Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

Αυτό φαίνεται στα προσωρινά αποσπάσματα Α ή Β ανάρτησης του κτηματολογίου ?? Το έχω και φαίνεται ότι είναι δηλωμένο σαν ένα....Πάντως δεν αμφισβητήθηκαν τα όρια από τους ιδιοκτήτες. Προσπαθώ να δω με ποια λογική θα ελέγξω τις άδειες που τώρα έχω 'ένα ενιαίο αγροτεμάχιο και αν θα κάνω μία δήλωση..... 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα ελεγξεις το συμβολαιο.

Θα ελεγξεις τα τοπογραφικα των αδειων και τις δηλωσεις που εκανε στο κτηματολογιο

Γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει να γινει διορθωση και να γινουν δυο τα ΚΑΕΚ.

Αλλως , αν το παρεις σαν συνενωμενο,  και  σου λείπουν τμ

και δξ πώς θα αντιμετωπίσεις την "υπερβαση δομησης" που θα προκυψει, ενω εισαι καθολα  νομιμος.

Ούτε δικαιουνταν στο κτηματολογιο να θεωρησουν τα δυο σαν "ενα"

αφου ειχαν "δυο"  διαφορετικα ακινητα και καμμια "πραξη συνενωσης" μεταγραμμενη.

[πιθανον το μπέρδεμα να εγινε με εκεινη την υπ΄ αριθμ. 67/2011  γνωμοδότηση του  ΝΣΚ για την υποχρεωτικη συνενωση,

την οποια δεν ειχε αποδεχθει το Υπουργειο, και στη συνεχεια ανετραπη με την γνωμοδοτηση του Εισαγγελεα κ. ΠΑΝΤΕΛΗ.

εδω  σελ 13

http://www.michanikos.gr/forums/topic/48342-ερώτηση-για-δήλωση-σε-κτηματολόγιο/?do=findComment&comment=888507

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

έχω τα εξής σε ισόγειο 2ώροφης κατοικίας (126 τ.μ.) συγκροτήματος και ανεβάζω και εικόνα:

α) Α.Χ του γκαράζ 57,4 τ.μ. σε χώρο κατοικίας

β)επέκταση του πίσω εξώστη κατά 14,72 τ.μ. (υπάρχει και άλλη μια επέκταση σε μπαλκόνι του 2ου ορόφου κατά 1,73 τ.μ., άρα σύνολο 16,45 τ.μ.)

γ) εξαγοράστηκε παράνομα (χωρίς άδεια και χωρίς να γράφεται στο συμβόλαιο) μέρος του ισογείου γκαράζ 6,75 τ.μ. του διπλανού διαμερίσματος και δημιουργήθηκε νέα είσοδος προς τη σκάλα

δ) Το μικρό Χ δείχνει τοίχο που γκρεμίστηκε για να δημιουργηθεί είσοδος προς τη σκάλα και το μεγάλο μια εξωτερική σκάλα (και στους άλλους 2 ορόφους), που δεν κατασκευάστηκε ποτέ, μόνο φαίνεται στην άδεια

Τα ερωτήματά μου είναι:

1) Η προσθήκη νέας εισόδου από διπλανή ιδιοκτησία θεωρείται διαμερισμάτωση; Δηλαδή, μαζί με την Υ.Δ. της μετατροπής από Β.Χ. σε Κ.Χ. θα τικάρω και διαμερισμάτωση;

2)Θα μετρήσω ως επιτρ. δόμηση μάλλον το αναλογούν ποσό της κατοικίας στο σύνολο δόμησης του οικοπέδου; Δηλαδή 127 από τα 444 τ.μ. του συνόλου (παρεπιπτόντως χρησιμοποιήθηκαν όλα τα επιτρεπόμενα τετραγωνικά του συντελεστή κατά την ανέγερση 444 ακριβώς); Έτσι βγαίνει 57,4 +6,75 = 64,15 > 127 * 0,5 = 63,5 τ.μ. οριακά πάνω από 50%.Λογικά δεν μπορώ να υπολογίσω κάθε επέκταση ξεχωριστά. Θα υπάρξει κάτι άλλο που πρέπει να κοιτάξω, αφού έχουμε υπέρβαση της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης, για να μην έχω πρόβλημα;

3)Για τα μπαλκόνια θα πάω με αναλυτικό αφού ξεπερνάται το 20% της κατηγορίας 3; Θα έχω πρόβλημα με ΝΟΚ αφού ξεπερνούν το 40% των Κ.Χ. (0,4 x 126 = 50,4 τ.μ., ενώ στο σπίτι υπήρχαν νόμιμα 40,11 τ.μ. εξωστών + 16,45 η επέκταση = 56,56 > 50,4);

4) Θα πρέπει να κάνω και μια αναλυτική για τον τοίχο που έπεσε και τη σκάλα που δεν χτίστηκε αλλά έγινε μπαλκόνι΄;

*Το 20% της επέκτασης εξώστη της κατηγορίας 3 αφορά κάθε εξώστη ξεχωριστά, το σύνολο των εξωστών του ορόφου, ή το σύνολο των εξ. του σπιτιού; Το 1ο φαίνεται πιό λογικό. Στην δική μου περίπτωση και στις 3 περιπτώσεις υπερβαίνεται το όριο, αλλά ρωτάω εγκυκλοπαιδικά για το μέλλον.

Στην εικόνα που ανεβάζω, ηπορτοκαλί γραμμή οριοθετέι τη νόμιμη περιοχή(διακεκκομένες εξώστες), και οι μπλε γραμμές τις επεκτάσεις του εξώστη και της εισόδου. Κίρτινο χατς η Α.Χ. και κόκκινο τα άλλα 2.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

 

EIK.jpg

Edited by Notos13
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που από την αποτύπωση προκύπτει μεγαλύτερο εμβαδόν οικοπέδου  και κατά συνέπεια μεγαλύτερο εμβαδόν κτιρίου, λόγω επαφής με τα όρια,

θα θεωρούσατε ΥΔ το επιπλέον εμβαδόν ?

σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γίνει νέο τοπογραφικό ή στο ΔΚ να δειχθούν τα νέα όρια οικοπέδου?

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 81 παρ.2

"Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο οι
αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του κτιρίου έως δύο τοις εκατό (2%) από τις αναγραφόμενες
στο διάγραμμα κάλυψης/δόμησης της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, μετρούμενες σε
διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα επενδύσεις),
εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως."

Μήπως σε βοηθάει;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Notos13

Νομίζω πρέπει να μας πεις πως περιγράφονται οι δύο χώροι σταθμευσης στην σύσταση.

Εαν έχουν ποσοστά η σαν παρακολουθήματα.

Αυτό που γράφεις    ....γ) εξαγοράστηκε παράνομα .....

Είναι σαν λέμε ότι και σήμερα ανήκει στον δίπλα ιδιοκτήτη και όχι στον δικό σου, αφού δεν υπάρχει τίτλος.

Νομίζω έαν ξεκαθαρίσει το ....γ) εξαγοράστηκε παράνομα ..... τότε τα υπόλοιπα γίνονται.

 

 

Edited by karanus
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα γκαράζ δε μετραν στο συντελεστη δομησης, αναφερονται σαν χωρος Β.Χ., άρα μάλλον είναι παρακολουθήματα(;;)(δεν έχω στα χέρια μου το Ε9 ακόμα)

Λόγω αυτού έγινε μια προφορική συμφωνία, επειδή η είσοδος ήταν κοινή αρχικά, να περάσει έναντι ενός χρηματικού ποσού στην ιδιοκτησία του  πελάτη. Επειδή όμως μάλλον δεν γινόταν να δηλωθεί, επειδή ο Σ.Δ. ήταν φουλ, δεν δηλώθηκε ούτε σε νέα άδεια, ούτε στο συμβόλαιο και παρέμεινε αδήλωτο ως Β.Χ.. Θεωρητικά, λοιπόν ναι ο χώρος ανήκει ακόμα στον διπλανό ιδιοκτήτη, όμως υπάρχει τρόπος να δηλωθεί και να περάσει νόμιμα στον δικό μου πελάτη; Η κατάσταση έχει έτσι 25 χρόνια... Με τα υπόλοιπα προς τακτοποίηση τί γίνεται;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για το επίμαχο κομμάτι της εισόδου  (6,75τμ), νομίζω ο dimitris GM  είναι πιό κατάλληλος για μία πρώτη προσέγγιση.

Τώρα για τα υπόλοιπα.

Διαμερισμάτωση κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει.

Όλα τα τμ 57,4+6,75 με ΥΔ . Για τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης (57,4+6,75)/(χιλοστα της ΟΙ * επιτρεπόμενο συντελεστή δόμησης). Όπως το λές, προκλητικά οριακό!!

Για τα μπαλκόνια με αναλυτικό ,όπου θα βολέψεις και τον τοίχο που έγινε πέρασμα.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Notos13 said:

Άρθρο 81 παρ.2

"Δεν συνιστούν αυθαίρετη κατασκευή και δεν καταγράφονται ως παραβάσεις κατά τον έλεγχο οι
αποκλίσεις των περιμετρικών διαστάσεων του κτιρίου έως δύο τοις εκατό (2%) από τις αναγραφόμενες
στο διάγραμμα κάλυψης/δόμησης της οικοδομικής άδειας/άδειας δόμησης, μετρούμενες σε
διαστάσεις κτίστη (φέρων οργανισμός και στοιχεία πλήρωσής του, χωρίς επιχρίσματα επενδύσεις),
εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται κοινόχρηστοι χώροι του σχεδίου πόλεως."

Μήπως σε βοηθάει;

δυστυχώς είμαι πάνω από 2%...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, vassia said:

Σε περίπτωση που από την αποτύπωση προκύπτει μεγαλύτερο εμβαδόν οικοπέδου  και κατά συνέπεια μεγαλύτερο εμβαδόν κτιρίου, λόγω επαφής με τα όρια,

θα θεωρούσατε ΥΔ το επιπλέον εμβαδόν ?

σε αυτή την περίπτωση πρέπει να γίνει νέο τοπογραφικό ή στο ΔΚ να δειχθούν τα νέα όρια οικοπέδου?

Το νέο τοπογραφικό δεν θα το αποφύγεις γιατί κάποια στιγμή θα χρειαστείς να μεταβιβάσεις, οπότε και θα χρειαστείς τοπογραφικό.

Για τις υπερβάσεις κανονικά συγκρίνεις με τα της ΟΑ και ότι είναι εκτός περιγράμματος με ΥΔ+ΥΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.