθμός/ποσοστό, όχι γη

εγώ Δημήτρη μου κόλλησα σ' αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

[εντελως μεταξυ μας]:-D

ουτε και εγω καταλαβα τι εννουσε με αυτο

"Κόλλησα γιατί πωλείται αριθμός/ποσοστό, όχι γη"

καλημερα Βασιλη

Link to comment
Share on other sites

Εσείς δεν καταλάβατε αλλά κατάλαβα εγώ οπότε ευχαριστώ. Έγιναν λίγο σαλάτα τα πράγματα.

  • Το άρθρο 98 του ν4495/17 επικεντρώνεται σε ιδιοκτησίες με συστάσεις, και χώρους αποκλειστικής χρήσης και δεν βρήκα κάτι που να μου δίνει μια σαφή απάντηση σε ένα εξαδιαιρέτου, πέρα από την παράγραφο 2. Μετά άμα κάνουν ότι περιγράφει η παράγραφος 2, θα μπορεί να πουλήσει ο τρίτος το τμήμα της καθέτου του;
  • Εάν οι άλλοι δύο έβγαζαν οικοδομική άδεια,δε θα έπρεπε ως συνιδιοκτήτης να συναινέσει σε αυτές; Από τη στιγμή που δεν έγινε αυτό, έχει μέρισμα στο πρόστιμο των αυθαιρέτων ως συνιδιοκτήτης; Να του πω να ζητήσει αντικλείδι από τα σπίτια; 
  • Το να χτίσεις παράνομα μια κατοικία σε οικόπεδο με συνιδιοκτησίες, είναι δείγμα κυριότητας ή κατοχής; 
  • Αυτό με το ποσοστό εντάξει, κάπως κουτοπόνηρο, από την οπτική ότι ο ένας συνιδιοκτήτης παραδίδει το ποσοστό του σε άλλον συνιδιοκτήτη. Δεν αλλάζει το μέγεθος του οικοπέδου, δεν αλλάζει κάποια σύσταση, δεν αλλάζουν και τα προβλήματα που υπάρχουν στο οικόπεδο. 
Link to comment
Share on other sites

1. Οχι [αφορα σε πληρες χτισμενο, απο όλους]

2. Εχεις πει οτι οσα εχτισαν οι "δυο"  ειναι αυθαιρετα

3. Ειναι "κουτοπονηρο"...οπως το λες.

Να δουμε ενα μονοπατι...αν υπαρχει

Ποσου εμβαδο ειναι το οικοπεδο;

μπορει να χωριστει στα τρια;

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.