Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

@Marianna Vasilaki Δες αρθ98 παρ.5,6 (για την δυνατότητα ρύθμισης),  παρ8/αρθ100 (Διαμερισμάτωση) και αρθ98 παρ7 για την μονομερή τροποποίηση της σύστασης από την συμβολαιογράφο με νέα κάτοψη για την ΗΤΚ. 

Την έννοια "ελαφρώς" δεν την χρησιμοποιείς πάντως ξανά... :) Είναι "βαρέως"

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Marianna Vasilaki said:

Επισυνάπτεται, η είσοδος στην πραγματικότητα γίνεται από το κόκκινο βελάκι

 

Αν η κάτοψη που ανέβασες είναι της άδειας και ταυτίζεται με την κάτοψη της Σ.Ο.Ι. , ο χώρος της εισόδου ( σε επέκταση του κοινόχρηστου διαδρόμου) , ακόμα και χωρίς πόρτα , εξακολουθεί να αποτελεί μέρος της οριζόντιας και δεν θέλει καμία τακτοποίηση . Αν θες να είσαι τυπικά εντάξει , κάνε και μια ενημέρωση φακέλου πριν την ΗΤΚ .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@venezia Γιατί να μην θέλει τακτοποίηση; Υπάρχει διαφοροποίηση του περιγράμματος από τα εγκεκριμένα της αδείας (διαμερισμάτωση).

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Marianna Vasilaki said:

....

Πως θα το αντιμετωπίζατε? Θεωρείται ότι πρέπει να γίνει ρύθμιση, ενημέρωση σύστασης?

...

και μία σκέψη ακόμα.... βλέποντας το σχέδιο που ανέβασες....

Θα μπορούσαν να βάλουν την πόρτα εισόδου του Διαμερίσματος τους εκεί που το δείχνουν τα σχέδια.....

γλυτώνουν έξοδα τίτλων κλπ.... και κερδίζει και 1 τμ επιφάνεια περίπου το διαμέρισμα που του ανήκει ..... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, venezia said:

Αν η κάτοψη που ανέβασες είναι της άδειας και ταυτίζεται με την κάτοψη της Σ.Ο.Ι. , ο χώρος της εισόδου ( σε επέκταση του κοινόχρηστου διαδρόμου) , ακόμα και χωρίς πόρτα , εξακολουθεί να αποτελεί μέρος της οριζόντιας και δεν θέλει καμία τακτοποίηση . Αν θες να είσαι τυπικά εντάξει , κάνε και μια ενημέρωση φακέλου πριν την ΗΤΚ .

Και εμένα η σκέψη μου αρχικά (που συμβαδίζει και με τους κανόνες της λογικής) αυτή ήταν, αλλά οι περισσότερες απόψεις είναι υπέρ της τακτοποίησης

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, jbosdas said:

@venezia Γιατί να μην θέλει τακτοποίηση; Υπάρχει διαφοροποίηση του περιγράμματος από τα εγκεκριμένα της αδείας (διαμερισμάτωση).

Νομίζω ότι διυλίζουμε το κώνωπα... με τις ασάφειες της ΗΤΚ και γενικά του 4495 . Στην συγκεκριμένη περίπτωση άποψή μου είναι ότι η μετατόπιση της πόρτας δεν διαφοροποιεί το περίγραμμα  . Μπορεί η άποψη μου να μην είναι αποδεκτή , αλλά εγώ προσωπικά δεν θα έκανα τακτοποίηση για ΔΔ.

Link to comment
Share on other sites

@venezia Δεν είναι θέμα διύλισης, ούτε είναι από τα ασαφή θέματα. Είναι ξεκάθαρο. Διαφοροποίηση περιγράμματος με απομείωση εμβαδού εις βάρος της ιδιοκτησίας. Αντιμετωπίζεται ακριβώς όπως το αντίστροφο, με την επέκταση σε κοινόχρηστο. 

Έχει διαδικασία για την τακτοποίηση (τροποποίηση ΣΟΙ, ΕΝΦΙΑ, Ε9, ΤΑΠ κλπ) αλλά αυτό είναι το προβλεπόμενο. Βέβαια κι αυτό που λέει ο @Didonis μπορεί να γίνει, αλλά θα αντιμετωπίσει προβλήματα με τους γείτονες και θα πρέπει να εξηγεί, καθώς και θα πρέπει να τροποποιήσει ηλεκτρικές εγκαταστάσεις και δάπεδα...

Κάτι τελευταίο που μπορείς να κάνεις @Marianna Vasilaki για να πάρεις μία εικόνα (όχι βέβαια πως μπορεί να σε κατευθύνει σωστά), είναι να μπεις κτηματολόγιο και να δεις αν υπάρχουν πρόσφατες τροποποιήσεις σύστασης από άλλους συνιδιοκτήτες...

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, jbosdas said:

@venezia Δεν είναι θέμα διύλισης, ούτε είναι από τα ασαφή θέματα. Είναι ξεκάθαρο. Διαφοροποίηση περιγράμματος με απομείωση εμβαδού εις βάρος της ιδιοκτησίας. Αντιμετωπίζεται ακριβώς όπως το αντίστροφο, με την επέκταση σε κοινόχρηστο.

Συμφωνώ ότι.... διαφωνούμε 😄

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.