Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Aνεβασαν σημερα καινουργία εκδοση Scada PRo (10.3.5) ( built..) αλλα πρεπει να πληρωσεις το συμβολαιο συντηρησης πρωτα για να την κατεβασεις αυτή την εκδοση.

Αναρωτιεμαι τι να ειναι αραγε.. Μηπως εχουν εισαγει καποια πλατφορμα για την διαστασιολόγηση των μεταλλικών; Σας ηρθε το ενημερωτικο mail που δεν δινει καμμια διευκρινιση για το τι αλλαξε;

Το κατεβασε κανεις;

Στο τελευταιο manual 24/4 δεν πηρε το ματι μου καμμια σημαντική αλλαγή παντως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σχετικά με μεταλλικά τίποτα το καινούργιο, απλώς φαίνονται ποιες συνδέσεις μπορείς να λύσεις αν έχεις αγορασμένο το αντίστοιχο module.(όπως φαινόταν και στην προηγούμενη, απλώς τώρα σε πιό ολοκληρωμένη μορφή)

Η πλάκα είναι πως εγώ την κατέβασα πρίν 3 ημέρες, και εχθές μου απαγόρεψαν το download, επειδή δεν έχω πληρωμένο το συμβόλαιο συντήρησης.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει με αυτά τα κουμπάκια που δεν κάνουν τίποτα, έχουν γίνει μάστιγα σε όλα τα προγράμματα... Φαντάσου να αγόραζες ένα αμάξι με κουμπάκι π.χ. για esp, αλλά esp να μην υπήρχε, πως θα ένιωθες...

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει με αυτά τα κουμπάκια που δεν κάνουν τίποτα, έχουν γίνει μάστιγα σε όλα τα προγράμματα... Φαντάσου να αγόραζες ένα αμάξι με κουμπάκι π.χ. για esp, αλλά esp να μην υπήρχε, πως θα ένιωθες...

 

Θά ένιωθα κορόιδο...όπως αισθάνομαι και τώρα- και όχι μόνο για τα κουμπάκια..

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι ότι αποφασισαν να γίνουν πιο σφικτοί στο θέμα του συμβολαίου..Και γενικά στις τιμές τους.

Το οποίο ειδικά για όταν διορθωνουν τα λαθη τους, ειναι απαραδεκτο.

Αυτή η εκδοση εκτος απο την πλατφορμα για τα μεταλλικά εχούν διορθώσει και ενα λαθος στον τροπο απεικονισης των διαγραμματων της διαστασιολόγησης, απο ότι μου ειπαν.

Επισης μου εξηγησαν τι παιζει με τον Νο 5 στο Εyd του συνδυασμου, αλλα τωρα ειμαι πολυ κουρασμενος για να το εξηγήσω, καποια στιγμη αργότερα γιατι δεν ειναι και απλο..

Παντως δεν υπάρχει προβλημα.

Paktomene, στηριξη δοκού σε ασθενη αξονα στυλου ( ή εμμεση σε δοκο) μονο με γνωνιακα ελασματα δινει? Δεν έχει με μετωπική πλακά?

Στα χιαστά δέχεται SHS και CHS στους κόμβους?

Εδραση υποστηλώματος με σταυρωτες νευρώσεις στις ακρες των πελμάτων?

Εχουν φορτωσει και την πλατφορμα των μεταλλικών μελών (π.χ κουμπακι που οριζέι μηκη λυγισμού κτλ)?

Link to comment
Share on other sites

@ πακτωμενος

οκ, τα κουτακια αυτα με τις ονομασιες εμφανιζονται και στην παλαια πλεον εκδοση αλλα χωρις ομως τις φωτο τωρα το ειδα. Δεν μου βγαζει ποτε hardlock error εμενα, μονο οποτε ξεχναω το κλειδακι :smile:

 

@Στεφανος, Μek

-Η υποστηριξη λεει ότι στα πεπερασμενα στοιχεια το Αs Ζ, X αφορα τους τοπικους αξονες των στοιχειων. Αυτοι συμβολίζονται με το @ ("γυρίνος) οπου η ουρα του γυρίνου δειχνει τον αξονα των χ οπως πας απο την ουρα προς το κεφαλι ή κατι τετοιο τελος παντων που δεν το πολυ καταλαβα καλα. Οποτε για αυτό τα σίδερα σοπυ εβγαιναν ίδια και όταν έστηνες αλλιώς τον φορεα.

-Επίσης για την διαστασιολόγηση λενε ότι με τα πεπεραμενα υπολογίζονται τα εντατικά μεγεθη και στην συνεχεια γινεται επίλυση για την αντοχη της συνολικής διατομής συμφωνα με τους γνωστους τύπους των κανονισμών.

Link to comment
Share on other sites

για τη φορά των τοπικών αξόνων το γνωρίζω palex, αλλά και πάλι έτσι η φορά των οπλισμών προβόλου είναι λάθος...κάνε ένα σκέτο πρόβολο κατάΧ από πεπερασμένα(χωρίς δοκούς και υποστυλώματα) για καλύτερη εποπτεία και δες ότι ο οπλισμός Χάνω είναι πολύ μικρότερος από των Ζάνω(έπρπε να συμβαίνει το αντίθετο για πρόβολο κατά Χ) ενώ τα εντατικά μεγέθη βγαίνουν με σωστές φορές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.