Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να αγοράσω, ή να χτίσω;


Ressac

Recommended Posts

Χαίρετε και συγχαρητήρια στους διαχειριστές για το εύχρηστο και πολύ κατατοπιστικό site.

 

Θέλω να αποκτήσω το δικό μου σπίτι με μπάτζετ περίπου 170.000. Προσανατολίζομαι προς κάποια ανεξάρτητη μεζονέτα, περίπου 150 τμ, με 3 υπνοδωμάτια, στην περιοχή της ανατολικής Αττικής.

 

Υπάρχουν αρκετές προσφορές σε ακίνητα 10ετίας, σ' αυτά τα χρήματα, καθώς και οικόπεδα με 20-25.000.

 

Βάσει της εμπειρίας σας, είναι προτιμότερο να κοιτάξω κάτι έτοιμο, ή είναι εφικτό να αγοράσω το οικόπεδο και να χτίσω στη συνέχεια ένα προκάτ ή συμβατικό σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός

- Αν δεν έχεις χρόνο και δυνατότητα να παρακολουθείς την κατασκευή του σπιτιού σου καθορίζοντας σε συνεργασία με τον μηχανικό όλες τις λεπτομέρειες, τότε βρίσκεις ένα έτοιμο που σου αρέσει και αφού το ελέγξεις (πολεοδομικά, στατικά κλπ) το αγοράζεις. Είναι σημαντικό κέρδος χρόνου αλλά υπάρχουν αβεβαιότητες

- Αν θέλεις να έχεις τον πρώτο λόγο σε ότι αφορά τον ακριβή αρχιτεκτονικό σχεδιασμό, τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν και όλες τις λεπτομέρειες πάντα σε συνεργασία με τους μηχανικούς που θα εκπονούν τις μελέτες που θα ορίζεις και θα επιβλέπουν τις εργασίες ώστε όλα να γίνουν σωστά, τότε ξεκινάς από την αγορά οικοπέδου....

 

Εγώ ως μηχανικός επέλεξα την 2η λύση για το δικό μου σπίτι. Πολλοί όμως ακόμα και συνάδελφοι επιλέγουν την 1η...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Με τις τιμές αγοράς σε ιστορικά χαμηλά και το κόστος κατασκευής να παραμένει σταθερό ίδιο σχεδόν με προ κρίσης εποχή, πιο οικονομικό είναι να αγοράσεις έτοιμο σπίτι.

 

Αρκεί να βάλεις μηχανικό να το εξετάσει πλήρως. Και καλύτερα να βάλεις δύο μηχανικούς δηλαδή κάποιον που θα δει τα στατικά, δομικά και τα πολεοδομικά θέματα και κάποιον που θα δει τα μηχανολογικά (θέρμανση, υδραυλικά, μονώσεις, ηλεκτρικά κτλ).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Με τα χρήματα που διαθέτεις ούτε το ένα παίρνεις , ούτε το άλλο φτιάχνεις . 

 

Στην πρώτη περίπτωση σχεδόν όλες οι μεζονέττες που θα δεις θα έχουν αυθαιρεσίες τακτοποιημένες μεν σήμερα αλλά θα έχεις επιπλέον κόστος στο μέλλον αφού είναι κατηγορίας 5 . 

 

Θα πρέπει λοιπόν να απευθυνθείς σε έμπειρο μηχανικό για να σου εξηγήσει τι πρέπεις να κοιτάξεις . Αν υπάρχουν κάποιες χωρίς αυτό το πρόβλημα , πράγμα πολύ αμφίβολο , τότε η τιμή πολύ δύσκολα θα είναι στον προυπολογισμό σου .

 

Αν πας σε αγορά οικοπέδου και ανέγερση νέου κτιρίου , τότε το μεν προκάτ έχει κρυφά κόστη , το δε συμβατικό , πρέπει να έχει πλήρη και απόλυτα ολοκληρωμένη μελέτη , γιατί πλέον δεν μπορείς να κάνεις εύκολα καμία αλλαγή . Εδώ είναι ακόμα σημαντικότερη η επιλογή έμπειρου μηχανικού που θα σε καθοδηγήσει σε σωστές και λειτουργικές λύσεις , σύμφωνα με τις ανάγκες και τις επιθυμίες σου .

 

Ακόμα επειδή η εποχή που είχαμε τα πολλά τμ εύκολα , να κοιτάξεις τι τεκμήριο θα έχεις για αυτό το σπίτι που σκέφτεσαι να φτιάξεις , ακριβώς λόγω των πολλών τμ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι προσωπική επιλογή του καθενός

- Αν δεν έχεις χρόνο και δυνατότητα να παρακολουθείς την κατασκευή του σπιτιού σου καθορίζοντας σε συνεργασία με τον μηχανικό όλες τις λεπτομέρειες, τότε βρίσκεις ένα έτοιμο που σου αρέσει και αφού το ελέγξεις (πολεοδομικά, στατικά κλπ) το αγοράζεις. Είναι σημαντικό κέρδος χρόνου αλλά υπάρχουν αβεβαιότητες

- Αν θέλεις να έχεις τον πρώτο λόγο σε ότι αφορά τον ακριβή αρχιτεκτονικό σχεδιασμό, τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν και όλες τις λεπτομέρειες πάντα σε συνεργασία με τους μηχανικούς που θα εκπονούν τις μελέτες που θα ορίζεις και θα επιβλέπουν τις εργασίες ώστε όλα να γίνουν σωστά, τότε ξεκινάς από την αγορά οικοπέδου....

 

Εγώ ως μηχανικός επέλεξα την 2η λύση για το δικό μου σπίτι. Πολλοί όμως ακόμα και συνάδελφοι επιλέγουν την 1η...

Σαφώς και είναι προτιμότερο το 2ο, το θέμα είναι αν είναι και ρεαλιστικό, με βάση το μπάτζετ. Τι γνώμη έχεις;

 

Με τις τιμές αγοράς σε ιστορικά χαμηλά και το κόστος κατασκευής να παραμένει σταθερό ίδιο σχεδόν με προ κρίσης εποχή, πιο οικονομικό είναι να αγοράσεις έτοιμο σπίτι.

 

Αρκεί να βάλεις μηχανικό να το εξετάσει πλήρως. Και καλύτερα να βάλεις δύο μηχανικούς δηλαδή κάποιον που θα δει τα στατικά, δομικά και τα πολεοδομικά θέματα και κάποιον που θα δει τα μηχανολογικά (θέρμανση, υδραυλικά, μονώσεις, ηλεκτρικά κτλ).

Προς το παρόν, προς τα εκεί κλίνω...

 

Με τα χρήματα που διαθέτεις ούτε το ένα παίρνεις , ούτε το άλλο φτιάχνεις . 

 

Στην πρώτη περίπτωση σχεδόν όλες οι μεζονέττες που θα δεις θα έχουν αυθαιρεσίες τακτοποιημένες μεν σήμερα αλλά θα έχεις επιπλέον κόστος στο μέλλον αφού είναι κατηγορίας 5 . 

 

Θα πρέπει λοιπόν να απευθυνθείς σε έμπειρο μηχανικό για να σου εξηγήσει τι πρέπεις να κοιτάξεις . Αν υπάρχουν κάποιες χωρίς αυτό το πρόβλημα , πράγμα πολύ αμφίβολο , τότε η τιμή πολύ δύσκολα θα είναι στον προυπολογισμό σου .

 

Αν πας σε αγορά οικοπέδου και ανέγερση νέου κτιρίου , τότε το μεν προκάτ έχει κρυφά κόστη , το δε συμβατικό , πρέπει να έχει πλήρη και απόλυτα ολοκληρωμένη μελέτη , γιατί πλέον δεν μπορείς να κάνεις εύκολα καμία αλλαγή . Εδώ είναι ακόμα σημαντικότερη η επιλογή έμπειρου μηχανικού που θα σε καθοδηγήσει σε σωστές και λειτουργικές λύσεις , σύμφωνα με τις ανάγκες και τις επιθυμίες σου .

 

Ακόμα επειδή η εποχή που είχαμε τα πολλά τμ εύκολα , να κοιτάξεις τι τεκμήριο θα έχεις για αυτό το σπίτι που σκέφτεσαι να φτιάξεις , ακριβώς λόγω των πολλών τμ .

Συνεπώς, τι προτείνεις; Να ψάξω κάτι έτοιμο σε λιγότερα τμ; Το τεκμήριο δεν αποτελεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι άλλοι θεωρώ το μπάτζετ οριακό για καλό σπίτι 150τμ + οικόπεδο.

Επίσης οι μεζονέτες που θα βρεις παίζει να είναι στριμωγμένες και με αρκετούς ημιυπαίθριους.

Γι αυτο θα σου πρότεινα οροφοδιαμέρισμα σε μικρή πολυκατοικία με 2-4 διαμερίσματα, υπάρχουν πολλά στην περιοχή.

Έχεις και τα πλεονεκτήματα του κήπου χωρίς τα μειονεκτήματα της μεζονέτας. Αρκεί να μη σου κάτσει κάνα στραβόξυλο για συνιδιοκτήτης!

Link to comment
Share on other sites

Τα 170.000€ που διαθέτετε δεν φτάνουν σε καμία περίπτωση να αγοράσετε οικόπεδο και να χτίσετε 150 τ.μ.

Είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν πολλοί από τον περίγυρό σας που θα σας διαβεβαιώνουν για το αντίθετο.

Έχω ακούσει πολλά σχόλια τα χρόνια της οικονομικής κρίσης που διανύουμε του στύλ « έλα μωρέ τώρα, 

τα μεροκάματα είναι τσάμπα, θα σε παρακαλάνε να δουλέψουν για εσένα τα συνεργεία».

Η αλήθεια είναι ότι όντως τα μεροκάματα έχουν συμπιεστεί ( σε πολύ μικρό ποσοστό όμως από τους άξιους

και ικανούς τεχνίτες), οι δέ τιμές των οικοδομικών υλικών είτε έχουν μείνει στάσιμες, είτε έχουν αυξηθεί και κάτι λίγο

διότι ακολουθούν τις διεθνείς τιμές πρώτων υλών.

Για τους παραπάνω λόγους, απλά ξεχάστε την κατασκευή εξ' ιδίων με αυτό το budget.

 

Τώρα, στο να αγοράσετε επειδή έχω την αίσθηση ότι έχετε θέσει στο μυαλό σας  ως ιδανικό σπίτι τη μεζονέτα,

σας συμβουλεύω να το ξανασκεφτείτε. Τα τρία υπνοδωμάτια που επιθυμείτε σε συνδυασμό με δύο μπάνια

και έναν υπεράνετο ενιαίο χώρο κουζινο-σαλονο-τραπεζαρία (ούφ το έγραψα :smile: ), σας το καλύπτει άνετα

ένα flat διαμέρισμα 110-120τ.μ.

Η μεζονέτα πιστέψτε με, το μόνο που προσδίδει στον ιδιοκτήτη της είναι ένα προσωρινό image και status.

Η αναλογία των πλεονεκτημάτων ενός flat διαμερίσματος έναντι μίας μεζονέτας είναι πολλαπλάσια υπέρ του.

Χώρια που θα γλυτώσετε και τη γκρίνια της συζύγου (αξία ανεκτίμητη).

 

Συνοψίζοντας λοιπόν, εγώ στη θέση σας με αυτά τα χρήματα και σύμφωνα και με τις συμβουλές των προλαλησάντων φίλων

μηχανικών θα προσλάμβανα έναν μηχανικό της απολύτου εμπιστοσύνης μου ώς σύμβουλο+εκτιμητή  και επίσης έναν νομικό

επίσης της απολύτου εμπιστοσύνης μου ως σύμβουλο+ερευνητή.

Το ακίνητο που θα έψαχνα θα ήταν flat 110-120τ.μ. και έως 15ετίας, με όσο το δυνατότερον περισσότερα extra (π.χ. ηλιακός, αποθήκη,

κλειστό πάρκινγκ,τέντες, αυτοματισμοί σε ρολά και τέντες, αυτόνομη θέρμανση με θερμιδομέτρηση και όχι ωρομέτρηση).

Επίσης η επιλογή της γειτονιάς είναι σημαντικός παράγων και όσο περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να συλλέξετε για τους

πιθανούς συνιδιοκτήτες και το κλίμα γειτονίας και συγκατοίκησης που υπάρχει ακόμη καλύτερα.

Σας εύχομαι τα καλύτερα σε ότι και αν αποφασίσετε!

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα 170.000€ δεν είναι αρκετά για οικόπεδο και κατασκευή 150τμ, αλλά παράλληλα είναι αξιοσέβαστο ότι διαθέτετε ένα τέτοιο ποσό, μήπως υπάρχει στο πλάνο και ο πρόσθετος τραπεζικός δανεισμός;

Αν ο πελάτης έχει "καλό" προφίλ (εισοδήματα, ρευστότητα, ηλικία, κλπ), οι τράπεζες χορηγούν αξιοπρεπή δανειακά προϊόντα (άσχετα με το τι ακούγεται στην πιάτσα ότι έχουν κλείσει οι κάνουλες, κλπ).

Αν πχ "σας λείπουν" 50.000€ για το σπίτι των ονείρων σας, και είστε "καλός πελάτης" για τράπεζα, ίσως θα πρέπει να σκεφτείτε...

Παρατραβηγμένο για κάποιους, ρεαλιστικό για άλλους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει μεζονέτες στη Γλυφάδα με 120 χιλιάρικα , λιγότερο από δεκαετίας .

Στο Πόρτο ράφτη με 100 παίρνεις μεζονέτα με πισίνα και άλλα πολλά .

Δεν αξίζει να φτιάξεις.

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.