Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Ν. 4495/17] Παραβίαση πλαγίων αποστάσεων


Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον μιας προσωπικής υπόθεσης

αλλά με ποιο συν/φε να το συγκρίνω (για τον υπολογισμό των τετραγωνιδίων-δηλ προστίμων) ?

 

Ο Ν 4178 δεν ανέφερε με τι συγκρίνονται οι αυθαιρεσίες 

Μετά η εγκύκλιος 3 ή 4 ανέφερε ότι συγκρίνουμε με ΓΟΚ 85 (Ν 1577/85)

Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ δεν αναφέρει τίποτα και μόνο για τους οικισμούς <2000 αναφέρει ότι συγκρίνονται 

με τους όρους δόμησης που ίσχυαν την 28-7-11 δηλ το Π.Δ του 1985 

Υποθέτω όμως ότι και πάλι η σύγκριση θα γίνεται με ΓΟΚ 85 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 850
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν τίθεται θέμα "ευχαριστίας" .Νομίζω τα θέματα μας αφορούν όλους και δεν κρύβω , ότι έχω και ολόιδια περίπτωση!! Απλά επειδή έχουμε μπλέξει ,με όλα αυτά που έχουμε μπλέξει, προσπαθούμε να αλληλοβοηθηθούμε.

Στο θέμα τώρα: Σήμερα πρόσεξα για το άρθρο 1 της εγκ.3 του Ν4178, αλλά όπως είπατε αυτό πέρασε γιατι ο νόμος άλλαξε. (που κατα την γνώμη μου γράφτηκε , αυτό για τον γοκ του 85, για να μην γίνεται συγχηση νε τον ΝΟΚ που συμπτωματικά βγήκε σε κοντινή χρονική περίοδο).

Επειδή θεωρώ ότι το Δ έχει να κάνει με την κάλυψη (υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος), πιο κοντα βλέπω να ακολουθήσουμε την τακτική του αα) και ββ) της παρ.δ του άρθρου96                         " ....... προβλέπονται από τους όρους δόμησης της περιοχής ή αυτούς που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας.... '

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η παρ δ άρθρο 96 αναφέρεται στις κατηγορίες

Τώρα συζητάμε για το πως και σε ποια τ.μ θα υπολογίσουμε πρόστιμα

 

(το Δ έχει περισσότερο  σχέσει με την απόσταση ελεύθερης θέας - τον ελάχιστο φωτισμό και κυρίως ελάχιστο  ηλιασμό) 

Link to comment
Share on other sites

 Δηλαδή δε λέω είχα 100τμ στην άδεια έχω 100 και τώρα αρα οκ (ενω μπορεί να είναι εντελώς άλλο κτίριο, άλλο σχήμα άλλη θεση κλπ). Βάζω το περίγραμμα της άδειας πάνω στο πραγματικό και ότι είναι εκτός είναι αυθαίρετο και επιβαρύνεται με όλους τους συντελεστές που προβλέπονται από το νόμο.

Δανάη αν καταλαβαίνω καλά στην συνημμένη εικόνα που έχω ανεβάσει λες, ότι για τα γραμμοσκισμένα τμήματα με πράσινο πρέπει να πάρω ΥΔ+ΥΚ; 

post-36026-0-97566400-1511719271_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται υπερβολικό! Τότε η Κ3 γιατι υπάρχει;

Επι τη ευκαιρία και το δικό μας θέμα #21, δεν το έχω ξεχάσει. Με βασανίζει... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τράβηξα στο πίσω όριο παράλληλη στα 3,90 (όσο το σημερινό Δ)

αλλά πρόστιμο υπολόγισα μόνο για τα 0,20 εκ που μεγάλωσε η οικοδομή προς το πίσω όριο

αφού δεν είναι λογικό να υπολογίσω πρόστιμο για ότι ανεγέρθηκε νόμιμα με  την Ο.Α

Link to comment
Share on other sites

Τότε, αφού υπολογίζεις μόνο το μικρό κομματάκι γιατι την τραβάς την παράλληλη στα 3,90; Λογικά αυτή η γραμμή (παράλληλη στα 3,9), θα κόβει πολύ μεγαλύτερο κομμάτι

Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα της εικόνας που ανέβασες δεν έχεις τίποτα από όλα αυτά διότι έχεις μετακίνηση του κτιρίου της άδειας σε σύννομή θέση άρα μόνο 1 κατηγορία 3 και τέλος.

Αν είχες μετακίνηση πρός την άλλη πλευρά (μέσα στο Δ, δηλαδή μη σύννομη θέση) τότε για τα εκτός τετραγωνικά θα είχες ΥΔ+ΥΚ+Δ

Link to comment
Share on other sites

Δανάη.

 

Άρα έπρεπε να είναι διατυπωμένο κάπως έτσι: Δηλαδή δε λέω είχα 100τμ στην άδεια έχω 100 και τώρα αρα οκ (ενω μπορεί να είναι εντελώς άλλο κτίριο, άλλο σχήμα άλλη θεση κλπ). Βάζω το περίγραμμα της άδειας πάνω στο πραγματικό και ότι είναι σε μη νόμιμη θέση και  εκτός είναι αυθαίρετο και επιβαρύνεται με όλους τους συντελεστές που προβλέπονται από το νόμο.

 

Μην το πάρεις σαν παρατήρηση-διόρθωση . Πιο πολύ το γράφω για να επιβεβαιώσω ότι το έχω καταλάβει σωστά! (δική μου ανασφάλεια)

Edited by karanus
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.