Μετάβαση στο περιεχόμενο

ενοικιαση αποθηκης


Recommended Posts

Την αποθήκη υπογείου που έχω στην πολυκατοικία μου αποφάσισα να την ενοικιάσω. Με πήρε κάποιος ότι την θέλει άμεσα, για έδρα για να κάνει άμεσα και κάποια τροποποίηση καταστατικού κλπ, δεν κατάλαβα καλά.

1. μπορώ να κάνω μισθωτήριο κανονικά?

2. θέλω π.χ να μου προπληρώσει 1 χρόνο. Μπορώ να κάνω μισθωτήριο για ένα χρόνο και να γράψω όχι ανα μήνα, αλλά εφάπαξ?

3. Σαν ρεύμα τι θα βάλω? (παίρνει από κοινόχρηστο και έχω την εντύπωση η λογίστρια το είχε <<δεν ηλεκτροδοτείται>> αφού είναι από κοινόχρηστο και κάποια στιγμη τότε που το χαράτσι ήταν στην ΔΕΗ και γινόντουσαν τεράστια λάθη με χρεώσεις μέσω ΔΕΗ σε κάποιους ακόμα και για κοινόχρηστα λέγαν να το έχεις έτσι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα εμφανιστείς με κανα χαράτσι για κοινόχρηστο , ενω παλιότερα το είχε 999999999 νομίζω.)

4. πιθανον αν κατάλαβα καλά δεν την θέλει και καθ΄'ολου να την χρησιμοποιήσει, οπότε δεν θα χρειασθεί να κουβαλάω κατι πραγματάκια. Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

1. Προφανώς θα κάνεις μισθωτήριο για χώρο κ.χ. (θέλει ΠΕΑ κι έλεγχο νομιμότητας πλέον)

2. Στο μισθωτήριο θα αναφέρεται το μηνιαίο μίσθωμα. Το ότι θα πάρεις μπροστά τα νοίκια ενός χρόνου (take the money and run), δεν δημιουργεί πρόβλημα. Θα κόψεις μια απόδειξη για όλο το ποσόν

3. Αφού η έδρα θα είναι "μαϊμού" νομίζω πως δεν έχεις πρόβλημα με το ρεύμα (καλού-κακού, ρώτα το λογιστή)

4. Δεν ξέρω μήπως κάνει αυτοψία η εφορία (ρώτα το λογιστή)

 

υ.γ. μήπως το θέλουν για γιάφκα??? 8-)

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

νομίζω οι γιάφκες δεν έχουν έδρα!! :smile: ούτε θα μου έλεγε δεν θα την χρησιμοποιήσει πιθανόν

<<1. Προφανώς θα κάνεις μισθωτήριο για χώρο κ.χ. (θέλει ΠΕΑ κι έλεγχο νομιμότητας πλέον)>>

1.Πεα δεν απαιτείται βέβαια. Γιατι να απαιτείται ?

2. έλεγχος νομιμότητας γιατί? από που προκύπτει ότι απαιτείται?

3. Μιθσωτήριο θα κανω για την χρηση που είναι. Αποθήκη. Αλλάζει κάτι αν ό άλλος το θέλει κάτι άλλο, ή αν το μισθωτήριο γίνει με κάποιο επαγγελματία?

Link to comment
Share on other sites

οκ

έγω θα το νοικιάσω ώς αποθήκη, γιατί αυτο έχω και αυτη είναι η χρήση του. Δεν δέχομαι να το νοικιάσω ώς γραφείο ή κάτι άλλο γιατί τότε θα έπρεπε να αλλάξω και το Ε-9 ότι έχω κάποιο γραφείο νομίζω. Λάθος κάνω? αφου δεν μπορεί στο Ε2 να νοικιάζω γραφείο και εγώ να έχω αποθήκη. Πράγμα άτοπο.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

katrmp

"Με πήρε κάποιος ότι την θέλει άμεσα, για έδρα για να κάνει άμεσα και κάποια τροποποίηση καταστατικού κλπ, δεν κατάλαβα καλά.

Υπάρχει πρόβλημα σε αυτό?¨"

 

 

Ειπες οτι το  θελει  γραφειο-εδρα επιχειρησης  αρα η χρηση δεν θα   ειναι αποθηκη ....αρα θελει ΠΕΑ

 

ρευμα δεν εχει

Πληρωνεις ΤΑΠ μονον, σαν κενο και μη κλεκτροδοτουμενο.

Δεν πληρωνεις δημοτικα τελη κλπ

Θα εξακολουθησεις να μην πληρωνεις, εάν προσκομισεις το Ε2 και ΥΔ οτι ειναι κενο και μη ηλεκτροδοτουμενο

θα πρεπει να δηλωσεις να μισθωματα.

 

με λιγα λογια

 

ολη η δικαιοπραξια ειναι προβλημα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ειπες οτι το  θελει  γραφειο-εδρα επιχειρησης  αρα η χρηση δεν θα   ειναι αποθηκη ....αρα θελει ΠΕΑ

Γιατι αυτο?

Εχεις μία αποθήκη και την μισθώνεις. Εμφανίζεται κάποιος που θέλει να την μισθώσει. Του κάνεις μισθωτήριο ως αποθήκη. Αυτός τελικά θα πάει πιθανόν κάπου το μισθωτήριο για να κάνει κάποια μεταφορά έδρας , έναρξη ότι δήποτε έχει στο μυαλό του. Γιατι θέλει ΠΕΑ? Εσυ αποθήκη είχες , αποθήκη νοικιασες. Τωρα τι την ήθελε αυτος δικός του λόγος.

 

Μαλλον πάντως δεν θα την δώσω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

....

Μαλλον πάντως δεν θα την δώσω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

 

σε ενδιαφέρει να "την δώσεις" ή όχι?

Για να ξέρουμε αν αξίζει τον κόπο να σου απαντήσουμε στα ερωτήματα σου ή να θεωρηθεί ολοκληρωμένο το θέμα?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1. Προφανώς θα κάνεις μισθωτήριο για χώρο κ.χ. (θέλει ΠΕΑ κι έλεγχο νομιμότητας πλέον)

2. Στο μισθωτήριο θα αναφέρεται το μηνιαίο μίσθωμα. Το ότι θα πάρεις μπροστά τα νοίκια ενός χρόνου (take the money and run), δεν δημιουργεί πρόβλημα. Θα κόψεις μια απόδειξη για όλο το ποσόν

3. Αφού η έδρα θα είναι "μαϊμού" νομίζω πως δεν έχεις πρόβλημα με το ρεύμα (καλού-κακού, ρώτα το λογιστή)

4. Δεν ξέρω μήπως κάνει αυτοψία η εφορία (ρώτα το λογιστή)

 

υ.γ. μήπως το θέλουν για γιάφκα??? 8-)

 

"   [κι έλεγχο νομιμότητας πλέον)"

 

tetris,

απο την στιγμη που ο νομος οριζει οτι

"δεν επιτρεπεται η μισθωση χωρις βεβαιωση νομιμοτητας"....

και επειδη εκ του λογου αυτου υπαρχει κινδυνος να προκυψουν στο μελλον πολλα προβληματα, ειδικα ως προς τυχον αποζημιωσεις που θα πρεπει να πληρωσει ο ιδιοκτητης,  λογω "ακυρης μιαθωσης"

 

εγω  δεν θα διεγραφα το θεμα του ελεγχου νομιμοτητας

 

θα ελεγα  οπως πολυ  σωστα το ειπες στην αρχη

 

"κι έλεγχο νομιμότητας πλέον, με ευθυνη της επιλογης απο τον ιδιοκτητη"

 

καλημερα

 

και καλο μηνα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

σε ενδιαφέρει να "την δώσεις" ή όχι?

Για να ξέρουμε αν αξίζει τον κόπο να σου απαντήσουμε στα ερωτήματα σου ή να θεωρηθεί ολοκληρωμένο το θέμα?

1. με ενδιαφέρει γιατι τα έχω ανάγκη, για να νοικιάζω απλή αποθήκη. Αλλά αν είναι να είναι μπλέξιμο θα αναγκαστω να μην το νοικιάσω.

 

 

 

2.<<απο την στιγμη που ο νομος οριζει οτι

"δεν επιτρεπεται η μισθωση χωρις βεβαιωση νομιμοτητας"....>>

 

που το λέει αυτο ο νόμος?

 

3. αυτο που με προβληματίζει είναι αφου ηλεκτροδοτείται από το κοινόχρηστο τι θα βάλω α)<<δεν ηλεκτροδοτείται>> όπως έχω στο Ε2, β) <<999999999>> όπως βάζαμε κάποτε ή τον αριθμο κοινοχρήστου?

 

Τα παραπάνω α) και β) ήταν μονόδρομος για να μην γίνει μπλέξιμο με λάθη στο χαράτσι. Τα λέει όλα παρακάτω στο #175 ο συνάδελφος georgegaleos πως έμπλεξαν άδικα με τα κοινόχρηστα και για αυτο πολλοί λογιστές έλεγαν ότι αυτο είναι το σωστο και η λύση.

http://www.michanikos.gr/topic/35440-%CE%94%CE%B9%CF%8C%CF%81%CE%B8%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%959/page-18

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.