Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Εμένα κάτι μου λέει ότι ακόμα κι αν γίνει αυτή η πολυπόθητη αποκατάσταση των επαγγελματικών δικαιωμάτων θα συνδυαστεί και με άλλες μεταρρυθμίσεις που θα σας έρθουν μία η άλλη, αν όχι και χειρότερα.

Edited by georgios_m
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα κάτι μου λέει ότι ακόμα κι αν γίνει αυτή η πολυπόθητη αποκατάσταση των επαγγελματικών δικαιωμάτων θα συνδυαστεί και με άλλες μεταρρυθμίσεις που θα σας έρθουν μία η άλλη, αν όχι και χειρότερα.

 

Εννοείται...εγώ απορώ πραγματικά με τους συναδέλφους μου που περιμένουν λύσεις στα προβλήματα του κλάδου τους από ανθρώπους που μέχρι πρότινος δεν τους ανέφεραν καν ως "μηχανικούς" και από υπουργούς που μιλούν για "ΑΕΙ και ΤΕΙ"...

Τους κλείνουν τις σχολές (βλέπε "Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής") κι αυτοί χαίρονται!

Τι να πω...

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Καθένας χαίρεται ή λυπάται ανάλογα με την θέση που βρίσκεται. Πχ αλλιώς επηρεάζεται ένας παλιός απόφοιτος, αλλιώς ένας που είναι ακόμα φοιτητής και αλλιώς κάποιος που εργάζεται στη σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Καθένας χαίρεται ή λυπάται ανάλογα με την θέση που βρίσκεται. Πχ αλλιώς επηρεάζεται ένας παλιός απόφοιτος, αλλιώς ένας που είναι ακόμα φοιτητής και αλλιώς κάποιος που εργάζεται στη σχολή.

και ποιοι ευνοούνται κατά τη γνώμη σας ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και ποιοι ευνοούνται κατά τη γνώμη σας ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ξεκάθαρα αυτός που είναι ακόμη φοιτητής.

Οι ήδη απόφοιτοι είναι αυτοί οι οποίοι φαίνεται πως αποκλείονται από οποιαδήποτε διαδικασία ισοτίμησης.

Πάντως είναι τραγικό που δεν δίνεται κανένα δικαίωμα περαιτέρω εξέλιξης (από άποψη δικαιωμάτων), σε ένα επάγγελμα το οποίο θα έπρεπε εξ ορισμού να υπόκειται σε πιστοποιήσεις επί πιστοποιήσεων. Και αναφέρομαι σε πιστοποιήσεις ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!

Link to comment
Share on other sites

Τους κλείνουν τις σχολές (βλέπε "Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής") κι αυτοί χαίρονται!

 

 

Και εγώ οργισμένος είμαι αλλά έχει ένα σημαντικό καλό. Τέλος πια στην καταστροφή ανθρώπων. Είμαστε επαγγελματίες μηχανικοί που παντού στην Ευρώπη αναγνωριζόμαστε κανονικότατα και μόνο στην Ελλάδα που μας εκπαίδευσε μας συμπεριφερονται διαφορετικά. Ξενιτεύονται άνθρωποι για χάρη μιας συντεχνίας. Ας τελειώσει ο κύκλος της καταστροφής να σωθούν οι νεότεροι τουλάχιστον.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ οργισμένος είμαι αλλά έχει ένα σημαντικό καλό. Τέλος πια στην καταστροφή ανθρώπων. Είμαστε επαγγελματίες μηχανικοί που παντού στην Ευρώπη αναγνωριζόμαστε κανονικότατα και μόνο στην Ελλάδα που μας εκπαίδευσε μας συμπεριφερονται διαφορετικά. Ξενιτεύονται άνθρωποι για χάρη μιας συντεχνίας. Ας τελειώσει ο κύκλος της καταστροφής να σωθούν οι νεότεροι τουλάχιστον.

 

Συμφωνώ απόλυτα...και προφανώς για μας που τελειώσαμε μετά από τόσα χρόνια δεν αλλάζει απολύτως τίποτα, να κι αν τα κλείσουν, να κι αν δεν τα κλείσουν!

Η τροφοδοσία κουτόχορτου είναι που μ' ενοχλεί (κι αυτοί που το τρώνε)...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

και ποιοι ευνοούνται κατά τη γνώμη σας ;

 

ευνοείται μια μερίδα αποφοίτων που θέλουν και μπορούν να διατηρούν το δικό τους γραφείο δουλεύοντας με υπογραφές. δεδομένης της κρίσης αυτό περιορίζεται σε παλαιούς αποφοίτους με στρωμένη δουλειά και τα τέκνα αυτών. αν και τα επαγγελματικά δικαιώματα, μέχρι να αποδοθούν στους ΤΕ μπορεί να έχουν καταργηθεί γενικώς και για όλους. 

 

όλοι οι άλλοι που θέλουν να δουλέψουν σα μισθωτοί, σαν μάστορες ή στο δημόσιο, το πτυχίο τους υποβαθμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

ευνοείται μια μερίδα αποφοίτων που θέλουν και μπορούν να διατηρούν το δικό τους γραφείο δουλεύοντας με υπογραφές. δεδομένης της κρίσης αυτό περιορίζεται σε παλαιούς αποφοίτους με στρωμένη δουλειά και τα τέκνα αυτών. αν και τα επαγγελματικά δικαιώματα, μέχρι να αποδοθούν στους ΤΕ μπορεί να έχουν καταργηθεί γενικώς και για όλους.

 

όλοι οι άλλοι που θέλουν να δουλέψουν σα μισθωτοί, σαν μάστορες ή στο δημόσιο, το πτυχίο τους υποβαθμίζεται.

Γιατί υποβαθμίζεται ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.