Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
yvet

ΥΠΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΓΚΟΛΑ

Recommended Posts

Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας στο ακόλουθο ερώτημα: Σε εκτός σχεδίου γήπεδο, αν τμήμα υπογείου έχει από πάνω του πέργκολα (και όχι κτίσμα ή ημιυπαίθριο) τι γίνεται? Μετρά σίγουρα στην κάλυψη, αλλά ευσταθεί; Ή θεωρείται ότι το τμήμα αυτό του υπογείου προεξέχει του περιγράμματος του κτιρίου;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει κατανοητό το ερώτημα σου όταν γράφεις…. «μετρά στην κάλυψη αλλά ευσταθεί ..» !!!!

 

Σε κάθε περίπτωση όταν το υπόγειο έχει τις στάθμες που το ορίζουν ως υπόγειο, «θεωρείται» υπόγειο και δεν το επηρεάζει αν άνω του έχει πέργολα ή οτιδήποτε άλλο.

Διατύπωσε πιο συγκεκριμένα το ζητούμενο σου με συγκεκριμένη περιγραφή της κατάστασης.

 

Αν είσαι μηχανικός συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Σε κάθε περίπτωση μη γράφεις με κεφαλαία (ούτε στους τίτλους). Είναι σαν να φωνάζεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Τα στοιχεία μου τα συμπλήρωσα. Όσο αφορά το ερώτημα μου έχω τμήμα υπογείου χώρου, με όλες τις απαραίτητες προδιαγραφές, που προεξέχει από το περίγραμμα του ισογείου και γι αυτό η άδεια προέβλεπε πάνω από αυτό το τμήμα να υπάρχει ημιυπαίθριος. Επειδή όμως προέκυψαν κάποιες αλλαγές, θα ήθελα αυτόν τον ημιυπαίθριο να τον κάνω πέργκολα, γιατί δεν με φτάνουν πλέον τα επιτρεπόμενα τετραγωνικά μέτρα για ημιυπαίθριους. Ρωτάω λοιπόν αν μπορώ να το κάνω ή θα θεωρηθεί ως προεξοχή υπογείου, πράγμα που απαγορεύεται στην εκτός σχεδίου δόμηση. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν εντάσσεται σε κάποια από τις περιπτώσεις του άρθρου 11§6, το υπόγειο μετρά και στον συντελεστή δόμησης σύμφωνα με το 11§5γ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα μου είναι αν μπορώ να έχω πέργκολα πάνω από τμήμα υπογείου, έστω κι αν αυτό το τμήμα μπει στην κάλυψη, χωρίς να θεωρηθεί ότι έχω προεξοχή υπογείου γιατί είμαι σε εκτός σχεδίου περιοχή και όχι τι θεωρείται υπόγειο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. το υπόγειο θα συμπεριληφθεί οπωσδήποτε στην κάλυψη

(όπως ορθά ήδη συμπεριλήφθηκε αρχικά στο ποσοστό κάλυψης  λόγω Η/Χ)

 

2. ο χώρος πάνω από το υπόγειο θεωρείται ισόγειο

 

3. στο ισόγειο μπορείς να κατασκευάσεις πέργολα (σχεδόν χωρίς κανένα περιορισμό στο π.κ)

 

επομένως δεν βλέπω το λόγο να μην μπορείς να κατασκευάσεις πέργολα 

σε επιφάνεια που ήδη περιλαμβάνεται στην κάλυψη 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Σε κάθε περίπτωση όταν το υπόγειο έχει τις στάθμες που το ορίζουν ως υπόγειο, «θεωρείται» υπόγειο και δεν το επηρεάζει αν άνω του έχει πέργολα ή οτιδήποτε άλλο.

Διαφωνώ.

 

1. το υπόγειο θα συμπεριληφθεί οπωσδήποτε στην κάλυψη

(όπως ορθά ήδη συμπεριλήφθηκε αρχικά στο ποσοστό κάλυψης  λόγω Η/Χ)

 

2. ο χώρος πάνω από το υπόγειο θεωρείται ισόγειο

 

3. στο ισόγειο μπορείς να κατασκευάσεις πέργολα (σχεδόν χωρίς κανένα περιορισμό στο π.κ)

 

επομένως δεν βλέπω το λόγο να μην μπορείς να κατασκευάσεις πέργολα 

σε επιφάνεια που ήδη περιλαμβάνεται στην κάλυψη 

Ναι, μόνο που ο συλλογισμός πάει ανάποδα. Η κάλυψη ορίζεται από το περίγραμμα του κτηρίου και όχι του υπογείου. Άρα το υπόγειο μπορεί να επεκταθεί εντός ορίων περιγράμματος κάλυψης και όχι το περίγραμμα του υπογείου να ορίσει την κάλυψη.

 

Η πέργκολα δεν μετράει στην κάλυψη. Το περίγραμμα του ισογείου (για κατοικία) δεν μπορεί να εξέχει του περιγράμματος κάλυψης (αρ11, παρ 6.ι.) Άρα κάτω από την πέργκολα δεν μπορείς να έχεις υπόγειο (δηλαδή να μην το μετράς στη δόμηση).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντός σχεδίου μπορεί το υπόγειό σου να εξέχει του περιγράμματος του ισογείου αλλά θα πρέπει να υπολογιστεί στην κάλυψη όπως είπε ο ΚΑΝΑ.

Εκτός σχεδίου όμως σύμφωνα με το 270Δ/85, αρθρο 1 παρ. 11 "Ο χώρος του υπογείου δεν επιτρέπεται να εξέχει από το περίγραμμα του ισογείου του κτιρίου". Επομένως δεν είναι η πέργκολα το θέμα σου (την οποία παρεπιπτόντως μπορείς να χωροθετήσεις όπου θέλεις) αλλά ότι δεν μπορεί εξ αρχής το υπόγειό σου να προεξέχει.

*Εξαίρεση όταν πρόκειται για χώρους στάθμευσης (δες ΦΕΚ794Δ/87 άρθο 3 παρ.2 όπως συμπληρώθθηκε με το ΦΕΚ663Δ/95) μπορεί το υπόγειο να επεκταθεί αρκεί να μην υπερβαίνεις την επιτρεπόμενη κάλυψη

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατερίνα

 

εδώ πρόκειται για αλλαγή χρήσης  νομίμως ανεγερθέντος κτιρίου

(τον Η/Χ τον κάνει πέργολα)

οπότε επιτρέπεται 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντός σχεδίου μπορεί το υπόγειό σου να εξέχει του περιγράμματος του ισογείου αλλά θα πρέπει να υπολογιστεί στην κάλυψη όπως είπε ο ΚΑΝΑ.

Αυτό από που προκύπτει?

Μπορεί σίγουρα να εξέχει του περιγράμματος του ισογείου, αν ο όροφος ορίζει μεγαλύτερο περίγραμμα κάλυψης(πχ υπάρχει χώρος σε εξοχή που δεν υπάρχει στο ισόγειο). Αλλά να εξέχει του περιγράμματος κάλυψης που ορίζει το κτίριο από που προκύπτει ?

 

 

Κατερίνα

 

εδώ πρόκειται για αλλαγή χρήσης  νομίμως ανεγερθέντος κτιρίου

(τον Η/Χ τον κάνει πέργολα)

οπότε επιτρέπεται 

 

Εδώ θα πρέπει να μας διαφωτίσει ο θεματοθέτης. Εγώ κατάλαβα οτι πρόκειται για αναθεώρηση άδειας, γιατί λέει "Επειδή όμως προέκυψαν κάποιες αλλαγές, θα ήθελα αυτόν τον ημιυπαίθριο να τον κάνω πέργκολα, γιατί δεν με φτάνουν πλέον τα επιτρεπόμενα τετραγωνικά μέτρα για ημιυπαίθριους."

 

Edited by dada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.