Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 40 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά χορήγησης άδειας κατεδάφισης


Recommended Posts

Πριν από τις 30.11.1955, ημερομηνία έναρξης ισχύος του από 9.8.1955 β.δ.

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχας να ζητησω συγγνωμη για την κακη συνταξη του ερωτηματος μου . Το ορθο ειναι:

Έχω ένα κτίριο με οικοδομική άδεια τον Μάρτιο του 1955 που οι ιδιοκτήτες θέλουν να κατεδαφίσουν.

 

Ως κτίριο που ανεγέρθη μετά την 1-1-1955 δεν απαιτείται να περάσει από ΣΑ βάσει του ν 4067/2012  αρθρ 6 παρ 8 και της εγκύκλιου  23643/9-5-2016.

 

Κάποιοι φίλοι συνάδελφοι μηχανικοί μου λένε ότι  με την έκφραση «   προ του 1955» στον παραπάνω νόμο υπονοεί την 30-11-1955 (που ίσχυσε το βδ 5-8-1955) και όχι την 1-1-1955.

 

Τι ισχύει τελικά ? Μου διαφεύγει κάτι?

--------------------------------------------------

 

Είναι πάντως ενδιαφέρον ότι υπάρχουν δυο διαφορετικές απόψεις , ενώ η έκφραση του νόμου είναι σαφέστατη μη αποδεχόμενη άλλη ερμηνεία όπως λέει ο Κελσος.

Αντίθετα στο άρθρο 23 του νόμου 4067/12 καθορίζεται πότε ένα κτίριο είναι νομιμως υφιστάμενο. Εδω στην παρ 1 δ ο νόμος είναι πάλι σαφής και προσδιορίζει ως ημερομηνία την 30-11-55 (που ίσχυσε το βδ 5-8-1955) .

Εάν ο νομοθέτης ήθελε να γίνεται η παραπομπή στο ΣΑ με τις ίδιες ημερομηνίες που ισχύουν για τη νομιμότητα του αρθρ 23 μπορούσε να χρησιμοποιήσει την έκφραση του αρθρ 23. Δεν το έκανε . Επομένως εσκεμμένα  προσδιόρισε την 1-1-1955. Άλλωστε τα θέματα που εξετάζει το ΣΑ δεν έχουν σχέση με τη νομιμότητα του κτιρίου και θα μπορούσε να ορίσει άλλη ημερομηνία όπως 1958 ή 1938 ή ο,τι κρίνει κατάλληλο.

Edited by ROPI
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει, αν στην περίπτωση που ο Διαχειριστής της αίτησης για την έκδοση άδειας κατεδάφισης δεν θα είναι αυτός που θα αναλάβει την επίβλεψη, αλλά θα αναλάβει την αποτύπωση κάτοψης - τομών, εκπόνηση τεχνικής έκθεσης, ΣΑΥ-ΦΑΥ και όλων των υποχρεωτικών δικαιολογητικών, τι γίνεται με τα φορολογικά που είναι μόνο επίβλεψη αλλά ο διαχειριστής φαίνεται έτσι κι αλλιώς στην ομάδα έργου; Θα πρέπει να έχει αμοιβή και αυτός; Κι αν ναι, εφόσον μόνο μελέτες κατ' ουσίαν υπογράφει, πως δικαιολογείται αμοιβή μελέτης σε άδεια κατεδάφισης;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ο διαχειρστής μπορεί να ανεβάσει μόνο αρχεία και άλλος να μπει στις αμοιβές για την επίβλεψη. Όμως αν θες ο διαχειριστής να υπογράψει κάποια από τα έγγραφα της άδειας κατεδάφισης και κάποια άλλα 2ος μηχανικός τότε το πράγμα περιπλέκεται. Καλύτερα ρώτα στο τμήμα φορολογικών της αρμόδιας Υδομ. Για ποιό λόγο όμως θες να κάνεις κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Συζητιέται μια τέτοια περίπτωση, στην οποία ο μηχανικός - διαχειριστής και υπογράφων τα δικαιολογητικά της άδειας, αδυνατεί για προσωπικούς λόγους να παρίσταται στο έργο την περίοδο της κατεδάφισης. Στην ουσία πρόκειται σαν "εξυπηρέτηση" μεταξύ συναφέλφων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι, πέραν του τυπικού αντιλαμβάνεσαι βέβαια ότι το θέμα είναι αρκετά σοβαρό καθότι θα οριστεί ο επιβλέπων και ως υπεύθυνος για τα μέτρα ασφαλείας. Ακόμα και αν πρόκειται για απλή περίπτωση κατεδάφισης δεν νομίζω κανείς συνάδελφος να ήθελε να υπογράψει σχετικά με ένα έργο κατεδάφισης που ουσιαστικά δεν θα μπορούσε να είναι παρών. Γνώμη μου είναι ο ίδιος που θα υπογράψει να μπει και διαχειριστής και βρείτε τα κάπως αλλιώς στο θέμα των εξυπηρετήσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

βγάζω πρώτη φορά άδεια κατεδάφισης για να βγάλω τα φορολογικά του έργου θα πρέπει να πάω με αναλυτικό προϋπολογισμό ή με υπολογισμό τετραγωνικών μέτρων. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, θέλω να κλείσω μια άδεια κατεδάφισης, ποια βήματα πρέπει να ακολουθήσω και πρέπει να καλέσω ελεγκτή δόμησης για να πιστοποιήσει την κατεδάφιση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.