Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 40 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης άδειας κατεδάφισης


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα, akis73)

 

Χαιρετώ,

Πρώτη άδεια κατεδάφισης και δε μου είναι ξεκάθαρο μέσα στο e-adeies ποια κατηγορία πρέπει να επιλέξω, καθώς δεν εμφανίζεται ξεκάθαρη επιλογή.

Πρόκειται για νέα άδεια, όχι προγενέστερη ηλεκτρονική. 

Μπορεί κάποιος συνάδερφος να με κατατοπίσει; Σας ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία της άδειας επιλέγεται βάσει του άρθρου 36 του ν. 4495/17. Εξετάστε με βάση τα στοιχεία του ακινήτου, που έχετε αν υπάγεστε στην περίπτωση ιγ της παραγράφου 1, που σημαίνει κατηγορία 1.

Δείτε προσεχτικά τι εγκρίσεις απαιτούνται με τη βοήθεια και του νέου τοπογραφικού διαγράμματος της άδειας, που εκδίδετε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ppanag said:

Η κατηγορία της άδειας επιλέγεται βάσει του άρθρου 36 του ν. 4495/17. Εξετάστε με βάση τα στοιχεία του ακινήτου, που έχετε αν υπάγεστε στην περίπτωση ιγ της παραγράφου 1, που σημαίνει κατηγορία 1.

Δείτε προσεχτικά τι εγκρίσεις απαιτούνται με τη βοήθεια και του νέου τοπογραφικού διαγράμματος της άδειας, που εκδίδετε.

Στο άρθρο που προτείνετε να ανατρέξω δεν υπάρχει η κατεδάφιση πουθενά.

Όπως και να έχει, στο e-adeies οι δυνατότητες που δίνονται κάτω από τους νέους τύπους πράξεων, και, επιλέγοντας τύπο πράξης "άδεια", δεν περιλαμβάνουν  την άδεια κατεδάφισης. Η μόνη κοντινή επιλογή προκύπτει επιλέοντας τύπο πράξης "έγκριση" και κατόπιν "Προέγκριση Άδειας Κατεδάφισης", κάτι το οποίο δεν επιθυμώ. 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, theodorasak said:

Στο άρθρο που προτείνετε να ανατρέξω δεν υπάρχει η κατεδάφιση πουθενά.

Επαναλαμβάνω:  Εξετάστε με βάση τα στοιχεία του ακινήτου, που έχετε αν υπάγεστε στην περίπτωση ιγ της παραγράφου 1, που σημαίνει κατηγορία 1. (Εδώ είστε εφόσον το κτίριο είναι νόμιμο)

8 λεπτά πριν, theodorasak said:

Η μόνη κοντινή επιλογή προκύπτει επιλέοντας τύπο πράξης "έγκριση" και κατόπιν "Προέγκριση Άδειας Κατεδάφισης", κάτι το οποίο δεν επιθυμώ. 

Εσείς τι επιθυμείτε; Να δούμε αν μπορεί να γίνει πραγματικότητα.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ppanag said:

Επαναλαμβάνω:  Εξετάστε με βάση τα στοιχεία του ακινήτου, που έχετε αν υπάγεστε στην περίπτωση ιγ της παραγράφου 1, που σημαίνει κατηγορία 1. (Εδώ είστε εφόσον το κτίριο είναι νόμιμο)

Εσείς τι επιθυμείτε; Να δούμε αν μπορεί να γίνει πραγματικότητα.... 

Αφού δεν εμφανίζεται άλλη σχετική επιλογή, είμαι στην κατηγορία 1.

Ωστόσο, ο αρχικός προβληματισμός μου δεν αφορά την κατηγορία, αλλά στο ότι στην πλατφόρμα δεν μου επιτρέπεται η επιλογή κατευθείαν έκδοση άδειας κατεδάφισης, αλλά η προέγκριση.

Εγώ έχω τις εγκρίσεις από τις Υπηρεσίες που χρειάζονται και ετοιμάζομαι να ανεβάσω τα έγγραφα/σχέδια που απαιτούνται. 

Link to comment
Share on other sites

Στο e-Άδειες δεν υπάρχει "κατευθείαν έκδοση άδειας κατεδάφισης", ούτε επιτρέπεται κάτι τέτοιο σε νόμιμο κτίριο. 

Τα νόμιμα κτίρια κατεδαφίζονται με άδεια κατηγορίας 1 με προέγκριση.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2023 at 12:35 ΜΜ, killertomato said:

δεν ανέφερα πράξη συνένωσης , είπα κάποια συμβολαιογραφική πράξη. Αυτή συνήθως είναι η 1221 ή μια γονική όπου με αυτό τον τρόπο μπορεί να αποκτήσει ενιαίο ΚΑΕΚ. Αν δεν γίνει κάποια συμβολαιογραφική πράξη παραμένουν 2 ξεχωριστά οικόπεδα..

προσωπικά για το ρυθμισμένο (αρκεί να είναι εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο) θα επέλεγα την ΕΕΕΚ που κατα την άποψη μου δεν έχει ούτε ελεγκτή δόμησης. Το άλλο με άδεια κανονικά

ώπα, @killertomato ερώτηση!!! είπες να είναι εξ' ολοκλήρου αυθαίρετα...εμένα το ρυθμισμένο που λέμε είναι κτίσμα το οποίο αποτελείται από νόμιμο τμήμα (άδεια του 1957) και αυθαίρετο ρυθμισμένο ως προ 1975 με ν4495/17. Αυτό θεωρείς ότι μπορεί να πάει με ΕΕΕΚ?

(Θέλω ολική κατεδάφιση, θα αφήσω μόνο μάντρες)

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η ΕΕΕΚ βγαίνει μόνο για εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο. Εφόσον υπάρχει νόμιμο τμήμα τότε αυτό πάει αναγκαστικά με άδεια κατεδάφισης και έτσι βάζεις και το αυθαίρετο εκεί. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

οκ αν κρατήσω τις μάντρες, θεωρείται ολική κατεδάφιση ή όχι? Και άρα πρέπει να υποβάλω και διάγραμμα κάλυψης? Επίσης για την άδεια του 1957 έχει χαθεί ο φάκελος, έχω μόνο τα σχέδια της τακτοποίησης. Πιστεύετε ότι θα τεθεί κάποιο θέμα ανασύστασης φακέλου ή κάτι τέτοιο? @killertomatoμήπως γνωρίζεις κάτι εσύ?

 

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.