Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

υπαρχουν  παρα πολλα λαθη...για να ειναι αληθινα ολα αυτα

εχω επιφυλαξεις για το στορικο της ερωτησης

Ηταν δυο  συγκυριοι σε οικοπεδο εξ αδιαιρετου

εβγαλαν αδεια

μετα ο ενας πουλησε διαιρετο, με το μισο κτισμα,   ο αλλος αλλο διαιρετο -χωρις κτισμα????-

μετα εγιναν γονικες παροχες...ξερωγωτιαλλα

Δεν εχει λογικη, να μη εχει γινει ερευνα  της αδειας στην πρωτη πωληση των "100" τμ  ή τιτλων στην πρωτη μεταβιβαση απο δικηγορο  ή να εβγαλε απο το μυαλο του ο συμβολαιογραφος μια "κατατμηση"  οταν ειχε μπροστα του τιτλο σαν εξ αδιαιρετου.

[καιτοι λεμε οτι,  ποτέ δεν τα εχουμε δει ολα στα ακινητα, αυτο ξεπερναει καθε λογικη]

να ξαναδεις τους τιτλους

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θα τα θέσω λίγο πιο αναλυτικά:
1) Υφίσταται οικόπεδο 2000 τ.μ. εκτός σχεδίου από δυο συγκύριους Α και Β με 1/2 εξ αδιαιρέτου ο καθένας.
2) Το 1981 αποφασίζουν οι Α και Β να βγάλουν ο.α για ένα διπλό κτίριο 200 τ.μ (2 κολλητά όμοια κτίρια 100 τ.μ στο κέντρο του οικοπέδου).
3) Πριν κατασκευαστεί το κτίριο, την ίδια χρονιά ο Β μεταβιβάζει το 1/2 εξ' αδιαιρέτου 1000 τ.μ στον πελάτη μου (Γ) και του λέει ότι έχει εκδοθεί ο.α και μπορεί να χτίσει ισόγεια κατοικία 100 τ.μ. στο "τμήμα του". Στην συμβολαιογραφική πράξη αυτή, βλέπω ένα τοπογραφικό διάγραμμα από μηχανικό που χωρίζει το οικόπεδο στη μέση σε δυο μισά. Μέχρι στιγμής δεν υφίσταται καμία σύσταση καθέτου.
4) Το 1983 χτίζεται η κατοικία 100 τ.μ του Γ, ενώ δεν πραγματοποιείται καμία μεταβολή στην άδεια της πολεοδομίας. Ο Α επικαλείται οικονομική δυσχέρεια και λέει στον Γ ότι δεν θα χτίσει το "δικό του" μισό. Ο Γ θεωρεί τότε ότι υπάρχουν δυο διαφορετικά οικόπεδα και δεν λέει κάτι, όποτε με τα λεγόμενα του τότε μηχανικού χτίζει όπως πιστεύει νόμιμα την οικία του.
5) Την ίδια χρονιά μεταβιβάζει το Α το υπόλοιπο 1/2 εξ' αδιαιρέτου 1000 τ.μ. στον γιο του πελάτη μου (Δ), χωρίς να αναγράφεται πουθενά κτίσμα στο συμβόλαιο, παρά μόνο το τμήμα του οικοπέδου. 
6) Το 2010 μεταβιβάζει ο Γ στην κόρη του (Ε) το 1/2 εξ' αδιαιρέτου 1000 τ.μ. μαζί με ένα κτίριο 100 τ.μ. σύμφωνα με τη συμβολαιογραφική πράξη. Πουθενά δεν γίνεται μνεία για σύσταση καθέτου ή τροποποίηση της αρχικής αδείας. Και όλοι πιστεύουν ότι όλα υφίστανται νομίμως πλην κάτι μικρών αυθαιρεσιών για τα οποία πήγα να κάνω ρύθμιση.
7) Σήμερα βλέπω το οικόπεδο 2000 τ.μ. το οποίο συνδέεται με χωματόδρομο με τον κείμενο κεντρικό δρόμο να είναι χωρισμένο στη μέση με φράχτη και στο ένα μισό να υπάρχει το κτίσμα που ανέφερα της Ε και το άλλο να είναι αδόμητο του Δ.

Χωρις να υπάρχει σύσταση καθετου, το παρον κτιριο ανήκει και στους δυο συγκυριους απο κοινού, με οτι συνεπάγεται αυτο, σωστα?
 

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες σήμερα είναι συνιδιοκτήτες επί του ακινήτου η "Ε" (κόρη) και ο "Δ" (γιος). Άρα δεν φαίνεται να υπάρχει κατάτμηση. Συνεπώς, είναι συνιδιοκτήτες και στο κτίριο. Πολεοδομικά, έχουμε μια άδεια στην οποία δεν υλοποιήθηκε ένα κτιριακό της μέρος (100 τμ). Καταγράφεις τις παραβάσεις σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια επί του συνολικού γηπέδου και φυσικά καλή και πλήρη τεχνική έκθεση.

Πήγαινε πολεοδομία να πάρεις ο ίδιος από το αρχείο την οικοδομική άδεια και τα εγκεκριμένα σχέδια. Δες στο στέλεχος της άδειας πότε και σε τι αφορά η θεώρηση για ρεύμα. Λογικά θα το έχουν ρευματοδοτήσει ως λειτουργικά ανεξάρτητο τμήμα της συνολικής κατοικίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η παράβαση αυτή όμως υπολογίζεται με αναλυτικό? ή κάπως αλλιώς? Δεν μου έχει ξανατυχει αντίστοιχη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρεσίες  έχεις σε σχέση με την Ο.Α. Αυτά που λένε και έχουν καταλάβει οι ιδιοκτήτες είναι σε προφορικό επίπεδο. Η κατάσταση του ακινήτου, από ιδιοκτησιακής άποψης, είναι όπως την περιγράφεις, δηλαδή ακίνητο με δυο συνιδιοκτήτες, ενώ πολεοδομικά εκδόθηκε μια Ο.Α στο γήπεδο των 2.000 τμ και απλώς δεν υλοποιήθηκε το  ένα τμήμα της. Δες και το παραπάνω μήνυμα για το τι πρέπει να κοιτάξεις στην ΥΔΟΜ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν που πήγα στην πολεοδομία μου είπαν τα εξής. 

  1. Δεν πρόκειται για αυθαιρεσία το γεγονός ότι δεν κατασκευάστηκε το άλλο μισό κτίριο.
  2. Ότι μπορώ να τακτοποιήσω και χωρίς σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας, αρκεί να είναι σωστά τα Ε9 ως προς τα ποσοστά του κάθε συνιδιοκτήτη.
  3. Ρευματοδοτήθηκε ως ανεξάρτητο τμήμα της συνολικής κατοικίας.

Άρα συμπερασματικά ο Παύλος είχε δίκιο. Το μόνο που με απασχολεί πλέον είναι το θέμα της σύστασης. Θα τους ζητήσω να τακτοποιήσουν ιδιοκτησιακά το ακίνητο και μετά να προχωρήσουμε στην τακτοποίηση. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περίπτωση ύπαρξης Ο.Α.

Στον υπολογισμό για το  ποσοστό υπέρβασης δόμησης υπολογίζονται όλοι οι χώροι άνευ αδειας ?  Δηλαδή χώροι με κύρια χρήση ισόγειοι και υπόγειοι, με  βοηθητική χρήση ισόγειοι και υπόγειοι και οι ισόγειες αποθήκες < 50 τ.μ. Και πατάρια και Σοφίτες ? 

Edited by nikolaras
Link to comment
Share on other sites

Απο κουβέντες που έχουμε κάνει εδώ στο φόρουμ , θυμάμαι ότι καταλήξαμε να μην υπολογίζουμε αυτά που είναι Κ1 και Κ3.

Τα συγκεκριμένα που αναφέρεις νομίζω ότι πρέπει να τα υπολογίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karanus said:

Απο κουβέντες που έχουμε κάνει εδώ στο φόρουμ , θυμάμαι ότι καταλήξαμε να μην υπολογίζουμε αυτά που είναι Κ1 και Κ3.

Τα συγκεκριμένα που αναφέρεις νομίζω ότι πρέπει να τα υπολογίσουμε.

Αυτό καταλαβαίνω και εγώ από τις συζητήσεις εδώ. Με προβληματίζει όμως η αναφορά στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α σε " επιφάνειες με κύρια χρήση, που δεν καλύπτονται από οικοδομική αδεια". Ενα αυθαίρετο υπόγειο λεβητοστάσιο, ή μια ισόγεια αποθήκη < 50 τ.μ. είναι επιφάνειες με κύρια χρήση ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.