Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Σε αρκετές αγγελίες ζητούνται πλέον απόφοιτοι εξωτερικού. Συνήθως είναι από πολυεθνικές ή που αφορούν εργασία στο εξωτερικό. Που σημαίνει πως είμαστε πίσω σε σχέση με τον υπόλοιπο Δυτικό κόσμο. Αν αρχίσουν στο εξωτερικό να κάνουν τακτοποιήσεις αυθαίρετων θα είμαστε αναρπαστοι...

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό μπορεί να έχει να κάνει με την γλώσσα ή με διάφορα πρότυπα κλπ που χρησιμοποιούνται σε χώρες του εξωτερικού.

 

Δεν είμαστε ούτε μπροστά ούτε πίσω απο τον υπόλοιπο κόσμο. Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι πρωτοκλασσάτα αλλά ούτε και του πεταματού, μην τα παραλέμε. Ένα κάρο παιδιά βρήκαν καλές δουλείες έξω, από ΑΕΙ και ΤΕΙ...

 

Εμένα με ενοχλούν τα ψυχολογικά των αποφοίτων ΑΕΙ όταν εκφράζουν ανωτερότητα έναντι των ΤΕΙ και αν δείτε παλαιότερά μου μηνύματα έχω ρίξει ΤΟ κράξιμο.

 

Αλλά παρακαλώ, όταν βλέπω σχόλια που (πολλές φορές εκ του πονηρού) υποβιβάζουν τα ελληνικά πανεπιστήμια σε φάση "εσείς των ΑΕΙ την έχετε ψωνίσει, στο εξωτερικό είστε ένα τίποτα", θα αναγκαστώ να κάνω κριτική και στην αντίπερα όχθη!

 

Emporas δεν αναφέρομαι σε εσένα απαραίτητα, μην το πάρεις προσωπικά.

Edited by ntanos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να έχει να κάνει με την γλώσσα ή με διάφορα πρότυπα κλπ που χρησιμοποιούνται σε χώρες του εξωτερικού.

 

Δεν είμαστε ούτε μπροστά ούτε πίσω απο τον υπόλοιπο κόσμο. Τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν είναι πρωτοκλασσάτα αλλά ούτε και του πεταματού, μην τα παραλέμε. Ένα κάρο παιδιά βρήκαν καλές δουλείες έξω, από ΑΕΙ και ΤΕΙ...

 

Εμένα με ενοχλούν τα ψυχολογικά των αποφοίτων ΑΕΙ όταν εκφράζουν ανωτερότητα έναντι των ΤΕΙ και αν δείτε παλαιότερά μου μηνύματα έχω ρίξει ΤΟ κράξιμο.

 

Αλλά παρακαλώ, όταν βλέπω σχόλια που (πολλές φορές εκ του πονηρού) υποβιβάζουν τα ελληνικά πανεπιστήμια σε φάση "εσείς των ΑΕΙ την έχετε ψωνίσει, στο εξωτερικό είστε ένα τίποτα", θα αναγκαστώ να κάνω κριτική και στην αντίπερα όχθη!

 

Αντιπαρέρχομαι τον εμπρηστικό διαχωρισμό που κάνεις διότι "Α.Ε.Ι." είμαστε όλοι (έξω δεν έχει "Α.Ε.Ι." και "σχεδόν Α.Ε.Ι." όπως έχουν καταντήσει τα Τ.Ε.Ι. κάποιοι με το έτσι θέλω)...και σου λέω απλώς ότι το "πρωτοκλασάτο" πανεπιστήμιο είναι αυτό που θα σου δώσει το κάτι παραπάνω (εφόσον είναι το μόνο "προσόν" που διαθέτεις) σε σχέση με κάποιον άλλο που είναι κι αυτός μόνο με ένα πτυχίο και τίποτε άλλο για μια π.χ. graduate internship θέση σε μια μεγάλη εταιρία που ψάχνει νεαρούς (και φθηνούς προφανώς) μηχανικούς χωρίς εμπειρία για να τους "χτίσει"...και δυστυχώς κανένα Ελληνικό Α.Ε.Ι. (πανεπιστήμιο και Τ.Ε.Ι. δηλαδή) δεν βρίσκεται σ' αυτή την κατηγορία, μας αρέσει δε μας αρέσει!

 

Το ότι πολλοί συνάδελφοι βρήκαν εύκολα εργασία στο εξωτερικό γιατί ήταν πιο έμπειροι ή γιατί ήταν φθηνότεροι (ή και τα δύο) δε λέει απολύτως τίποτα για την αξία των Ελληνικών ιδρυμάτων και των πτυχίων αυτή καθεαυτή...

Edited by Emporas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ντάνο,οι απόψεις του έμπορα,όπως και καθενός από εμάς εδώ, είναι προσωπικές απόψεις που σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύουν ή εκφράζουν το σύνολο των αποφοίτων του τεχνολογικού ή πανεπιστημιακού τομέα των ΑΕΙ.

 

ΥΓ. Έμπορα δεν φταίνε τα ελληνικά ΑΕΙ για την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων τους, αν οι πολιτικοί χαπακώνονται και υπογράφουν πέντε πέντε τα μνημόνια διαλύοντας την οικονομία. Τα περί κύρους έχουν να κάνουν για ανθρώπους άσχετους με την επιστήμη και είναι για να καμαρώνουν οι πρωτοετείς και οι μανάδες και γενικότερα αυτοί που ζούνε σε απόσταση και τροφοδοτούν τον "μύθο". Ας μην αφήνουμε την πιθανή απογοήτευσή μας να μας αποπροσανατολίζει από την πραγματική διάσταση των πραγμάτων.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τους πολιτκούς ξεκινησε πριν από τα μνημόνια, όταν σε τμήματα που είναι για 40 άτομα έβαζαν 150 εισακτέους για να είναι αρεστοί, όταν έκοψαν τη βάση του 10, όταν ξαναπήραν τους αιώνιους φοιτήτες, όταν... όταν... όταν...

Link to comment
Share on other sites

Το ανοίξατε πολύ το θέμα και ξέφυγε από τα επαγγελματικά δικαιώματα. Βλέπω βγήκαν και τα μαχαίρια εκατερωθεν.

Επειδή ομως μιλάτε για Ευρώπη και εργασία στην ευρωπαϊκή ένωση (ΕΕ) εχω να πω εκ προσωπικής εμπειρίας οτι

1. Για όλη την ευπωπη τα ΑΕΙ=ΤΕΙ. Δεν τα ξεχωρίζουν, ούτε στα προσόντα αναφέρουν οι πολυεθνικές εταιρίες αν θα ειναι ΠΕ ή ΤΕ το πτυχίο σου για να δεχτούν την αίτηση σου. Το προσόν αναφέρεται ως electrical engineer (ας πούμε για την δίκη μου ειδικότητα).[1]

2. Για την πανεπιστημιακή κοινότητα (ιδρύματα-καθηγητές) δεν υπάρχει διαχωρισμός των Ελλήνων φοιτητών ή αποφοίτων. Με πτυχίο ΤΕΙ κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σε οποίο ίδρυμα σε δεχτούν. Φραγκα να έχεις μόνο....

3. Εκτός από το πτυχίο (το πρώτο) για να βρεις δουλειά σε μια εταιρία χρειάζεται να έχεις 1 με 2 μεταπτυχιακά για να έχεις ΙΣΕΣ ευκαιρίες να σε πάρουν. Για να καταλάβετε τον ανταγωνισμό ο σημερινός γάλλος απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης εχει 3ετη πρώτο πτυχίο+ 2ετη μεταπτυχιακό + 1-2ετη δεύτερο μεταπτυχιακό και ηλικία 24-25 χρόνων. Είτε μιλάμε για μηχανικούς όπως εμείς είτε για αλλες επιστήμες θετικές και θεωρητικές. Για βρείτε μου πόσοι Έλληνες σε αυτή την ηλικία έχουν αυτά τα προσόντα; Μόνο αυτοί που σπουδάζουν στο εξωτερικό, λέω εγώ. Προσωπικα γνωρίζω Μεξικανό 32χρονο που εκανε το μετά-διδακτορικό του στο Βέλγιο. Πόσοι Έλληνες 32χρονοι έχουν τέτοιο τίτλο;

 

Δεν έχουμε εκπαίδευση διαφορετικής αξίας από όλο τον κόσμο, ούτε μας θεωρούν υποδεέστερους. Απλά δεν έχουμε ανταγωνιστική εκπαίδευση και γι αυτό δεν μας προτιμούν, εξού και η χαμηλή βαθμολογία των ιδρυμάτων μας. Όλων των ΑΕΙ. Η νοοτροπία μας φταίει για την κατάντια μας, όχι η ποιότητα σπουδών των ιδρυμάτων μας.

Αναρωτιέμαι αν μπορούσαμε να προσφέρουμε την ιδια εκπαίδευση με ένα γαλλικό ή ολλανδικό πανεπιστήμιο στον ίδιο χρόνο πόσοι θα μας προτιμούσαν όταν θα έπερναν τα εφόδια που χρειάζονται ζώντας σε ένα πολύ καλύτερο κλίμα από το βόρειο ευρωπαϊκό.

Αλλά αυτά ειναι πολύ πολύ ψιλά γράμματα. Δεν ειναι για όλους μας.

 

[1] παραθέτω παράδειγμα προσόντων άλλης ειδικότητας:

Good news! Vestas(κολοσσός στην αιολική ενέργεια-ανεμογεννήτριες) has recently opened the following position: Hub Structural Engineer - 170004O6 and your background and experience may match with this current opening.

 

Πόσοι από εσάς τους πολιτικούς έχετε αυτό το προσόν; Όλοι; Βλέπετε καμία αναφορά σε ΤΕΙ-ΑΕΙ; Όχι!!!!!!!!

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by stasinos1972
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τα περί κύρους έχουν να κάνουν για ανθρώπους άσχετους με την επιστήμη και είναι για να καμαρώνουν οι πρωτοετείς και οι μανάδες και γενικότερα αυτοί που ζούνε σε απόσταση και τροφοδοτούν τον "μύθο".

 

Άρα όσοι κυνηγούν π.χ. να γίνουν Chartered Engineers αντί να παραμείνουν απλά μέλη Τ.Ε.Ε. π.χ. ή να πάρουν πιστοποίηση NDT κατά το British Institute αντί για την ΕΛ.Ε.Μ.Κ.Ε. (τυχαία τα παραδείγματα) το κάνουν "για να καμαρώνουν οι μανάδες τους"...μάλιστα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι επαγγελματικές διαδικασίες που αναφέρεις αφορούν την επιστήμη και την αγορά. Για να το πω ευγενικά, μόνο ένας παρατηρητής ερμηνεύει τις παραπάνω ουσιαστικά επενδυτικές κινήσεις με άξονα αναφοράς το "κύρος". Προσωπικά αισθάνομαι ανόητος και μόνο που κάθομαι και το συζητάω.

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι επαγγελματικές διαδικασίες που αναφέρεις αφορούν την επιστήμη και την αγορά.

 

Παίζουμε με τις λέξεις μου φαίνεται...

 

Για να το πω ευγενικά, μόνο ένας παρατηρητής ερμηνεύει τις παραπάνω ουσιαστικά επενδυτικές κινήσεις με άξονα αναφοράς το "κύρος".

 

Δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι το "κύρος" μιας πιστοποίησης είναι κοπανιστός αέρας που δεν έχει καμία αξία ή σχέση με όλα όσα κάνουμε...έλα όμως που είναι από αυτά που κυνηγάει ο καθένας από εμάς καθημερινά (ανάλογα με τις προσωπικές του δυνατότητες) κι αυτό ακριβώς εμπορεύονται όσοι το παρέχουν!

Κανένας δεν το βλέπει, κανένας δεν (μπορεί να) είναι σίγουρος ότι θα του αποφέρει χειροπιαστό όφελος, αλλά το επιδιώκει όσο μπορεί...από το παιδί που πληρώνει 10.000€ κάθε χρόνο π.χ. στο Anatolia College για να δώσει baccalaureate και να περάσει σε κάποιο φημισμένο πανεπιστήμιο του εξωτερικού (ενώ θα μπορούσε απλά να δώσει πανελλήνιες, να περάσει σε μια "καλή" σχολή εδώ και να φάει τα λεφτά αλλού) μέχρι τον εργολάβο που τρέχει να ολοκληρώσει το έργο πριν τις προθεσμίες που έχει απ' τον πελάτη (για να κερδίσει τη φήμη του "γρήγορου", "αποτελεσματικού" κ.λπ.)...

 

Edited by Emporas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.