Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απάντησα μόνο και μόνο διότι ο ερωτών ήσουν εσύ...... Κι εγώ ανταποδίδω τις ευχαριστίες!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ΥΔΟΜ πάντως που είχα ρωτήσει πρόσφατα ο φορολογικός δεν δεχόταν να γίνει αυτή η τράμπα στις αμοιβές για έκδοση οικ. αδείας. Παρόλα αυτά η εγκύκλιος αναφέρει ότι στις άδειες επιτρέπεται. Προσωπικά αγνοούσα πλήρως την ύπαρξη αυτής της εγκυκλίου. Προφανώς εκεί στηρίζονται και όσοι συνάδελφοι κόβουν ΑΠΥ στο ονομα εταιρείας για εργασίες 4178 & 4495, γιατί τους συμφέρει φορολογικά. Τώρα για ποιο λόγο να επιτρέπεται στις μελέτες των οκοδομικών αδειών και να μην επιτρέπεται στις μελέτες των ρυθμίσεων αυθαιρέτων δεν μπορώ να το καταλάβω, μάλλον ξέχασαν να το αναφέρουν..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για βεβαιωση σε 1ου βαθμου συγγενειας πρόσωπο ποια ειναι η διαδικασία απαλλαγής απο την αμοιβή? Εχω ακούσει οτι μπορει να βαλεις συμφωνηθείσα αμοιβη 0 και να τελειώνεις? Ειναι σωστο ή θα έχω θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τρόπος αλλά θέλει διάφορα ντράβαλα για απαλλαγή αμοιβής. Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου.

Βάλε ενα 5ληρο και καθάρισες.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, laxanos said:

Υπαρχει τρόπος αλλά θέλει διάφορα ντράβαλα για απαλλαγή αμοιβής. Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου.

Βάλε ενα 5ληρο και καθάρισες.

ναι αυτο το ξέρω. απλα για φορολογικούς λόγους δε θέλω να κόψω καθόλου παραστατικό. και έμενα κάπου το εχει πάρει το μάτι αλλά δε θυμάμαι που. 

Link to comment
Share on other sites

Μηδενική αμοιβή θα δημιουργήσει πρόβλημα σε έλεγχο. Θα βάλεις μια πολύ μικρή αμοιβή.  Τι εννοείς ότι για φορολογικούς λόγους δεν θέλεις να εκδόσεις απόδειξη; Θα μεταπέσεις σε δυσμενέστερη φορολογική κλίμακα για ελάχιστα Ευρώ;

Αν είναι έτσι, δώσε να στην υπογράψει άλλος συνάδελφος και εξήγησε στους συγγενείς σου το λόγο της κίνησης αυτής.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο επικοινωνία με το ΤΕΕ περιγράφω εδώ τη διαδιακασία μήπως ενδιαφ΄ρει κανέναν άλλον.

1)Βγαζεις αμοιβες απο το σύστημα,

2)πας εφορεια με τις αμοιβές και το συμβόλαιο (που αποδυκνει οτι το ακινητο ανήκει σε συγγενή α βαθμου) και κάνεις άτυπη δωρεά. 3)Παίρνεις χαρτάκι της δωρεάς απο την εφορεία, παλι συμβόλαιο και αμοιβες πας ΤΕΕ και τελείωσες τσακ μπαμ (νοτ)

Εμένα το θέμα μου έιναι οτι αν κοψω σε τρίτο άτομο εστω και μικρή αμοιβή θα χάσω το δικαιωμα να φορολογηθώ σαν μπλοκάκιας (λεει ο λογιστής) 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, raval said:

 

Εμένα το θέμα μου έιναι οτι αν κοψω σε τρίτο άτομο εστω και μικρή αμοιβή θα χάσω το δικαιωμα να φορολογηθώ σαν μπλοκάκιας (λεει ο λογιστής) 

 

Θα φορολογηθείς με την κλίμακα μισθωτού αν έχεις μέχρι 3 εργοδότες (3 συμφωνητικά δηλαδή). Στην περίπτωση που έχεις παραπάνω από 3, τότε αρκεί το 75% του εισοδήματος να προέρχεται από έναν. Σε διαφορετική περίπτωση χάνεις την κλίμακα του μισθωτού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Ατυπη δωρεά = φόρος (αν θυμάμαι ο α' βαθμός συγγένειας πάει με συντελεστή 10% και χωρίς αφορολόγητο όριο γιατί πρόκειται για άτυπη δωρεά, και είναι υπόχρεος υποβολής δήλωσης φόρου δωρεάς από τους συμβαλλόμενους δωρητής – δωρεοδόχος, γονέας – τέκνο και, σε περίπτωση άτυπης δωρεάς, ο δωρεοδόχος.)
2) Το "αν κόψω σε τρίτο άτομο έστω και μικρή αμοιβή θα χάσω το δικαίωμα να φορολογηθώ σαν μπλοκάκιας" δες το καλύτερα διότι ό νόμος στην προϋπόθεση αυτή --μεταξύ των άλλων που πρέπει να συντρέχουν-- ,να επιβεβαιώσω αυτά που γράφει ο Παύλος, αναφέρει ότι δεν πρέπει να υπερβαίνουν τους 3 ή, εφόσον τους υπερβαίνουν, θα πρέπει ποσοστό τουλάχιστον 75% του ακαθάριστου εισοδήματος να προέρχεται από έναν εργοδότη.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.