Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

1 ώρα πριν, georgios_m said:

Γιατί όλες οι συζητήσεις περί τομέων αφορούν τομείς των Πολιτικών Μηχανικών; Μιλήστε και για καμια άλλη ειδικότητα!

Πάντως έχει πλάκα γιατί τώρα το αγαπημένο θέμα πέρασε σε νέο επίπεδο! Μέχρι τώρα λέγαμε ότι οι πολιτικοί μηχανικοί διδάσκονται μόνο στατική, άρα να υπογράφουν μόνο στατικά. Τώρα ξαφνικά ανακαλύψαμε την πιθανή ανεπάρκεια και στα στατικά, λόγω του ότι οι άλλες εξειδικεύσεις αποτελούν οδούς διαφυγής για να τα γλιτώσεις!

Θα πρότεινα σε πρώτη φάση να ξεκινήσουμε πιλοτικά το χωρισμό μέσα στο φόρουμ, δηλώνοντας πλέον ο καθένας τον τίτλο της εξειδίκευσής του και απαγορεύοντας τη συμμετοχή σε θρεντ που δεν είναι του τομέα σου, για να μη μπορεί ο συγκοινωνιολόγος να το παίζει ειδικός στα δομοστατικά. Πρώτα όμως πρέπει να βρούμε και τι εξειδίκευση έχει τελικά ο καθένας γιατί σε μερικά τμήματα πχ πάτρας ο διαχωρισμός ποικίλει.

Πού πας ρε Καραμήτρο χωρίς wind engineering, να πούμε;  :)

 

Μην κάνετε άσκοπες παραθέσεις. AlexisPap.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 ώρες πριν, georgios_m said:

Επίσης στο ότι ενώ το θέμα μας είναι τα "ΤΕΙ", αντί να πάρεις μια θέση για την αναγνώριση των πτυχίων τους, παίρνεις θέση για τα πτυχία των πολυτεχνείων και από αυτά μόνο των πολ/μηχ, και από αυτά μόνο συγκεκριμένων κατευθύνσεων.

Συνάδελφε, δεν έχει σημασία Μηχανικός ΤΕ ή Μηχανικός ΠΕ, γιατί όλοι θα έχουν Bachelor από τα 3 έτη. Oπότε δεν έχει σημασία.

 

3 ώρες πριν, ekechagi said:

Τομέα διαλέγεις στο 7ο εξάμηνο, παρακολουθείς 13 συνολικά μαθήματα στα 3 εξάμηνα και, ναι, στο 10ο εξάμηνο προβλέπεται μόνο η εκπόνηση της διπλωματικής.

Συνάδελφε έχω αναφέρει ότι το Master έχει 2 έτη διάρκεια και από 17 μέχρι 18 μαθήματα. Ξέρω ότι σπουδάζεις MSc in Structural Engineering, δηλαδή ακολουθείς το αντικείμενο του δομοστατικού. Ξέρω με ποιον έχω να κάνω. Και όχι σπουδάζουμε 5 έτη, τα τελευταία 3 εξάμηνα δήθεν εξειδίκευση (με μόνο 3 εξάμηνα). Και αναφέρω το Master με 2 έτη εξειδίκευση με 17 μαθήματα και κανένας δεν λέει τίποτα. Το δήθεν εξειδίκευση έχει να κάνει διαλέγω τομέα ας πούμε Τομέα Μεταφορών και Διαχείρισης Έργων αλλά μετά είμαι ο ειδικός στατικός.

3 ώρες πριν, ekechagi said:

Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι για να σηκώσεις διώροφη οικοδομή στην Ελλάδα χρειάζεσαι Τομέα Δομοστατικού.

Συνάδελφε διόροφο σηκώνεις και με το απλό Bachelor μην τρελαθούμε τελειώς. Και για τους Μηχανικούς ΤΕ να αναφέρω ότι έχουν 4 έτη Bachelor, δηλαδή υπερκαλύπτει το Bachelor της συνθήκης της Bologna. Που σημαίνει στα 4 έτη έχουν ήδη δυναμική και μητρωική (για να προλάβω μερικούς, γιατί έχουν γίνει κουραστικοί).

 

4 ώρες πριν, nik said:

Με το 3+2 που περιγράφει εγώ αν ήμουν ΤΕΙ θα απαιτούσα περισσότερα επ.δικ. από τα πολυτεχνεία.

Συνάδελφε δεν απαιτώ περισσότερα για κανέναν. Ένα 3+2 επιθυμώ για όλους. Δεν ξεχωρίζω ανθρώπους, ούτε είμαι στην Ινδία για να έχω κάστα ανθρώπων και να δημιουργώ κατηγορίες εις βάρος άλλων.

 

11 ώρες πριν, georgios_m said:

Αν η εξειδίκευση έχει μόνο 6 μαθηματάκια, τότε σημαίνει ότι η ύλη του δομοστατικού (όπως και όλων των άλλων τομέων) έχει ήδη καλυφθεί και ότι αυτά τα 6 μαθηματάκια είναι επιλογές ενδιαφέροντος και όχι μαθήματα εξειδίκευσης.

Συνάδελφε όπως σου είχα πει και στην αρχή μάλλον δεν γνωρίζεις την επιστήμη του Μηχανικού και με αστεία επιχειρήματα προσπαθείς να μας δείξεις ότι 6 μαθήματα αρκούν για τον δομοστατικό.

11 ώρες πριν, georgios_m said:

Η αντίσταση οφείλεται στο ότι ενώ ορθά επισημαίνεις αδυναμίες των σχολών, αντί να προτείνεις λύσεις για να αρθούν, τις χρησιμοποιείς ως επιχειρήματα για τη διάλυσή τους, χωρίς κάπως να εγγυάσαι ότι στο 3+2 τα προγράμματα θα είναι πιο ουσιώδη και δε θα περιέχουν και πάλι φιλοσοφία περί μηχανικού.

Και εδώ συνάδελφε όπως είχα πει, ότι δεν κατάλαβες ακόμη τι είναι το Master...συνάδελφε στο Master  Structural Engineering έχεις 17 μαθήματα, 6 μπετά, 6 σιδηρές, 7 Μηχανικές (που έχει μέσα από Ελαστοστατική μέχρι πεπερασμένα), 6 Στατικές κ.τ.λ. τα οποία είναι συνέχεια του Bachelor. Δηλαδή στο Bachelor έχεις ας πούμε 2 σιδηρές ή 2 στατικές και τις συνεχίζεις στο Master, στην περίπτωση που διαλέξεις Structural Engineering.

 

3 ώρες πριν, ekechagi said:

Δεδομένου ότι στοιχεία του 3+2 υπάρχουν σε ένα βαθμό στα υπάρχοντα προγράμματα σπουδών, δηλαδή τα περισσότερα, εάν όχι όλα, μαθήματα κορμού βγαίνουν μέχρι το 6ο, βαριά 7ο εξάμηνο, και μετά υπάρχουν μαθήματα Τομέα, δεν θα επιτυγχάνονταν παραπλήσια αποτελέσματα εάν απλά αναγράφονταν ο Τομέας εξειδίκευσης στο Δίπλωμα;

Συνάδελφε αυτό κάνει το 3+2 και μάλιστα πολύ καλύτερα από το απλό Δίπλωμα. Και μάλιστα στα 3 έτη Βachelor, θέλω μετά να συνεχίσω Wind Engineer ή Computational Mechanics. ΔΕΝ υπάρχει τέτοιο στο Δίπλωμα συνάδελδε. 

Για να ολοκληρώσουμε, έχω αναφέρει με παραδείγματα τα πλεομεκτήματα του 3+2, πολλοί από εσάς έχετε πει αυτά που λέω (3 εξάμηνα μόνο τομέας κ.τ.λ.), οι ίδιοι σας βλέπετε αδυναμίες στο απλό δίπλωμα, αλλά δεν δέχεστε το 3+2. Ε τότε κάτι δεν πάει καλά δυνάδελφοι.

2 ώρες πριν, KF said:

2) Δεν υπαρχει αναγνωριση πτυχιου εξωτερικου αν καποια ετη εγιναν στην Ελλαδα (βλ. ιδιωτικα κεντρα) και τα υπολοιπα εξω.Πρεπει ολα τα ετη να εγιναν εξω.

Συνάδελφε, χαζός είναι ο άλλος να αναγνωρίσει Master από Delft ή ΕΤΗ. ΣΑΕΠ και τέλος. Δεν ασχολείσαι καν με τα ακαδημαϊκά στην Ουγκάντα. Μεταφορά επ. δικαιωμάτων σύμφωνα με την ευρωπαϊκή νομοθεσία. Μιλάω για κάποιον που σπούδασε Ελλάδα, σε δημόσιο ίδρυμα και μετά έφυγε έξω.

Για να καταλάβετε πόσο Ουγκάντα είμαστε. Σκεφτείτε κάποιον να τελειώσει 3 χρόνια στο ΕΜΠ (Bachelor) και μετά να θέλει να συνεχίσει Master στο TUM για παράδειγμα και το Ελληνικό Κράτος να μην τον αναγνωρίσει επειδή δεν σπούδασε όλα τα χρόνια έξω. Αυτό δεν είναι αστείο συνάδελφοι, είναι γελοίο και δείχνει πόσο Ουγκάντα είμαστε. 

Edited by Steelman
Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπαρχει παραπλανηση.

Εννοω σπουδες στην Ελλαδα σε ιδιωτικα ιδρυματα που εχουν συναψει συνεργασια με Πανεπιστημια του εξωτερικου.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Steelman said:

...

Συνάδελφε, άλλο 6 μαθηματάκια στην εξειδίκευση, άλλο 17 που έχει το Master.

...

Με κάνατε και ξέθαψα την αναλυτική βαθμολογία, γιατί τα θυμόμουν διαφορετικά. Εμείς στο ΕΜΠ στην εξειδίκευση 7ο, 8ο και 9ο εξάμηνο, είχαμε συνολικά 21 μαθήματα, όχι 6, (προσωπικά πήρα 22 γιατί είχε και ένα μάθημα με καλοκαιρινή πρακτική άσκηση σε εταιρία). 

Επίσης, η διπλωματική είναι βαρβάτη και όχι 100 - 150 σελίδες βαριά, με παραπομπές από wikipedia, όπως είναι συνήθως οι πτυχιακές (και έχουν πέσει πολλές στα χέρια μου και ξέρω τι γράφω). Καλό είναι να μη συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.

 

Edited by ted78
  • Upvote 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, ted78 said:

Με κάνατε και ξέθαψα την αναλυτική βαθμολογία, γιατί τα θυμόμουν διαφορετικά. Εμείς στο ΕΜΠ στην εξειδίκευση 7ο, 8ο και 9ο εξάμηνο, είχαμε συνολικά 21 μαθήματα, όχι 6, (προσωπικά πήρα 22 γιατί είχε και ένα μάθημα με καλοκαιρινή πρακτική άσκηση σε εταιρία). 

Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε τα μαθημάτα και να μας έλεγες και τι τομέα είχες. Πόσα μαθήματα είχες το εξάμηνο; Και ποια μαθήματα;

11 λεπτά πριν, ted78 said:

Επίσης, η διπλωματική είναι βαρβάτη και όχι 100 - 150 σελίδες βαριά, με παραπομπές από wikipedia, όπως είναι συνήθως οι πτυχιακές (και έχουν πέσει πολλές στα χέρια μου και ξέρω τι γράφω). Καλό είναι να μη συγκρίνεται ανόμοια πράγματα.

Αυτό αναφέρεται για την Master-Thesis;

Mην ξεχνάμε δεν μιλάμε για Μηχανικούς ΤΕ και Μηχανικούς ΠΕ, μιλάμε για το 3+2.

Δεν μας ενδιαφέρουν οι Μηχανικοί ΤΕ. Οι Μηχανικοί ΤΕ είναι B.Eng. με δυνατότητα απόκτησης M.Sc. και Ph.D.

Eίναι σαν να συγκρίνω κάποιον από το πολυτεχνείο με Bachelor με κάποιον από το πολυτεχνείο με Master. Δεν μας αφορά μόνο το Bachelor, εδώ μιλάμε το 3+2. 

 

Edited by Steelman
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Steelman said:

Συνάδελφε έχω αναφέρει ότι το Master έχει 2 έτη διάρκεια και από 17 μέχρι 18 μαθήματα. Ξέρω ότι σπουδάζεις MSc in Structural Engineering, δηλαδή ακολουθείς το αντικείμενο του δομοστατικού. Ξέρω με ποιον έχω να κάνω. Και όχι σπουδάζουμε 5 έτη, τα τελευταία 3 εξάμηνα δήθεν εξειδίκευση (με μόνο 3 εξάμηνα). Και αναφέρω το Master με 2 έτη εξειδίκευση με 17 μαθήματα και κανένας δεν λέει τίποτα. Το δήθεν εξειδίκευση έχει να κάνει διαλέγω τομέα ας πούμε Τομέα Μεταφορών και Διαχείρισης Έργων αλλά μετά είμαι ο ειδικός στατικός. 

Αυτή τη στιγμή το μεταπτυχιακό του ΑΠΘ στην Αντισεισμική Τεχνολογία έχει 10 μαθήματα σε 2 εξάμηνα και διπλωματική εργασία το καλοκαίρι.

Το αντίστοιχο μεταπτυχιακό του ΕΜΠ έχει επίσης 10 μαθήματα σε 2 εξάμηνα και στο 3ο εξάμηνο τη διπλωματική εργασία.

Στο ΕΑΠ, το πρόγραμμα αποτελείται από 4 Θεματικές Ενότητες και έχει διάρκεια 4 εξαμήνων.

Η αξία τους σε ECTS είναι 75, 120 και 120 αντίστοιχα.

 

1ο ερώτημα λοιπόν: Γιατί χρειάζονται 17-18 μαθήματα για να πεις ότι εξειδικεύτηκες σε κάτι; Πιο συγκεκριμένα, πώς εξασφαλίζεις ότι n πλήθος μαθημάτων καλύπτει οποιοδήποτε γνωστικό αντικείμενο; Για να φέρω παράδειγμα, εάν κάθε ΘΕ του ΕΑΠ ισοδυναμεί σε φόρτιο και γνώση 3 μαθήματα του ΑΠΘ ή του ΕΜΠ, ποιο θεωρείται πιο καταρτισμένο ΠΜΣ; Του ΑΠΘ γιατί έχει 10 μαθήματα ή του ΕΑΠ γιατί έχει περισσότερη σχετική γνώση;

2ο ερώτημα: Καταλαβαίνω το πλεονέκτημα του να τελειώνεις τις βασικές σπουδές στα 3 έτη και να έχεις την ελευθερία κίνησης μετά. Αυτό δεν επιτυγχάνεται με το ενιαίο 5ετές δίπλωμα. Όσον αφορά όμως το κομμάτι της εξειδίκευσης και το "ποιος ξέρει τι", η αναγραφή του Τομέα Ειδίκευσης στο Δίπλωμα, το Παράρτημα Διπλώματος ή οπουδήποτε αλλού, γιατί δεν επαρκεί;

3ο ερώτημα: Γιατί είναι απαραίτητο να σπάσει το πτυχίο σε 3+2, προκειμένου να είναι ξεκάθαρος ο Τομέας Ειδίκευσης κάθε μηχανικού;

 

1 ώρα πριν, Steelman said:

Συνάδελφε διόροφο σηκώνεις και με το απλό Bachelor μην τρελαθούμε τελειώς. Και για τους Μηχανικούς ΤΕ να αναφέρω ότι έχουν 4 έτη Bachelor, δηλαδή υπερκαλύπτει το Bachelor της συνθήκης της Bologna. Που σημαίνει στα 4 έτη έχουν ήδη δυναμική και μητρωική (για να προλάβω μερικούς, γιατί έχουν γίνει κουραστικοί).

Πού ακριβώς στοχεύει λοιπόν αυτή η διαδικασία αποσαφήνισης; Διότι είναι διαφορετικό πράγμα να μιλάμε για αποσαφήνιση εξειδίκευσης σε όλες τις εργασίες μηχανικού και διαφορετικό σε εργασίες που όντως το απαιτούν. Δηλαδή, αλίμονο εάν για να υπογράψεις μια κοινή οικοδομή χρειάζεται να έχεις τελειώσεις Δομοστατικό και να έχει κάνει Msc. Αλλά δεν μπορεί και ο οποιοσδήποτε απόφοιτος να χτίσει, πχ Πυρηνικό Αντιδραστήρα, χωρίς εξειδικευμένη γνώση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

21 λεπτά πριν, ekechagi said:

Για να φέρω παράδειγμα, εάν κάθε ΘΕ του ΕΑΠ ισοδυναμεί σε φόρτιο και γνώση 3 μαθήματα του ΑΠΘ ή του ΕΜΠ, ποιο θεωρείται πιο καταρτισμένο ΠΜΣ; Του ΑΠΘ γιατί έχει 10 μαθήματα ή του ΕΑΠ γιατί έχει περισσότερη σχετική γνώση;

Συνάδλεφε μην μπαίνεις σε τέτοια ερωτήματα, γιατί τότε με την ίδια λογική λέω ότι το ETH ή το Delft είναι πολύ πιο καταρτισμένα από το απλό EΜΠ. Μήπως δεν πρέπει να υπάρχει το EMΠ; Προσοχή στα παραδείγματα συνάδελφοι.

Το κάθε πρόγραμμα σπουδών είναι βάση αξιολόγησης και στο 3+2 έχει γίνει αλλαγή προγράμματος. Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει το πρόγραμμα σπουδών, επειδή το ένα έχει έαν μάθημα παραπάνω. Μπορεί αυτό το ένα μάθημα σε βαθμό δυσκολίας να είναι τρία μαθήματα από του EAΠ για παράδειγμα.

26 λεπτά πριν, ekechagi said:

Όσον αφορά όμως το κομμάτι της εξειδίκευσης και το "ποιος ξέρει τι", η αναγραφή του Τομέα Ειδίκευσης στο Δίπλωμα, το Παράρτημα Διπλώματος ή οπουδήποτε αλλού, γιατί δεν επαρκεί;

Και που είναι η δυσκολία συνάδελφε αντί να έχουμε τους τομείς και όχι το Master που είναι και πιο ολοκληρωμένο;

27 λεπτά πριν, ekechagi said:

3ο ερώτημα: Γιατί είναι απαραίτητο να σπάσει το πτυχίο σε 3+2, προκειμένου να είναι ξεκάθαρος ο Τομέας Ειδίκευσης κάθε μηχανικού;

Αν ψάξεις στα post μου έχω δώσει πολλά παραδείγματα γιατί. Και στο φινάλε, γιατί τα 2 τελευταία να μην είναι Master και να αναγκαστώ να κάνω 5 χρόνια και άλλα δύο χρόνια μετά για να κάνω το Master που θέλω;

Ας ξαναπώ το παράδειγμα: Ένας τελειώνει 3+2 Πολ. Μηχανικός. Στα 3 έτη συνάδελφε ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ αππκτούν τις βάσεις για την επιστήμη του Μηχανικού. Από εκεί και πέρα το Master είναι η εξειδίκευση. Αυτός που θα ακολουθήσει για παράδειγμα 2 έτη Master Δομοστατικός Μηχανικός (Structural engineering) είναι ένας ολοκληρωμένος Μηχανικός ΜΟΝΟ για τα δομοστατικά έργα. Δηλαδή δεν έχει κάνει εμβάθυνση στα FEM (Master Computational Mechanics) ή δεν έχει εξειδικευτεί στο Master Wind Engineering ή Master Materials Science and Simulation κ.τ.λ. και πόσα ακόμη παραδείγματα. Άρα λοιπόν συνάδελφε, το Bachelor σου δίνει την βάση και από εκεί και πέρα ο καθένας διαλέγει εξεικίκευση (Master Computational Mechanics, Master Materials Science and Simulation, Master Wind Engineering, Master Traffic and Transport κ.α.

Ένας Μηχανικός συνάδελφε με Master Computational Mechanics,  έχει στην πολιτισμένη Ευρώπη 17 μαθήματα συν Master-project συν Master-thesis. Kαι ένας που τελειώσε Master Computational Mechanics για παράδειγμα στα FEM εσύ απλά δεν μπορείς καν να τον καταλάβεις, πόσο μάλλον αυτά που έχει μάθει στην εξειδίκευση. Για αυτό και το Master. 

Και βλέπετε όλοι σας το καθαρό πλεονέκτημα του Master, αναγκάζομαι να διαβάζω φτηνές δικαιολογίες ότι δεν χρειάζεται και το 5ετές τα καλύπτει όλα. Δεν είναι μόνο κουραστικό, είναι και με φτηνά και ανούσια παραδείγματα που έχετε όλοι σας παραθέσει.

Και ένα τελευταίο, που το έχω πει πολλές φορές. Εγώ συνάδελφε για παράδειγμα, με Μηχανικούς που συνεργάζομαι, για το Wind Engineering για παράδειγμα (αεροελαστική, αεροδυναμική, CFD κ.τ.λ.) συνεργάζομαι ΜΟΝΟ με Master Μηχανικό, γιατί ο απλός διπλωματούχος δεν θα ξέρει ούτε τις λέξεις από το αντικείμενο. Δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά συνάδελεφε 2 έτη Wind Engineering με 15 και βάλε μαθήματα καταλαβαίνεις ότι ο απλός διπλωματούχος ΔΕΝ έχει ελπίδα. Και εδώ λοιπόν πάλι το πλεονέκτημα του Master, αλλά ακούσαμε και το περίφημο, έλα μωρέ τι είναι το Wind Engineering...

Kαι το κυριότερο...ανέφερα την ασάφεια που έχει το 5ετές με παραδείγματα. 'Επειτα πρότεινα ότι οι φοιτητές πρέπει νά έχουν την δυνατότητα να μπορούν να συνεχίσουν μετά το Bachelor που απόκτησαν στον Βόλο και θέλουν να συνεχίσουν στο Delft για παράδειγμα. Και όχι να χαραμίσω 5 χρόνια και μετά να ξοδέψω άλλα δύο χρόνια για αυτό που ήθελα να κάνω ήδη από τα τρία χρόνια του Bachelor. 

Ολα οδηγούν στο 3+2 και κάθομαι και ακούω ότι όλα αυτά δεν χρειάζονται καλά είμαστε στο 5ετές; Συνάδελφοι αυτό για μένα δείχνει πτωχό ακαδημαϊκό επίπεδο. Και δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά κυριολεκτώ.

 

 

Edited by Steelman
  • Thanks 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, ted78 said:

Με κάνατε και ξέθαψα την αναλυτική βαθμολογία, γιατί τα θυμόμουν διαφορετικά. Εμείς στο ΕΜΠ στην εξειδίκευση 7ο, 8ο και 9ο εξάμηνο, είχαμε συνολικά 21 μαθήματα, όχι 6, (προσωπικά πήρα 22 γιατί είχε και ένα μάθημα με καλοκαιρινή πρακτική άσκηση σε εταιρία). 

Επίσης, η διπλωματική είναι βαρβάτη και όχι 100 - 150 σελίδες βαριά, με παραπομπές από wikipedia, όπως είναι συνήθως οι πτυχιακές (και έχουν πέσει πολλές στα χέρια μου και ξέρω τι γράφω). Καλό είναι να μη συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.

 

Επειδή κυκλοφορούν διπλωματικές και βρίσκεις εύκολα πολλές που είναι για γέλια, καλό θα είναι να μην λέμε ότι θέλουμε. Επιπλέον η ΑΔΙΠ τράβηξε τα αυτιά σε 2 πολυτεχνικά τμήματα για αβέρτα 10αρια σε διπλωματικές, αλλά σε κανένα ΤΕΙ.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια stayros, θες να το πας εκεί; Στην ΑΔΙΠ; Που με μεγάλη επιτυχία ας πούμε, ανακάλυψε τον "φακελάκια" στο ΤΕΙ Σερρών; Ή όλα εκεί τα βρήκε σωστά και ανθηρά;

Σε κάθε πανεπιστημιακό τμήμα θα υπάρχουν προβλήματα και άνθρωποι που θα εκμεταλλεύονται τη θέση τους προς ίδιο όφελος. Δε μου λέει κάτι το "τράβηγμα" αυτιών από καμία ΑΔΙΠ, γιατί αυτά είναι επιχειρήματα της πλάκας και να 'χαμε να λέγαμε.

Προσπαθείτε να μειώσετε τα πολυτεχνικά τμήματα με αυτές τις σαχλαμάρες περί ΑΔΙΠ, ή ότι δήθεν το εξάμηνο της διπλωματικής είναι της πλάκας; Είστε σοβαροί; 

Το μόνο βέβαιο είναι ότι δεν έχετε ιδέα και είναι πολύ δύσκολο να μιλάς με ανθρώπους του "ενός βιβλίου".

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έπεσε στα χέρια μου μεταπτυχιακή από το EMΠ και είχε λάθη. Δεν αναφέρω ότι πολλές διπλωματικές ή πτυχιακές είναι όλες σωστές.

Αλλά είπαμε, δεν με ενδιαφέρει το θέμα αυτό. Με ενδιαφέρει το 3+2. 

Και φάνηκε με ανούσιες δικαιολογίες, που αντικορούστηκαν όλες με παραδείγματα, ότι ακόμη στην Ουγκάντα είμαστε την εποχή του Ωθωνα.

54 λεπτά πριν, ted78 said:

Με κάνατε και ξέθαψα την αναλυτική βαθμολογία, γιατί τα θυμόμουν διαφορετικά. Εμείς στο ΕΜΠ στην εξειδίκευση 7ο, 8ο και 9ο εξάμηνο, είχαμε συνολικά 21 μαθήματα, όχι 6, (προσωπικά πήρα 22 γιατί είχε και ένα μάθημα με καλοκαιρινή πρακτική άσκηση σε εταιρία). 

Συνάδελφε δείξε μας τα μαθήματα σε παρακαλώ πολύ. Με ενδιαφέρει να δω τι κάνατε στα 22 μαθήματα "τομέα".

 

Edited by Steelman
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.