Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

22 ώρες πριν, laxanos said:

To προ του 55 δε θεωρείται νομίμως υφιστάμενο? Άρα γιατί να προσμετρήσει για τον συντελεστή υπέρβασης?

Επειδή βλέπω πήρα ένα -1 σε αυτό το πόστ, θεωρώ πώς θα μπορούσε ο διαφωνούντας να μας πει τη γνώμη του. 

Γιατί και εγώ μπορεί να λέω μακακίες και το πλαίσιο του φόρουμ είναι να συζητάμε τα θέματα. Δεν εξέφρασα ούτε οπαδική

ούτε πολιτική θέση....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 13/9/2018 at 1:06 ΜΜ, Anton_civeng said:

On 10/9/2018 at 3:04 ΜΜ, Steliosgr18 said:

............................................................

1) Οι αυθαίρετες προσθήκες μπαίνουν σε φύλλο καταγραφής ως Κ.Χ. ή Β.Χ. , ομολογώ πως η ερώτηση ίσως να είναι λίγο κουτή λόγω του ότι η επικρατούσα χρήση στο γήπεδο είναι βιομηχανία.

Κατά περίπτωση θα εξεταστεί ο κάθε χώρος (π.χ αποθήκη υλικών=Β.Χ,  συσκευαστήριο=Κ.Χ)

 

Για την αποφυγή τυχόν παρανόησης, διευκρινίζω εδώ ότι ο κατά την ερώτηση χαρακτηρισμός των χώρων ως Κ.Χ και Β.Χ  δεν ανταποκρίνεται στην ορολογία των Φ.Κ#,...

(συγκεκριμένα οι χώροι κατά τα Φ.Κ# ταξινομούνται ως Κ.Χ  ή  ως χώροι μειωτικού συντ. 0,5 ή 0,3      ΚΑΙ ΟΧΙ ως Β/Χ).

Η απάντηση μου λοιπόν αφορά στον γενικό χαρακτηρισμό των χώρων στην Τ.Ε καθ΄ότι π.χ ένα αυθ. υπόγειο διαμέρισμα θα εισαχθεί μεν με τον μειωτικό συντ. 0,5 ΑΛΛΑ στην Τ.Ε θα χαρακτηριστεί ως Κ.Χ.

Δυστυχώς αυτή η κατάταξη σε:  Κ.Χ ή χώροι με μειωτικό συντελεστή (όπως και στον ν.4178) δείχνει την νοητική υστέρηση αυτών που τα νομοθέτησαν ή την παντελή τους ρήξη με την υπέρτατη επιστήμη της Λογικής.

Πράγματι , αποδεικνύεται ότι αφού ένα αυθ. υπόγειο διαμ/μα  είναι συγχρόνως :

  • κύριος χώρος διαβίωσης (Κ.Χ)

        και

  •  χώρος με μειωτ. συντ. 0,5

Τότε η κατάταξη  του νόμου σε διαζευκτικά : 

  • Κ.Χ  ή 

  • χώρος με συντ. 0,5,  ή  

  • χώρος με συντ. 0,3

είναι τουλάχιστον παράλογη και απαράδεκτη,  για να μη πούμε κάτι άλλο.....:evil:

Το ίδιο παράλογη και απαράδεκτη αποδεικνύεται στην περίπτωση ισογείων αποθηκών >50μ2 που ενώ ως χώροι είναι Β.Χ ,

ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ  εισάγονται ως Κ.Χ αφού ΔΕΝ μπορούν να πάρουν τους μειωτ. συντ. 0,5 ή 0,3

 

Υ.Γ:  για θεραπεία θα συνιστούσα  στους νομοθετούντες  ένα σύγγραμμα περί της Λογικής του Αριστοτέλους 1-2 φορές τον χρόνο

        ή/και  ταχύρρυθμα μαθήματα του "Θεωρία συνόλων"  .......:-x

 

 

 

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχετε υπ'οψη σας την αποψη ΤΕΕ ΤΚΜ για το οτι το ποσοστό ΥΔ το υπολογιζουμε ανα φυλλο καταγραφης και οχι συνολικα;

 

Βάλε τόνους στο κείμενό σου. Πάτησε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, freecat said:

Εχετε υπ'οψη σας την αποψη ΤΕΕ ΤΚΜ για το οτι το ποσοστό ΥΔ το υπολογιζουμε ανα φυλλο καταγραφης και οχι συνολικα;

Το ίδιο μου είπαν προφορικά και στο helpdesk του ΤΕΕ Αθήνα, αλλά υπήρχε πολύς κόσμος και δεν μπόρεσα να το συζητήσω περαιτέρω. Εκείνο που ειπώθηκε είναι ότι συναθροίζεις χώρια όσα είναι Κατ2, όσα είναι Κατ3, όσα είναι Κατ4 και η καθεμιά Κατηγορία μπαίνει σε διαφορετικό ΦΚ. Αυτό το κάναμε και στον τον 4178. Το, ας πούμε νέο, είναι ότι αθροίζεις όλα τα ΚΧ+όλα τα ΒΧ της θεωρούμενης ως Κατηγορία 4 για να βγάλεις αν τελικά έχεις το 40/40/20 ή αν κοκκινίζεις (Κατηγορία 5), αλλά αθροίζεις μόνο της Κατηγορίας 4, δηλαδή πετάς έξω την 1,2,3 και ΛΠ. Αν τα κατάλαβα καλά και δεν εννοούσαν κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

@Ευαγγελία Φλώρου δεν αναφερομαι στην επιλογη κατηγοριας. εκει ειναι σαφες οτι αθροίζονται ολα τα μετρα για της ΥΔ. Εγω μιλαω για το ποσοστο υπέρβασης για τον υπολογισμο του προστιμου.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Ευαγγελία Φλώρου said:

Το ίδιο μου είπαν προφορικά και στο helpdesk του ΤΕΕ Αθήνα, αλλά υπήρχε πολύς κόσμος και δεν μπόρεσα να το συζητήσω περαιτέρω. Εκείνο που ειπώθηκε είναι ότι συναθροίζεις χώρια όσα είναι Κατ2, όσα είναι Κατ3, όσα είναι Κατ4 και η καθεμιά Κατηγορία μπαίνει σε διαφορετικό ΦΚ. Αυτό το κάναμε και στον τον 4178. Το, ας πούμε νέο, είναι ότι αθροίζεις όλα τα ΚΧ+όλα τα ΒΧ της θεωρούμενης ως Κατηγορία 4 για να βγάλεις αν τελικά έχεις το 40/40/20 ή αν κοκκινίζεις (Κατηγορία 5), αλλά αθροίζεις μόνο της Κατηγορίας 4, δηλαδή πετάς έξω την 1,2,3 και ΛΠ. Αν τα κατάλαβα καλά και δεν εννοούσαν κάτι άλλο.

Για τις Κ1 και Κ3 νομίζω πως ναί , γιατί τα πρόστιμά τους δεν περνάνε και από τον τύπο υπολογισμού του προστίμου. Είναι παραβάσεις "παραβόλου", αν επιτρέπεται ο όρος. Όπως και οι λοιπές παραβάσεις. Αλλά για την Κ2 έχω επιφυλάξεις. Νομίζω ότι τα τμ της θα υπολογιστούν κανονικά για την κατηγορία. Να το πω και διαφορετικά: Στην Κ1 δεν μας ενδιαφέρουν τα τμ , είτε είναι 50 , είτε είναι 200 το πρόστιμο θα είναι 250,00ευρώ. Το ίδιο και την Κ3 , όσες Κ3 και να βάλουμε , το πρόστιμο 250,00ευρώ θα είναι . Στην Κ2 όμως δεν πάει έτσι. Περισσότερα τμ παράβασης ----> μεγαλύτερο πρόστιμο.

 

freecat

Αυτό που λες για τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ποιός μας απαγορεύει να σπάμε σε πολλά ΦΚ την παράβαση ΥΔ και ποτέ να μην ξεπερνάμε το <50%;

Αν το κατάλαβα καλά αυτό που γράφεις

 

Edited by karanus
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, karanus said:

Για τις Κ1 και Κ3 νομίζω πως ναί , γιατί τα πρόστιμά τους δεν περνάνε και από τον τύπο υπολογισμού του προστίμου. Είναι παραβάσεις "παραβόλου", αν επιτρέπεται ο όρος. Όπως και οι λοιπές παραβάσεις. Αλλά για την Κ2 έχω επιφυλάξεις. Νομίζω ότι τα τμ της θα υπολογιστούν κανονικά για την κατηγορία. Να το πω και διαφορετικά: Στην Κ1 δεν μας ενδιαφέρουν τα τμ , είτε είναι 50 , είτε είναι 200 το πρόστιμο θα είναι 250,00ευρώ. Το ίδιο και την Κ3 , όσες Κ3 και να βάλουμε , το πρόστιμο 250,00ευρώ θα είναι . Στην Κ2 όμως δεν πάει έτσι. Περισσότερα τμ παράβασης ----> μεγαλύτερο πρόστιμο.

Κι εμένα μου φάνηκε παράξενο, γιατί η Κ2 μπαίνει με τμ στα ΦΚ, άσχετο αν είναι πολύ χαμηλά τα πρόστιμα

freecat

Αυτό που λες για τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ποιός μας απαγορεύει να σπάμε σε πολλά ΦΚ την παράβαση ΥΔ και ποτέ να μην ξεπερνάμε το <50%;

Αν το κατάλαβα καλά αυτό που γράφεις

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, karanus said:

Για τις Κ1 και Κ3 νομίζω πως ναί , γιατί τα πρόστιμά τους δεν περνάνε και από τον τύπο υπολογισμού του προστίμου. Είναι παραβάσεις "παραβόλου", αν επιτρέπεται ο όρος. Όπως και οι λοιπές παραβάσεις. Αλλά για την Κ2 έχω επιφυλάξεις. Νομίζω ότι τα τμ της θα υπολογιστούν κανονικά για την κατηγορία. Να το πω και διαφορετικά: Στην Κ1 δεν μας ενδιαφέρουν τα τμ , είτε είναι 50 , είτε είναι 200 το πρόστιμο θα είναι 250,00ευρώ. Το ίδιο και την Κ3 , όσες Κ3 και να βάλουμε , το πρόστιμο 250,00ευρώ θα είναι . Στην Κ2 όμως δεν πάει έτσι. Περισσότερα τμ παράβασης ----> μεγαλύτερο πρόστιμο.

 

freecat

Αυτό που λες για τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ποιός μας απαγορεύει να σπάμε σε πολλά ΦΚ την παράβαση ΥΔ και ποτέ να μην ξεπερνάμε το <50%;

Αν το κατάλαβα καλά αυτό που γράφεις

 

Ε, δεν νομίζω ότι έχουμε το δικαίωμα αυτό, με αυτή τη λογική θα τα βγάλουμε όλα να εξαιρεθούν από την Κατεδάφιση

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, karanus said:

 

freecat

Αυτό που λες για τον συντελεστή υπέρβασης δόμησης.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ποιός μας απαγορεύει να σπάμε σε πολλά ΦΚ την παράβαση ΥΔ και ποτέ να μην ξεπερνάμε το <50%;

Αν το κατάλαβα καλά αυτό που γράφεις

 

Το σκεπτικό ειναι οτι η θεση που βρισκεται το πεδίο αφορά οπως και τα υπολοιπα στοιχεια της καρτελας την συγκεκριμενη καρτελα. Αλλιως θα βρισκοταν στα γενικα πεδια της δηλωσης πιο πανω.

Θεωρειται βασικη προυποθεση οτι περιοριζομαστε στις ελαχιστες καρτέλες. Και σου λεει πως ανα καρτελα εχεις για το συγκεκριμενο τυπο αυθαιρεσιας υυ ή υ.κ.... Το ιδιο ισχυει και για τη δομηση. Αφορα μονο την συγκεκριμένη.

Φυσικα η κατηγορία ειναι 5. 

Τα τελευταια χρονια το εχω ρωτησει πανω απο 3 φορες και παιρνω σταθερα την ιδια απαντηση. Μου κανει εντυπωση που δεν μου το επιβεβαιωνει καποιος απο θεσσαλονικη.

Edited by freecat
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, freecat said:

Το σκεπτικό ειναι οτι η θεση που βρισκεται το πεδίο αφορά οπως και τα υπολοιπα στοιχεια της καρτελας την συγκεκριμενη καρτελα. Αλλιως θα βρισκοταν στα γενικα πεδια της δηλωσης πιο πανω.

Θεωρειται βασικη προυποθεση οτι περιοριζομαστε στις ελαχιστες καρτέλες. Και σου λεει πως ανα καρτελα εχεις για το συγκεκριμενο τυπο αυθαιρεσιας υυ ή υ.κ.... Το ιδιο ισχυει και για τη δομηση. Αφορα μονο την συγκεκριμένη.

Φυσικα η κατηγορία ειναι 5. 

Τα τελευταια χρονια το εχω ρωτησει πανω απο 3 φορες και παιρνω σταθερα την ιδια απαντηση. Μου κανει εντυπωση που δεν μου το επιβεβαιωνει καποιος απο θεσσαλονικη.

Συνάδελφε, μπορείς να το αναλύσεις λίγο ακόμη, δεν το έπιασα, ίσως γιατί έχω ξενυχτήσει πολύ τελευταίες μέρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.