Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

(Το ερώτημα μεταφέρθηκε στο παρόν  θέμα. Pavlos 33)

καλημέρα συνάδελφοι, έχω μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος

έχω μία υπαγωγή στο Ν.4495/17 για επαγγελματικό χώρο (στην άδεια φαίνεται ως Super Market στην πράξη λειτουργεί εργαστήριο προϊόντων ζύμης), το σύστημα για την πληρότητα απαιτεί και τεχνική έκθεση για τα Η/Μ.

Την έκθεση την έχει κάνει συνάδελφος, αλλά επειδή από κεκτημένη ταχύτητα έχω υποβάλλει το έργο στο σύστημα των αμοιβών στο ΤΕΕ, μπορώ να την υπογράψω εγώ ως πολιτικός μηχανικός για να μην χρειαστεί να κάνω αλλαγές?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 λεπτά πριν, xvas said:

...μπορώ να την υπογράψω εγώ ως πολιτικός μηχανικός για να μην χρειαστεί να κάνω αλλαγές?

ας αφεθεί και κάτι αποκλειστικά σε άλλη ειδικότητα συνάδερφε πέραν των ΠΜ ....

 

(παρ ότι είναι απο μία άποψη οφφ τόπικ το ερώτημα αυτό εδω, νομίζω πως είναι και η ουσία πολλών προβλημάτων για τα επαγ. δικαιώματα όλων)

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, xvas said:

(Το ερώτημα μεταφέρθηκε στο παρόν  θέμα. Pavlos 33)

καλημέρα συνάδελφοι, έχω μια ερώτηση αν γνωρίζει κάποιος

έχω μία υπαγωγή στο Ν.4495/17 για επαγγελματικό χώρο (στην άδεια φαίνεται ως Super Market στην πράξη λειτουργεί εργαστήριο προϊόντων ζύμης), το σύστημα για την πληρότητα απαιτεί και τεχνική έκθεση για τα Η/Μ.

Την έκθεση την έχει κάνει συνάδελφος, αλλά επειδή από κεκτημένη ταχύτητα έχω υποβάλλει το έργο στο σύστημα των αμοιβών στο ΤΕΕ, μπορώ να την υπογράψω εγώ ως πολιτικός μηχανικός για να μην χρειαστεί να κάνω αλλαγές?

Στο σύστημα αυθαιρέτων θα εισάγεις μηχανολόγο στην ομάδα έργου. Στο σύστημα αμοιβών το ίδιο.  Η υποβολή στο σύστημα αμοιβών έγινε οριστική;

Link to comment
Share on other sites

@Didonis κι εγώ νομίζω ότι είναι εντελώς άσχετο με το θέμα....

για την ακρίβεια εγώ το ερώτημα το έβαλα στο topic των επαγγελματικών δικαιωμάτων αλλά μου το μετέφεραν εδώ!

πάντως σε καμία περίπτωση δεν πήγα να "φάω τη δουλειά" του μηχανολόγου, ίσα ίσα που ο άνθρωπος πήγε, έκανε την αυτοψία του, πληρώθηκε κανονικά για την δουλειά του, απλώς ρώτησα για να γλιτώσω την αγγαρεία :)

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Στο σύστημα αυθαιρέτων θα εισάγεις μηχανολόγο στην ομάδα έργου. Στο σύστημα αμοιβών το ίδιο.  Η υποβολή στο σύστημα αμοιβών έγινε οριστική;

τη διαδικασία την ξέρω...  απλώς ρώτησα αν μπορώ να την αποφύγω για να κερδίσω χρόνο και να μην κάνω αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ αν θες περνάς.

Προσωπικα περνάω στα αυθαίρετα ώστε να ανεβάσω και τα συμφωνητικά.

Απο κει και πέρα τα εργα τα αφήνω σε ενδιαμεση υποβολή για διάφορους λόγους.

Στη δηλωση τώρα θα προσθεσεις μηχανολόγο και θα ανεβει η τ.ε μηχανολόγου στο αντίστοιχο πεδίο.

Αν τωρα η δήλωση εχει πάει σε οριστική υπαγωγη και εχει δοθεί βεβαίωση, τότε ώς δυνατότητα

"ντρίπλας" για να γλιτωσεις τα πηγαινε ελα και το μπλέξιμο ανεβασε ενα σημείωμα και την τ.ε στο πεδίο της τ.ε 

μηχανικού.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

@laxanos τι εννοείς "αν θέλω"? δεν πρέπει να ανεβάσω το αποδεικτικό της κατάθεσης της αμοιβής? πως θα πάρω κωδικό πληρωμής?

πάντως όχι, δεν είναι περαιωμένη ούτε η υπαγωγή ούτε το έργο στο σύστημα αμοιβών (για την ιστορία, κι εγώ τα αφήνω όλα σε ενδιάμεση υποβολή) οπότε για να μην έχω θέματα θα μπω μάλλον στη διαδικασία να κάνω τις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

το συστημα του ΤΕΕ δεν έχει πλέον (εδω και καμια 5ετία) υποχρεωτική εφαρμογή ούτε και η κατάθεση της αμοιβής μέσω αυτού.

Κάνεις συμφωνητικό, πληρώνεσαι και ανεβάζεις στο σύστημα  αυθαιρέτων του ΤΕΕ το αντίστοιχο ΑΠΥ  ή ΤΠΥ. Στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ προσωπικά

όπως προανέφερα συμπληρώνω τα έργα για να ανεβάσω τα συμφωνητικά.

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

!!!! Δεν το γνώριζα αυτό το ομολογώ.

Ισχύει γενικά? ή μόνο για τις υπαγωγές των αυθαιρέτων? γιατί στις άδειες οι πολεοδομίες το ζητάνε κανονικά στον έλεγχο των φορολογικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.