Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν τα είπε όλα, κάπου όμως θεωρώ ότι χάνει την ουσία.

 

Αφιερώνει μία ολόκληρη παράγραφο κατηγορώντας τα υπόλοιπα ΤΕΙ που δεν αυτοονομάστηκαν ΑΕΙ λες και αυτό είναι το μείζον θέμα, το ΟΝΟΜΑ. Πάντως το "ΑΕΙ Πειραιά Ταυ Ταυ" όπως αυτοαποκαλούνται πιο πολύ AUDI μου θυμίζει.

 

Μιλάει για αδικία και ρατσισμό στο δημόσιο (δεν μπορώ να κρίνω αν υπάρχει αλλά μου φαίνεται υπερβολή) όταν υπάρχουν ξεχωριστές κατηγορίες για ΤΕ που έχει ευνοήσει κάποιους αντίστοιχους αποφοίτους, που ίσως με την ζήτηση που υπήρχε για το δημόσιο να μην είχαν καταφέρει να μπουν αν υπήρχε μία εννιαία κατηγορία ΠΕ-ΤΕ.

 

Μιλάει για αυτόματη ισοτίμηση, όμως υπάρχουν σχολές 4ετείς σε ΤΕΙ που στα πολυτεχνεία είναι 5ετείς.

 

Στα υπόλοιπα έχει δίκιο, κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα διότι συνολικά όντως αδικούνται οι απόφοιτοι ΤΕΙ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ έχουν δίκιο στο ότι δεν έχουν ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά απαιτούν πολύ περισσότερα από αυτά που δικαιούνται στο επίπέδο των γνώσεων και του επίπεδου που έχουν οι σχολές τους. Η πλειοψηφία των διδασκόντων δεν έχουν κάνει διδακτορικό ή έκαναν ενα ταχυρυθμό για καλύψουν τα τυπικά προσόντα. Τέλος εάν οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είχαν εστιάσει την προσπάθεια τους στο να αποκτήσουν δικαιώματα στο αντικέιμενο της σχολής τους (κυρίως κατασκευή και επίβλεψη)  και να εγράφονται στο ΤΕΕ  και όχι να στο να έχουν τα ίδια με τους απόφοιτους (μελέτη-επιβλεψη- κατασκευή) τότε θεωρώ πως θα είχαν καλύτερα αποτελεσματα οι αγώνες τους. Αυτή την στιγμή το μόνο που ενδιαφέρει την Ετεεμ είναι να εξισωθούν οι μισθοί στο δημόσιο τομέα  (και το έχει πετύχει σε μεγάλο βαθμο) και να κρατήσει ανοικτό το μαγαζάκι της.

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που είναι 4ετείς σχολές κατ εμέ ορθώς διεκδικούν το δικαίωμα και στην μελέτη των έργων, πχ δομοστατικοί και έργων υποδομής θεωρητικά έχουν τις γνώσεις να κάνουν μελέτη των αντίστοιχων έργων.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Οι απόφοιτοι των ΤΕΙ έχουν δίκιο στο ότι δεν έχουν ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά απαιτούν πολύ περισσότερα από αυτά που δικαιούνται στο επίπέδο των γνώσεων και του επίπεδου που έχουν οι σχολές τους. Η πλειοψηφία των διδασκόντων δεν έχουν κάνει διδακτορικό ή έκαναν ενα ταχυρυθμό για καλύψουν τα τυπικά προσόντα. Τέλος εάν οι απόφοιτοι των ΤΕΙ είχαν εστιάσει την προσπάθεια τους στο να αποκτήσουν δικαιώματα στο αντικέιμενο της σχολής τους (κυρίως κατασκευή και επίβλεψη)  και να εγράφονται στο ΤΕΕ  και όχι να στο να έχουν τα ίδια με τους απόφοιτους (μελέτη-επιβλεψη- κατασκευή) τότε θεωρώ πως θα είχαν καλύτερα αποτελεσματα οι αγώνες τους. Αυτή την στιγμή το μόνο που ενδιαφέρει την Ετεεμ είναι να εξισωθούν οι μισθοί στο δημόσιο τομέα  (και το έχει πετύχει σε μεγάλο βαθμο) και να κρατήσει ανοικτό το μαγαζάκι της.

Πολύ περισσότερα? Απαιτούμε τα δικαιώματα για αυτό που σπουδάσαμε αγαπητέ μου, εσύ μέχρι το 13 υπέγραφες και ηλεκτρολογικά επειδη απλα εισαι διπλωματούχος ( ....)

Αν θές και είσαι ενήλικας μπορούμε να συζητήσουμε..  Μην χάνουμε το χρόνο μας..

Eπίπεδο 6 του ΕΠΠ. Bachelor!

Η εετεμ έχει στήσει ωραία το μαγαζάκι της.. Μεχρι και στο ΤΕΕ την παραδέχονται :D

Edited by JimakosR
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

 Η πλειοψηφία των διδασκόντων δεν έχουν κάνει διδακτορικό ή έκαναν ενα ταχυρυθμό για καλύψουν τα τυπικά προσόντα.

 

Μάθατε τόσα χρόνια να λέτε αυτό το ψέμα που στο τέλος το πιστέψατε κιόλας; Θεωρώ ότι ξέρεις να διαβάζεις, μπες στο site της ΑΔΙΠ να διαβάσεις καμία έκθεση να μάθεις ποια ΤΕΙ πήραν "worthy of merit" και ποια πανεπιστήμια ήταν απλώς καλά. Διάβασε ποια είναι τα κριτήρια για να γίνεις καθηγητής και άσε τα ψέματα, πλέον δεν πείθουν κανένα...

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ την πάτησες!!!

 

Πριν μερικά χρόνια (νομίζω 5 όχι παραπάνω) κολλητός μου δίδασκε ωρομίσθιος και είχε την πλήρη ευθύνη για μάθημα στο ΤΕΙ στερεάς ελλάδας. Είχε μόνο ένα μεταπτυχιακό σχετικό με το αντικείμενο (αμφιλεγόμενου επιπέδου, σε συνεργασία με κάποιο ξένο κολλέγιο, ούτε μεταπτυχιακή εργασία δεν είχε) και φαντάσου το προπτυχιακό του ήταν τελείως άσχετο, άλλου επιστημονικού πεδίου, σαν να λέμε θεωρητική αντί για τεχνολογική!!! 

 

Εργασιακή εμπειρία είχε 0 εις το τετράγωνο. Το πως βρέθηκε στη θέση εκείνη μπορείς να το υποθέσεις.

 

Αυτά πριν 5 χρόνια εύχομαι να έχουν αλλάξει τώρα τα πράγματα, τότε όμως πραγματικά είχα απορρήσει με την φάση...

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Εδώ την πάτησες!!!

 

Πριν μερικά χρόνια (νομίζω 5 όχι παραπάνω) κολλητός μου δίδασκε ωρομίσθιος και είχε την πλήρη ευθύνη για μάθημα στο ΤΕΙ στερεάς ελλάδας. Είχε μόνο ένα μεταπτυχιακό σχετικό με το αντικείμενο (αμφιλεγόμενου επιπέδου, σε συνεργασία με κάποιο ξένο κολλέγιο, ούτε μεταπτυχιακή εργασία δεν είχε) και φαντάσου το προπτυχιακό του ήταν τελείως άσχετο, άλλου επιστημονικού πεδίου, σαν να λέμε θεωρητική αντί για τεχνολογική!!! 

 

Εργασιακή εμπειρία είχε 0 εις το τετράγωνο. Το πως βρέθηκε στη θέση εκείνη μπορείς να το υποθέσεις.

 

Αυτά πριν 5 χρόνια εύχομαι να έχουν αλλάξει τώρα τα πράγματα, τότε όμως πραγματικά είχα απορρήσει με την φάση...

σε φοιτήτρια ΤΕΙ που εκανα ιδιαίτερα για να περάσει μάθημα πριν μερικά χρόνια η ύλη ήταν επι τρείς χρονιές δυο θεωρίες και τρείς ασκήσεις , οι θεωρίες οι ίδιες και στις τρείς εξεταστικές οι ασκήσεις αλλάζαν μονο τα ποσά.. Διάβασμα? 2 ωρών. Συγγνωμη που επεμβάινω, δεν απαξιώνω κανέναν αλλα και σε ΙΕΚ που εχω κανει εκπαιδευτης...το να δώσεις πρόοδο (δεν μιλάω για πιστοποίηση 300 ερωτησεων) ηταν πιο δύσκολη, ασχέτως ότι τα μεν ειναι εκπαίδευση με σωματεία με ΟΣΕΠ ΤΕΙ και εχουν ισχυρη εκπροσωπηση τα δε ωρομισθιους και ειναι καταρτιση. Μην κάνουμε το μαυρο ασπρο  τωρα, τα ΤΕΙ δεν έχουν και τόσο βαθμό δυσκολίας....  το λενε και οι ιδιοι οι προέδροι τους. θεμιτό να παλευουν για τα δικαιώματα τους αλλά δεν ξεχνάω σε μια επιτροπή του ΕΟΠΠΕΠ στο υπεπθ που ημουν καλεσμένος εθεταν ενστασεις για τα επαγγελματικα δικαιώματα των ΙΕΚ. Οτι δηλαδη τους κάνει το ΤΕΕ. Τα ΚΑΤΕ τα ξεχάσαμε που ανωτατοποιήθηκαν εν μια νυκτι , διετη σπουδές με απεργίες εξάμηνες , χωρίς πιστοποιησεις και συναφή και πτυχία με πληρη επαγγελματικά δικαιώματα.

Edited by acadaca
  • Upvote 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν τα παραμύθια της Χαλιμάς. Και εγώ ξέρω απόφοιτο ΗΜΜΥ ενεργειακής κατεύθυνσης που δεν ήξερε να υπολογίσει πτώση τάσης. 100% αλήθεια, αλλά συμφωνείτε να ρίξουμε στην πυρά τη σχολή του επειδή το είπα εγώ; Επειδή είπε ο "ntanos" ένα παραμύθι και ένας acadaca άλλο θα πειστεί κανείς;

 

Παιδιά τα παραμύθια της Χαλιμάς τελείωσαν. Δε παει να λέω ο stayros, ο ntanos, o acadaca ότι θέλουν. Βγήκαν οι εκθέσεις τις ΑΔΙΠ και κάθε κατεργάρης μπήκε στον πάγκο του.

 

Αλήθεια τι πρέπει να πούμε όμως για τα τμήματα που αποδεδειγμένα μοίραζαν σε όλους τους φοιτητές 10 στις διπλωματικές λες και ήταν στραγάλια;  Εκεί και αν υπήρχε βαθμός δυσκολίας...

Edited by stayros
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω ξέρω ένα κάρο άσχετους από πολυτεχνεία δεν διαφωνώ σε αυτό αλλά μιλάμε για αποφοίτους και όχι για διδάσκοντες. Μέχρι πριν λίγα χρόνια υπήρχε θέμα με τους διδάσκοντες στα ΤΕΙ... αυτά είναι αλήθεια και όχι παραμύθια. Είδα σε πρόσφατες προκηρύξεις για βοηθούς εργαστηρίων σε ΤΕΙ ότι απαιτείται διδακτορικό και χαίρομαι που ανεβαίνουν τα στάνταρ αλλά η ιστορία των πρόσφατων ετών είναι αυτή δυστυχώς..

Edited by ntanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nτάνο άσχετοι υπάρχουν πάντου. .Και στα ΤΕΙ και στα πολυτεχνεία.. Οι ωρομίσθιοι διδάσκοντες βοηθοί εργαστηρίου και οι ΕΔΙΠ όλοι έχουν Μαστερ και είτε και διδακτορικό είτε πάμε για αυτό.

Το επίπεδο τουλάχιστον στην σχολή μου και στο ΤΕΙ-ΑΘ επειδή εκεί μπορώ λόγω προσωπικής εμπειρίας είναι πολυ δυνατό.  Το θέμα ειναι να θέλει ο άλλος να μάθει..

Μονο στο δημόσιο ακόμα κοιτάνε ΠΕ και ΤΕ και σε κάτι ΕΛΠΕ ( βλέπεις αγγελία Ηλεκτρολόγος ΤΕΙ και γελάς )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.