Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοπή δέντρων σε θέση στάθμευσης


41ex

Recommended Posts

Καλησπέρα, το ξέρω πως υπάρχουν σχετικά θέματα τα έχω διαβάσει αλλά επειδή ρωτάω σαν ιδιώτης είπα ν’ ανοίξω ένα εδώ.

 

Δεδομένα: ακάλυπτος με οπωροφόρα δέντρα, 3 συνιδιοκτήτες, θέσεις στάθμευσης ορισμένες στη σύσταση σαν αποκλειστικής χρήσης και αποτυπωμένες σε τοπογραφικό, σπίτι παλιό σε οικισμό.

Πρόβλημα: δέντρα μέσα στη θέση μου και κάποια έξω από αυτή που εμποδίζουν όμως την είσοδο-μανουβρα του αυτοκινήτου.

Ζητούμενο: αξιοποίηση θέσης στάθμευσης με αναγκαστική κοπή δέντρων.

 

Λύση:

α. κοπή δέντρων μέσα στον χώρο αποκλειστικής μου χρήσης

β. κοπή δέντρων στον κοινόχρηστο ακάλυπτο.

 

Ερωτήματα:

Για το α χρειάζομαι συναίνεση πλειοψηφίας, 100% ή καθόλου;

Για το β;

 

Τι άδεια χρειάζομαι μικρής κλίμακας, 48ώρη, κάτι άλλο; Θέλει τεχνική έκθεση, αιτιολόγηση;

Για την έκδοση της άδειας μπορώ να πάω μόνος μου ή με τους άλλους συνιδιοκτήτες. Θα μου την δώσουν με πλειοψηφία ή θέλει 100%.

 

Έχω συναίνεση 66% εξασφαλισμένη αλλά η μειοψηφία του 33% είναι μη συνεργάσιμη έως εχθρική!!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έβγαλα άδεια για κοπή δέντρου σε ακάλυπτο χώρο οικοπέδου. Θέλει μικρή κλίμακα. Αν διαβάσεις το σχετικό ΦΕΚ λέει συγκεκριμένα τι χρειάζεται.

Η άδεια βγήκε στο όνομα ενός εκ των συνιδιοκτητών της οικοδομής και μου ζήτησαν τα εξής:

-Συμβόλαιο/κτηματολόγιο

-Στέλεχος ΟΑ

-Τοπογραφικό ΟΑ με σημειωμένη τη θέση του δέντρου

-Τεχνική έκθεση που να εξηγείται ο λόγος της κοπής και να αναφέρεται ότι πληρείται ο ελάχιστος αριθμός δέντρων σύμφωνα με τον κτιριοδομικό

-Φωτογραφίες

-Βεβαίωση μηχανικού ότι το δέντρο δεν προστατεύεται από τη δασική νομοθεσία

-Υπεύθυνη δήλωση του αιτούντος ότι έχει τη συναίνεση των συνιδιοκτητών

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, φαίνεται εφικτό!

 

Τα δέντρα είναι μια σάπια βερικοκιά, μια λεμονιά και μια πορτοκαλιά. Υπάρχουν ευτυχώς πολλά ακόμα στο οικόπεδο οπότε δε νομίζω να έχω πρόβλημα, σε κάθε περίπτωση θα το ελέγξει ο μηχανικός. Στεναχωριέμαι που θα κοπούν αλλά το ένα είναι ακριβώς στο κέντρο του χώρου και το άλλο στην είσοδο. Απ’ ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει διαφοροποίηση αν είναι σε κοινόχρηστο ή σε χώρο αποκλειστικής χρήσης.

 

Το τοπογραφικό στο οποίο έχουν οριοθετηθεί οι θέσεις στάθμευσης είναι παλιό και δεν αποτυπώνονται τα δέντρα. Άρα θα χρειαστώ επικαιροποίηση του τοπογραφικού.

 

Για την συναίνεση αρκεί η πλειοψηφία ή θέλει το 100%;

 

Θέλω να είμαι προβλεπέ γιατί όπως είπα ο τρίτος συνιδιοκτήτης θα δημιουργήσει σίγουρα πρόβλημα.

 

---

upd

Απάντηση στις ερωτήσεις μου με βάση το ΦΕΚ:

 

 

6. Όταν οι εργασίες αφορούν σε κοινόχρηστους / κοινόκτητους χώρους του ακινήτου απαιτείται να προσκομίζεται έγγραφο από το οποίο θα προκύπτει ότι έχει εξασφαλιστεί η σχετική συναίνεση των συνιδιοκτητών, με ευθύνη του ενδιαφερομένου

 

Σε περίπτωση νομίμως συνιστάμενων αυτοτελών διηρημένων ιδιοκτησιών με τμήματα αποκλειστικής χρήσης, εφόσον πρόκειται για αυτοτελή κτίρια δεν απαιτείται η συναίνεση των λοιπών συνιδιοκτητών του ακινήτου με την επιφύλαξη τυχόν υπάρχουσας ειδικής πρόβλεψης σε κανονισμό ιδιοκτησίας.

 

 

Όπως το διαβάζω για τα δέντρα εκτός θέσης θέλω 100% συναίνεση ενώ για το δέντρο που είναι μέσα καθόλου.

Edited by 41ex
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες, για το χώρο αποκλειστικής χρήσης δεν θες συναίνεση για τον υπόλοιπο κανονικά θες 100%

Από την άλλη αν έχεις νόμιμο χώρο στάθμευσης και αιτιολογήσεις ότι με τα δέντρα παρεμποδίζεται αυτή η προβλεπόμενη χρήση σου τότε λέω ίσως να μπορέσεις να τοπ παραβλέψεις δεν ξέρω.

Δεν χρειάζεσαι νέο τοπογραφικό. Το τοπογραφικό της άδειας θα πάρεις και θα σημειώσεις επάνω του ενδεικτικά τη θέση του δέντρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 10/8/2017 at 3:03 ΜΜ, danaikaterina said:

Πρόσφατα έβγαλα άδεια για κοπή δέντρου σε ακάλυπτο χώρο οικοπέδου. Θέλει μικρή κλίμακα. Αν διαβάσεις το σχετικό ΦΕΚ λέει συγκεκριμένα τι χρειάζεται.

Η άδεια βγήκε στο όνομα ενός εκ των συνιδιοκτητών της οικοδομής και μου ζήτησαν τα εξής:

-Συμβόλαιο/κτηματολόγιο

-Στέλεχος ΟΑ

-Τοπογραφικό ΟΑ με σημειωμένη τη θέση του δέντρου

-Τεχνική έκθεση που να εξηγείται ο λόγος της κοπής και να αναφέρεται ότι πληρείται ο ελάχιστος αριθμός δέντρων σύμφωνα με τον κτιριοδομικό

-Φωτογραφίες

-Βεβαίωση μηχανικού ότι το δέντρο δεν προστατεύεται από τη δασική νομοθεσία

-Υπεύθυνη δήλωση του αιτούντος ότι έχει τη συναίνεση των συνιδιοκτητών

Καλησπέρα σας,

Υπήρξαν υποχρεώσεις ως προς το ΙΚΑ?

Αν δεν πληρείται ο ελάχιστος αριθμός δέντρων?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.