Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Σβήνουμε και σχόλια βλέπω.. Συγχαρητήρια..

 

Αntboton μπράβο αγόρι μου.. θα προοδεύσεις με τέτοιες απόψεις ,,
Κρίμα..

Edited by JimakosR
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατηγορείτε το ίδιο σύστημα που ίδρυσε άναρχα και χωρίς σχέδιο τόσες σχολές ΤΕΙ. Το συνειδητοποιείς έτσι ? Κατά τα άλλα υπάρχουν τα συλλογικά σου όργανα υπεύθυνα για τα συμφέροντα σου. Σε λάθος πόρτα χτυπάς. Επίσης σε όποιον δεν αρέσει το πλαίσιο λειτουργίας του μηχανικού στην Ελλάδα πάει εκεί που θεωρεί καλύτερα για αυτόν.

 

Και πανεπιστήμια ιδρύθηκαν "άναρχα και χωρίς σχέδιο" (μεταξύ των οποίων και η πολυτεχνική σχολή του Δ.Π.Θ.) όπως και ιδιωτικά κολλέγια συνάδελφε αλλά δε σε βλέπω να λες κάτι γι' αυτά, μόνο με τα Τ.Ε.Ι. τρώγεσαι...

Το πλαίσιο λειτουργίας του μηχανικού στην Ελλάδα είναι αντικειμενικά άδικο, αναχρονιστικό, παρωχημένο κ.λπ. κι όποιος δεν το βλέπει ή δεν θέλει να το δει για τον Α ή Β λόγο πρόβλημα του ή/και δικαίωμα του, καλό θα ήταν όμως να μη μετατοπίζει το πρόβλημα αυτό στους άλλους (όπως π.χ. κάνεις εσύ τώρα που μου υποδεικνύεις τι θα πω και που)...καταλαβαίνω ότι σηκώθηκες κι έφυγες κι όλο αυτό το μπάχαλο που άφησες πίσω σου φαίνεται πλέον μακρινό κ.λπ. αλλά τι να κάνουμε, κάποιοι είμαστε ακόμη εδώ και δε γίνεται να μη μιλάμε γι' αυτά τα θέματα, ούτε να αποδεχόμαστε αδικίες, παρανομίες κ.λπ. επειδή κάποιοι τα θέλουν μονά ζυγά δικά τους...

Καλημέρα και μην αρπάζεσαι, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε...

Edited by Emporas
  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα τα ξαναπώ,

Πρώτον, και πανεπιστήμια και πολυτεχνικές σχολές φτιάχτηκαν άναρχα όπως και τα ΤΕΙ. Μην χρεώνουμε μόνο στα ΤΕΙ αυτό το χάλι.

Δεύτερον, όταν το πλαίσιο είναι κατάφωρα άδικο και ΠΑΡΑΝΟΜΟ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του καθενός να αντιδράσει.

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

''Επίσης σε όποιον δεν αρέσει το πλαίσιο λειτουργίας του μηχανικού στην Ελλάδα'' 

Ναι. ''Ξεχωριζει'' σε σχεση με ολες τις υπολοιπες χωρες.Για εξηγηστε μου γιατι.Γιατι στις αλλες χωρες ειμαι μηχανικος ενω στην δικια μου τη χωρα εχω ''περιορισμους''. Τι εχετε να πειτε γι΄αυτο;

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο αλλα δειχνει μια λογικη.Αλλωστε το ιδιο δεν γινεται π.χ σε καποιους κανονισμους (βλ. ΚΑΝΕΠΕ ) .
 
Τελος παντων οι καιροι αλλαζουν και ειναι βεβαιο οτι το επομενο διαστημα θα υπαρξουν εξελιξεις στο ζητημα των επαγγελματικων δικαιωματων.
 
(Ειμαι περιεργος τι θα λεει η υπουργικη αποφαση που θα βγει για το νεο "Σωμα Επιμετρητων Δημοσιων και Ιδιωτικων Εργων "  Ν 4512/17 ΦΕΚ Α 5/17 )

 

Θα συμφωνήσω συνάδελφε. Όντως η σεισμική αποτίμηση και η ενίσχυση των κατασκευών είναι ίσως το πιο απαιτητικό αντικείμενο μελέτης.

 

Βέβαια,κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου, στα προγράμματα σπουδών των τμημάτων του πανεπιστημιακού και του τεχνολογικού τομέα των ΑΕΙ έχουν ήδη ενσωματωθεί μαθήματα σεισμικής αποτίμησης και ενισχύσεων των κατασκευών. (πχ το πρόγραμμα σπουδών του ΕΜΠ στην κατεύθυνση των δομοστατικών). Ενώ ήδη υπάρχουν μεταπτυχιακά προγράμματα που ειδικεύονται στο παραπάνω φάσμα μελετών. (πχ σεισμική μηχανική και αντισεισμικές κατασκευές του ΕΑΠ). Παρ'ολα αυτά ο ΚΑΝ.ΕΠΕ ορίζει ως μελετητές αυτούς που έχουν μια 5ετία από την απόκτηση του πτυχίου, αναφερόμενους σε όλους (και μη δομοστατικούς) χωρίς να συνυπολογίζει ούτε και τα σχετικά MSc . Εν ολίγοις χάνεται η ουσία της δικλείδας ασφαλείας για την πολιτεία, μιας και τα 5 χρόνια γενικής εμπειρίας δεν είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά προσπαθώ να μην γράφω σε θέματα που παίζει μεγάλη ένταση , αλλά ο φίλος που γράφει για τα πολλά ΤΕΙ και σωστά γράφει έχει τελειώσει μια επίσης άναρχη και χωρίς σχέδιο σχολή που δεν έπρεπε να υπάρχει , αφού ξεκίνησε σαν ΜΗ σχολή χωρίς ΕΔ σαν  ΜΠΔ και έγινε τελικά από το παραθυράκι του φωταγωγού κανονική σχολή με ΕΔ σαν ΜΜ που είναι βέβαια και ΗΜ . Καλά έκαναν βέβαια αφού έτσι είναι το κράτος μας , αλλά εδώ φίλε μου ισχύει ξεκάθαρα το είπε ο Γάιδαρος τον Πετεινό Κεφάλα ...

 

 

 

 

ΥΓ Δεν ταυτίζω κάποιον από εμάς με το ζωικό βασίλειο . Η παροιμία το λέει... :mrgreen:

Βas τα λόγια σου σαν παλιός με κάλυψαν 100% ..

Με 5 μαθήματα ηλεκτρολογίας χωρις ΣΗΕ υπογράφει όλα τα ηλεκτρολογικά.. Kαι προκαλεί κιόλας

Edited by JimakosR
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πρόταση της επιτροπής υποστήριξης ΚΑΝΕΠΕ για τα προσόντα του μελετητή και του επιβλέποντα που εφαρμόζει τον ΚΑΝΕΠΕ.

post-2012-0-09130500-1517474113_thumb.jpg

Edited by geoste
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι συνάδελφοι που πιθανόν συμμετέχουν στην επιτροπή είναι μάλλον γνωστοί και λογικά μας διαβάζουν, θα ήθελα να αναλύσω τις σκέψεις μου ως προς τον καθορισμό των προσόντων των πολιτικών μηχανικών που αναλαμβάνουν είτε μελέτη, είτε επίβλεψη κατά ΚΑΝ.ΕΠΕ καθώς και των κατασκευαστών.

 

Θεωρώ πολύ σωστή την κίνηση, δηλαδή στο μεταβατικό στάδιο (πρό των εξετάσεων) να τεκμηριώνεται η σχετική παιδεία με βάση το πρόγραμμα σπουδών, μεταπτυχιακών τίτλων κι εμπειρίας. Η σεισμική αποτίμηση και η ενίσχυση είναι ίσως το επιστέγασμα των γνώσεων και το πιο απαιτητικό κομμάτι στην επιστήμη του πολιτικού μηχανικού. Εγώ ο ίδιος θεωρούσα ότι τα 5 χρόνια από την κτήση του διπλώματος-πτυχίου δεν αποτελούσε δικλείδα ασφαλείας για την πολιτεία, άποψη την οποία και είχα επικοινωνήσει με συναδέλφους στο τεχνικό επιμελητήριο. Βέβαια η ίδια η πολιτεία δεν φαίνεται να ανησυχεί για αυτό από την στιγμή που στην δεύτερη αναθεώρηση του ΚΑΝ.ΕΠΕ επιτρέπει να λαμβάνει ο μελετητής ερήμην τιμές για τις ΣΑΔ. Προφανώς φωτογραφίζοντας και συνδέοντας τον κανονισμό επεμβάσεων με τον ν.4495 και την τακτοποίηση αυθαιρέτων, με σκοπό πρωτίστως τα εισπρακτικά κίνητρα από τους αυθαιρετούχους και δευτερευόντως για την αναβάθμιση του δομημένου περιβάλλοντος.

 

Εντούτοις στην παραπάνω πρόταση, απορρίπτονται οι διπλωματούχοι (κάτοχοι MSc) πολιτικοί μηχανικοί του τεχνολογικού τομέα των ΑΕΙ οι οποίοι διαθέτουν συναφή μεταπτυχιακό τίτλο κι εμπειρία. Αυτό συμβαίνει καθότι η "σχετική παιδεία" που χρησιμοποιεί το κείμενο, τεκμηριώνεται αποκλειστικά από τον πανεπιστημιακό τομέα των ΑΕΙ . Θα παρακαλούσα την επιτροπή να ξανακοιτάξει το θέμα, εφόσον πραγματικά ενδιαφέρεται για την ασφάλεια των κατασκευών και όχι για την είσπραξη των προστίμων σε σχέση με τις πρόνοιες του ν.4495.

 

Χαρακτηριστικό του πνεύματος της πρότασης είναι επίσης, πως ενώ προβλέπονται (ορθώς) περιορισμοί για τους πολιτικούς μηχανικούς, εντούτοις δεν υφίσταται κανένας περιορισμός για τους κατασκευαστές. Οι κατασκευαστές, λόγω της φύσης της επικινδυνότητας και των "λεπτών" εργασιών που απαιτούνται για την εκτέλεση των επεμβάσεων, θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι υποχρεωμένοι να προσλαμβάνουν πολιτικούς μηχανικούς για την εκτέλεση των επεμβάσεων σε υφιστάμενες κατασκευές. Η ευθύνη που καλείται να αναλάβει ο επιβλέπων πολιτικός μηχανικός είναι ασύμμετρη και εκτίθεται σε πολλούς κινδύνους. 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.