Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μετά από πολύ κόπο, ερωτήσεις και διάβασμα έκατσα και έφτιαξα έναν οδηγό με κάποια βασικά βήματα για το σύστημα αμοιβών το οποίο θεωρώ οτι μπορεί να βοηθήσει κάποιο νέο μηχανικό που μπαίνει στην διαδικασία να κατανοήσει αυτό το δύσχρηστο πρόγραμμα.

Το παρόν αρχείο αναφέρεται κατά βάση σε έργο ρύθμισης αυθαιρέτων.

Παρακαλώ όποιος έχει μεγάλη εμπειρία στο σύστημα να συμπηρώσει ό,τι μπορεί (ή να διορθώσει αν κάτι είναι λάθος) ώστε να φτιαχτεί ένας ολοκληρωμένος οδηγός και να μην μπερδεύονται όλοι με αυτό το ρημάδι.

Επειδή είναι γραμμένο σε κείμενο, μόλις βρω λίγο χρόνο θα επανέλθω και με οπτικό υλικό το οποίο σίγουρα θα είναι πιο κατανοητό.

Ελπίζω να βοήθησα..Καλό υπόλοιπο σε όλους!

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΕΕ.docx

Edited by jonnybkar
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @jonnybkar ευχαριστούμε για τον κόπο σου, απλά έχε υπόψη σου ότι οι νόμιμες αμοιβές και η υποχρεωτική κατάθεση σε λογ/σμό ΕΤΕ έχουν καταργηθεί εδώ και καιρό. Οι περισσότεροι απλά παίρνουν πλέον α/α έργου για να καταχωρίσουν στην φόρμα της δήλωσης αυθαιρέτων, ΠΕΑ κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε @akis73 εγώ σας ευχαριστώ όλους για τις συζητήσεις που γίνονται εντός του φόρουμ...Με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ, γι'αυτό το λόγο έχω και γνώση των θεμάτων που αναφέρεις στο ποστ σου.

Η απορία που έχω όμως είναι, κινδυνεύουμε, νομικά, ως μηχανικοί σε κάποιο επικείμενο έλεγχο ή αν αφήσουμε την καρτέλα μας σε ενδιάμεση υποβολή και χρησιμοποιήσουμε μόνο τον α/α έργου είμαστε ασφαλείς;;

Έτσι ξεκίνησα και εγώ και κατέληξα να τα συμπληρώνω όλα! 😄

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά έχω κάποιο παλαιότερο post με screen shots για τα βήματα που ακολουθούμε στην καταχώρηση αμοιβής για τα αυθαίρετα. Δες το και αφού θέλησες να ασχοληθείς ενσωμάτωσέ τα ή φτιάξε κάτι με εικόνες. Κατά τα άλλα ισχύει ότι αναφέρει ο Άκης. Μόνο Α/Α έργου. Οι ελάχιστες αμοιβές παρέμειναν σαν απολίθωμα του παρελθόντος, άνευ ιδιαίτερης σημασίας. Νομίζω ότι η μόνη χρησιμότητα που μπορεί να έχουν είναι αν σε μια περίπτωση που δεν έχει γίνει συμφωνητικό με τον πελάτη, ο τελευταίος δεν πληρώνει οπότε στην δικαστική διαμάχη που θα γίνει η αμοιβή που μπορεί να θεωρηθεί θα είναι η νόμιμη (παλιά ελάχιστη) η οποία σε μια τακτοποίηση, αν θυμάμαι καλά προσεγγίζει το ποσό των 1500 Ε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θέλω να εισάγω έργο για έκδοση άδειας νομιμοποίησης στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για να συμπληρώσω και το Α/Α που ζητάει στην προέγκριση. 

Μπορεί κάποιος να μου πει πως πρέπει να συμπληρώσω τις καρτέλες στο σύστημα αμοιβών; Και αν χρειάζεται να ανεβάσω κάποιο έγγραφο. Δεν το έχω ξανακάνει, οπότε η οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε έχω φτιάξει λίγα post πιο πάνω έναν οδηγό και ο Πάυλος στην σελίδα 5 νομίζω, κάποια screenshots που μπορούν να σε βοηθήσουν...Ρίξε πρώτα μια ματιά σε αυτά, για να πάρεις μια ιδέα και αν χρειάζεσαι κάτι μετά , είμαστε εδώ γι σένα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, architect83 said:

Καλησπέρα σας,

θέλω να εισάγω έργο για έκδοση άδειας νομιμοποίησης στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για να συμπληρώσω και το Α/Α που ζητάει στην προέγκριση. 

Μπορεί κάποιος να μου πει πως πρέπει να συμπληρώσω τις καρτέλες στο σύστημα αμοιβών; Και αν χρειάζεται να ανεβάσω κάποιο έγγραφο. Δεν το έχω ξανακάνει, οπότε η οποία βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Καλησπέρα, μίλα καλύτερα πρώτα με το τμήμα φορολογικών της Υδομ. Λογικά θα θέλει αμοιβές αποτύπωσης ή κανονικές μελέτες για την επιφάνεια προς νομ/ση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέος μηχανικός εδώ! Στην αμοιβή μηχανικού στο ΤΕΕ 4495 τι πρέπει να ανεβάσω? Απόδειξη? Ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη? ΦΕΜ?

Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.