Μετάβαση στο περιεχόμενο

Instant της CCS


panos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σχετικά με τα 3,4,5 έχω τις εξής παρατηρήσεις

 

3) Προφανώς ανοίγεις το περιβάλλον CBase και περιμένεις να ορίσεις πεδιλοδοκό χωρίς καν να την έχεις ορίσει στο μοντέλο ανάλυσης (δοκός επί ελαστικού εδάφους), Κάτι αδύνατο αφού θα πας να διαστασιολογίσεις μια πεδιλοδοκό χωρίς να μπορεί το πρόγραμμα να διαβάσει εντατικά μεγέθη (MQN)

 

4) Υπάρχει επιλογή "Μόνο για την δυσμενέστερη" στην καρτέλα της ανάλυσης. Προφανώς όταν δεν έχεις επιλέξει την παραπάνω επιλογή και κάνεις διαστασιολόγηση με τικαρισμένες όλες τις φορτίσεις και όλα τα μέλη θα σου βγουν τεράστιες αναφορές.  Όσο για την αναλυτική αναφορά ενός μέλους για μία συγκεκριμένη φόρτιση είναι 2 σελίδες. Στα πλαίσια του φυσιολογικού δλδ.

 

5) Όχι ότι τρελαίνομαι για την ευχρηστία του προγράμματος αλλά σχετικά με αυτά που αναφέρεις δεν βρίσκω μεγάλη διαφορά. Στον έλεγχο των μελών το input είναι μετρημένα κουκιά αφού το μόνο που καλείσαι είναι να βάλεις μήκη λυγισμού. Θα μπορούσε βέβαια να αναγράφει τους αριθμούς των κόμβων στο σχήμα με το 3Δ του μέλους γιατί πολύ απλά πολλές φορές δεν θυμάσαι προς του που είναι το τοπικό σύστημα. Αν έχεις πάρει το newletter οι νεότερες εκδόσεις θα έχουν και αντιγραφή δεδομένων στα μήκη λυγισμού αντί για εισαγωγή δεδομένων σε κάθε μέλος ξεχωριστά.Στις συνδέσεις δεν έχω άποψη το ίδιο μου κάνει το παλιό περιβάλλον με το καινούργιο. Θα ήθελα να βγάζει το πίο αδύναμο τμήμα βέβαια όπως το Robot αλλά αυτό δεν το έχουν και πολλά προγράμματα. 

 

Σχετικά με το 1 κ 2 εμένα δεν μου συμβαίνουν αλλά έχω παρατηρήσει πως έχει σημασία το λειτουργικό (windows 7 ή XP) ή η έκδοση που έχεις π.χ. 2012.1 ή 2012.2 κλπ.  Δες αν έχει πάρει το τελευταίο patch. Ίσως δεν κάνω τα σωστά βήματα με τα δικά σου ή έχω καταλάβει κάτι λάθος. Γενικά πάντως το save ανά τακτά χρονικά διαστήματα επιβάλλεται στο instant. 

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχήν σ' ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

1-2) Έχω windows XP. Μετά από επικοινωνία με την εταιρεία για το πρόβλημα με το σκαρίφημα μου υποδείξαν να βάλω την έκδοση 2012.2 για να λυθεί, πράγμα το οποίο έκανα αλλά δεν λύθηκε το πρόβλημα!!

3) H CCS μην έχοντας δώσει οδηγίες για την εισαγωγή πεδιλοδοκού προφανώς περιμένει να μυρίσουμε τα νύχια μας για το πως εισάγεται στο μοντέλο! Ναι, όπως και για το πέδιλο, έτσι μπήκα στο CBASE και προσπαθούσα να εισάγω πεδιλοδοκό! Πως να φανταστώ ότι πρέπει να κάνω κάτι άλλο? Στο βασικό πρόγραμμα πως μπορώ να την εισάγω? Στο επίπεδο του εδάφους? Αφαιρώ τις στηρίξεις που έχω βάλει μέχρι τώρα (στις βάσεις υποστυλωμάτων?).

4) ΟΚ! Το "μόνο για την δυσμενέστερη" δεν το είχα δει και το έκανα πρακτικά μόνος μου... 

5) Εννοώ ότι παλιά μπορούσες πιο εποπτικά να κάνεις ανάλυση στα "μέλη", ενώ τώρα μόνο αν έχεις ορίσει "φυσικές" ράβδους κάνει ανάλυση μελών. Επίσης, η πολλή εύχρηστη επιλογή "μετατροπή όλων των ράβδων σε μέλη" που υπήρχε στις παλιές εκδόσεις καταργήθηκε! Κατά τα λοιπά και στον έλεγχο συνδέσεων, απαιτείται περισσότερος χρόνος για να κάνεις αλλαγές και να ελέγχεις αν βγαίνει ή όχι. Βάλε και το ότι για κάθε νέα σύνδεση πρέπει να κλείνω το πρόγραμμα και να το ξαναγοίνω και το ότι δίνω 2-3 ονόματα (εργασία: "connectdoc1", έργο: "KORFIAS"  κλπ κλπ), ο συνολικός χρόνος επίλυσης ακόμα και για απλά κτίρια αυξάνεται!! Να σου κολλάει κιόλας....

 

Αν μπορείς σε παρακαλώ δώσε μου κανένα λινκ ή πες μου την διαδικασία για την πεδιλοδοκό μπας και το τελειώσω σήμερα γιατί χτες έφαγα την ιστοσελίδα τους, το manual ότι μπορούσα τέλος πάντων και δεν βρήκα τίποτα....

Ευχαριστώ!

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

OK! Ενημερώνω ότι έλυσα πεδιλοδοκούς με το Instant. Παντού τα ελάχιστα βγαίνουν...( :roll: ) Μειώνω, μειώνω και πάλι τα ελάχιστα....(ξανά  :roll: )

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλημέρα,

Υπάρχουν οδηγίες για την εισαγωγή πεδιλοδοκού είναι το Appendix2009 (δοκός επι ελαστικού εδάφους) και 2011 (διαστασιολόγηση πεδιλοδοκού). Λογικά είναι στο CD. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να τα βρεις στειλε μου ενα p.m για να στα στείλω στο μαιλ σου.

 

Σχετικά με το (5) που λες:

α) Η "προδιαστασιολόγηση" που λες εσύ αντικαταστήθηκε με το κουμπί "έλεγχος διατομών". Είναι το ίδιο πράγμα καθώς χωρίς την εισαγωγή φυσικών ράβδων δεν υπάρχει και data για λυγισμό. Ομοίως με τον έλεγχο των διατομών υπάρχει και τριαδιάστατη απεικόνιση του φορέα με χρωματάκια ώστε να δεις τους συντελεστές εξάντλησης.

 

β) Η λειτουργία "μετατροπή όλων των ράβδων σε μέλη" έχει αντικατασταθεί από "εισαγωγή μελών απο φυσικές ράβδους". Οι φυσικές ράβδοι εισάγονται στο t3d μοντέλο. Δεν είναι βέβαια το ίδιο πράγμα αλλά προσφέρει ένα βαθμό αυτοματισμού.

 

Εν συντομία για την πεδιλοδοκό σου λέω τα παρακάτω

1) Σχεδιάσεις της ράβδους (μέλη) των πεδιλοδοκών στο χώρο ενώνοντας τις στηρίξεις/εδράσεις

 

2) Κάνεις εισαγωγή της διατομής Τ. Υπάρχει τέτοια διατομή στις διατομές χρήστη αλλά εγώ την φτιάχνω απο τις συγκολλητές. Προφανώς το συγκολλητές αναφέρεται σε customized γεωμετρία και όχι απαραίτητα σε συγκολλητές.

 

3) Ορίζεις υλικό σκυρόδεμα

 

4) Απελευθερώνεις απο τις στηρίξεις εκείνους τους βαθμούς ελευθερίας που θα επιτρέψουν στην πεδιλοδοκό να λειτουργήσει. Με πάκτωση οι πεδιλοδοκοί δεν θα καταλάβουν τίποτα. Απελευθερώνεις λοιπόν την κατακόρυφη μετακίνηση Dy και τους αντίστοιχους στροφικούς βαθμούς για να λειτουργήσουν οι πεδιλοδοκοί.

 

5) Στην καρτέλα την διατομών υπάρχει επιλογή "Δοκός επι ελαστικού εδάφους". Μετά επιλέγεις μια μια της πεδιλοδοκούς και θα σου ανοίξει ένα παράθυρο κάθε φορά που θα σου ζητάει α) Τις ελατηριακές σταθερές β) Διαστάσεις (βάση και ύψος) της πεδιλοδοκού. Στις διαστάσεις τα συμπληρώνει αυτόματα αλλά υπάρχει δυνατότητα στις διαστάσεις της βάσεις να σου έχει βάλει τις διαστάσεις του κορμού γιατί ανάλογα με το τοπικό σύστημα του μέλους διαβάζονται ανάποδα. Προσοχή! Μην επιλέξεις όλες τις πεδιλοδοκούς και μετά πατήσεις "εφαρμογή" καθώς δεν θα λειτουργήσει. Θέλει μια μια.

Στο τέλος αυτής της διαδικασίας θα δεις το μέλος σου να σπάει σε 10 ράβδους (καλύτερο meshing) και να έχει μια φυσική ράβδο (πράσινο χρωματάκι) πεδιλοδοκού.

 

6) Τέλος κάνεις ανάλυση και μετά πας στο CBase. Εκεί ξαναορίζεις την διατομή. Αυτό σου χρησιμεύει ώστε να μπορείς να κάνεις overwrite την διατομή σου και να την διαστασιολογίσεις χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να κάνεις ανάλυση το μοντέλο για να βρεις νεα εντατικά μεγέθη κλπ. Μόλις ορίσεις λοιπόν διατομή στο CBase θα έχει ενεργοποιηθεί το κουμπάκι εισαγωγής πεδιλοδοκού με το + . Στην συνέχεια θα δεις ότι εμφανίζεται ένα χεράκι και σου επιτρέπει να κάνεις εισαγωγή πεδιλοδοκού στις θέσεις που είναι οι φυσικές ράβδοι των πεδιλοδοκών.

 

Τέλος για να δεις καλύτερα τα αποτελέσματα σου γύρνα τις μονάδες σε mm.

 

 

OK! Ενημερώνω ότι έλυσα πεδιλοδοκούς με το Instant. Παντού τα ελάχιστα βγαίνουν...( :roll: ) Μειώνω, μειώνω και πάλι τα ελάχιστα....(ξανά :roll: )

Δεν σε πρόλαβα ;). Γενικά ο ελάχιστος οπλισμός δεν είναι και "λίγος". Αλλά εξαρτάται και από την κατασκευή σου. Μπορεί να κατεβάζεις μεγάλα εντατικά μεγέθη. Έλεγξε βέβαια την μεθοδολογία που σου περιγράφω.

Edited by ilias
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σ' ευχαριστώ πολύ semirigid. Εννοείται ότι θα το ξαναελέγξω γιατί δεν τα έκανα όλα όπως τα περιγράφεις και μάλλον γι΄ αυτό "δεν καταλαβαίνουν τίποτα" οι πεδιλοδοκοί....

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη καλημέρα,

Υπάρχουν οδηγίες για την εισαγωγή πεδιλοδοκού είναι το Appendix2009 (δοκός επι ελαστικού εδάφους) και 2011 (διαστασιολόγηση πεδιλοδοκού). Λογικά είναι στο CD. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να τα βρεις στειλε μου ενα p.m για να στα στείλω στο μαιλ σου.

Δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχουν στο CD και δεν μπορώ να τα βρω πουθενά αλλού. Ενώ το λυμένο παράδειγμα που βρήκα στο CD το είχα δει και παλιότερα σε πολύ προγενέστερη έκδοση...

Μπορείς να τα ανεβάσεις εδώ αν σου είναι εύκολο?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

akis73 αυτό πρέπει να είναι το ένα από τα δύο που λέει ο semirigid. Αλήθεια που το βρήκες? 

ssouanis έχει κυκλοφορήσει η έκδοση 2012.2 Την κατέβασα την προηγούμενη εβδομάδα.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ανέβασε ο akis73 είναι πράγματι το σημαντικότερο αρχείο. Υπάρχει και αυτό για την 2011 συμπληρωματικά. Γιάννη πες μου πως κάνω upload? Είναι μπροστά στα μάτια μου και δεν το βλέπω?  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.