Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα


Recommended Posts

Η εννοια "προγραμμα σπουδων" ειναι στενη ενω η εννοια "ασκηση επαγγελματος" ευρυτατη και ετσι πρεπει να ειναι.

Ποσα θεματα επαγγελματικα καλουμαστε να αντιμετωπισουμε χωρις αυτα να περιεχονται σε "προγραμμα σπουδων";

Θα αναφερω μονο τρια

1)  Στοιχειωδη γνωση Αστικου και Ποινικου Δικαιου  για πολλα προβληματα μας (κακοτεχνιες -κυνηγι απο ιδιωτες -ατυχηματα κ.λ.π)

2) Γνωση (εστω και αδρα) οικονομικων αν δεν θελουμε να μας ξεδοντιαζει για το παραμικρο ο λογιστης

3) Γνωση Διοικητικου Δικαιου για οσους ασχολουνται με δημοσιες συμβασεις (εργα-μελετες κ.λ.π του Δημοσιου ) ειτε εισαι υπαλληλος ειτε ελευθερος επαγγελματιας.

 

 

 

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βέβαια, αλλά κανένα από αυτά δεν είναι θέμα ασφάλειας και ούτε σημαντικά εξειδικευμένης γνώσης. Είναι εγκληματικό να επιβλέπει εγκατάσταση ισχυρών ρευμάτων ένας ΗΜΜΥ που δεν είναι ενεργειακός ή ένας ΜΜ*. Για τα οικοδομικά δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά ένας συγκοινωνιακός να επιβλέπει γέφυρα φαντάζομαι θα είναι εξίσου τραγικό...

 

* όχι όλοι οι ΜΜ αλλά μερικοί πχ παραγωγής διοικησης έχουν διδαχτεί μόνο 1 ηλεκτρολογικό μάθημα...

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι γράφω, το γράφω με όλη μου την καλή διάθεση.

Δηλαδή μας λες ότι σε μία γέφυρα μπορεί να κάνει επίβλεψη ένας εργοδηγός και όχι ένας πολιτικός μηχανικός με κατεύθυνση συγκοινωνιολόγου. Μάλιστα... 

Και οι δύο την ίδια μελέτη θα διαβάσουν και τους ίδιους ξυλότυπους θα δουν και θα εφαρμόσουν ό,τι λέει η μελέτη.

Από τα γραφόμενά σου καταλαβαίνω ότι έχεις πολύ μικρή γνώση στην παραγωγή έργων. Τα "ξέρεις" όλα θεωρητικά και αν εργάζεσαι, δουλεύεις σε ένα εντελώς προστατευμένο περιβάλλον, χωρίς πολλές επαφές με δημόσιες υπηρεσίες ή εργοτάξια. Δεν ξέρω καν αν ασχολείσαι αμιγώς με το επάγγελμα του ηλεκτρολόγου μηχανικού ή ως πωλητής σε κάποια εταιρία ηλεκτρολογικού εξοπλισμού.

Στην πραγματική αγορά, από τη στιγμή που πάρεις το δίπλωμα, δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα για τα μαθήματα που έκανες στο πολυτεχνείο ή τον βαθμό που πήρες σε αυτά, αλλά ότι μπορείς να διεκπεραιώσεις σωστά μια μελέτη ή μία κατασκευή. Και αν δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα, θα συνεργαστείς με κάποιον που τα γνωρίζει και μπορεί να σε κατευθύνει. Κανένας δεν είναι τρελός να πάει να κάνει μελέτες και να τις υπογράφει ή να αναλαμβάνει κατασκευές, χωρίς να είναι σίγουρος για αυτό που κάνει. 

Πραγματικά, το μόνο τραγικό σε αυτή την κουβέντα είναι η προσπάθειά σου να κοντύνεις την επιστημονική επάρκεια των διπλωματούχων μηχανικών και να την προσαρμόσεις στη δική σου μειωμένη αντίληψη - εμπειρία, περί του επαγγέλματος. 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι μπορεί να κάνει επίβλεψη σε γέφυρα ένας εργοδηγός;! Μάλλον είσαι μπερδεμένος. Αν μη τι άλλο αυτό το "όλη την ίδια μελέτη διαβάζουν" μάλλον δείχνει ότι εσύ νομίζεις ότι ένας εργοδηγός μπορεί να κάνει επίβλεψη σε γέφυρα.

Επιπλέον μάλλον εσύ δεν έχεις εμπειρία απο σοβαρά έργα. Αλλιώς δεν εξηγείται να πιστεύεις ότι οι μελέτες είναι τέλειες και απλά τις ακολουθούμε τυφλά. Σχεδόν πάντα έχουν λάθη και εκεί χρειάζεται ο επιβλέπων μηχανικός, να δει το λάθος και να το προλάβει. Και επειδή πάντα προκύπτουν αλλαγές κατά την κατασκευή χρειάζεται ο μηχανικός να ξέρει τι του γίνεται για να αποφεύγονται άσκοπες χρονοτριβές.

Στο κάτω κάτω γιατί είναι στα ΕΔ του μηχανικού η επίβλεψη και όχι ενός ευκατάστατη (για τα ΗΜ);

Μάλλον δεν προσπαθώ να κοντύνω κάποιον, κάποιοι κοντένουν από μόνοι τους...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πολυλογούμε, αφού επικαλείσαι τα "σοβαρά" έργα, που φαίνεται ότι τα έχεις φάει με το κουτάλι #not, μάθε ότι υπάρχουν πολλά στάδια επίβλεψης και φυσικά οι εργοδηγοί περιλαμβάνονται σε αυτούς που επιβλέπουν. 

Edited by ted78
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπερδεύεις τον ανεπίσημο όρο "επίβλεψη συνεργείου" με τον επίσημο όρο επίβλεψη έργου. Πρόσεχε γιατί αν κοντύνεις κι άλλο θα σκοφτάντεις στις εφημερίδες...

Edited by stayros
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε post σου επιβεβαιώνεις τη βαθιά σου άγνοια. Καλύτερα θα ήταν να συνεχίσεις να προσπαθείς, να λανσάρεις την ηλεκτρική ενδοδαπέδια ως οικονομικά συμφέρουσα λύση, σε κάποιον απελπισμένο, και άσε τα σοβαρά έργα σε αυτούς που ξέρουν και το έχουν σπουδάσει.

  • Upvote 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, πολιτικός μηχανικός που γνωρίζει και από ενδοδαπέδειες θερμάνσεις. Μήπως ξεγεννάς κιόλας; Ψάχνει μια φίλη μου μαμή, να ξέρω να σε προτείνω.

Όσο για τους χαρακτηρισμούς σου, καταλαβαίνω ότι η αυτογελειοποιήση σου σε πείραξε, αλλά αν νομίζεις ότι τα λόγια ενός τυχαίου με ενοχλούν είσαι γελασμένος.  Εγώ από τη δουλειά μου και τα έργα είμαι χορτασμένος και αυτό μου αρκεί...

Edited by stayros
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο λάθος που κάνετε όλοι μαζί είναι ο τρόπος κατάταξης των κατασκευών σε σοβαρές και λιγότερο σοβαρές. Δηλαδή μια γέφυρα εξ ορισμού τη βγάζετε σύνθετο έργο, ενώ μια πολυκατοικία απλό. Ανάλογα την περίπτωση μπορεί να συμβαίνει και το αντίθετο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@stayros, Μπα, μάλλον στηρίζομαι στις γνώμες των ειδικών...

https://www.michanikos.gr/forums/topic/288-ηλεκτρική-ενδοδαπέδια-θέρμανση/?do=findComment&comment=985354

https://www.michanikos.gr/forums/topic/288-ηλεκτρική-ενδοδαπέδια-θέρμανση/?do=findComment&comment=985545

Αλλά γιορτινή μέρα είναι σήμερα, δεν υπάρχει λόγος να μοιράσω άλλες φάπες.

Μακάρι η μέρα να σου δώσει τη φώτιση και να σταματήσεις να γελοιοποιείσαι περισσότερο.

  • Upvote 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.