Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναρτήθηκαν τα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ 2017


Engineer

Recommended Posts

θα παρακαλούσα όσους συμφωνούν με τους φόρους να πάνε να .....τους πληρώνουν

αλλά όταν στα 100 ευρώ της απόδειξης που κόβω μου μένουν με το ζόρι τα 15 και το κράτος βγάζει 109 (124 με το ΦΠΑ - 15) έχω και κάποιες απαιτήσεις ανταπόδοσης

και αυτή η σχέση εισοδήματος/φορολογίας δεν υπάρχει πουθενά 

όχι στην ευρώπη, στον κόσμο όλο

ο ενφια, ο εφκα και όλα αυτά είναι στοχευμένη πολιτική φτωχοποίησης της μικρομεσαίας τάξης (ή προλεταριοποίησης της μικροαστικής)

 

θα παρακαλούσα επίσης όσους ονομάζουν προσβλητικά την διαμαρτυρία "σκούξιμο" να μην κρίνουν εξ ιδίων τα αλλότρια (καθ' όσον σκούξιμο είναι η φωνή προσφιλούς βρώσιμου τεχνηέντως παχυνομένου παμφάγου τετράποδου)

 

να επαναλάβω (τα αυτονόητα, που κάποιοι ελπίζω ηθελημένα και όχι λόγω επιπέδου IQ δεν καταλαβαίνουν) ότι ο ενφια (και ο μελλοντικός του περιουσιολόγιου) είναι -πάντα μη ανταποδοτικοί- φόροι, επί -ήδη- φορολογημένου κεφαλαίου (δηλ. είναι φόρος επί περιουσίας αποκτηθείσας με χρήματα που έχουν ήδη φορολογηθεί ως εισόδημα και μετά την αφαίρεση του φόρου μεταβίβασης)

 

λέω τώρα, γιατί διαπιστώνω κάθε μέρα ότι είναι ανίκητη 

http://users.uoa.gr/~nektar/arts/prose/evangelos_lempesis_idiots.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο φορος  εισοδήματος  τοτε  τι  είναι ;;; 

οι φοροι στους  τοκους  καταθέσεων  ;;

οι δημοτικοι φοροι  πανω  στην ΔΕΗ

και όλοι οι αλλοι  που  εχουν  φορτωσει πανω στις ΔΕΚΟ  ΕΡΤ κλπ ;;;

προσφατα  ο  νεος  φορος του ΣΥΡΙΖΑ για  τα  νησια

ο  ΦΠΑ  που αυξησε ο  αλεξης σε ορισμενα  ειδη  ακομα και 12% ;;

η αυξηση  των διοδιων

η νεα αυξηση φορολογιας  στα  καυσιμα ;;

επομένως δεν  είναι  μονο  ο  ΕΝΦΙΑ  είναι  ένα πλεγμα  φορων που  όλα μαζι 

μας  κανουν  το  πιο  ακριβο  κρατος  στην ευρωπη σε  σχεση με τα εσοδα  μας

εκεινο που ξερω εγω για  την ευρωπη από φιλικα μου ζευγάρια  είναι ότι

δουλευουν σκληρα αμοιβομενοι  με καλα χρηματα και  παροτι πληρωνουν  φορους

κανουν  και  αποταμιευση  βελτιώνοντας  το  βιωτικο  τους  επιπεδο

δεν συζητάνε   για  υπερηφανα συσσίτια  στα  σχολεια  οπως κανουν  τα  στελεχη  των  κυβερνήσεων

καθημερινα  στα  τηλεοπτικα  πανελ

ποιος  τους  ειπε  ότι   ο  κοσμος θελει  τα  βρωμοσυσιτια  τους,   δουλεια  θελουν  να  εχουν  .

γιαυτο   και  φευγουν  και  τους  φτυνουν .

Link to comment
Share on other sites

Imho, στην άκρη της γλώσσας (ή των δακτύλων) το είχα, αλλά είπα πως θα πήγαινε άπατο, αυτό του Λεμπέση.

 

Και ξέρεις, συνειρμικά με τα προλεχθέντα, μου ήλθε στο μυαλό το τέλος ενός (μικρού) κεφαλαίου ενός δημοσιογράφου και συγγραφέα που δεν τον πάω, αλλά νομίζω πως ταιριάζει εδώ. Έγραφε λοιπόν ο Ζάχος Χατζηφωτίου, στο "Νεόπλουτοι, Νεόπτωχοι και Νεοαθηναίοι":

<<Δυστυχώς -όπως έλεγε και ο Μάνος Χατζηδάκ(η)ις,- το κείμενο αυτό θα το διαβάσουν και πολλοί αναγνώσται που δεν μου αρέσουν καθόλου. Δεν βρίσκω όπως τρόπο να τους το απαγορεύσω... και αυτό με μελαγχολεί βαθύτατα>>.

Link to comment
Share on other sites

 

να επαναλάβω (τα αυτονόητα, που κάποιοι ελπίζω ηθελημένα και όχι λόγω επιπέδου IQ δεν καταλαβαίνουν) ότι ο ενφια (και ο μελλοντικός του περιουσιολόγιου) είναι -πάντα μη ανταποδοτικοί- φόροι, επί -ήδη- φορολογημένου κεφαλαίου (δηλ. είναι φόρος επί περιουσίας αποκτηθείσας με χρήματα που έχουν ήδη φορολογηθεί ως εισόδημα και μετά την αφαίρεση του φόρου μεταβίβασης)

 

 

Ναι, και ? Υπάρχουν άπειροι τέτοιοι φόροι σε όλον τον κόσμο και καλώς υπάρχουν. Είναι φόροι περιουσίας. Οι τόκοι των τραπεζών γιατί φορολογούνται ? Τα σκάφη και τα αμάξια γιατί έχουν τεκμήρια ? Ο φόρος μπαίνει σε δύο πράγματα γενικά. Στην πραγματική οικονομία (εργασία, κατανάλωση κτλ) και στον πλούτο. Αν μειώνεις το ένα αυξάνεις το άλλο και αντίστροφα. Απλά ο Έλληνας είχε μαζέψει ακίνητα και τώρα μέσω κρίσης παγηδεύτηκε. Αλλά η λογική του ΕΝΦΙΑ είναι σωστή. 

 

Καλύτερα ΕΝΦΙΑ παρά φόρος 30% αντί για 29% π.χ. στην εργασία.  Να μην υπάρχουν φόροι ξεχάστε το. Και επίσης καταλάβετε ότι ξεπληρώνουμε χρέη και όχι μόνο Καρανίκες.

Link to comment
Share on other sites

Νικ κοίταξε είτε είσαι άσχετος , είτε απλά κομματικά στρατευμένος . Να το κοιτάξεις . Δεν είναι γοητευτικό κανένα από τα δύο . Βέβαια μπορεί να είσαι απλά κακεντρεχής . Να λες εγώ δεν έχω ή έχω λίγα ακίνητα , οπότε χε....κα για τους άλλους ....

 

Τυπικά δεν θα σου απαντούσα , επειδή όμως αναφέρεις συνέχεια ανακρίβειες ή συνειδητά ψεύδη , να σου πω λοιπόν ότι φόρος σαν τον ΕΝΦΙΑ δεν υπάρχει πουθενά . Επίσης για το άσχετος να σου πω ότι οι τόκοι είναι εισόδημα και η φορολογία τους είναι αυτοτελής φόρος εισοδήματος και ΟΧΙ περιουσίας . Φόρος περιουσίας θα ήταν ένα κουρεματάκι κάθε χρόνο επί του κεφαλαίου των καταθέσεων και όχι επί των τόκων . Οπως φόρος εισοδήματος είναι ο φόρος επί των ενοικίων . Τα τεκμήρια είναι ελληνική εφεύρεση κάποιων υπηρεσιακών βλακών και κομματόσκυλων που δίνουν μασημένη τροφή σε πανικόβλητους υπουργούς οικονομικών . 

 

Να σου κάνω και ένα μαθηματάκι φορολογικής ιστορίας , αν και άμα το ψάξεις στον γούγλη εύκολα τα βρίσκεις .

 

Κάποτε είχαμε ΦΑΠ . Φόρο ακίνητης περιουσίας . Νομίζω ξεκίνησε μετά το 1974 . Μετά λόγω εκλογών τον κατήργησαν σαν φόρο , αλλά τον πέρασαν σαν τέλος στους Δήμους και έγινε ΤΑΠ . Εν τω μεταξύ είχατε έρθει εσείς οι πασόκοι στην εξουσία , κακή τη τύχη και τότε είχαμε ΦΜΑΠ , μετά έβαλαν ΕΤΑΚ και πολλά ακόμα που δεν έχει νόημα να τα παραθέσω , απλά να σου πω ότι φόρος στην περιουσία υπήρχε πολύ πριν το 80 , όπως και κάποιοι φόροι ακαλύπτων χώρων , αν δεν έχτιζες το οικόπεδο σου και διάφορα άλλα . 

 

Αν έχει διάθεση ο Δημήτρης ΓΜ μπορεί να μας τα θυμίσει καλύτερα .

 

Ακόμα κυκλοφορούν στο νετ πολλές πληροφορίες για τους φόρους στο εξωτερικό , πάντα βέβαια εκεί είναι ανταποδοτικοί , δεν ταίζουν πελατάκια και βέβαια είναι άλλα τα ενοίκια οι αποδόσεις δηλαδή στα ακίνητα , οπότε είναι άλλη η αναλογία φόρων και τελών , ακόμη και φόρων περιουσίας με το σύνολο των εσόδων περιουσίας . 

 

Τέλος δεν είναι εύκολο να ζεις σε βάρος άλλων , όπως εδώ που έχουμε το φαινόμενο να μην πληρώνεις ενοίκιο και να περιμένεις να σε διώξουν με το δικαστήριο για να πας να φεσώσεις τον επόμενο . Εξω εδώ και δεκαετίες τέτοια παιχνιδάκια μόνο 1-2 φορές μπορείς να τα κάνεις και να παραμείνεις στην χώρα ή να ξαναβρείς σπίτι .

Link to comment
Share on other sites

O ΕΝΦΙΑ στο εξωτερικό πάει στους δήμους ή στις κοινότητες. Είναι local ή state tax. Είναι ουσιαστικά μέσα στα δημοτικά τέλη κατά κάποιον τρόπο τα οποία είναι στο θεό. Επειδή έχω συγγενείς στην Αμερική γνωρίζω καλά το θέμα. Μην το κουράζουμε άλλο.  

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στην Αμερική , Καναδά , Γερμανία , Γαλλία , Ιταλία , Ολλανδία και Σουηδία . Κερδίζω ή συνεχίζουμε ? 

 

Μήπως εδώ δεν έχουμε πανάκριβα δημοτικά τέλη , ιδιαίτερα σε ότι δεν είναι κατοικία , αλλά γραφείο για παράδειγμα ? 

 

Να δούμε πόσο πληρώνουμε για τα γραφεία μας , που έχουν μηδενικούς ρύπους πρακτικά στους δήμους μέσω της ΔΕΗ ?

Link to comment
Share on other sites

O ΕΝΦΙΑ στο εξωτερικό πάει στους δήμους ή στις κοινότητες. Είναι local ή state tax. Είναι ουσιαστικά μέσα στα δημοτικά τέλη κατά κάποιον τρόπο τα οποία είναι στο θεό. Επειδή έχω συγγενείς στην Αμερική γνωρίζω καλά το θέμα. Μην το κουράζουμε άλλο.  

 Eτσι -επρεπε να - ειναι τα πραγματα

 

Ηταν αρχικα ο ΦΑΠ, μετα ο ΦΜΑΠ, μετα γινονταν καποια βαφτιση και αλλαζε ονομα...

 

Καταργηθηκε και στη θεση του δημιουργηθηκε το ΤΑΠ

 

Ετσι ολα τα εσοδα πηγαιναν στους Δημους.

 

Μετα ηρθε ο Σημιτης, επεβαλε φορο μεγαλής ακινητης περιουσιας  για "τους εχοντες και κατεχοντες"

Αλλά ειχε μεγαλα αφορολογητα, τα οποια, όμως,  συνεχως συρικνωνονταν , μεχρι που καταργηθηκαν.

 

Απο τον Βενιζελο μπηκε σαν ανεξαρτητος φορος, απλα καθε χρονο του αλλαζαν  ονομα.

 

Μετα ηρθε η -υποσχεση -καταργησης του  "αδικου" νομου.

ο οποιος παραμενει και θα εξακολουθησει να παραμενει, αλλαζοντας καθε χρονο "προβιά"....

 

 Στο μεταξυ, κανενας δεν τολμησε/σκεφθηκε/θελησε  να καταργησει το ΤΑΠ.

Αποτελεσμα ειναι

να πληρωνονται δυο φορες φοροι  "κατοχης"  για το ιδιο ακινητο.

υπο διαφορετικη ονοματοδοσια,

πλεον του φορου εισοδηματος απο τα μισθωμενα.

Πλεν οτι διατηρουνται ψηλες οι αντικειμενικες  αξιες αρα αυξανονται τα τεκμηρια διαβιωσης...

 

αλλα, οπως λεει και ο Τρυφωνας  "περυσινα ξινα σταφυλια..."

http://www.crashonline.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%89%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%85%CF%81/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ο φορος μεταβίβασης στις αγοροπωλησίες  τι  ακριβως  είναι ;;;

τα  δημοτικα  τελη  που  πανε  ;;;

 

νικ  γιατι  συνεχεια  συγκρινεις  ένα αποτυχημενο κρατος  fail state σαν  την ελλαδα

με  ισχυρες  κρατικες  οντότητες  και  φιλελευθερες  οικονομιες  με  αναταποδοτικες  υπηρεσίες

αυτό  είναι  το  μεγαλο  σου  λαθος , στην αμερικη ναι υπαρχουν  φοροι αλλα  σε  εισοδηματα

60 και 100 χιλιαδων  δολαριων , υπαρχει  τεραστια διαφορα .

όταν  βαζεις  τετοια  επιχειρηματα  ,  μαλλον  καταλαβαινω  ότι   δεν  εχεις  επαφη 

και εδώ  σταματάμε

Επικρατει μια  αποψη  το  τελευταιο διαστημα  στα  στελεχη  του  συριζα ότι  και  η  σουηδια  ελβετια  ΗΠΑ, καναδας  γερμανια   εχουν  μεγαλους  φορους 

αλλα  γινονται  επενδύσεις  αυτό  είναι το  νέο  αφήγημα  τσιπρα 

φυσικα  και  μονο  η  συγκριση  με  τετοια  κρατη  δειχνει  την  ασχετοσυνη  τους

πως  μπορεις  να  πεισεις  ασχετους  ;;;

Link to comment
Share on other sites

ο λαγος τριγυριζε στο δασος

και σε καθε τοσο φωναζε

-φερτε μου τον Θεσμο να του σκισω τον ΕΝΦΙΑ

 

τόπε μια τοπε δυο, ζοχαδιαστηκε ο θεσμος και τον καλεσε

 

-ελα δω ρε Αλ-6, τι πραγματα  ειναι αυτα που λες

 

- έ, κυρ Θεσμε, λεμε καμμια μαλακια  να περασει η ωρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.