Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαμερισμάτωση


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Σε υπόγειο οικοδομής σύμφωνα με την κάτοψη της άδειας υπάρχει αποθηκευτικός ενιαίος χώρος και ένας χώρος του κοινόχρηστου λεβητοστασίου.

 

Στην πραγματικότητα το λεβητοστάσιο κατασκευάστηκε σε διαφορετική θέση από αυτή της άδειας. Η θέση του λεβητοστασίου ταιριάζει με τη θέση της κάτοψης υπογείου στη σύσταση ορ. ιδιοκτησιών της οικοδομής.

Το λεβητοστάσιο όμως, στην πραγματικότητα, είναι μεγαλύτερο (απο την κάτοψη της σύστασης) (εις βάρος της οριζόντιας ιδιοκτησίας / αποθήκης του υπογείου).

 

Θεωρείτε πως απαιτείται συναίνεση προκειμένου ο ιδιοκτήτης της υπόγειας αποθήκης να προβεί σε δήλωση με την διαμερισμάτωση ως παράβαση;

Προσωπικά νομίζω πως δεν χρειάζεται, αφού τα κοινόχρηστα έχουν πάρει μέτρα από την αποθήκη και όχι το ανάποδο, αλλά θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη!

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η αποθήκη σου είναι διαφορετική από την άδεια αλλά όπως τη δείχνει η σύσταση?

χρονολογία σύστασης και άδειας?

είναι σύγχρονες ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Διαφορετικη θεση λεβητοστασιου σε σχεση με την αδεια, αλλα ιδια σε σχεση με τη συσταση (στη θεση λεβητοστασιου).

 

Αδεια, κατασκευη και συσταση του 1976.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα πει και πιο πριν, στο ίδιο θέμα, νομίζω ότι και βάσει νόμου πλέον αλλά και με τη λογική, δεν χρειάζεσαι συναίνεση , αφού η σύγχρονη της άδειας σύσταση αποδεικνύει την ύπαρξη της αυθαιρεσίας από την κατασκευή της οικοδομής. Εγώ θα προχώραγα μόνο με την Υ.Δ. ιδιοκτήτη, που λέει και ο Ν.4495, όπως και έκανα στην ίδια δική μου περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το  κοινοχρηστο λεβητοστασιο επεκταθηκε σε βαρος της μιας και ενιαιας αποθηκης, που αλλαξε "μορφη"

 

... ποιό ειναι το ειδος της "αυθαιρεσιας"???

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετική διαμερισμάτωση υπογείου, αφού οι διαστάσεις της αποθήκης σε σχέση με την κάτοψη της άδειας είναι διαφορετικές.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ομως,

"διαμερισματωση" δεν εχεις μεταξυ ιδιωτικου και κοινοχρηστου οταν επεκτεινεται το κοινοχρηστο.

 

 

[και ειναι και μικροτερη η αποθηκη, οπως ειπες]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μα το λεβητοστάσιο θεωρείται κοινόχρηστος χώρος. Τα όρια της οριζόντιας ιδιοκτησίας μου (αποθήκη) δεν τον περιλαμβάνουν σαν χώρο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

[το μεγαλυτερο ειναι που ελεγχουμε]

και,

λεμε οτι

ενα λεβητοστασιο μεγαλωσε σε βαρος μιας αποθηκης

δεν εχουμε διαμερισματωση μεταξυ τους

Η "πραξη" συμπεριλαμβανεται ηδη μεσα στη συσταση

Αρα ουτε μπορουμε-ουτε θελουμε- να εφαρμοσουμε το 98 παρ. 8  εδ. β

 

περιμενουμε την ταυτοτητα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.