Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Το αρχικό μου ερώτημα αφορούσε τακτοποίηση απλά γενικεύτηκε η κουβέντα και συζητάμε τώρα αν η πισίνα με το μηχανοστάσιο της επιτρέπεται να είναι εντός Δ στα εκτός σχεδίου... Γιατί κι εγώ το έχω δει σε πολλές άδειες και απ' όσο ξέρω επιτρέπεται (να τοποθετείται η πισίνα με το μηχανοστάσιο της ελεύθερα στο οικόπεδο).. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα!

σε κατοικία εντός οικισμού, με ΟΑ, έχει κατασκευαστεί αυθαίρετη μικρή αποθήκη (7τμ) εντός Δ. Μπορεί να μπει κατηγορία 3 ιβιβ ή πρέπει να δηλωθεί ως ΥΔ και ΥΚ; ευχαριστώ!

56285179_485547302223543_3842927275200741376_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι, σε εκτός σχεδίου  κατοικία( διαστάσεων 9*9μ) , ενώ το περίγραμμα είναι σωστό και οι 3 πλευρές απο τις 4 έχουν απόσταση >15μ  , ενώ η 4η απέχει απο την σημερινή  περιφραξη 5μ. (ή από επέκταση του γείτονα ή από πλασματικό τοπογραφικό αδείας). Τι κάνω το βάζω ολο το σπίτι ΥΔ +ΥΚ+Δ; έχουμε ευθύνη για τον έλεγχο του οικοπέδου ? 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτίστως κάνεις εξαρτημένο τοπογραφικό με τις θέσεις των υφιστάμενων κτισμάτων. Ταυτόχρονα κατά την αποτύπωση εντοπίζεις σταθερά και προσεγγίζεις όσο το δυνατόν τα νομίμως υφιστάμενα περιγράμματα βάσει άδειας. Έτσι θα έχεις πλήρη εικόνα για το τι αδειοδοτήθηκε και τι υλοποιήθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι οτι εχω κάνει τοπογραφικό σύμφωνα με την σημερινή περίφραξη οπου διαπιστώθηκε ότι ολα είναι " σωστά"  εκτός της μιας πλευράς που εχει μετακινηθεί κατα 10μ προς το σπίτι. Αυτό σημαίνει οτι ολο το σπίτι (επειδή είναι 9*9 άρα ολο μέσα στα 10μ της μετακίνησης) εχει ΥΔ+ΥΚ+Δ?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.