Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ Α 2012


Recommended Posts

για τρόπο πληρωμής στην ΕΤΕ κοίτα εδώ

 

http://www.michanikos.gr/topic/50485-αναδρομικά-τσμεδε-α-2012/?p=946223

 

 

εγώ έτσι πλήρωσα

Edited by πετρος748
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 344
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν κάνεις μεταφορά στο συγκεκριμένο λογαριασμό της ΕΤΕ όπως λέει ο συνάδελφος παρά πάνω νομίζω ότι δεν γίνεται άμεση διασταύρωση και ίσως καθυστερήσει,

 

εγω έβαλα τον Αριθμό Ειδοποιητηρίου και αυτόματα μου έβγαλε το Όνομα μου, οπότε έγινε αμέσως η διασταύρωση των στοιχείων.

Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά γίνεται στην περίπτωση που η πληρωμή γίνεται "από τραπεζικό λογαριασμό οποιασδήποτε άλλης τράπεζας με μεταφορά του οφειλόμενου ποσού στο IBAN GR8301100400000004054611464 ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ". Δηλαδή στον λογαριασμό που διατηρεί το ΤΣΜΕΔΕ στην ΕΤΕ. Τουλάχιστον εγώ καταλαβαίνω ότι ίσως δεν είναι "αποδεκτός" ως τρόπος πληρωμής η μεταφορά μέσω λογαριασμού μας στην ΕΤΕ στο λογαριασμό της ΕΤΕ του ΤΣΜΕΔΕ, εφόσον υπάρχει διαδικασία επιλογής για πληρωμή εισφορών στην ΕΤΕ.

Η διαδικασία μεταφοράς δεν ισχύει (όπως έμμεσα προκύπτει από τις οδηγίες που έχει βγάλει το ΤΣΜΕΔΕ) για πληρωμή στο ΙΒΑΝ που διατηρεί το ΤΣΜΕΔΕ στην ΑΤΤΙΚΗΣ.

Τα εντός των εισαγωγικών είναι από τις σχετικές οδηγίες του ΤΣΜΕΔΕ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί το ερώτημά μου αλλά δεν το βρήκα με μια πρόχειρη ματιά...

 

 

Από το εισόδημα ποιανού έτους θα αφαιρέσουμε φορολογικά τα έξοδα των αναδρομικών;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει η λογική, όμως το ερώτημα είναι αν προκύπτει από την φορολογική νομοθεσία που αν δεν κάνω λάθος λέει ότι εκπίπτουν από το έτος στο οποίο αφορούν, όταν πληρώνονται εντός νόμιμης προθεσμίας.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καμιά πιθανότητα να πάρει παράταση αυτό το ρημάδι το 2012Β υπάρχει;

βέβαιο είναι ότι θα πάρει παράταση ... αφού σε παράταση είναι ήδη το 2012Α ...

απλά οι καλοί "νταβατζήδες" κρατικοί εισπράκτορες επιθυμούν να πας να στριμωχτείς και να περιμένεις σαν το γίδι στην ουρά στην ΑΤΤΙΚΗΣ και στην ΕΘΝΙΚΗ τις τελευταίες μέρες του ΔΕΚΕΜΒΡΗ που θα έχεις και άδεια για να μαζέψουν ότι μπορούν... μια φορά το έπαθα στην ΑΤΤΙΚΗΣ εκεί μεταξύ 27 και 31 Δεκέμβρη και από τότε τους χάρισα την αγάπη μου ... τα χρήματα τα έχω αλλά ποτέ χρονιάρες μέρες δεν τους ξαναχάρισα τον χρόνο μου ...

Edited by isoskelis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει η λογική, όμως το ερώτημα είναι αν προκύπτει από την φορολογική νομοθεσία που αν δεν κάνω λάθος λέει ότι εκπίπτουν από το έτος στο οποίο αφορούν, όταν πληρώνονται εντός νόμιμης προθεσμίας.

Δεν θυμάμαι που το διάβασα αλλά νομίζω πως αυτό που λες ισχύει για ασφαλιστικές εισφορές μετά από κάποια χρονολογία.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.