Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 100 - Ν. 4495/17] Υπερβάσεις Δόμησης - Κάλυψης (γενικά)


Recommended Posts

(Aπό μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Πρώτη φορά πέφτει στα χέρια μου βιομηχανικό κτίριο και έχω ορισμένες απορίες.

Η κατάσταση έχει ως εξής. Βιομηχανικό κτίριο στο οποίο έγιναν προσθήκες με Ο.Α. αλλά και μερικές αυθαίρετες προσθήκες. Επίσης, στο βιομηχανικό κτίριο εφάπτεται κτίριο που χρησιμοποιείται ως κατοικία. ( δεν έχω το στέλεχος της εν λόγω Ο.Α. που κτίστηκε η κατοικία )

Το γήπεδο είναι εκτός σχεδίου.

Δύο ερωτήματα:

1) Οι αυθαίρετες προσθήκες μπαίνουν σε φύλλο καταγραφής ως Κ.Χ. ή Β.Χ. , ομολογώ πως η ερώτηση ίσως να είναι λίγο κουτή λόγω του ότι η επικρατούσα χρήση στο γήπεδο είναι βιομηχανία.

2) Υπάρχει αυθαιρεσία στη κατοικία. Με τι όρους δόμησης θα ελεγχθούν αυτές οι αυθαιρεσίες. Με τους όρους δόμησης για τα βιομηχανικά ή για κατοικία εκτός σχεδίου ;

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 με βαση το αρθρο 11 του Δ  538/78 ειχες δυνατοτητα ανεγερσης της οικιας διευθυντή ή φυλάκων.

Αν δεν εχει αδεια, ειδες αν μπορεις να κανεις τακτοποιηση  νομιμοποίηση?

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2018 at 3:04 ΜΜ, Steliosgr18 said:

............

Βιομηχανικό κτίριο στο οποίο έγιναν προσθήκες με Ο.Α. αλλά και μερικές αυθαίρετες προσθήκες. Επίσης, στο βιομηχανικό κτίριο εφάπτεται κτίριο που χρησιμοποιείται ως κατοικία. ( δεν έχω το στέλεχος της εν λόγω Ο.Α. που κτίστηκε η κατοικία )

Το γήπεδο είναι εκτός σχεδίου.

Δύο ερωτήματα:

1) Οι αυθαίρετες προσθήκες μπαίνουν σε φύλλο καταγραφής ως Κ.Χ. ή Β.Χ. , ομολογώ πως η ερώτηση ίσως να είναι λίγο κουτή λόγω του ότι η επικρατούσα χρήση στο γήπεδο είναι βιομηχανία.

Κατά περίπτωση θα εξεταστεί ο κάθε χώρος (π.χ αποθήκη υλικών=Β.Χ,  συσκευαστήριο=Κ.Χ)

2) Υπάρχει αυθαιρεσία στη κατοικία. Με τι όρους δόμησης θα ελεγχθούν αυτές οι αυθαιρεσίες. Με τους όρους δόμησης για τα βιομηχανικά ή για κατοικία εκτός σχεδίου ;

Για την περίπτωση μικτών χρήσεων (με κατοικία)  υπάρχει αναφορά στο αρ.6.3 του Π.Δ ΦΕΚ 270Δ/85 που όμως αναφέρεται μόνο σε συνδυασμό με καταστήματα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις λοιπόν στα σίγουρα, είναι πάρεις  τους όρους και περιορισμούς δόμησης για την κατοικία που έχουν αναγραφεί στο τοπογραφικό - Δ/Κ της αδείας που όπως καταλαβαίνω έγινε με εκ των υστέρων προσθήκη στο βιομηχανικό κτίριο.

Αυτά παράλληλα με τα στοιχεία που κατέθεσε ο Δημήτρης (με τις καλησπέρες μου)

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Εχω μια απορία σχετικά με τον υπολογισμό της υπέρβασης δόμησης/κάλυψης.

Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Έχω ένα οικόπεδο εντός οικισμού 704.τμ  με ΣΔ 0,80 Και κάλυψη 0,60. (563,20, 443,52)

Μέσα στο οικόπεδο υπάρχουν 2 κατοικίες με Ο.Α. που είναι συνολικά 127,59 και ένα κτίσμα (πυρήνας προ του 55 ) περίπου 60 τ.μ. 

τα παραπάνω είναι υπολογισμένα μέσα στην δόμηση/κάλυψη.

Ο ιδιοκτήτης τώρα έκανε μια αυθαίρετη αποθήκη 144,30 τ.μ επέκταση κατοικίας 19,29 τμ και ένα λεβητοστάσιο 4,97(σύνολα αυθαιρέτων 168,56 τμ). Έχουν κατασκευαστεί μεταλλικά υπόστεγα περίπου 70 τμ (με μεταλλικά κολωνάκια 10*10).

Οι απορίες μου τώρα σχετικά με την δόμηση. Θα έχω 168,56/563,2*100=30% <50 και στην κάλυψη? 168,56+70=238,56/443,20=53,8% 

Κάτι δεν μου κολλάει στο θέμα καθώς μου φαίνονται υπερβολικά απ την στιγμή που δεν τα ξεπερνάω :/

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsakos19 said:

 Έχω ένα οικόπεδο εντός οικισμού 704.τμ  με ΣΔ 0,80 Και κάλυψη 0,60. (563,20, 443,52)

Μέσα στο οικόπεδο υπάρχουν 2 κατοικίες με Ο.Α. που είναι συνολικά 127,59 και ένα κτίσμα (πυρήνας προ του 55 ) περίπου 60 τ.μ. 

τα παραπάνω είναι υπολογισμένα μέσα στην δόμηση/κάλυψη.

Ο ιδιοκτήτης τώρα έκανε (σύνολα αυθαιρέτων 168,56 τμ). Έχουν κατασκευαστεί μεταλλικά υπόστεγα περίπου 70 τμ 

Οι απορίες μου τώρα σχετικά με την δόμηση. Θα έχω 168,56/563,2*100=30% <50 και στην κάλυψη? 168,56+70=238,56/443,20=53,8%  Τα υπόστεγα θα υπολογιστουν με αναλυτικό βάσει του άρθρου 100 αρα δεν θα προσμετρήσουν στον υπολογισμό του συντελεστή τα 70τ.μ

Κάτι δεν μου κολλάει στο θέμα καθώς μου φαίνονται υπερβολικά απ την στιγμή που δεν τα ξεπερνάω :/ Όπως τα υπολογίζεις είναι με την μόνη διαφορά που σου αναφέρω για τα υπόστεγα. Εφόσον έχεις υπόλοιπα δόμησης-κάλυψης μπορείς αντί για ρύθμιση να προβείς σε έκδοση άδειας νομιμοποίησης με παράβολο αν μπορείς να ικανόποήσεις και τα υπόλοιπα κριτήρια.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σε οικόπεδο εντός σχεδίου υπήρχε ισόγεια κατοικία 70 μ2.

Το 1990 βγήκε άδεια κατεδάφισης αυτής και στη συνέχεια εκδόθηκε άδεια για διώροφη κατοικία με πυλωτή (εξάντληση του Σ.Δόμησης = 150 μ2)

Το ισόγειο δεν κατεδαφίστηκε,και η διώροφη κατοικία κατασκευάστηκε σύμφωνα με την άδεια ,αλλά χωρίς πυλωτή . Αυτή τη στιγμή υφίστανται τρία διαμερίσματα ,ένα σε κάθε όροφο.

Δεν ξέρω αν υπάρχει ακυρότητα της οικ.άδειας λόγω ψευδούς δήλωσης  ότι έγινε  κατεδάφιση.

Σκέφτομαι ότι ,με τη διατήρηση του ισογείου ,η οικοδομική άδεια θα έβγαινε μόνο για τον ένα όροφο .

Άρα η  υπέρβαση δόμησης (ένας όροφος) θα χρεωθεί στον δεύτερο όροφο.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω την εξής απορία:

Θέλω να τακτοποιήσω αυθαίρετο κλειστό κλιμακοστάσιο που συνδέει τον Ισόγειο με τον Α όροφο με επιφάνεια 5 τ.μ.

Στα φύλλα καταγραφής θα δηλωθεί ως παράβαση υπέρβασης δόμησης και κάλυψης 5 τ.μ., μια φορά, σ ένα φύλλο καταγραφής?

ή

πρέπει να δηλωθεί ως παράβαση σε δύο φύλλα καταγραφής, δηλαδή 5τ.μ. για τον Ισόγειο όροφο και 5 τ.μ. για τον Α όροφο?

Ευχαριστώ

 

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Μία φορά θα δηλωθεί.

Μια φορά το αναφέρεις 6,00τμ και την άλλη 5,00τμ.

Μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.