Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Αντε πάλι τα ίδια , οι ίδιοι τσακωμοί , άνευ ουσίας . Ακουσα , είδα , μου είπαν  . Βγήκε και ο εκπαιδευτής ιεκ να προμοτάρει το μαγαζάκι του ... Ελεος 

 

Η ουσία είναι γνωστή εδώ και δεκαετίες , αλλά τώρα και η πίτα μίκρυνε πολύ και ο συσχετισμός συμφερόντων είναι διαφορετικός . 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι λάθος χειρισμοί. Σωματείων και κυβερνήσεων.Ή αν θέλετε θυσία στο βωμό των ψηφαλακίων.

Ας βρεθεί κάποιος να μου πεί ποιά η χρησιμότητα των τεχνολόγων κάθε ειδικότητας.

Τα ΤΕΙ ή ΑΤΕΙ αν προτιμάτε θα έπρεπε να είχαν ενσωματωθεί στα ΑΕΙ εδώ και πολλά χρόνια.

Γιατί δεν υπάρχουν αντίστοιχα ΑΤΕΙ σε άλλους επιστημονικούς κλάδους ? Δικηγόροι , γιατροί κλπ ?

Και ρε φιλαράκι Newton άκου ένα παλιό συνδικαλιστή που έχει περάσει απ' όλες τις βαθμίδες μέχρι και κεντρική αντιπροσωπεία.

Εδώ τρωγόμαστε μεταξύ μας οι ειδικότητες (των ΑΕΙ εννοώ) για τα επαγγελματικά δικαιώματα και άκρη δεν βρίσκεται , ψάχνεις εσύ να βρείς το (όποιο) δίκιο σου?

Βγες στην πιάτσα να δείς την κατάντια μας και θα έρθουν μόνες τους οι απαντήσεις στις (πιθανόν εύλογες) απορίες σου.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλι τα ίδια , οι ίδιοι τσακωμοί , άνευ ουσίας . Ακουσα , είδα , μου είπαν  . Βγήκε και ο εκπαιδευτής ιεκ να προμοτάρει το μαγαζάκι του ... Ελεος 

 

Η ουσία είναι γνωστή εδώ και δεκαετίες , αλλά τώρα και η πίτα μίκρυνε πολύ και ο συσχετισμός συμφερόντων είναι διαφορετικός . 

Αυτό καταλάβατε κύριε, ότι παρείσφρησα για να κάνω promotion το δημόσιο ΙΕΚ που έχω δουλέψει? Κάνετε λάθος , θεωρώ οτι τα ΙΕΚ θέλουν κλείσιμο, όλα τα ΙΕΚ με το υπάρχων νομοθετικό πλαίσιο που τα διέπει. Παρέχουν διπλώματα απάτη σε ανθρώπους με 3-3,5 χρόνια σπουδές , πιστοποιημενους στο αντικείμενο τους, με μόνο αιτιολογικό ότι ειναι κατάρτιση , ότε ανήκουν στην δευτεροβάθμια ακαδημαικά και εν τοις πράγμασι αλλά και επαγγελματικά. Τα δε επίπεδα 5 που τους παρέχουν αναγκαστικά λόγω ΕΕ στην πράξη μεταφράζονται σε εμπειρικούς τα δε επαγγελματικά δικαιώματα τους μεταφράζονται σε λυκείου. Δεν εχουν την ΟΣΕΠ ΤΕΙ απο πίσω βλέπετε να μας κάνει το μάυρο ασπρο, αλλά εξαμηνίτες ωρομίσθιους.

Τουλάχιστον δεν αμφισβητήσατε τα λεγόμενα μου εκ πρώτης αντίδρασης, αυτό  και αποδευκνείει την αξιοπιστία τους. 

Φιλικά.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ έχουν δίκιο στο ότι δεν έχουν ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά απαιτούν πολύ περισσότερα από αυτά που δικαιούνται στο επίπέδο των γνώσεων και του επίπεδου που έχουν οι σχολές τους. Η πλειοψηφία των διδασκόντων δεν έχουν κάνει διδακτορικό ή έκαναν ενα ταχυρυθμό για καλύψουν τα τυπικά προσόντα. Τέλος εάν οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είχαν εστιάσει την προσπάθεια τους στο να αποκτήσουν δικαιώματα στο αντικέιμενο της σχολής τους (κυρίως κατασκευή και επίβλεψη)  και να εγράφονται στο ΤΕΕ  και όχι να στο να έχουν τα ίδια με τους απόφοιτους (μελέτη-επιβλεψη- κατασκευή) τότε θεωρώ πως θα είχαν καλύτερα αποτελεσματα οι αγώνες τους. Αυτή την στιγμή το μόνο που ενδιαφέρει την Ετεεμ είναι να εξισωθούν οι μισθοί στο δημόσιο τομέα  (και το έχει πετύχει σε μεγάλο βαθμο) και να κρατήσει ανοικτό το μαγαζάκι της.

 

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος σε αυτό, όπως και στην εντύπωση που έχεις ότι ένας πτυχιούχος 4ετούς Τριτοβάθμιου ιδρύματος (όποιο κι αν είναι αυτό) είναι "ανίκανος" να ασχοληθεί με μελέτες...

Κατά τ' άλλα συμφωνούμε (ειδικά στο τελευταίο για την Ε.Ε.Τ.Ε.Μ.)...

 

Μιλάει για αυτόματη ισοτίμηση, όμως υπάρχουν σχολές 4ετείς σε ΤΕΙ που στα πολυτεχνεία είναι 5ετείς.

 
Προφανώς οι σχολές του Π.Δ.Α. θα είναι τετραετείς (και άρα η κοροϊδία με τα επαγγελματικά δικαιώματα θα συνεχιστεί ΚΑΙ με τους πτυχιούχους του νέου πανεπιστημίου)... 
 

Μέχρι πριν λίγα χρόνια υπήρχε θέμα με τους διδάσκοντες στα ΤΕΙ... αυτά είναι αλήθεια και όχι παραμύθια.

 

Παραμύθι δεν είναι το ότι ένα μικρό ποσοστό διδασκόντων σε Τ.Ε.Ι. δεν είναι κάτοχοι διδακτορικού (μέχρι πρότινος άλλωστε υπήρχε η θέση "καθηγητή εφαρμογών" που απαιτούσε μόνο μεταπτυχιακό τίτλο)...παραμύθι είναι να λέει κάποιος ότι η πλειοψηφία των διδασκόντων σε Τ.Ε.Ι. είναι χωρίς διδακτορικό ή σκιτζήδες που πήραν μαϊμού διδακτορικό μέσα σε μια νύχτα...

Επίσης, όταν μιλάτε γι' αυτά τα θέματα πρέπει να έχετε στο μυαλό σας και πόσα χρήματα διαθέτει ένα Τ.Ε.Ι. για να βγάλει τη χρονιά...όταν ένα ίδρυμα υποχρηματοδοτείται (όπως γίνεται π.χ. με τα Τ.Ε.Ι. σε σχέση με τα "πρωτότοκα" αδέρφια τους τα πανεπιστήμια που παίρνουν περισσότερα) και το υπουργείο του λέει "θα κάνεις ΑΥΤΑ τα μαθήματα και κόψε το λαιμό σου" (την ίδια στιγμή που βάζει και εμπόδια στην ανεύρεση πόρων από άλλες πηγές) τότε θα βάλει και τον καθηγητή εφαρμογών ή ακόμη και την καθαρίστρια να κάνει μάθημα... 

Edited by Emporas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το νέο πανεπιστήμιο δεν ιδρύεται για να απονείμει επαγγελματικά δικαιώματα αλλά για να διασωθεί όπως όπως από το πιθανό κλείσιμο λόγω έλλειψης χρημάτων. Τα επαγγελματικά δικαιώματα μπορεί να περιπλακούν ακόμα περισσότερο και να δημιουργηθούν κόντρες μεταξύ των ίδιων των τεϊ για το ποιά πτυχία θα έχουν τουλάχιστον την αναγνώριση των παλιών ή δε θα την έχουν ούτε κι αυτή...

Link to comment
Share on other sites

όταν μιλάτε γι' αυτά τα θέματα πρέπει να έχετε στο μυαλό σας και πόσα χρήματα διαθέτει ένα Τ.Ε.Ι. για να βγάλει τη χρονιά...όταν ένα ίδρυμα υποχρηματοδοτείται ... τότε θα βάλει και τον καθηγητή εφαρμογών ή ακόμη και την καθαρίστρια να κάνει μάθημα... 

 

άρα επιβεβαιώνεται η καταγγελία περί έλλειψης επαρκούς αριθμού διδασκόντων με διδακτορικό.

αν δεν υπάρχουν λεφτά για να γίνει σωστά η δουλειά και βάσει της προκήρυξης το τμήμα πρέπει να αναστέλλει τη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Τα επαγγελματικά δικαιώματα μπορεί να περιπλακούν ακόμα περισσότερο και να δημιουργηθούν κόντρες μεταξύ των ίδιων των τεϊ για το ποιά πτυχία θα έχουν τουλάχιστον την αναγνώριση των παλιών ή δε θα την έχουν ούτε κι αυτή...

 

Θεωρώ ότι θα δημιουργήσουν 3 διαφορετικά μητρώα εντός του Τ.Ε.Ε. (ή 2 που θα περιλαμβάνουν τους "β" και "γ"):

α)Διπλωματούχοι μηχανικοί (5 έτη)

β)Πτυχιούχοι μηχανικοί πανεπιστημιακού τομέα (4 έτη)

γ)Πτυχιούχοι μηχανικοί τεχνολογικού τομέα (4 έτη)

Κι αυτός είναι και ο λόγος που πιστεύω ότι πλέον ΙΣΩΣ και να λυθεί το χρόνιο πρόβλημα των Ε.Δ. διότι έτσι θα μπορούν να σφάξουν εμάς τους παλιούς στο γόνατο και να μας πηδήξουν όσο γουστάρουν (π.χ. επαγγελματικά δικαιώματα χειρότερα των υπομηχανικών του 1970 και καμία δυνατότητα "αναβάθμισης" μέσω μεταπτυχιακών τίτλων, εμπειρίας, εξετάσεων κ.λπ.)...

Από εκεί και πέρα μπορεί να σκεφτόμαστε διάφορα πάνω στην απογοήτευσή μας, αλλά κάποια πράγματα είναι de facto...ούτε τα 4 έτη σπουδών μπορούν να σου τα κάνουν 2, ούτε τις 240 ECTS να σου τις κάνουν 120, ούτε απ' το επίπεδο 6 να σε πάνε στο 5 κ.λπ.

 

άρα επιβεβαιώνεται η καταγγελία περί έλλειψης επαρκούς αριθμού διδασκόντων με διδακτορικό.

αν δεν υπάρχουν λεφτά για να γίνει σωστά η δουλειά και βάσει της προκήρυξης το τμήμα πρέπει να αναστέλλει τη λειτουργία.

 
Κι άλλος κάτοικος Ελβετίας; :grin:
Μπορείς να μου καθορίσεις το "επαρκής";
Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ριξω την ευθυνη σε οσους οργανισμους και ατομα δεν επετρεψαν την εκδοση η εβρισκαν διαφορα παραθυρακια για την παρεμποδιση στην εκδοση των ΕΔ των πτυχιουχων ΤΕΙ. Ζητημα 30 ετων. Οπως βλεπω εν τελει το ολο παραμυθι θα τελειωσει σιγα σιγα. Και ετσι πρεπει να γινει. Οσοι τωρα λενε περι κακων φοιτητων και τα σχετικα θεωρω οτι ανακυκλωνονται και οτι αυτα εχουν ξανα χιλιο ειπωθει. αλλωστε να στε σιγουροι οτι αυτα τα φαινομενα υπαρχουν και σε εξωτερικα πανεπιστημια.Επομενως, υπαρχουν μετριες σχολες ,υπαρχουν και καλες σχολες. Τα πραγματα ειναι απλα,ειναι 4ετες σχολη.Εγω τωρα που θα τελειωσω θελω να εχω αυτα που δικαιουμαι,μπηκα με  πανελλαδικες εξετασεις,σε κρατικο ΑΕΙ.Ειναι δυνατον να εχω περιορισμους πανω στο αντικειμενο μου?  Γτ οι μαγκες απο τα Πολυτεχνεια κανουν οτι γουσταρουν? Γτ οι μαγκες απο τα πανεπιστημια 4ετους στο εξωτερικο αναγνωριζονται απο ΤΕΕ και αποκτανε ΕΔ? δεν τα καταλαβα αυτα,τι νομιζετε οτι ειναι τα ΤΕΙ? Δημοτικο? 

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα που θα τελειωσω θελω να εχω αυτα που δικαιουμαι,μπηκα με  πανελλαδικες εξετασεις,σε κρατικο ΑΕΙ.Ειναι δυνατον να εχω περιορισμους πανω στο αντικειμενο μου?  Γτ οι μαγκες απο τα Πολυτεχνεια κανουν οτι γουσταρουν? Γτ οι μαγκες απο τα πανεπιστημια 4ετους στο εξωτερικο αναγνωριζονται απο ΤΕΕ και αποκτανε ΕΔ? δεν τα καταλαβα αυτα,τι νομιζετε οτι ειναι τα ΤΕΙ? Δημοτικο? 

 

Δυστυχώς φίλε μου περιορισμούς θα έχεις κι αν λυθεί, περιορισμούς θα έχεις κι αν ΔΕ λυθεί, μην περιμένεις τίποτα απολύτως...στην Ελλάδα ζεις, σ' ένα κράτος ανομίας όπου το κάθε επιμελητήριο μπορεί να λειτουργεί με συντεχνιακούς όρους και να κάνει ό,τι γουστάρει εις βάρος πολιτών...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν όλες αυτές οι συντεχνιακές αντιλήψεις και τα εμπόδια των πρυτάνεων αλλά και των μονίμων υπαληλων του ΥΠΕπθ οι περισσότεροι εκ των οποίων ειναι πτυχιούχοι Λυκείου!!! να λάβουν ένα τέλος με μία μονο κίνηση. Οι επαγγελματικές άδειες να εκδίδονταν μέσω εξετάσεων και όχι προίκα με τα πτυχία. Το πτυχίο σαν τίτλος αδικεί όχι μόνο ανθρώπους που προέρχονται απο διαφορετικές εκπαιδευτικές δομές αλλα και αυτούς απο ίδιες. Ιδια αξία έχει ενας πού πηρε πτυχίο με 9 και ίδια ένας με 5. Για τις άδειες ναι... ιδια η αξία ενός με διδακτορικό με 10 χρόνια επιεβεβαιωμενη προυπηρεσία συναφή με το αντικείμενο του και ίδια με ενός με απλό πτυχίο  και αμφισβητούμενη προυπηρεσία. Το υπαρχον συστημα των επιμελητηρίων προστατευει τα μελη τους, αυτά που το πληρώνουν. Φυσικά και φερνει αντιδράσεις για τα ΤΕΙ, μη μέλη του. Το εγκλημα ειναι οτι οι κυβερνήσεις με πρωθυπουργούς μέλη οι ίδιοι αυτων των επιμελητηρίων ορίζουν ως νομοθέτες για επαγγελματικα δικαιωματα  τις συντεχνιες αυτες. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΑΔΕΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ. Το πτυχίο να έχει ακαδημαική αξία και μονο. Το δεχονται τα ΤΕΙ, φυσικά και οχι, και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Οπως απαξιωτικά για τα παιδια των ΙΕΚ αναφερθηκε ο κύριος πριν  απο ΤΕΙ ετσι και τα ΑΕΙ απαξιώνουν τα πτυχία των ΤΕΙ, οσα Α και αν βάλουν μπροστα στο Τ, με υπουργό πανεπιστημιακό το Α μπροστα στο ΤΕΙ διακοσμητικό και μονο ρόλο θα έχει.

φιλικά

Edited by acadaca
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.