Μετάβαση στο περιεχόμενο

Instant της CCS


panos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Νομίζω δεν έχει την επιλογή για διαφορετικό μήκος λυγισμού άνω και κάτω πέλματος σε έλεγχο στρεπτοκαμπτικό.

 

 

 @ Γιάννη

1. Τι είδους γέφυρα είναι ;

2. Mπορείς να βάλεις screenshot τους συνδυασμούς φορτίσεων.

3. Export με τάσεις έχει ; (όχι δυνάμεις).

4. Από ότι βλέπω σπάει τα μέλη σε κάθε κόμβο.

Άντε Ο.Κ. βάζεις manual τα μήκη λυγισμού , με τον έλεγχο λειτουργικότητας τι γίνεται ;

Τι εννοείς βρε? Και βέβαια μπορείς να δώσεις διαφορετικό μήκος λυγισμού σε άνω-κάτω πέλμα...

Τάσεις βγάζει....

 

Έλεγχο λειτουργικότητας με το χεράκι...

Τα υπόλοιπα δεν θα σου δείξω σε αυτή την γέφυρα γιατί είναι "ειδική" περίπτωση....

Κοίτα, το πρόγραμμα είναι καλό και δεν έχει τα bugs του παρελθόντος...αλλά υπάρχουν πολλές δυνατότητες εξέλιξης, κυρίως στην ευχρηστία αλλά και στην "εικόνα" του

 

Δυστυχώς, τα "καλά" προγράμματα της αγοράς (Robot, Scia, Cubus κλπ) είναι απλησίαστα ειδικά στις μέρες μας και ειδικά όταν έχεις ήδη αγοράσει ένα πρόγραμμα και έχεις επενδύσει χρήματα και χρόνο σε αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

Βγαζει τασεις?????

Απο ποτε???

 

ΥΓ. Γιαννη, το προγραμμα δεν θα εχει καμια εξελιξη, στο λεω με βεβαιοτητα!!

 

ΥΓ2. Δινουν προσφορα το Expert μαζι με τις συνδεσεις στα μεταλλικα στα 630Ε!!!! Παρε κοσμε..!!

Link to comment
Share on other sites

+1 Μιμή πάρε το πονταλάκι σου για να  ηρεμήσεις ;)

 

 

Ναι απαντησω σε καποια.

 

3. ΟΧΙ

4. ΝΑΙ

Λειτουργικοτητα με το χερι.

 

 

Τι εννοείς βρε? Και βέβαια μπορείς να δώσεις διαφορετικό μήκος λυγισμού σε άνω-κάτω πέλμα...

Τάσεις βγάζει....

 

 

 Bγάζει ή δε βγάζει ;

Tάσεις όχι δυνάμεις.

 

 

ΥΓ. Γιαννη, το προγραμμα δεν θα εχει καμια εξελιξη, στο λεω με βεβαιοτητα!!

 

ΥΓ2. Δινουν προσφορα το Expert μαζι με τις συνδεσεις στα μεταλλικα στα 630Ε!!!! Παρε κοσμε..!!

 

 Υ.Γ. Ως κάτοχος του Expert Composite θα συμφωνήσω με Terry , εκτός και αν βγούνε 2-3 προγράμματα ΕΣΠΑ για μηχανικούς με επιδότηση 80%.

Υ.Γ.2. Πλάκα κάνεις το Expert Composite to 2010 το έδιναν γύρω στα 4.000Ε και προσφορά γνωριμίας όταν πρωτοβγήκε γύρω στα 2.000Ε.

 

  Επιμένω τι είδους γέφυρα είναι.

Πεζογέφυρα ;

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ2. Σημερα ηρθε ενημερωτικο. Προσεξε, μαζι με τις μεταλλικες συνδεσεις.

 

ΥΓ3. Μη μου πεις οτι το οι μεταλλικες συνδεσεις δεν συνεργαζονται με το expert γιατι θα πεσω απο το παραθυρο (βεβαια, το παραξενο θα ηταν να συνεργαζονταν!!)

 

ΥΓ4. Σου προωθω το ενημερωτικο. (Σορρυ 650Ε ειναι η προσφορα)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μου το στείλαν και μένα ρε συ....

Δεν μου λες: 

- Τι έχουν οι "μεταλλικές συνδέσεις" που δεν έχω εγώ?

- Το expert composite τι περιλαμβάνει παραπάνω από το ec4-composite το οποίο έχω?

Link to comment
Share on other sites

- Οι συνδεσεις δεν εχουν κατι εξτρα.

- Το expert  ειναι αυτονομο λογισμικο καμια σχεση με το EC4- composite. Θεωρητικα πηγαν να βγαλλουν ενα ΒΙΜ λογισμικο "τυπου" Robot, αλλα δεν τους βγκε ακριβως ετσι!!

 

ΥΓ. Bug μπορει να μην εχε το λογισμικο, αλλα τα 345234 παραθυρα που ανοιγεις για να κανεις εναν ελεγχο μελους, δεν το λες και ευχρηστια!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  Στο Expert Composite πήγανε να βγάλουνε ένα λογισμικό για σύμμεικτα κτίρια , όπου θα μπορούσες ταυτόχρονα να ελέγχεις μεταλλικούς , σύμμεικτους ή μπετονένιους φορείς και να επιλέγεις την οικονομικότερη λύση.

  Καλή ιδέα αλλά θέλει και άλλη προσπάθεια.

Εμένα δεν μου έστειλαν τίποτα. Μάλλον μου το φυλάνε που τους την είπα ότι το μελετητικό τους τμήμα χρησιμοποιεί το Staad για γέφυρες (από ότι είδα το έβγαλαν από το site).

 

@ Γιάννη , δεν έχω μεγάλη εμπειρία στις γέφυρες αλλά γενικά απαιτούν και κάποιους επιπλέον ελέγχους.

Επίσης εξαρτάται και η  χρήση της.

 

1.  Ότι γέφυρα και να είναι , μήπως χρειάζεται και έλεγχος σε κόπωση , άρα πρέπει να ξέρεις τάσεις (Δσ) EN1993 -1-9. (fatigue analysis)

2. Aν έχεις πεζογέφυρα δε θα χρειαστεί και footfall analysis ;

 

 Eπί του αρχικού ερωτήματος , μπορείς να ανεβάσεις ένα 3d screenshot του φορέα , μήπως είναι κάπου μηχανισμός ή χρειάζεται παραπάνω δεσμεύσεις.

Tα releases των μελών που είπε και ο Μήτσος τα βλέπεις κάπου ;

Όμως, μερικά στοιχεία του δικτυώματος, παίρνουν ροπή (εγκάρσιες δοκοί κλπ). Όταν κάνω την επίλυση ως δικτύωμα κολλάει.

 

   Mάλλον όταν επιλέγεις δικτύωμα , θεωρεί όλα τα μέλη αρθρωτά και επειδή σπάει το άνω και κάτω πέλμα σε πολλά μέλη  , σου βγάζει αστάθεια ενώ στην πραγματικότητα είναι ενιαία.

Και στο Robot αν κάνεις την παραπάνω παραδοχή σου βγάζει αστάθεια.

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα σου ξέφυγε μάλλον... :)

Δεν είδα να συμμετέχεις!

Αν ήταν μηχανισμός απλά δεν θα έτρεχε...

Για τα δικτυώματα υπάρχει ο παλιός καλός τύπος της μηχανικής:

Ρ+Α=3κ

όπου ρ=αριθμός ράβδων

Α=αριθμός βαθμών ελευθερίας στηρίξεων

κ=αριθμός κόμβων

 

Αλλά ας παραμείνουμε εδώ στα του Instant....

 

 

 

"Εμένα δεν μου έστειλαν τίποτα. Μάλλον μου το φυλάνε που τους την είπα ότι το μελετητικό τους τμήμα χρησιμοποιεί το Staad για γέφυρες (από ότι είδα το έβγαλαν από το site)."

 

Μήπως λες αυτό: 

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει κανείς την τελευταία έκδοση του Instant? Την 2012?

Προβλήματα: 

1) Κάνω σκαρίφημα, πάω να το διαβάσω από την Γραμμική 2Δ ή 3Δ και κολλάει!

2) Κάνω μια σύνδεση, για να κάνω "Νέα" σύνδεση, πρέπει να κλείσω το πρόγραμμα και να το ξαναανοίξω, αλλιώς δεν μπορώ να δηλώσω το όνομα της νέας και μετά....κολλάει!

3) Λέει ότι κάνει πεδιλοδοκό, έχει τα κουμπάκια για να δηλώσεις νέα πεδιλοδοκό (εκτός από μεμονωμένο πέδιλο) αλλά ούτε στο τελευταίο "εγχειρίδιο" έχει τίποτα, ούτε και δουλεύει η εισαγωγή πεδιλοδοκού!! Τελικά λύνει ή όχι πεδιλοδοκό το πρόγραμμα???

4) Οι αναλυτικές αναφορές στον έλεγχο μελών είναι τεράστιες πλέον!! Και όταν δώσουμε μια τεράστια αναλυτική αναφορά για εξαγωγή στο word φυσικά....κολλάει!!!

5) Ο έλεγχος μελών και ο έλεγχος συνδέσεων έχει γίνει πολύ δύσχρηστος ή μου φαίνεται?? (Είχα την έκδοση 5.2 και ήταν σαφώς πιο εύχρηστη και πιο εποπτική!!)

 

Κάθομαι να δουλέψω ΣΚ και μάλλον τελικά θα πάω για μπάνια! Έλεος!!

Ευχαριστώ... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.