Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα το κανω και εγω το πειραμα καποια στιγμη μολις βρω χρονο.

Αλλο που μου ειπαν οτι για την περιπτωση μου που προσομοιωσα ραντιε η περιβαλλουσα των τασεων εδαφους ειναι λαθος (ήταν ιδια με τον συνδιασμο 1 (G+0.3Q) ενω φυσικα υπήρχαν κρισιμοτεροι συνδυασμοι και γενικοτερα oi περιβαλλουσες τις προήγουμενης εκδοσης είχαν λαθη και για τα γραμμικά μελη τα οποια τα διορθωσαν στο τελευταιο built στα γραμμικα μελη οχι ομως στα πεπερασμενα. Tωρα τι λαθη ακριβως εννοουσαν θα σας γελασω!

Link to comment
Share on other sites

Από μια βιαστική αποπειρα που εκανα να περασω πλακα τριγωνικής μορφης που λειτουργεί σαν προβολος, η γραμμες διαρροής της πλακας και η μετεπειτα κατανομή των φορτίων στο δοκαρι στηριξης δεν είναι σωστη.(χωρίζεται η πλακα σε τρια τριγωνα απο το κεντρο βαρους της μονο το ένα μετραβιβαζετε στην δοκο στηριξης.

Μηπως έχετε βρεί τροπο να την περασετε μια τετοια πλακα..

Μπορω επίσης αντι για την τριγωνική πλακα να περάσω τα φορτια της στην δοκο που με ενδιαφέρει με μια τριγωνική κατανομη΄και να ειναι το ίδιο?? Θα χάσω της ροπές στρεψης της δοκου (μπορω βεβαια να της βαλω και αυτες) και την κατακορυφη επιδραση του σεισμου στις ακρες του μπαλκονιου που ουτως η αλλως ομως δεν νομίζω να προσομοιώνεται απο το προγραμμα οπως υποψιαζομαι οτι ισχυει και για την στρεψη, σωστα?

Τα γραμμικα φορτία επίσης από ενα στηθαίο στην ακρη του προβολου νομιζω ότι και αυτά εξαφανσιζονται απο τις αντιδρασεις στα δοκαρια όπως συμβαινει και για γραμμικα σε μια τετραεριστη στο προγραμμα εκτος και αν το διόρθωσαν αυτο΄.

Link to comment
Share on other sites

palex θα βάλεις το φορτίο του προβόλου(μόνιμα, κινητά) σαν τριγωνικό ή ομοιομορφοποιημένο ορθογωνικό στη δόκο όπως είπες, αλλά και την αντίστοιχη ροπή που δίνει ως προς την παρειά της δοκού(αλλιώς δε προσομοιώνεις πλήρως το φορτίο προβόλου)...βέβαια δε καταλαβαίνω γιατί δε κατανέμει σωστά τα φορτία(η υποστήριξη ''ίσως'' δώσει μια απάντηση), αλλά κι έτσι όπως είπαμε κάνεις τη δουλεία σου...για το θέμα του κατακόρυφου σεισμού από τη στιγμή που θα μεταφέρεις σωστά τα φορτία στη δοκό θα ληφθούν και σωστά στη μάζα για τη δυναμική ανάλυση για όλες τις δ/νσεις σεισμικής φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Mek!

Σαν μαζα ταλαντουμενη θα ειναι σωστη η ποσοτητα αλλα η θεση της θα ειναι διαφορετική από ότι στην πραγματικότητα οποτε θα αγνουνται η ροπές στρεψης από την κατακόρυφη συνιστωσα του σεισμου που μπορεί να ειναι και σημαντικες αν εχεις πολυ μεγάλο προβολο.

Και εδώ η απορία μου είναι γενικότερη διοτι αυτό λογικά ισχυεί και για τα ορθογωνικά μπαλκόνια που περνάμε στο πρόγραμμα, αφού αν κρίνω και από τον τρόπο που προσομοιωνα στην διπλωματική στο Sofistik τις μαζες τις υπολογιζα με το χερακι συγκεντρωμενες στους κόμβους από τις αντιδράσεις των δοκών τότε όλες αυτές οι εκκεντρότητες των σεισμικών μαζων πρεπει να αγνοόυνται λογικά από ολα τα προγραμματα, απο την αλλη δεν ειμαι και σιγουρός για αυτό γιατι π.χ πως υπολογίζεται απο το προγραμμα το κεντρο μαζας απο τη επιφανεια που εκτεινεται το μπαλκόνι η από την συγκεντρωμενη μαζα του στην δοκο στηριξης θα πρεπει να κανω καποιες δοκιμες να το δω.

Οποτε πιο σωστο θα ειναι να περασω το μπαλκονι να υπαρχει σαν γεωμετρια γιατι πιθανον να επηρεαζει το ιδιο βαρος του, την θεση του κ.β στην αναλυση, και να διορθωσω τις αντιδρασεις του στο δοκαρι, περνωντας και τις σωστες ροπες στρεψης.

Αυτο που δεν βρισκω το ιδανικό τροπο να προσομοιωσω ειναι φορτίο π.χ ζαρτινιερας στην ακρη του μπαλκονίου το οποιο αμα το βαλεις εξαφανίζεται μετα απο τις αντιδρασεις, το εχεις προσεξει? Προς το παρον αυξανω το συνολικο ομοιομορφο φορτίο τόσο μεχρι να πιασω την επιθυμητη ροπή κάμψης του προβόλου στην ακρη το οποιο οδηγει και σε δυσμενέστερες μαζες για τον σεισμο.

Το αλλο θεμα με το 5 στην Lc7 του default συνδυασμού της δυναμικής με ομοσημα στρεπτικα ζευγη, εξηγείται ως σωστό τελικά με την εξής λογική:

το 5 που αφορα το Εrx λαμβανεται απο στατικό τομέα ανάλυσης του φορέα για ομοσημο στρεπτικό ζεύγος, ενω το 5 αφορά από δυναμική αναλυση για τον κατακόρυφο σεισμό δηλαδή στον στατικό τομέα αναλυσης οι φορτίσεις εχουν την εξής αρίθμηση:

1 G, 2 Q, 3 ....., 4...., 5ERX, 6ERZ (οπου ErX, Εry στατική δύναμη που προσομοιώνει την εκκεντρότητα των μαζων και αναλυεται απο στατικό σεναριο, και οπου "...." δεν μου εξήγησαν καλα ή δεν θυμάμαι καλα, ή και τα δυο!Πιθανον να ειναι και οι ίδιες φορτίσεις με το αντιθετο πρόσημο.)

Evω στο δυναμικο τμήμα της ανάλυσης:

1 G, 2 Q, 3 Exd, 4EzD, 5ΕyD

Αυτά τα δυο σεναρια συνδυαζονται στο τελικά παραγόμενο αρχειο του αρχειου της dyn-eτ. Για περισσότερες λεπτομερειες με παρέπεμψαν στο αρχειο "out".

Παντως εγω αλλαξα το 5 σε 7 στο Eyd και περιεργως δεν αλλαξε τίποτα στα διαγράμματα...Γενικά καταλαβα ότι τα default αρχεια δεν ειναι για να τα πειραζεις καθολού οποτε ότι συνδυασμους νεους κανω τους προσθέτω σαν εξτρα στους default!

Link to comment
Share on other sites

όσον για τις ροπές στρέψης από κατακόρυφη συνιστώσα σεισμού δεν νομίζω να υπολογίζονται από το λογισμικό τουλάχιστον στην περίπτωση που οι πλάκες προσομοιώνονται με λωρίδες αφού οι πλάκες δε συμμετέχουν στην ανάλυψη του σεισμού ούτε διαστασιολογούνται για σεισμό...στη περίπτωση των πεπερασμένων(που δε θα χεις και το πρόβλημα της κατανομής των φορτίων στη δοκό)μπορεί να γίνει αυτό λόγω του ότι το κάθε πεπερασμένο έχει τη μάζα του και η πλάκα συμμετέχει στην ανάλυψη των οριζόντιων και κατακόρυφων συνιστωσών σεισμού(αν τα πεπερασμένα είναι τύπου κελύφους),ροπές σε πλάκες-προβόλους λόγω κατακόρυφου σεισμού δίνει το Scada(στα πεπερασμένα-δοκίμασε το) αλλά δε ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι μιας και πρόκειται για ταλάντωση πλάκας λόγω δυναμικής φόρτισης. Βέβαια για συνήθεις προβόλους(το πολύ μεχρι 2m) δε πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα με αυτές τις ροπές...από κει και πέρα όμως πολύ πιθανόν αλλά το πιο σίγουρο είναι ότι για να τις πιάσεις πρέπει να προσομοιώσεις με πεπερασμένα τη πλάκα, τα οποία βέβαια σε μεγάλους προβόλους(όπως και πλάκες) χρειάζονται για να ελέγξεις τα βέλη καμψης από τους συνδυασμούς λειτουργικότητας και να λάβεις υπόψιν και τον ερπυσμό...

Στη κλασσική περίπτωση(χωρίς πεπερασμένα) το κέντρο μάζας από όσο γνωρίζω στα λογισμικά υπολογίζεται από το γεωμετρικό κ.β. της κάτοψης και άρα κάθε επιφάνεια παίζει ρόλο...

Όσον αφορά την εισαγωγή γραμμικού φορτίου στην άκρη προβόλου και τρειέριστων πλακών είχα ρωτήσει παλιότερα την υποστήριξη και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος απλά υπολογίζεις το επιφανειακό φορτίο που αντιστοιχεί στη ροπή που δίνει το συγκεκριμένο γραμμικό φορτίο και το προσθέτεις στα υπάρχοντα κατανεμημένα φορτία...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!

στο Scada Pro δεν υπάρχει, υπαρχουν μονο το cd με τα μαθήματα σε βιντεακι. Ζητησε το από την εταιρεία ή δες μηπως μπορείς να το κατεβασεις από το site τους, κοταξε και στον φακελο με τα παραδειγματα που εγκαθισταται στο σκληρό σου όταν περνας το πρόγραμμα.

Για το παλιο scada fw υπαρχει παραδειγμα επίλυσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.